Tyłozgięcie macicy a ciąża
Anna Posmykiewicz

Tyłozgięcie macicy a ciąża

Macica jest jednym z narządów rodnych w organizmie kobiety. Jest to narząd nieparzysty, którego kształt czasami bywa porównywany do spłaszczonej gruszki. Macica jest zlokalizowana w miednicy mniejszej i leży pomiędzy pęcherzem moczowym a odbytnicą. Składa się ona z trzech części.

Pierwszą częścią jest szyjka macicy, która ma kontakt z pochwą. Kolejna cześć macicy to cieśń macicy będąca kilkumilimetrową częścią kanału szyjki. Największą częścią macicy jest jej trzon, który zbudowany jest w przewadze z mięśni gładkich. Wewnętrzne ściany trzonu macicy są pokryte błoną śluzową macicy, która nosi inną nazwę - endometrium. W czasie całego cyklu miesięcznego w błonie śluzowej macicy (endometrium) zachodzą różnego rodzaju przemiany, które mają na celu przygotować macice do ewentualnego przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej, która zagnieżdża się w ścianie macicy i zaczyna z niej rozwijać się zarodek, a następnie płód. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, wtedy błona śluzowa macicy ulega złuszczeniu i wydaleniu w czasie menstruacji. Takie przemiany w błonie  śluzowej macicy u każdej kobiety zachodzą regularnie co miesiąc. 

Jakie funkcje w organizmie każdej kobiety pełni macica?

Podstawową funkcją macicy w organizmie każdej kobiety jest przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej, która zagnieżdża się w przygotowanej specjalnie błonie śluzowej macicy. Z komórki jajowej będzie rozwijać się w macicy zarodek, a następnie płód. Krótko mówiąc- główną funkcją macicy jest zapewnienie optymalnych warunków do rozwoju dziecka. W czasie ciąży macica znacznie zwiększa swoje wymiary. W przypadku macicy nieciężarnej jej wymiary wynoszą zwykle: szerokość w najszerszym miejscu to około 4 cm, długość to około 7 cm, a grubość zwykle wynosi około 2,5 cm. W ciąży natomiast macica znacznie się powiększa, ulega bowiem rozciągnięciu przez rozwijające się w jej wnętrzu dziecko. Ponieważ macica jest bardzo elastyczna, zwiększa ona swoje wymiary na długość i szerokość w zależności od potrzeb rozwijającego się dziecka. Wraz z rozwojem ciąży zmniejsza się natomiast grubość ściany macicy, wynosi ona wtedy około 1,5 cm, co ma związek z rozciąganiem się macicy. W okresie ciąży znacznie też rośnie waga macicy. Macica nieciężarna waży zwykle około 50-60 gramów, zaś pod koniec ciąży jej masa może wzrosnąć nawet do 1 kg. 

U większości kobiet macica znajduje się w przodopochyleniu oraz w przodozgięciu. W przypadku przodopochylenia macica jest położona prawie pod katem prostym w stosunku do pochwy bez zmiany kąta nachylenia trzonu macicy do szyjki. Oś długa macicy tworzy łagodny łuk wygięty ku przodowi. Czasem jednak, u niektórych kobiet, lekarz ginekolog może stwierdzić tzw. tyłozgięcie macicy. 

Czym zatem jest tyłozgięcie macicy?

Tyłozgięcie macicy jest to specyficzne wygięcie trzonu macicy, który pochyla się ku kręgosłupowi do tylu (w przypadku zaś przodozgięcia trzon macicy wygina się lekko do przodu). Tyłozgięcie macicy jest obecnie stwierdzane coraz częściej, szacuje się, że jest ono obecne u około 1/4 kobiet. 

Polecane dla Ciebie

Jakie są przyczyny powstawania tyłozgięcia macicy?

W większości przypadków tyłozgięcie macicy jest stanem wrodzonym, który absolutnie nie jest uznawany za odstępstwo od normy. Przyjmuje się, że jest to po prostu wariant anatomiczny. Zdarza się jednak, ze tyłozgięcie macicy może być następstwem choroby. Najczęściej powstaje ono w przebiegu endometriozy, stanów zapalnych, guzów, może też powstać na skutek operacji w obrębie miednicy mniejszej. 

Jakie objawy może dawać obecność tyłozgięcia macicy?

Bardzo często tyłozgięcie macicy, jeśli nie jest następstwem żadnej choroby a jedynie wariantem anatomicznym, może nie dawać w ogóle żadnych objawów. Czasami jednak przy tyłozgięciu macicy kobiety skarżą sie na bardzo obfite i bolesne miesiączki, ból dotyka zwłaszcza okolicy krzyżowej kręgosłupa. Czasami zdarza się, że na skutek tyłozgięcia macicy niektóre kobiety mogą odczuwać w czasie stosunku niewielki ból i dyskomfort, wszystko jednak uzależnione jest od pozycji przy współżyciu. 

Czy tyłozgięcie macicy utrudnia zajście w ciążę?

Czasami może się zdarzyć, że rzeczywiście, u kobiety, u której zostanie stwierdzone tyłozgięcie macicy, mogą pojawić się problemy z zajściem w ciążę. Jednak tak naprawdę u większości kobiet, pomimo tyłozgięcia, nie stwierdza się problemów przy zapłodnieniu. Ponadto, należy pamiętać też o tym, ze tyłozgięcie macicy absolutnie nie przeszkadza w żaden sposób w donoszeniu ciąży i rozwoju dziecka, jak również nie wpływa ono na przebieg porodu. 

W jaki sposób rozpoznaje się tyłozgięcie macicy?

Tyłozgięcie macicy jest rozpoznawane przez lekarza ginekologa w czasie standardowego badania ginekologicznego. Potwierdzeniem  rozpoznania tyłozgięcia macicy może być też wykonie usg narządów rodnych.

Czy tyłozgięcie macicy wymaga leczenia?

Jeśli tyłozgięcie macicy nie jest następstwem żadnej poważnej choroby, a jedynie wariantem anatomicznym uznawanym w dzisiejszych czasach za absolutna normę, to nie wymaga ono stosowania żadnego leczenia. Inaczej wygląda sytuacja, jeśli tyłozgięcie macicy zostało spowodowane jakąś choroba. Wtedy oczywiście konieczne jest leczenie przede wszystkim choroby podstawowej (czyli miedzy innymi endometriozy, stanów zapalnych czy guza). Tyłozgięcie macicy może być też leczone u tych kobiet, u których wywołuje ono naprawdę poważne dolegliwości pod postacią niezmiernie uciążliwych bólów miesiączkowych i bardzo obfitych krwawień. Czasami korekcje chirurgiczna tyłozgięcia macicy lekarz ginekolog wykonuje też w sytuacji, kiedy kobieta nie może zajść w ciążę, a nie stwierdzono u niej żadnych  innych powodów niepłodności. Wtedy po prostu zabieg wykonuje się po to, aby przekonać się czy to nie tyłozgięcie macicy było problem przy zajściu kobiety w ciążę. 

Stwierdzenie przez lekarza ginekologa w czasie badania tyłozgięcia macicy absolutnie nie jest powodem do niepokoju. Jeśli z jego powodu kobieta nie odczuwa przykrych dolegliwości i nie ma problemów z zajęciem w ciążę, to naprawdę nie trzeba się nim martwić. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Małogłowie (mikrocefalia) – przyczyny, rozpoznanie i rokowanie

  Mikrocefalia (inaczej małogłowie) to wada rozwojowa charakteryzująca się zmniejszonymi wymiarami czaszki, a co za tym idzie również zmniejszonymi rozmiarami mózgu. O mikrocefalii można mówić wówczas, kiedy obwód głowy nie przekracza wartości średniej dla płci i wieku w danej populacji.

 • Zatrucie ciążowe – przyczyny, objawy, leczenie. Jak rozpoznać gestozę?

  Zatrucie ciążowe inaczej określane jest mianem gestozy. To zespół objawów, który występuje w drugiej połowie ciąży i który manifestuje się poprzez nadciśnienie tętnicze, białkomocz czy obrzęki. Nie udało się dotychczas ustalić przyczyny rozwoju zatrucia ciążowego. Pod uwagę brane są predyspozycje genetyczne kobiety ciężarnej oraz zły stan odżywienia organizmu.

 • Amniopunkcja – jak wygląda badanie? Czy jest bezpieczne dla dziecka?

  Amniopunkcja to jedno z badań z zakresu inwazyjnej diagnostyki prenatalnej. Przyszła mama, słysząc o konieczności wykonania amniopunkcji, jest najczęściej wystraszona, bojąc się o utrzymanie ciąży i zdrowie dziecka. Należy jednak podkreślić, że ryzyko poronienia po amniopunkcji nie jest większe niż 1%, a wynik badania nie jest stuprocentową gwarancją zdrowia płodu. Jak należy się przygotować do amniopunkcji, ile kosztuje badanie wykonane prywatnie i jakie są wskazania do amniopunkcji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Połóg – ile trwa? Jakie zmiany zachodzą w organizmie kobiety po porodzie?

  Połóg to wyjątkowy moment w życiu każdej kobiety, która urodziła dziecko. To szereg procesów fizjologicznych, dzięki którym organizm młodej mamy wraca do stanu sprzed ciąży. Połogowi mogą towarzyszyć dolegliwości bólowe związane z inwolucją narządów oraz tzw. odchody połogowe, które są źródłem bakterii. Rany powstałe po nacięciu krocza lub w wyniku cięcia cesarskiego należy starannie pielęgnować i odkażać. Jak to robić i o czym jeszcze pamiętać podczas połogu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Ciąża pozamaciczna – objawy i postępowanie po rozpoznaniu ciąży ektopowej

  Ciąża pozamaciczna, inaczej ektopowa, polega na zagnieżdżeniu się zapłodnionej komórki jajowej w każdej innej lokalizacji oprócz błony śluzowej trzony macicy. Szczególnie niebezpieczna jest ciąża brzuszna zlokalizowana w jamie otrzewnej, gdyż niesie 17-krotnie wyższe ryzyko śmierci w porównaniu z pozostałym lokalizacjami. Jak wygląda diagnostyka ciąży pozamacicznej, jakie są jej przyczyny i sposoby leczenia?

 • Stan przedrzucawkowy — przyczyny i leczenie preeklampsji

  Stan przedrzucawkowy może wywołać wiele niebezpiecznych powikłań, na które najbardziej narażone są kobiety powyżej 35. roku życia oraz matki chorujące przewlekle na nadciśnienie tętnicze wykryte jeszcze przed ciążą. Podstawowymi wartościami, które powinny zaniepokoić pacjentkę w ciąży i połogu, ale także lekarzy podczas porodu jest przede wszystkim jej wysokie ciśnienie krwi. Jak wyglądają objawy stanu przedrzucawkowego i jak zapobiegac PE?

 • Czy upławy w ciąży są niebezpieczne? Jak wygląda wydzielina z pochwy i czy jest niebezpieczna dla płodu?

  Większość upławów w trakcie ciąży, niezależnie od trymestru, nie powinno budzić niepokoju. Zagęszczenie śluzu ma na celu ochronić drogi rodne kobiety, ale także zapewnić bezpieczeństwo rozwijającemu się dziecku. Konsultacja z lekarzem ginekologiem jest wskazana tylko w przypadku wystąpienia określonych objawów, którymi z pewnością nie jest gęsta, przezroczysta lub biała wydzielina z pochwy. Które upławy powinny zwrócić uwagę przyszłej mamy i czy są bardzo niebezpieczne, a także jak wygląda leczenie infekcji intymnej w ciąży?

 • Zespół HELLP – przyczyny, objawy, leczenie

  Zespół HELLP to liczne powikłania wielonarządowe, którą wiążą się z wysoką śmiertelnością, szczególnie w sytuacji, kiedy dysfunkcje te nie zostaną rozpoznane na odpowiednio wczesnym etapie.  Leczenie obejmuje normalizację wartości ciśnienia tętniczego, terapię przeciwzakrzepową, podawanie sterydoterapii i neuroprotekcję. Konieczne jest również stałe monitorowanie stanu matki i ocenę dobrostanu płodu. Czy zespołowi HELLP da się zapobiegać? Na co zwrócić uwagę, będąc w ciąży?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij