Tyłozgięcie macicy a ciąża
Anna Posmykiewicz

Tyłozgięcie macicy a ciąża

Macica jest jednym z narządów rodnych w organizmie kobiety. Jest to narząd nieparzysty, którego kształt czasami bywa porównywany do spłaszczonej gruszki. Macica jest zlokalizowana w miednicy mniejszej i leży pomiędzy pęcherzem moczowym a odbytnicą. Składa się ona z trzech części.

Pierwszą częścią jest szyjka macicy, która ma kontakt z pochwą. Kolejna cześć macicy to cieśń macicy będąca kilkumilimetrową częścią kanału szyjki. Największą częścią macicy jest jej trzon, który zbudowany jest w przewadze z mięśni gładkich. Wewnętrzne ściany trzonu macicy są pokryte błoną śluzową macicy, która nosi inną nazwę - endometrium. W czasie całego cyklu miesięcznego w błonie śluzowej macicy (endometrium) zachodzą różnego rodzaju przemiany, które mają na celu przygotować macice do ewentualnego przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej, która zagnieżdża się w ścianie macicy i zaczyna z niej rozwijać się zarodek, a następnie płód. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, wtedy błona śluzowa macicy ulega złuszczeniu i wydaleniu w czasie menstruacji. Takie przemiany w błonie  śluzowej macicy u każdej kobiety zachodzą regularnie co miesiąc. 

Jakie funkcje w organizmie każdej kobiety pełni macica?

Podstawową funkcją macicy w organizmie każdej kobiety jest przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej, która zagnieżdża się w przygotowanej specjalnie błonie śluzowej macicy. Z komórki jajowej będzie rozwijać się w macicy zarodek, a następnie płód. Krótko mówiąc- główną funkcją macicy jest zapewnienie optymalnych warunków do rozwoju dziecka. W czasie ciąży macica znacznie zwiększa swoje wymiary. W przypadku macicy nieciężarnej jej wymiary wynoszą zwykle: szerokość w najszerszym miejscu to około 4 cm, długość to około 7 cm, a grubość zwykle wynosi około 2,5 cm. W ciąży natomiast macica znacznie się powiększa, ulega bowiem rozciągnięciu przez rozwijające się w jej wnętrzu dziecko. Ponieważ macica jest bardzo elastyczna, zwiększa ona swoje wymiary na długość i szerokość w zależności od potrzeb rozwijającego się dziecka. Wraz z rozwojem ciąży zmniejsza się natomiast grubość ściany macicy, wynosi ona wtedy około 1,5 cm, co ma związek z rozciąganiem się macicy. W okresie ciąży znacznie też rośnie waga macicy. Macica nieciężarna waży zwykle około 50-60 gramów, zaś pod koniec ciąży jej masa może wzrosnąć nawet do 1 kg. 

U większości kobiet macica znajduje się w przodopochyleniu oraz w przodozgięciu. W przypadku przodopochylenia macica jest położona prawie pod katem prostym w stosunku do pochwy bez zmiany kąta nachylenia trzonu macicy do szyjki. Oś długa macicy tworzy łagodny łuk wygięty ku przodowi. Czasem jednak, u niektórych kobiet, lekarz ginekolog może stwierdzić tzw. tyłozgięcie macicy. 

Czym zatem jest tyłozgięcie macicy?

Tyłozgięcie macicy jest to specyficzne wygięcie trzonu macicy, który pochyla się ku kręgosłupowi do tylu (w przypadku zaś przodozgięcia trzon macicy wygina się lekko do przodu). Tyłozgięcie macicy jest obecnie stwierdzane coraz częściej, szacuje się, że jest ono obecne u około 1/4 kobiet. 

Powiązane produkty

Jakie są przyczyny powstawania tyłozgięcia macicy?

W większości przypadków tyłozgięcie macicy jest stanem wrodzonym, który absolutnie nie jest uznawany za odstępstwo od normy. Przyjmuje się, że jest to po prostu wariant anatomiczny. Zdarza się jednak, ze tyłozgięcie macicy może być następstwem choroby. Najczęściej powstaje ono w przebiegu endometriozy, stanów zapalnych, guzów, może też powstać na skutek operacji w obrębie miednicy mniejszej. 

Jakie objawy może dawać obecność tyłozgięcia macicy?

Bardzo często tyłozgięcie macicy, jeśli nie jest następstwem żadnej choroby a jedynie wariantem anatomicznym, może nie dawać w ogóle żadnych objawów. Czasami jednak przy tyłozgięciu macicy kobiety skarżą sie na bardzo obfite i bolesne miesiączki, ból dotyka zwłaszcza okolicy krzyżowej kręgosłupa. Czasami zdarza się, że na skutek tyłozgięcia macicy niektóre kobiety mogą odczuwać w czasie stosunku niewielki ból i dyskomfort, wszystko jednak uzależnione jest od pozycji przy współżyciu. 

Czy tyłozgięcie macicy utrudnia zajście w ciążę?

Czasami może się zdarzyć, że rzeczywiście, u kobiety, u której zostanie stwierdzone tyłozgięcie macicy, mogą pojawić się problemy z zajściem w ciążę. Jednak tak naprawdę u większości kobiet, pomimo tyłozgięcia, nie stwierdza się problemów przy zapłodnieniu. Ponadto, należy pamiętać też o tym, ze tyłozgięcie macicy absolutnie nie przeszkadza w żaden sposób w donoszeniu ciąży i rozwoju dziecka, jak również nie wpływa ono na przebieg porodu. 

W jaki sposób rozpoznaje się tyłozgięcie macicy?

Tyłozgięcie macicy jest rozpoznawane przez lekarza ginekologa w czasie standardowego badania ginekologicznego. Potwierdzeniem  rozpoznania tyłozgięcia macicy może być też wykonie usg narządów rodnych.

Czy tyłozgięcie macicy wymaga leczenia?

Jeśli tyłozgięcie macicy nie jest następstwem żadnej poważnej choroby, a jedynie wariantem anatomicznym uznawanym w dzisiejszych czasach za absolutna normę, to nie wymaga ono stosowania żadnego leczenia. Inaczej wygląda sytuacja, jeśli tyłozgięcie macicy zostało spowodowane jakąś choroba. Wtedy oczywiście konieczne jest leczenie przede wszystkim choroby podstawowej (czyli miedzy innymi endometriozy, stanów zapalnych czy guza). Tyłozgięcie macicy może być też leczone u tych kobiet, u których wywołuje ono naprawdę poważne dolegliwości pod postacią niezmiernie uciążliwych bólów miesiączkowych i bardzo obfitych krwawień. Czasami korekcje chirurgiczna tyłozgięcia macicy lekarz ginekolog wykonuje też w sytuacji, kiedy kobieta nie może zajść w ciążę, a nie stwierdzono u niej żadnych  innych powodów niepłodności. Wtedy po prostu zabieg wykonuje się po to, aby przekonać się czy to nie tyłozgięcie macicy było problem przy zajściu kobiety w ciążę. 

Stwierdzenie przez lekarza ginekologa w czasie badania tyłozgięcia macicy absolutnie nie jest powodem do niepokoju. Jeśli z jego powodu kobieta nie odczuwa przykrych dolegliwości i nie ma problemów z zajęciem w ciążę, to naprawdę nie trzeba się nim martwić. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy, jaki wybrać i jak go wykonać?

    Po jakim czasie od zapłodnienia test może wykryć ciążę? Najbardziej wiarygodny wynik uzyskasz, wykonując test w dniu spodziewanej miesiączki. Możesz też zrobić go wcześniej, ale pamiętaj, że im wcześniej go wykonasz, tym większe ryzyko fałszywie negatywnego wyniku. i Sprawdź, co jeszcze można zrobić, aby potwierdzić ciążę

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

  • Stymulacja hormonalna jajników. Zasady, protokół przed in vitro

    Stymulacja hormonalna jajników to ważny element w procesie zapłodnienia in vitro. Jest procedurą, która może pomóc wielu kobietom zmagającym się z problemami z owulacją w zrealizowaniu marzenia o macierzyństwie. Ale co to dokładnie oznacza i jak przebiega ten proces? 

  • Suplementy diety i witaminy wspomagające płodność  mężczyzn i kobiet

    Sposób odżywiania w znaczącym stopniu warunkuje płodność kobiet i mężczyzn w okresie reprodukcyjnym. Niekiedy jednak nawet właściwa dieta nie jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników. Wówczas pomocna okazuje się suplementacja. W przypadku kobiet zwykle rekomendowanymi podstawowymi składnikami, które warto włączyć do przyjmowania przed zajściem w ciąże są: kwas foliowy i witaminy z grupy B, witamina D3, kwas EPA, antyoksydanty, a w przypadku stwierdzonych niedoborów również żelazo. Mężczyznom zaleca się przyjmowanie antyoksydantów, witaminy D3, kwasu EPA omega-3, a także w przypadku zdiagnozowania obniżonego poziomu: magnezu, cynku i selenu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl