Tyłozgięcie macicy a ciąża
Pierwszą częścią jest szyjka macicy, która ma kontakt z pochwą. Kolejna cześć macicy to cieśń macicy będąca kilkumilimetrową częścią kanału szyjki. Największą częścią macicy jest jej trzon, który zbudowany jest w przewadze z mięśni gładkich. Wewnętrzne ściany trzonu macicy są pokryte błoną śluzową macicy, która nosi inną nazwę - endometrium. W czasie całego cyklu miesięcznego w błonie śluzowej macicy (endometrium) zachodzą różnego rodzaju przemiany, które mają na celu przygotować macice do ewentualnego przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej, która zagnieżdża się w ścianie macicy i zaczyna z niej rozwijać się zarodek, a następnie płód. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, wtedy błona śluzowa macicy ulega złuszczeniu i wydaleniu w czasie menstruacji. Takie przemiany w błonie śluzowej macicy u każdej kobiety zachodzą regularnie co miesiąc.
Jakie funkcje w organizmie każdej kobiety pełni macica?
Podstawową funkcją macicy w organizmie każdej kobiety jest przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej, która zagnieżdża się w przygotowanej specjalnie błonie śluzowej macicy. Z komórki jajowej będzie rozwijać się w macicy zarodek, a następnie płód. Krótko mówiąc- główną funkcją macicy jest zapewnienie optymalnych warunków do rozwoju dziecka. W czasie ciąży macica znacznie zwiększa swoje wymiary. W przypadku macicy nieciężarnej jej wymiary wynoszą zwykle: szerokość w najszerszym miejscu to około 4 cm, długość to około 7 cm, a grubość zwykle wynosi około 2,5 cm. W ciąży natomiast macica znacznie się powiększa, ulega bowiem rozciągnięciu przez rozwijające się w jej wnętrzu dziecko. Ponieważ macica jest bardzo elastyczna, zwiększa ona swoje wymiary na długość i szerokość w zależności od potrzeb rozwijającego się dziecka. Wraz z rozwojem ciąży zmniejsza się natomiast grubość ściany macicy, wynosi ona wtedy około 1,5 cm, co ma związek z rozciąganiem się macicy. W okresie ciąży znacznie też rośnie waga macicy. Macica nieciężarna waży zwykle około 50-60 gramów, zaś pod koniec ciąży jej masa może wzrosnąć nawet do 1 kg.
U większości kobiet macica znajduje się w przodopochyleniu oraz w przodozgięciu. W przypadku przodopochylenia macica jest położona prawie pod katem prostym w stosunku do pochwy bez zmiany kąta nachylenia trzonu macicy do szyjki. Oś długa macicy tworzy łagodny łuk wygięty ku przodowi. Czasem jednak, u niektórych kobiet, lekarz ginekolog może stwierdzić tzw. tyłozgięcie macicy.
Czym zatem jest tyłozgięcie macicy?
Tyłozgięcie macicy jest to specyficzne wygięcie trzonu macicy, który pochyla się ku kręgosłupowi do tylu (w przypadku zaś przodozgięcia trzon macicy wygina się lekko do przodu). Tyłozgięcie macicy jest obecnie stwierdzane coraz częściej, szacuje się, że jest ono obecne u około 1/4 kobiet.
Jakie są przyczyny powstawania tyłozgięcia macicy?
W większości przypadków tyłozgięcie macicy jest stanem wrodzonym, który absolutnie nie jest uznawany za odstępstwo od normy. Przyjmuje się, że jest to po prostu wariant anatomiczny. Zdarza się jednak, ze tyłozgięcie macicy może być następstwem choroby. Najczęściej powstaje ono w przebiegu endometriozy, stanów zapalnych, guzów, może też powstać na skutek operacji w obrębie miednicy mniejszej.
Jakie objawy może dawać obecność tyłozgięcia macicy?
Bardzo często tyłozgięcie macicy, jeśli nie jest następstwem żadnej choroby a jedynie wariantem anatomicznym, może nie dawać w ogóle żadnych objawów. Czasami jednak przy tyłozgięciu macicy kobiety skarżą sie na bardzo obfite i bolesne miesiączki, ból dotyka zwłaszcza okolicy krzyżowej kręgosłupa. Czasami zdarza się, że na skutek tyłozgięcia macicy niektóre kobiety mogą odczuwać w czasie stosunku niewielki ból i dyskomfort, wszystko jednak uzależnione jest od pozycji przy współżyciu.
Czy tyłozgięcie macicy utrudnia zajście w ciążę?
Czasami może się zdarzyć, że rzeczywiście, u kobiety, u której zostanie stwierdzone tyłozgięcie macicy, mogą pojawić się problemy z zajściem w ciążę. Jednak tak naprawdę u większości kobiet, pomimo tyłozgięcia, nie stwierdza się problemów przy zapłodnieniu. Ponadto, należy pamiętać też o tym, ze tyłozgięcie macicy absolutnie nie przeszkadza w żaden sposób w donoszeniu ciąży i rozwoju dziecka, jak również nie wpływa ono na przebieg porodu.
W jaki sposób rozpoznaje się tyłozgięcie macicy?
Tyłozgięcie macicy jest rozpoznawane przez lekarza ginekologa w czasie standardowego badania ginekologicznego. Potwierdzeniem rozpoznania tyłozgięcia macicy może być też wykonie usg narządów rodnych.
Czy tyłozgięcie macicy wymaga leczenia?
Jeśli tyłozgięcie macicy nie jest następstwem żadnej poważnej choroby, a jedynie wariantem anatomicznym uznawanym w dzisiejszych czasach za absolutna normę, to nie wymaga ono stosowania żadnego leczenia. Inaczej wygląda sytuacja, jeśli tyłozgięcie macicy zostało spowodowane jakąś choroba. Wtedy oczywiście konieczne jest leczenie przede wszystkim choroby podstawowej (czyli miedzy innymi endometriozy, stanów zapalnych czy guza). Tyłozgięcie macicy może być też leczone u tych kobiet, u których wywołuje ono naprawdę poważne dolegliwości pod postacią niezmiernie uciążliwych bólów miesiączkowych i bardzo obfitych krwawień. Czasami korekcje chirurgiczna tyłozgięcia macicy lekarz ginekolog wykonuje też w sytuacji, kiedy kobieta nie może zajść w ciążę, a nie stwierdzono u niej żadnych innych powodów niepłodności. Wtedy po prostu zabieg wykonuje się po to, aby przekonać się czy to nie tyłozgięcie macicy było problem przy zajściu kobiety w ciążę.