Tyłozgięcie macicy a ciąża
Anna Posmykiewicz

Tyłozgięcie macicy a ciąża

Macica jest jednym z narządów rodnych w organizmie kobiety. Jest to narząd nieparzysty, którego kształt czasami bywa porównywany do spłaszczonej gruszki. Macica jest zlokalizowana w miednicy mniejszej i leży pomiędzy pęcherzem moczowym a odbytnicą. Składa się ona z trzech części.

Pierwszą częścią jest szyjka macicy, która ma kontakt z pochwą. Kolejna cześć macicy to cieśń macicy będąca kilkumilimetrową częścią kanału szyjki. Największą częścią macicy jest jej trzon, który zbudowany jest w przewadze z mięśni gładkich. Wewnętrzne ściany trzonu macicy są pokryte błoną śluzową macicy, która nosi inną nazwę - endometrium. W czasie całego cyklu miesięcznego w błonie śluzowej macicy (endometrium) zachodzą różnego rodzaju przemiany, które mają na celu przygotować macice do ewentualnego przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej, która zagnieżdża się w ścianie macicy i zaczyna z niej rozwijać się zarodek, a następnie płód. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, wtedy błona śluzowa macicy ulega złuszczeniu i wydaleniu w czasie menstruacji. Takie przemiany w błonie  śluzowej macicy u każdej kobiety zachodzą regularnie co miesiąc. 

Jakie funkcje w organizmie każdej kobiety pełni macica?

Podstawową funkcją macicy w organizmie każdej kobiety jest przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej, która zagnieżdża się w przygotowanej specjalnie błonie śluzowej macicy. Z komórki jajowej będzie rozwijać się w macicy zarodek, a następnie płód. Krótko mówiąc- główną funkcją macicy jest zapewnienie optymalnych warunków do rozwoju dziecka. W czasie ciąży macica znacznie zwiększa swoje wymiary. W przypadku macicy nieciężarnej jej wymiary wynoszą zwykle: szerokość w najszerszym miejscu to około 4 cm, długość to około 7 cm, a grubość zwykle wynosi około 2,5 cm. W ciąży natomiast macica znacznie się powiększa, ulega bowiem rozciągnięciu przez rozwijające się w jej wnętrzu dziecko. Ponieważ macica jest bardzo elastyczna, zwiększa ona swoje wymiary na długość i szerokość w zależności od potrzeb rozwijającego się dziecka. Wraz z rozwojem ciąży zmniejsza się natomiast grubość ściany macicy, wynosi ona wtedy około 1,5 cm, co ma związek z rozciąganiem się macicy. W okresie ciąży znacznie też rośnie waga macicy. Macica nieciężarna waży zwykle około 50-60 gramów, zaś pod koniec ciąży jej masa może wzrosnąć nawet do 1 kg. 

U większości kobiet macica znajduje się w przodopochyleniu oraz w przodozgięciu. W przypadku przodopochylenia macica jest położona prawie pod katem prostym w stosunku do pochwy bez zmiany kąta nachylenia trzonu macicy do szyjki. Oś długa macicy tworzy łagodny łuk wygięty ku przodowi. Czasem jednak, u niektórych kobiet, lekarz ginekolog może stwierdzić tzw. tyłozgięcie macicy. 

Czym zatem jest tyłozgięcie macicy?

Tyłozgięcie macicy jest to specyficzne wygięcie trzonu macicy, który pochyla się ku kręgosłupowi do tylu (w przypadku zaś przodozgięcia trzon macicy wygina się lekko do przodu). Tyłozgięcie macicy jest obecnie stwierdzane coraz częściej, szacuje się, że jest ono obecne u około 1/4 kobiet. 

Jakie są przyczyny powstawania tyłozgięcia macicy?

W większości przypadków tyłozgięcie macicy jest stanem wrodzonym, który absolutnie nie jest uznawany za odstępstwo od normy. Przyjmuje się, że jest to po prostu wariant anatomiczny. Zdarza się jednak, ze tyłozgięcie macicy może być następstwem choroby. Najczęściej powstaje ono w przebiegu endometriozy, stanów zapalnych, guzów, może też powstać na skutek operacji w obrębie miednicy mniejszej. 

Jakie objawy może dawać obecność tyłozgięcia macicy?

Bardzo często tyłozgięcie macicy, jeśli nie jest następstwem żadnej choroby a jedynie wariantem anatomicznym, może nie dawać w ogóle żadnych objawów. Czasami jednak przy tyłozgięciu macicy kobiety skarżą sie na bardzo obfite i bolesne miesiączki, ból dotyka zwłaszcza okolicy krzyżowej kręgosłupa. Czasami zdarza się, że na skutek tyłozgięcia macicy niektóre kobiety mogą odczuwać w czasie stosunku niewielki ból i dyskomfort, wszystko jednak uzależnione jest od pozycji przy współżyciu. 

Czy tyłozgięcie macicy utrudnia zajście w ciążę?

Czasami może się zdarzyć, że rzeczywiście, u kobiety, u której zostanie stwierdzone tyłozgięcie macicy, mogą pojawić się problemy z zajściem w ciążę. Jednak tak naprawdę u większości kobiet, pomimo tyłozgięcia, nie stwierdza się problemów przy zapłodnieniu. Ponadto, należy pamiętać też o tym, ze tyłozgięcie macicy absolutnie nie przeszkadza w żaden sposób w donoszeniu ciąży i rozwoju dziecka, jak również nie wpływa ono na przebieg porodu. 

W jaki sposób rozpoznaje się tyłozgięcie macicy?

Tyłozgięcie macicy jest rozpoznawane przez lekarza ginekologa w czasie standardowego badania ginekologicznego. Potwierdzeniem  rozpoznania tyłozgięcia macicy może być też wykonie usg narządów rodnych.

Czy tyłozgięcie macicy wymaga leczenia?

Jeśli tyłozgięcie macicy nie jest następstwem żadnej poważnej choroby, a jedynie wariantem anatomicznym uznawanym w dzisiejszych czasach za absolutna normę, to nie wymaga ono stosowania żadnego leczenia. Inaczej wygląda sytuacja, jeśli tyłozgięcie macicy zostało spowodowane jakąś choroba. Wtedy oczywiście konieczne jest leczenie przede wszystkim choroby podstawowej (czyli miedzy innymi endometriozy, stanów zapalnych czy guza). Tyłozgięcie macicy może być też leczone u tych kobiet, u których wywołuje ono naprawdę poważne dolegliwości pod postacią niezmiernie uciążliwych bólów miesiączkowych i bardzo obfitych krwawień. Czasami korekcje chirurgiczna tyłozgięcia macicy lekarz ginekolog wykonuje też w sytuacji, kiedy kobieta nie może zajść w ciążę, a nie stwierdzono u niej żadnych  innych powodów niepłodności. Wtedy po prostu zabieg wykonuje się po to, aby przekonać się czy to nie tyłozgięcie macicy było problem przy zajściu kobiety w ciążę. 

Stwierdzenie przez lekarza ginekologa w czasie badania tyłozgięcia macicy absolutnie nie jest powodem do niepokoju. Jeśli z jego powodu kobieta nie odczuwa przykrych dolegliwości i nie ma problemów z zajęciem w ciążę, to naprawdę nie trzeba się nim martwić. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

 • Szanse i metody na zajście w ciążę po chemio- i radioterapii

  Podczas tegorocznego zjazdu Europejskiego Towarzystwa Reprodukcji i Embriolgii odbywającego się online zaprezentowano najbardziej kompleksowy, jak dotąd, raport dotyczący skuteczności w zachowywaniu płodności u kobiet chorych na nowotwór. Jak wiadomo, chemio- i radioterapia często wiążą się z utratą płodności, dlatego coraz więcej kobiet decyduje się na pobranie i przechowanie jajeczek i embrionów jeszcze przed rozpoczęciem leczenia z myślą o wykorzystaniu ich po powrocie do zdrowia. 

 • Nadwaga w ciąży może negatywnie wpłynąć na rozwój mózgu dziecka

  Zwiększenie masy ciała w ciąży jest naturalnym zjawiskiem, jednak gdy waga zaczyna przyrastać w nadmiarze, może to oznaczać problemy nie tylko dla matki, ale również dla dziecka. Naukowcy z NYU School of Medicine postanowili przyjrzeć się ewentualnym konsekwencjom zdrowotnym nadmiernej wagi matki dla stanu zdrowia dziecka i odkryli, że może ona zaburzać rozwój jego mózgu i to już w drugim trymestrze ciąży. 

 • Chłopiec czy dziewczynka? To geny mężczyzny wpływają na płeć dziecka

  Oczekujesz dziecka? Zapewne najczęstszym pytaniem, które pada ze strony znajomych oraz rodziny jest to, jakiej płci będzie maluch. Wyniki pewnego eksperymentu sugerują, że tendencja do posiadania większej liczby synów lub córek jest dziedziczna.

 • Fizjoterapia w ciąży – wskazania i przeciwwskazania do zabiegów fizjoterapeutycznych w ciąży

  Fizjoterapia w ciąży pomaga zapobiegać i łagodzić stany związane ze zmianami, które zachodzą w ciele przyszłej mamy przez dziewięć kolejnych miesięcy. Są to np. bóle bioder, bóle kręgosłupa czy rozstęp mięśnia prostego brzucha, a także nietrzymanie moczu oraz bolesne stosunki seksualne. Nie wszystkie metody wykorzystywane w fizjoterapii można jednak stosować u ciężarnych. Jakie zabiegi są wskazane, a jakich należy unikać w ciąży?

 • Melisa, mięta, rumianek, pokrzywa, szałwia w ciąży – jakie zioła są bezpieczne dla ciężarnych, a które są w ciąży zakazane?

  Zioła w ciąży należy stosować rozsądnie, pamiętając o tym, iż w tym okresie należy zachować szczególną ostrość podczas przyjmowania leków, nawet preparatów naturalnych. Leczenie oraz samoleczenie w okresie ciąży jest ograniczone, w każdej sytuacji należy rozważyć stosunek korzyści do ryzyka.  Jakie zioła są bezpieczne dla ciężarnych, a jakie są w ciąży zakazane?

 • Ciąża a szczepionka przeciwko COVID-19

  Czy kobiety w ciąży mogą się zaszczepić przeciwko COVID-19? Co powinna wiedzieć przyszła mama zanim podejmie decyzję o takim szczepieniu? Czy karmienie piersią jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do szczepienia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij