6 proc. PKB na ochronę zdrowia od 2025 roku: to już pewne
Katarzyna Szulik

6 proc. PKB na ochronę zdrowia od 2025 roku: to już pewne

Podczas wtorkowego posiedzenia rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. W jego ramach zawarto obietnicę zwiększenia finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6 proc. PKP w perspektywie najbliższych 7 lat.

Rządowy plan zakłada systematyczny, coroczny wzrost wydatków na zdrowie, do odpowiednio 4,67 proc. PKP w 2018 roku i 4,86 proc. w 2019 roku. W 2020 roku nakłady mają przekroczyć 5 proc. PKP (wyniosą dokładnie 5,03), a w kolejnych latach wynieść 5,22 proc. (2021), 5,41 proc. (2022), 5,6 proc. (2023), 5,8 proc. (2024), a docelowe 6 proc. w 2025 roku. 

Czy kolejki się skrócą?

Wspomniany projekt uznać można za formę odpowiedzi na postulaty protestujących rezydentów, którzy jednak domagają się znacznie szybszych i dalej idących zmian. W ich wypadku mowa o minimum 6,8 proc. PKB do 2021 roku. W komunikacie wydanym przez Centrum Informacyjne Rządu nie znajdziemy jednak ani słowa o protestujących, ale odwołanie do expose premier Beaty Szydło, w którym mówiła ona o wzroście bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli. W tym samym dokumencie czytamy także, że Polacy mają poważny problem z dostępem do świadczeń zdrowotnych, co jest spowodowane niskimi wydatkami publicznymi na ochronę zdrowia. 

Z tego względu wyższe środki mają w pierwszej kolejności pomóc w zwiększeniu dostępności świadczeń, na które czeka się szczególnie długo. Mowa przede wszystkim o tych kierowanych do dzieci, kobiet w ciąży, osób niepełnosprawnych oraz seniorów. Dodatkowe środki mogą pomóc wyeliminować (lub przynajmniej zredukować) najdłuższe kolejki, które dotyczą zwłaszcza operacji zaćmy i stawu kolanowego (400 dni w 2015 roku) czy wymiany stawu biodrowego (365 dni oczekiwania w tym samym roku). W krajach znacznie lepiej finansujących swoją służbę zdrowia, jak Holandia czy Hiszpania, czas oczekiwania na wspomniane świadczenia wynosi od 40 do 100 dni. 

Polska w ogonie Europy

Przyjęcie wspomnianego projektu we wczorajszej rozmowie na antenie TVN24 zadeklarowała premier Beata Szydło, stwierdzając równocześnie, że „rząd wywiązuje się ze wszystkich tych postulatów, których oczekują dzisiaj rezydenci”. Jako przykład podała właśnie planowany wzrost wydatków na zdrowie do 6 proc. PKB oraz zwiększanie wynagrodzeń rezydentów i innych pracowników zawodów medycznych.

Postulaty lekarzy mówiące o wyższym wzroście są zgodnie z raportem OECD z 2016 roku. Pokazuje on, że kraje rozwinięte przeznaczają na ochronę zdrowia średnio 6,7 proc. PKB, a wiec zdecydowanie więcej, niż Polska wydaje na ten cel obecnie. W 2015 roku wskaźnik ten wynosił 4,5 proc. PKB, co plasowało nas w ogonie stawki. Za nami znalazły się jedynie Litwa (4,4 proc. PKB), Turcja z Koreą Południową (4 proc. PKB), Łotwa (3,4 proc. PKB) oraz Meksyk, gdzie na ochronę zdrowia przeznacza się zaledwie 3 proc. PKB.

Źródło: PAP/Rynek zdrowia

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij