Kobita podczas sesji z psychologiem
Kamila Gniady

Dyspareunia – czym jest? Przyczyny, objawy i leczenie

Występowanie dyspareunii jest powszechnym i jednocześnie zaniedbywanym problemem. Nieleczony problem może wpływać negatywnie zarówno na zdrowie fizyczne i psychiczne kobiety, jak również na relacje w związku. Szacuje się, że dotyczy 3-18% populacji na świecie, a w trakcie swojego życia problemu doświadcza nawet do 28% kobiet. Dolegliwości w dyspareunii mogą ograniczać się do sromu i okolic wejścia do pochwy lub też dotyczyć głębiej położonych struktur.

Dyspareunia jest szczególnym rodzajem wulwodynii prowokowanej, w której uczucie dyskomfortu i dolegliwości bólowe są związane  ze współżyciem płciowym – mogą pojawiać się nie tylko podczas jego trwania, ale również przed i po nim. Diagnostyka i leczenie dyspareunii jest zadaniem interdyscyplinarnym. Pamiętajmy, że dyspareunia może prowadzić się rozwinięcia się lęku. Jest związane z strachem przed bólem, który jest wywołany penetracji i prowadzić do unikania kontaktów seksualnych.n

Dyspareunia – przyczyny

Etiologia dyspareunii łączy przyczyny anatomiczne, zapalne, infekcyjne, nowotworowe, urazowe, hormonalne i psychologiczne. Podłoże anatomiczne może wiązać się z problematyką dysfunkcji mięśni miednicy, tyłozgięciem macicy czy wypadaniem narządu rodnego. Pamiętajmy również, że dolegliwości bólowe może nasilać problem niewystarczającego nawilżenia pochwy – u kobiet w wieku rozrodczym często powiązany z przyjmowaną antykoncepcją, natomiast u kobiet w wieku menopauzalnym – zmniejszone poziomy estrogenu prowadzą do ścieńczenia warstwy śluzówki wewnątrz pochwy.

Również schorzenia dermatologiczne takie jak liszaj płaski, liszaj twardzinowy czy łuszczyca mogą prowadzić do stanów zapalnych w obrębie warstwy śluzowej pochwy i zwiększać dolegliwości bólowe. Innymi przyczynami dolegliwości mogą być również stany infekcyjne cewki moczowej, pochwy czy stany zapalne w obrębie miednicy mniejszej na skutek zakażenia rzeżączką, chlamydią, Candidą, rzęsistkiem pochwowym czy infekcje bakteryjne.

Dowiedz się więcej i przeczytaj artykuł o pieczeniu, upławach i swędzeniu kobiecych okolic intymnych

Problem dyspareunii dotyczy również kobiet po porodzie. Dotyczy to pacjentek zarówno po porodzie siłami natury, zwłaszcza tym zabiegowym (za pomocą kleszczy położniczych lub próżniociągu), ale także po cięciu cesarskim. Dolegliwości częściej zgłaszane są u tych kobiet, u których konieczne było szycie krocza. Wówczas nieprawidłowe odtworzenie anatomii organów lub tworząca się blizna mogą być przyczynami zgłaszanych dolegliwości. W takiej sytuacji konieczne może być np. uruchomienie blizny we współpracy z fizjoterapeutą.

Dyspareunia – diagnostyka

Pierwszym etapem w diagnostyce dyspareunii jest dokładne zebranie wywiadu z pacjentką. Rozmowa obejmuje również cechy zgłaszanych dolegliwości – ich czas trwania, natężenie bólu, dokładna lokalizacja (można stworzyć specjalną mapę bólu), czynniki nasilające i zmniejszające dolegliwości i towarzyszące czynniki psychologiczne.

Kolejnym krokiem jest badanie ginekologiczne. Powinno rozpocząć się od wizualnej oceny sromu, okolicy przedsionka pochwy, odbytu i ujścia cewki moczowej. Możliwe obserwowane zmiany mogą obejmować przerost warg sromowych, zmiany skórne, leukoplakię czy rumień. Badanie obejmuje również ocenę we wzierniku, a także badanie dwuręczne w celu poszukiwania wyczuwalnych zmian na przydatkach czy patologicznych mas w obrębie macicy. W wykrywaniu powyższych zmian nieocenione jest również badanie ultrasonograficzne.

Powiązane produkty

Dyspareunia – leczenie

Zalecanym podejściem w diagnostyce i leczeniu dyspareunii jest postępowanie multidyscyplinarne, które łączy doświadczenie diagnostyczne ginekologa, fizjoterapeuty i psychologa. Zazwyczaj rozpoczynamy od jak najmniej inwazyjnych metod, co więcej, rzadko kiedy konieczna jest interwencja chirurgiczna. Ważne również aby edukować pacjentkę na temat ewentualnych czynników mogących zaostrzać dyspareunię.

Według literatury korzystne może okazać się noszenie wyłącznie bawełnianej bielizny, korzystanie z bezalkoholowych i pozbawionych konserwantów emolientów, unikanie drażniących substancji np. perfum czy płukania wnętrza pochwy.

Leczenie jest również zależne od przyczyny zgłaszanych dolegliwości. Wśród możliwych metod leczenia wyróżniamy m.in. trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, doustne niesteroidowe leki przeciwzapalne, hormonalną terapię zastępczą (HTZ), dopochwowa terapia estrogenami, podawanie iniekcji z botoksu, stosowanie 5% środków zawierających lidokainę, terapię behawioralna i inne. W przypadku czynników infekcyjnych podawane jest leczenie przyczynowe – m.in. antybiotyki czy leki przeciwgrzybicze.

Leczenie chirurgiczne jest stosowane rzadko i wyłącznie po wyczerpaniu metod leczenia zachowawczego. Może być wskazane np. w przypadku stwierdzonych ognisk endometriozy lub w przypadku wypadania narządu rodnego.

  1. Muhammad Tayyeb; Vikas Gupta, Dyspareunia, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK562159/ [dostęp: 21.06.2022].
  2. James Sorensen, Katherine E Bautista, Georgine Lamvu,and Jessica Feranec, Evaluation and Treatment of Female Sexual Pain: A Clinical Review, Cureus. 2018 Mar; 10(3): e2379.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl