Badanie ginekologiczne – jak przebiega wizyta u ginekologa i jak się do niej przygotować?
Kamila Gniady

Badanie ginekologiczne – jak przebiega wizyta u ginekologa i jak się do niej przygotować?

Badanie ginekologiczne jest standardowym elementem większości wizyt u lekarza ginekologa i powinno być przeprowadzane w atmosferze komfortu i intymności. Zazwyczaj pierwsza wizyta jest źródłem lęku i niepokoju u kobiety. Może nawet pozostawiać traumatyczne doświadczenia, powodując unikanie wizyt w przyszłości. Pamiętajmy, że warto przed badaniem uprzedzić lekarza o swoich obawach i poprosić o wyjaśnienie poszczególnych etapów wizyty. 

Badanie ginekologiczne – kiedy się je wykonuje i jak się do niego przygotować?

Badanie ginekologiczne jest kluczowym elementem wizyty u lekarza ginekologa i składa się z kilku etapów. W zależności od jego wyniku i sytuacji klinicznej może zostać rozszerzone o dodatkowe, bardziej dokładnie badania w celu zweryfikowania konkretnego rozpoznania. 

Nie istnieją szczegółowe wytyczne określające czas, kiedy kobieta powinna się zgłosić na swoją pierwszą w życiu wizytę, jednak zwyczajowo mówi się, że taka wizyta powinna odbyć się nie później niż przed upływem roku od rozpoczęcia współżycia oraz nie później niż do 25. roku życia w przypadku kobiet niewspółżyjących.

Idealnie, jeśli jedynymi przyczynami wizyt ginekologicznych byłyby profilaktyka oraz diagnostyka zdrowej, zaplanowanej ciąży. Rutynowa kontrola powinna odbywać się raz do roku, chyba że pojawią się dodatkowe wskazania do jej szybszego przeprowadzenia. Niestety dość często zdarza się, że przyczynami zgłoszenia się do lekarza są uporczywe dolegliwości odczuwane przez kobietę.

Wśród zaledwie części wskazań z którymi pacjentka powinna zgłosić się do ginekologa wyróżniamy:

 • świąd i pieczenie sromu, dolegliwości bólowe,
 • upławy, 
 • nieregularne miesiączki, krwawienia pomiędzy miesiączkami, 
 • krwawienie po menopauzie, 
 • bardzo obfite, krwotoczne miesiączki, 
 • bardzo skąpe miesiączki,
 • bolesne miesiączki, pomimo stosowanie leków przeciwbólowych,
 • dolegliwości bólowe w trakcie współżycia, 
 • dolegliwości związane z menopauzą, 
 • wypadanie narządu rodnego,
 • zmiana wyglądu okolicy sromu i krocza,
 • problemy z zajściem w ciążę, zwłaszcza jeśli minął rok od rozpoczęcia starań,
 • wystąpienie miesiączki przed 11. rokiem życia lub jej brak po 16. roku życia, 
 • zbyt wczesne wystąpienie drugorzędowych cech płciowych, 
 • niewyjaśniony ból w podbrzuszu (wymaga szerokiej diagnostyki różnicowej).

Badanie ginekologiczne – wywiad lekarski. O co może zapytać ginekolog?

Standardowa wizyta ginekologiczna zazwyczaj rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego. Ma on formę zwykłej rozmowy, w trakcie której lekarz zbiera informacje o stanie zdrowia pacjentki.

Przed wizytą warto przygotować datę ostatniej miesiączki (pierwszy dzień krwawienia) oraz zastanowić się, czy w ostatnim czasie miesiączki były regularne oraz prawidłowo obfite. Warto przypomnieć, że fizjologiczna długość cyklu wynosi pomiędzy 21 a 35 dni, a różnica pomiędzy czasem trwania kolejnych miesiączek nie powinna przekraczać 8 dni. Nie jest prawdą, że prawidłowy cykl powinien w każdym miesiącu trwać 28 dni. 

Lekarz ginekolog, zwłaszcza na pierwszej wizycie, powinien zebrać szczegółowe informacje dotyczące zdrowia kobiety. Obejmują one pytania o towarzyszące, niepokojące dolegliwości (część z nich została już wspomniana powyżej), choroby współistniejące (np. nadciśnienie tętnicze, migrenowe bóle głowy), stosowanie antykoncepcji, długość i charakter miesiączek, przebyte ciąże oraz porody i związane z nimi powikłania, przebyte operacje i zabiegi ginekologiczne, ewentualne plany dotyczące kolejnej ciąży lub chęci jej zapobiegania. 

Badanie ginekologiczne wziernikiem i badanie dwuręczne

Kolejny krok stanowi przeprowadzenie badania ginekologicznego. W celu zasygnalizowania tej części wizyty lekarz prosi o przygotowanie się do badania. Często przy gabinetach są specjalnie przygotowane do tego dodatkowe, niewielkie pomieszczenia, gdzie pacjentka może spokojnie rozebrać się lub nawet podmyć przy wykorzystaniu bidetu. Coraz częściej dostępne są również jednorazowe „spódniczki” pozwalające na zachowanie komfortu w czasie badania. 

Badanie jest przeprowadzane na fotelu ginekologicznym w pozycji leżącej i rozpoczyna się od oceny zewnętrznych narządów płciowych. Trwa to chwilę i zwykle jest nawet niezauważalnym przez kobietę elementem badania. Następnie ginekolog przystępuje do założenia wziernika do pochwy. Obecnie są to prawie wyłącznie wzierniki plastikowe dostępne w różnych rozmiarach. Ich założenie, o ile pacjentka nie jest wyjątkowo spięta i zdenerwowana, nie powinno być bolesne. Pozwala na wzrokową ocenę ścian pochwy i części pochwowej szyjki macicy oraz na pobranie cytologii.

Kolejnym etapem jest badanie dwuręczne. Pozwala ono na palpacyjną ocenę narządów rodnych, ich ruchomości i ewentualnych nieprawidłowości. Podobnie jak poprzednie etapy, tutaj również pacjentka nie powinna odczuwać dolegliwości bólowych. 

Powiązane produkty

Badanie ginekologiczne – USG transwaginalne

USG tranwswaginalne, inaczej przezpochwowe, powinno być nieodłącznym elementem badania ginekologicznego. Pozwala na ocenę struktur niedostępnych w pozostałych etapach badania, a zaniechanie jego wykonania może prowadzić do błędnej diagnostyki ewentualnych schorzeń.

U kobiet współżyjących USG dopochwowe wykonywane jest przez pochwę i wówczas polega na wprowadzeniu podłużnej sondy, na którą lekarz nakłada jednorazową osłonkę oraz żel. Przed badaniem wskazane jest opróżnienie pęcherza, gdyż ułatwia to ocenę obrazu struktur. U kobiet niewspółżyjących u których nie ma możliwości wykonania USG przez pochwę możliwe jest wykonanie badania przez powłoki brzuszne. Wówczas konieczne jest wypełnienie pęcherza i dlatego przed badaniem lekarz powinien poinstruować pacjentkę o konieczności wypicia odpowiedniej ilości wody. 

Badanie ginekologiczne przez odbyt

Badanie ginekologiczne per rectum wykonuje się wówczas, gdy z jakichś względów badanie przez pochwę jest niemożliwe. Może to mieć miejsce w przypadku dziewczynek, nastolatek czy dziewic. Nie jest ono bolesne, ale pacjentka może odczuwać dyskomfort. 

Badanie ginekologiczne – wskazówki

Pamiętajmy, że w celu zgłoszenia się na wizytę ginekologiczną nie ma konieczności depilacji okolic intymnych, a obecność owłosienia nie będzie miała wpływu na prawidłowość przeprowadzonego badania. Szczególnym wyjątkiem są pewne zabiegi w obrębie krocza i sromu, ale wówczas o konieczności depilacji lekarz poinformuje z wyprzedzeniem. Co ważne, na wizytę można przyjść również z krwawieniem z dróg rodnych, chociaż wówczas nie będzie możliwe pobranie cytologii. 

Ponadto w kwestii higieny nie ma tutaj szczególnych zasad. Przed wizytą należy umyć się tak, jak na co dzień, bez irygacji pochwy. Nadmierna higiena może zafałszować badanie i być przyczyną częstszych infekcji intymnych. Pamiętajmy również, że przed samym badaniem wskazane jest opróżnienie pęcherza, a na 48 h przed pobraniem cytologii powinno odstąpić się od współżycia i wprowadzania środków dopochwowych, w tym globulek. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Klirens kreatyniny (GFR) – badanie, normy, wskazania

  GFR to parametr służący do oceny wydolności pracy nerek. Bez aktualnego wyniku badania wskaźnika czynności nerek nie możemy np. wykonać obrazowych badań diagnostycznych, w których niezbędne jest zastosowanie kontrastu (np. RTG) dla lepszego uwidocznienia oznaczanych struktur. Ponadto klirens kreatyniny jest niezbędnym miernikiem wydolności nerek w trakcie ich terapii. Dzięki niemu możliwa jest ocena skuteczności leczenia nefrologicznego i ewentualnej konieczności zastosowania poważniejszych kroków terapeutycznych, jak chociażby wdrożenie leczenia nerkozastępczego. Kto może skierować nas na badanie GFR, ile kosztuje i jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

 • D-dimery – wskazania, normy, podwyższone. Poziom d-dimerów a zakrzepica

  Badanie d-dimerów we krwi jest jednym z głównych parametrów wykorzystywanych w diagnostyce chorób zakrzepowych takich jak zakrzepica żył głębokich dolnych czy zatorowość płucna. Skrzepy krwi znajdujące się w naczyniach krwionośnych mogą zamknąć światło tych przewodów i doprowadzić w ten sposób do bardzo poważnych komplikacji zdrowotnych. Wyróżnia się cztery podstawowe metody oznaczania stężenia d-dimerów we krwi (metoda lateksowa, immunoenzymatyczna, aglutynacji pełnej krwi i wykorzystująca przeciwciała znakowane technetem). Kiedy wykonać badanie, ile kosztuje oznaczenie stężenia d-dimerów, jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

 • Cholesterol HDL – badanie, normy. Co oznacza obniżony poziom „dobrego cholesterolu”?

  Badanie poziomu cholesterolu HDL jest jednym z głównych oznaczeń zlecanych osobom, u których ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych jest wysokie. Pacjenci chorujący na cukrzycę, po przebytym zawale serca, palacze oraz kobiety przyjmujące hormonalną terapię antykoncepcyjną, beta-blokery lub retinoidy powinni częściej oznaczać poziom dobrego cholesterolu i jego stosunek do LDL. Badaniami dodatkowymi, które zaleca się wykonać przy oznaczeniu HDL, są stężenia cholesterolu całkowitego, LDL i trójglicerydów. Jak należy się przygotować do oznaczenia poziomu HDL? Ile kosztuje badanie? Czy może być refundowane? Czy aby zbadać poziom cholesterolu HDL, trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Cholesterol LDL – badanie, normy, podwyższony. Jak obniżyć zbyt wysoki poziom „złego cholesterolu”?

  Badanie poziomu cholesterolu LDL jest jednym z elementów tzw. lipidogramu, który zaleca się wykonywać minimum raz do roku, w ramach badań profilaktycznych. Przeprowadzenie tego oznaczenia ma na celu potwierdzenie wydolności lub dysfunkcji pracy wątroby. Na zaburzenia ilości „złego cholesterolu” wpływa szereg czynników, które są związane głównie z dietą i stylem życia. Jak wygląda badanie, jakie są normy cholesterolu LDL, ile kosztuje oznaczenie i czy na pobranie krwi trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Biorezonans – co to jest, jak działa i czy jest skuteczny w leczeniu chorób i nałogów?

  Biorezonans magnetyczny to jedna z metod wykorzystywanych przez osoby praktykujące niekonwencjonalne formy leczenia różnych chorób. Nie udało się dotychczas jednoznacznie rozstrzygnąć, czy terapia z użyciem biorezonansu jest skuteczna. Największym problemem jest brak rzetelnych badań naukowych, które potwierdziłyby słowa zwolenników tej metody dotyczące tego, czy i jak naprawdę działa biorezonans.

 • Lipidogram (profil lipidowy). Badanie, normy, przygotowanie

  Lipidy, czyli tłuszcze, to najważniejsze źródło energii w diecie człowieka. Jako składniki błon komórkowych i rozpuszczalniki niektórych substancji, np. witamin i hormonów, pełnią kluczową rolę w utrzymaniu równowagi ludzkiego organizmu. Zaburzenia lipidowe występujące u pacjentów z nadwagą, otyłością lub obciążonym wywiadem rodzinnym mogą skutkować schorzeniami układu krwionośnego i sercowo-naczyniowego oraz podwyższać ryzyko udaru mózgu.

 • Badanie AMH (wskaźnik rezerwy jajnikowej) – normy, cena

  Badanie AMH, czyli hormonu antymüllerowskiego, jest jednym z kluczowych elementów oceny rezerwy jajnikowej kobiety. Pozwala na ocenę liczby pęcherzyków jajnikowych, które mogą być stymulowane w ramach procedury in vitro. Na czym polega to badanie? Czy warto je wykonać? Jak interpretować wyniki?

 • Badania na niepłodność dla kobiet – jak wyglądają? Jak się przygotować?

  Niepłodność to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie. Szacuje się, że nawet 15% par boryka się z problemami z zajściem w ciążę. Spośród wszystkich przyczyn niepłodności w związku 40% leży po stronie mężczyzn, 40% po stronie kobiet, a w 20% przyczyny pochodzą od obojga partnerów. Wielu z nich zwraca się o pomoc do specjalistów, którzy oferują różne metody diagnostyki i leczenia niepłodności. Jakie badania na niepłodność warto zrobić?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij