Badanie ginekologiczne – jak przebiega wizyta u ginekologa i jak się do niej przygotować?
Kamila Gniady

Badanie ginekologiczne – jak przebiega wizyta u ginekologa i jak się do niej przygotować?

Badanie ginekologiczne jest standardowym elementem większości wizyt u lekarza ginekologa i powinno być przeprowadzane w atmosferze komfortu i intymności. Zazwyczaj pierwsza wizyta jest źródłem lęku i niepokoju u kobiety. Może nawet pozostawiać traumatyczne doświadczenia, powodując unikanie wizyt w przyszłości. Pamiętajmy, że warto przed badaniem uprzedzić lekarza o swoich obawach i poprosić o wyjaśnienie poszczególnych etapów wizyty. 

Badanie ginekologiczne – kiedy się je wykonuje i jak się do niego przygotować?

Badanie ginekologiczne jest kluczowym elementem wizyty u lekarza ginekologa i składa się z kilku etapów. W zależności od jego wyniku i sytuacji klinicznej może zostać rozszerzone o dodatkowe, bardziej dokładnie badania w celu zweryfikowania konkretnego rozpoznania. 

Nie istnieją szczegółowe wytyczne określające czas, kiedy kobieta powinna się zgłosić na swoją pierwszą w życiu wizytę, jednak zwyczajowo mówi się, że taka wizyta powinna odbyć się nie później niż przed upływem roku od rozpoczęcia współżycia oraz nie później niż do 25. roku życia w przypadku kobiet niewspółżyjących.

Idealnie, jeśli jedynymi przyczynami wizyt ginekologicznych byłyby profilaktyka oraz diagnostyka zdrowej, zaplanowanej ciąży. Rutynowa kontrola powinna odbywać się raz do roku, chyba że pojawią się dodatkowe wskazania do jej szybszego przeprowadzenia. Niestety dość często zdarza się, że przyczynami zgłoszenia się do lekarza są uporczywe dolegliwości odczuwane przez kobietę.

Wśród zaledwie części wskazań z którymi pacjentka powinna zgłosić się do ginekologa wyróżniamy:

 • świąd i pieczenie sromu, dolegliwości bólowe,
 • upławy, 
 • nieregularne miesiączki, krwawienia pomiędzy miesiączkami, 
 • krwawienie po menopauzie, 
 • bardzo obfite, krwotoczne miesiączki, 
 • bardzo skąpe miesiączki,
 • bolesne miesiączki, pomimo stosowanie leków przeciwbólowych,
 • dolegliwości bólowe w trakcie współżycia, 
 • dolegliwości związane z menopauzą, 
 • wypadanie narządu rodnego,
 • zmiana wyglądu okolicy sromu i krocza,
 • problemy z zajściem w ciążę, zwłaszcza jeśli minął rok od rozpoczęcia starań,
 • wystąpienie miesiączki przed 11. rokiem życia lub jej brak po 16. roku życia, 
 • zbyt wczesne wystąpienie drugorzędowych cech płciowych, 
 • niewyjaśniony ból w podbrzuszu (wymaga szerokiej diagnostyki różnicowej).

Badanie ginekologiczne – wywiad lekarski. O co może zapytać ginekolog?

Standardowa wizyta ginekologiczna zazwyczaj rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego. Ma on formę zwykłej rozmowy, w trakcie której lekarz zbiera informacje o stanie zdrowia pacjentki.

Przed wizytą warto przygotować datę ostatniej miesiączki (pierwszy dzień krwawienia) oraz zastanowić się, czy w ostatnim czasie miesiączki były regularne oraz prawidłowo obfite. Warto przypomnieć, że fizjologiczna długość cyklu wynosi pomiędzy 21 a 35 dni, a różnica pomiędzy czasem trwania kolejnych miesiączek nie powinna przekraczać 8 dni. Nie jest prawdą, że prawidłowy cykl powinien w każdym miesiącu trwać 28 dni. 

Lekarz ginekolog, zwłaszcza na pierwszej wizycie, powinien zebrać szczegółowe informacje dotyczące zdrowia kobiety. Obejmują one pytania o towarzyszące, niepokojące dolegliwości (część z nich została już wspomniana powyżej), choroby współistniejące (np. nadciśnienie tętnicze, migrenowe bóle głowy), stosowanie antykoncepcji, długość i charakter miesiączek, przebyte ciąże oraz porody i związane z nimi powikłania, przebyte operacje i zabiegi ginekologiczne, ewentualne plany dotyczące kolejnej ciąży lub chęci jej zapobiegania. 

Badanie ginekologiczne wziernikiem i badanie dwuręczne

Kolejny krok stanowi przeprowadzenie badania ginekologicznego. W celu zasygnalizowania tej części wizyty lekarz prosi o przygotowanie się do badania. Często przy gabinetach są specjalnie przygotowane do tego dodatkowe, niewielkie pomieszczenia, gdzie pacjentka może spokojnie rozebrać się lub nawet podmyć przy wykorzystaniu bidetu. Coraz częściej dostępne są również jednorazowe „spódniczki” pozwalające na zachowanie komfortu w czasie badania. 

Badanie jest przeprowadzane na fotelu ginekologicznym w pozycji leżącej i rozpoczyna się od oceny zewnętrznych narządów płciowych. Trwa to chwilę i zwykle jest nawet niezauważalnym przez kobietę elementem badania. Następnie ginekolog przystępuje do założenia wziernika do pochwy. Obecnie są to prawie wyłącznie wzierniki plastikowe dostępne w różnych rozmiarach. Ich założenie, o ile pacjentka nie jest wyjątkowo spięta i zdenerwowana, nie powinno być bolesne. Pozwala na wzrokową ocenę ścian pochwy i części pochwowej szyjki macicy oraz na pobranie cytologii.

Kolejnym etapem jest badanie dwuręczne. Pozwala ono na palpacyjną ocenę narządów rodnych, ich ruchomości i ewentualnych nieprawidłowości. Podobnie jak poprzednie etapy, tutaj również pacjentka nie powinna odczuwać dolegliwości bólowych. 

Powiązane produkty

Badanie ginekologiczne – USG transwaginalne

USG tranwswaginalne, inaczej przezpochwowe, powinno być nieodłącznym elementem badania ginekologicznego. Pozwala na ocenę struktur niedostępnych w pozostałych etapach badania, a zaniechanie jego wykonania może prowadzić do błędnej diagnostyki ewentualnych schorzeń.

U kobiet współżyjących USG dopochwowe wykonywane jest przez pochwę i wówczas polega na wprowadzeniu podłużnej sondy, na którą lekarz nakłada jednorazową osłonkę oraz żel. Przed badaniem wskazane jest opróżnienie pęcherza, gdyż ułatwia to ocenę obrazu struktur. U kobiet niewspółżyjących u których nie ma możliwości wykonania USG przez pochwę możliwe jest wykonanie badania przez powłoki brzuszne. Wówczas konieczne jest wypełnienie pęcherza i dlatego przed badaniem lekarz powinien poinstruować pacjentkę o konieczności wypicia odpowiedniej ilości wody. 

Badanie ginekologiczne przez odbyt

Badanie ginekologiczne per rectum wykonuje się wówczas, gdy z jakichś względów badanie przez pochwę jest niemożliwe. Może to mieć miejsce w przypadku dziewczynek, nastolatek czy dziewic. Nie jest ono bolesne, ale pacjentka może odczuwać dyskomfort. 

Badanie ginekologiczne – wskazówki

Pamiętajmy, że w celu zgłoszenia się na wizytę ginekologiczną nie ma konieczności depilacji okolic intymnych, a obecność owłosienia nie będzie miała wpływu na prawidłowość przeprowadzonego badania. Szczególnym wyjątkiem są pewne zabiegi w obrębie krocza i sromu, ale wówczas o konieczności depilacji lekarz poinformuje z wyprzedzeniem. Co ważne, na wizytę można przyjść również z krwawieniem z dróg rodnych, chociaż wówczas nie będzie możliwe pobranie cytologii. 

Ponadto w kwestii higieny nie ma tutaj szczególnych zasad. Przed wizytą należy umyć się tak, jak na co dzień, bez irygacji pochwy. Nadmierna higiena może zafałszować badanie i być przyczyną częstszych infekcji intymnych. Pamiętajmy również, że przed samym badaniem wskazane jest opróżnienie pęcherza, a na 48 h przed pobraniem cytologii powinno odstąpić się od współżycia i wprowadzania środków dopochwowych, w tym globulek. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Podwyższona prolaktyna (hiperprolaktynemia) – przyczyny i objawy

  Hiperprolaktynemia może być jednym z objawów guza przysadki (łac. prolactinoma), chorób podwzgórza, zaburzeń funkcji gruczołu tarczycowego (np. niewyrównania niedoczynności tarczycy), niewydolności nerek, ale także ciąży. Objawami, które powinny skłonić pacjenta do zbadania poziomu PRL, są zaburzenia miesiączkowania, trudności z zajściem w ciążę, mlekotok, uderzenia gorąca, trądzik lub zauważalnie obniżone libido. Leczenie hiperprolaktynemii polega głównie na farmakoterapii i leczeniu przyczynowym podwyższonego stężenia PRL, czyli choroby, która wywołała ten stan.

 • Próby wątrobowe (ALAT i ASPAT) — co oznaczają podwyższone wyniki?

  Próby wątrobowe to enzymy, po oznaczeniu których można stwierdzić, w jakim stanie jest wątroba i czy pracuje w prawidłowy sposób. Zalicza się do nich aminotransferazy ASPAT i ALAT oraz gamma-glutamylotranspeptydazę (GGTP). ALAT i ASPAT to najczęściej oznaczane próby wątrobowe. Ich pełne nazwy to aminotransferaza alaninowa, czyli ALAT oraz aminotransferaza asparaginowa — ASPAT.

 • Rezonans magnetyczny głowy – co wykrywa, ile kosztuje, jak wygląda badanie?

  Rezonans magnetyczny (MRI) głowy to badanie, w którym wykorzystywane są właściwości pola magnetycznego. Najczęściej MRI głowy zleca się po wypadkach samochodowych i urazach głowy, a także w sytuacji pogłębienia diagnostyki neurologicznej. Główną wadą rezonansu, będącego badaniem refundowanym, jest czas oczekiwania na to prześwietlenie, liczony nawet w miesiącach. 

 • Erytropoetyna (EPO) – badanie, normy, interpretacja wyników

  Badanie erytropoetyny (EPO) jest wskazane podczas prowadzenia procesu diagnostycznego chorób krwi i nerek. Dzięki analizie poziomu erytropoetyny możliwe jest kontrolowanie odpowiedzi na wdrożone leczenie anemii, nadkrwistości i niedokrwistości. Wysoki poziom EPO jest charakterystyczny dla sportowców, którzy swoje treningi odbywają w terenach górskich, ale także, co ciekawe, dla osób palących papierosy. Badanie poziomu erytropoetyny często towarzyszy analizie morfologii krwi i hematokrytowi. Jaka jest norma EPO we krwi, czy do badania erytropoetyny należy zgłosić się na czczo i czy stosowanie EPO przez sportowców jest równoznaczne ze stosowaniem dopingu? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdują się w niniejszym artykule.

 • Kolposkopia – jak wygląda badanie? Wskazanie, przebieg, interpretacja wyników

  Kolposkopia to łatwe i nieinwazyjne badanie, wykonywane przez lekarza ginekologa, które pozwala na ocenę szyjki macicy, pochwy oraz sromu pod kątem zmian przednowotworowych i nowotworowych, pobranie celowanego materiału oraz ułatwienie decyzji co do dalszego postępowania. Badanie to może być wykonywane zarówno na NFZ, jak i prywatnie. Jak wygląda kolposkopia? Czy kolposkopia boli?

 • Badanie poziomu witaminy D, metabolit 25(OH). Normy, cena, interpretacja wyników

  Witamina D bierze udział w gospodarce wapniowo-fosforanowej organizmu, wpływa również na prawidłową budowę i funkcję kości. Oznaczenie poziomu witaminy D ma zastosowanie m.in. w diagnostyce i leczeniu osteoporozy, osteomalacji i krzywicy, chorób wątroby i nerek, a także w monitorowaniu leczenia kortykosteroidami, lekami immunosupresyjnymi i przeciwpadaczkowymi oraz suplementacji witaminą D u pacjentów, którym ją zlecono.

 • Rytm zatokowy: badanie EKG, rytm miarowy, przyspieszony i zwolniony – co to oznacza?

  Rytm zatokowy to podstawowy i prawidłowy rytm pracy serca. Może być niekiedy przyspieszony lub zbyt wolny. Mówi się wtedy o tachykardii lub bradykardii zatokowej.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij