Ultradźwięki poprawią parametry nasienia
Zdaniem australijskich naukowców ultradźwięki zwiększają ruchliwość plemników. Doniesienie może przyczynić się do poprawienia skuteczności zapłodnień in vitro.
- Ultradźwięki zwiększają ruchliwość plemników
- Przełom w leczeniu męskiej niepłodności?
- Niepłodność – palący problem zdrowia publicznego
Ultradźwięki zwiększają ruchliwość plemników
Naukowcy z Uniwersytetu Monash w Melbourne wykazali, że poddanie spermy działaniu ultradźwięków zwiększa ruchliwość plemników. Na potrzeby badania skonstruowano system do zawieszania pojedynczych plemników w mikrokroplach, w których mogły być „bombardowane” ultradźwiękami. Przebieg eksperymentu filmowano pod mikroskopem.
Wykazano, że 20 sekund ultradźwięków o mocy 800 mW i częstotliwości 40 MHz poprawiało wskaźniki ruchliwości plemników nawet o 266 proc. i zmniejszało odsetek nieaktywnych plemników z 36 proc. do 10 proc. Wyniki badania opublikowano na łamach czasopisma „Science Advances”.
Przełom w leczeniu męskiej niepłodności?
Naukowcy są zdania, że wyniki ich badań mogą już w niedalekiej przyszłości stać się skuteczną metodą leczenia astenozoospermii – czyli stanu, w którym plemniki mają obniżoną zdolność do poruszania się. Zaburzenia ruchliwości plemników mogą być przyczyną nieskuteczności zabiegów wspomaganego rozrodu. Podczas klasycznej techniki zapłodnień in vitro plemniki inkubuje się z komórką jajową. Wyścig do zapłodnienia wygra plemnik, który jako pierwszy dopłynie do mety – komórki jajowej.
Niepłodność – palący problem zdrowia publicznego
Niepłodność to choroba cywilizacyjna. W całej Europie boryka się z nią blisko 30 mln osób. Problemy z płodnością przekładają się bezpośrednio na obserwowany spadek liczby urodzeń i przyrostu naturalnego zarówno w Polsce, jak i w Europie – szczególnie w jej zachodnich krajach.
Z roku na rok odsetek par bezskutecznie starających się o dziecko rośnie. Współczesny styl życia, czyli presja, stres, zła dieta, używki, siedzący tryb życia i wynikające z nich zaburzenia, przede wszystkim hormonalne, niekorzystnie wpływa na potencjał rozrodczy. U kobiet może prowadzić do zaburzeń owulacji, a u mężczyzn do obniżenia parametrów nasienia.
Powiązane tematy,
- Na czym polega i jak przebiega badanie nasienia
- Męska depresja może zmniejszać szanse na ciążę
- Suplementy diety i witaminy wspomagające płodność mężczyzn i kobiet
Problem niepłodności narasta. Niestety nie idzie to w parze ze zwiększonym dostępem do leczenia. W krajach zachodnioeuropejskich pomoc medyczną otrzymuje 50 proc. par, w Polsce zaledwie 20 proc. Skuteczne i tańsze – a zatem szerzej dostępne – metody wspomagania rozrodu mogą pomóc przełamać ten trend.