Wizualizacja plemników w drodze do komórki jajowej
Barbara Bukowska

Ultradźwięki poprawią parametry nasienia

Zdaniem australijskich naukowców ultradźwięki zwiększają ruchliwość plemników. Doniesienie może przyczynić się do poprawienia skuteczności zapłodnień in vitro.

  1. Ultradźwięki zwiększają ruchliwość plemników
  2. Przełom w leczeniu męskiej niepłodności?
  3. Niepłodność – palący problem zdrowia publicznego

Ultradźwięki zwiększają ruchliwość plemników

Naukowcy z Uniwersytetu Monash w Melbourne wykazali, że poddanie spermy działaniu ultradźwięków zwiększa ruchliwość plemników. Na potrzeby badania skonstruowano system do zawieszania pojedynczych plemników w mikrokroplach, w których mogły być „bombardowane” ultradźwiękami. Przebieg eksperymentu filmowano pod mikroskopem.

Wykazano, że 20 sekund ultradźwięków o mocy 800 mW i częstotliwości 40 MHz poprawiało wskaźniki ruchliwości plemników nawet o 266 proc. i zmniejszało odsetek nieaktywnych plemników z 36 proc. do 10 proc. Wyniki badania opublikowano na łamach czasopisma „Science Advances”.

Przełom w leczeniu męskiej niepłodności?

Naukowcy są zdania, że wyniki ich badań mogą już w niedalekiej przyszłości stać się skuteczną metodą leczenia astenozoospermii – czyli stanu, w którym plemniki mają obniżoną zdolność do poruszania się. Zaburzenia ruchliwości plemników mogą być przyczyną nieskuteczności zabiegów wspomaganego rozrodu. Podczas klasycznej techniki zapłodnień in vitro plemniki inkubuje się z komórką jajową. Wyścig do zapłodnienia wygra plemnik, który jako pierwszy dopłynie do mety – komórki jajowej.

Jednak gdy parametry nasienia odbiegają od normy, konieczne jest przeprowadzenie droższej procedury, polegającej na wyselekcjonowaniu pojedynczego plemnika i wstrzyknięciu go bezpośrednio do komórki jajowej. Autorzy badania mają nadzieję, że ich odkrycie już niedługo pozwoli zwiększyć odsetek zapłodnień in vitro zakończonych sukcesem, a także sprawi, że zabiegi te staną się tańsze i tym samym dostępne dla większej liczby par.

Powiązane produkty

Niepłodność – palący problem zdrowia publicznego

Niepłodność to choroba cywilizacyjna. W całej Europie boryka się z nią blisko 30 mln osób. Problemy z płodnością przekładają się bezpośrednio na obserwowany spadek liczby urodzeń i przyrostu naturalnego zarówno w Polsce, jak i w Europie – szczególnie w jej zachodnich krajach.

Z roku na rok odsetek par bezskutecznie starających się o dziecko rośnie. Współczesny styl życia, czyli presja, stres, zła dieta, używki, siedzący tryb życia i wynikające z nich zaburzenia, przede wszystkim hormonalne, niekorzystnie wpływa na potencjał rozrodczy. U kobiet może prowadzić do zaburzeń owulacji, a u mężczyzn do obniżenia parametrów nasienia.


Powiązane tematy,


Problem niepłodności narasta. Niestety nie idzie to w parze ze zwiększonym dostępem do leczenia. W krajach zachodnioeuropejskich pomoc medyczną otrzymuje 50 proc. par, w Polsce zaledwie 20 proc. Skuteczne i tańsze – a zatem szerzej dostępne – metody wspomagania rozrodu mogą pomóc przełamać ten trend.

A. Vafaie, M.R. Raveshi, C. Devendran, R. Nosrati, A. Neild. Making immotile sperm motile using high-frequency ultrasound. Sci Adv 10(7), 2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.