Kobieta z testem owulacyjnym w dłoni
Maciej Toczek

Jak objawia się owulacja? Czy tylko w tej fazie cyklu można zajść w ciążę?

Owulacja to proces uwolnienia komórki jajowej z pęcherzyka zlokalizowanego w jajniku. Współczesna medycyna daje możliwość stymulacji owulacji. Jest to metoda stosowana w leczeniu niepłodności, która definiowana jest jako niemożność uzyskania ciąży klinicznej przez 12 miesięcy mimo regularnych stosunków płciowych. Obliczanie momentu owulacji może zatem służyć jako metoda antykoncepcyjna lub sposób na zwiększenie szans na zapłodnienie w sytuacji starań o dziecko.

  1. Czy i jak można stymulować owulację?
  2. Czy można zahamować owulację?
  3. Jak obliczyć moment owulacji?
  4. Termiczna metoda określania owulacji
  5. Testy owulacyjne – jak wykonać? Jak często przeprowadzać?

Aby powstała zygota, z której następnie rozwija się płód, musi dojść do połączenia się komórki jajowej z plemnikiem. W całym procesie kluczową rolę odgrywa moment owulacji, w którym dochodzi do uwolnienia komórki jajowej. Jak obliczyć moment owulacji oraz czy można ją stymulować lub zahamować?

Owulacja – czym jest? Objawy jajeczkowania

Owulacja to proces uwolnienia komórki jajowej z pęcherzyka zlokalizowanego w jajniku. Aby miała ona miejsce, na krótko przed jej wystąpieniem dochodzi do zwiększenia produkcji estradiolu, czyli jednego z żeńskich hormonów płciowych. Z uwagi na dodatnie sprzężenie zwrotne, a więc mechanizm, w którym wzrost stężenia jednego hormonu powoduje równoczesne pobudzenie produkcji innego, dochodzi do intensywnego wydzielania LH – hormonu luteinizującego. Proces ten trwa ok. 48 godzin i w dużym uproszczeniu skutkuje uwolnieniem komórki jajowej do światła jajowodu. W przypadku regularnych cykli trwających po 28 dni do jajeczkowania dochodzi z reguły ok. 14 dnia cyklu.

Objawy owulacji to m.in.:

  • jednostronny ból podbrzusza w rzucie jajnika o lekkim nasileniu,
  • wysokie libido,
  • przezroczysty śluz szyjkowy,
  • podwyższona temperatura ciała,
  • tkliwość piersi,
  • (niekiedy) plamienie.

Powiązane produkty

Czy i jak można stymulować owulację?

Współczesna medycyna daje możliwość stymulacji owulacji. Jest to metoda stosowana w leczeniu niepłodności, którą definiuje się jako niemożność uzyskania ciąży klinicznej przez 12 miesięcy mimo regularnych stosunków płciowych (2–4 razy w tygodniu) bez stosowania antykoncepcji. Metoda stymulacji owulacji stosowana jest u kobiet, u których nie występuje ona samoistnie, a tym samym komórka jajowa nie zostaje uwolniona. Rodzaj użytego leku zależny jest przede wszystkim od przyczyny zaburzeń owulacji.

Najczęściej stosowanymi substancjami leczniczymi w indukcji jajeczkowania są:

  • cytrynian klomifenu,
  • letrozol,
  • gonadotropiny rekombinowane oraz ekstrahowane z moczu,
  • analogi gonadoliberyn (GnRH).

Czy można zahamować owulację?

Zahamowanie owulacji jest możliwe dzięki stosowaniu dwuskładnikowej doustnej antykoncepcji hormonalnej. Zawarty w niej gestagen ma działanie supresyjne („obniżające”) wobec LH, zapobiegając tym samym jego wysokim stężeniom niezbędnym do uwolnienia komórki jajowej. Z tego względu kobieta w trakcie stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej nie ma owulacji. Powraca ona jednak najczęściej już w kolejnym cyklu po odstawieniu tabletek. Nie ma również konieczności, aby zachować odstęp czasowy między odstawieniem antykoncepcji a rozpoczęciem starań o dziecko, gdyż leki te nie mają wpływu teratogennego na zarodek.

PREPARATY NA PŁODNOŚĆ

TESTY NA PŁODNOŚĆ

WITAMINY PRENATALNE

Jak obliczyć moment owulacji?

Istnieje wiele sposobów określenia momentu owulacji, a w oparciu o nie stworzone zostały naturalne metody antykoncepcyjne. Bazują one przede wszystkim na objawach towarzyszących owulacji, takich jak zmiany śluzu szyjkowego oraz wahania podstawowej temperatury ciała. Jednym z najskuteczniejszych sposobów określenia momentu owulacji jest jednak stwierdzenie początku zwiększonego wydzielania LH, gdyż uwolnienie komórki jajowej następuje 34–36 godzin później. Obliczanie momentu owulacji może zatem służyć jako metoda antykoncepcyjna lub sposób na zwiększenie szans na zapłodnienie w sytuacji starań o dziecko.

Termiczna metoda określania owulacji

Metoda termiczna bazuje na określeniu momentu owulacji w oparciu o wzrost podstawowej temperatury ciała. Szacuje się, że jest to wzrost o ok. 0,2–0,6 stopnia Celsjusza, który utrzymuje się do jednego dnia przed pojawieniem się miesiączki. To właśnie w momencie podwyższenia się temperatury dochodzi do uwolnienia komórki jajowej. Z tego względu w przypadku używania metody termicznej jako metody antykoncepcyjnej bezpieczne współżycie jest możliwe od 4. dnia po stwierdzeniu wzrostu temperatury do czasu pojawienia się miesiączki. Aby pomiary temperatury ciała były skuteczne w określaniu momentu owulacji, można skorzystać z dostępnych urządzeń, które z dużą dokładnością wyliczają dni płodne oraz niepłodne.

Testy owulacyjne – jak wykonać? Jak często przeprowadzać?

W celu dokładnego określenia momentu wystąpienia owulacji zastosować można specjalne testy. Zasada działania tego typu testu jest bardzo prosta. Określa on stężenie LH, a więc hormonu biorącego bezpośredni udział w uwolnieniu komórki jajowej. Do jego wykonania potrzebna jest próbka moczu kobiety, jednak nie zaleca się, aby był to mocz poranny. Ważne jest, aby test wykonywany był na ok. dwa dni przed terminem spodziewanej owulacji i o stałej porze dnia. Po oddaniu moczu należy zanurzyć w nim dołączony do zestawu pasek, a następnie odczekać 10–15 sekund. Po upływie zaznaczonego przez producenta czasu należy odczytać wynik badania. Test owulacyjny zawiera dwie linie – kontrolną, która świadczy o tym, czy test został wykonany prawidłowo, oraz testową, która ma dać odpowiedź, czy stężenie LH narasta. W przypadku kiedy po upływie określonego czasu linia testowa będzie ciemniejsza niż linia kontrolna, oznaczać to będzie narastanie poziomu LH i dobry moment do rozpoczęcia starań o dziecko.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Owulacja, zapłodnienie, implantacja. Jak zaczyna się ciąża?

    No właśnie – jak zaczyna się ciąża? Warto zastanowić się nad tym pytaniem, przez jakie etapy musi przejść komórka jajowa, aby w kobiecym organizmie zaczęło się z niej rozwijać przyszłe życie.

  • Kalendarz dni płodnych – poznaj swój cykl

    Badanie opinii publicznej przeprowadzone w ramach projektu Płodna Polka pokazuje, że tylko 19 proc. Polek, które nie mają jeszcze dzieci, wie, kiedy ma owulację. Prawie połowa Polek nie wie, ile trwają dni płodne. Nieznajomość cyklu jest jedną z głównych pozamedycznych przyczyn problemów z poczęciem dziecka i daje odpowiedź na pytanie „dlaczego nie mogę zajść w ciążę”.

  • Przyczyny niepłodności u kobiet

    Zaburzenia owulacji, policystyczne jajniki, endometrioza, zakażenie. Kobieca niepłodność niejedno ma imię. Oto najczęstsze przyczyny problemów z zajściem w ciążę u kobiet oraz sposoby leczenia.

  • Jak zajść w ciążę? Jak pomóc naturze w poczęciu dziecka

    Z niepłodnością nie zawsze da się walczyć bez pomocy specjalistów. Problem z zajściem w ciążę może mieć podłoże wymagające leczenia. Ale jest kilka rzeczy, które możemy zrobić, by pomóc naturze, kiedy staramy się o dziecko.

  • Bolesne miesiączki – przyczyny, diagnostyka i leczenie bólu podczas okresu

    Bolesne miesiączki to problem wielu kobiet w wieku rozrodczym. Ból podczas menstruacji może mieć charakter pierwotny, pojawia się wówczas u młodych kobiet (do dwóch lat od pierwszego krwawienia) i towarzyszy im często aż do okresu przekwitania. Może być także wtórny, czyli wywołany stanami chorobowymi. Dolegliwości bólowe podczas miesiączki mogą być spowodowane występowaniem endometriozy, mięśniaków macicy czy torbieli jajników. Kiedy należy wykonać badania? Jak sobie radzić z bolesnymi miesiączkami?

  • Testy owulacyjne (paskowe, strumieniowe, płytkowe) – który wybrać, jak i kiedy je wykonać? Czy są wiarygodne podczas planowania ciąży?

    Analiza cyklu miesiączkowego jest istotna nie tylko z punktu widzenia kontroli stanu zdrowia, sprawdzenia działania terapii, ale także (często przede wszystkim) podczas planowania powiększenia rodziny. Od pewnego czasu ogromnym powodzeniem cieszą się testy płodności, nazywane inaczej testami owulacyjnymi, które można bez recepty kupić w aptece. Wyróżnia się testy polegające na analizie próbki moczu – paskowe, strumieniowe i płytkowe oraz tzw. testy owulacyjne ze śliny. Co może zaburzać wynik testu płodności, jaka jest cena testu owulacyjnegoi i jak analizować wynik badania owulacji w domu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Niedrożność jajowodów – przyczyny, leczenie i możliwość zajścia w ciążę

    Niedrożność jajowodów to jeden z głównych problemów prowadzących do kobiecej niepłodności. Zaburzenie to może być wynikiem infekcji, endometriozy, a także przebycia operacji w obrębie jamy brzusznej. Czym jest niedrożność jajowodów? Jak wpływa na możliwość naturalnego zajścia w ciążę?

  • Ciąża mnoga – przyczyny, przebieg, rozwiązanie

    O ciąży mnogiej mówi się, kiedy następuje jednoczesny rozwój dwóch lub większej liczby płodów. Zazwyczaj w przypadku ciąży mnogiej mamy do czynienia z ciąża bliźniaczą, zdecydowanie rzadziej zdarzają się ciąże, w wyniku których rozwija się więcej płodów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl