Kobieta z testem owulacyjnym w dłoni
Maciej Toczek

Jak objawia się owulacja? Czy tylko w tej fazie cyklu można zajść w ciążę?

Owulacja to proces uwolnienia komórki jajowej z pęcherzyka zlokalizowanego w jajniku. Współczesna medycyna daje możliwość stymulacji owulacji. Jest to metoda stosowana w leczeniu niepłodności, która definiowana jest jako niemożność uzyskania ciąży klinicznej przez 12 miesięcy mimo regularnych stosunków płciowych. Obliczanie momentu owulacji może zatem służyć jako metoda antykoncepcyjna lub sposób na zwiększenie szans na zapłodnienie w sytuacji starań o dziecko.

Aby powstała zygota, z której następnie rozwija się płód, musi dojść do połączenia się komórki jajowej z plemnikiem. W całym procesie kluczową rolę odgrywa moment owulacji, w którym dochodzi do uwolnienia komórki jajowej. Jak obliczyć moment owulacji oraz czy można ją stymulować lub zahamować?

 1. Owulacja – czym jest? Objawy jajeczkowania
 2. Czy i jak można stymulować owulację?
 3. Czy można zahamować owulację?
 4. Jak obliczyć moment owulacji?
 5. Termiczna metoda określania owulacji
 6. Testy owulacyjne – jak wykonać? Jak często przeprowadzać?

Owulacja – czym jest? Objawy jajeczkowania

Owulacja to proces uwolnienia komórki jajowej z pęcherzyka zlokalizowanego w jajniku. Aby miała ona miejsce, na krótko przed jej wystąpieniem dochodzi do zwiększenia produkcji estradiolu, czyli jednego z żeńskich hormonów płciowych. Z uwagi na dodatnie sprzężenie zwrotne, a więc mechanizm, w którym wzrost stężenia jednego hormonu powoduje równoczesne pobudzenie produkcji innego, dochodzi do intensywnego wydzielania LH – hormonu luteinizującego. Proces ten trwa ok. 48 godzin i w dużym uproszczeniu skutkuje uwolnieniem komórki jajowej do światła jajowodu. W przypadku regularnych cykli trwających po 28 dni do jajeczkowania dochodzi z reguły ok. 14 dnia cyklu.

Objawy owulacji to m.in.:

 • jednostronny ból podbrzusza w rzucie jajnika o lekkim nasileniu,
 • wysokie libido,
 • przezroczysty śluz szyjkowy,
 • podwyższona temperatura ciała,
 • tkliwość piersi,
 • (niekiedy) plamienie.

Czy i jak można stymulować owulację?

Współczesna medycyna daje możliwość stymulacji owulacji. Jest to metoda stosowana w leczeniu niepłodności, którą definiuje się jako niemożność uzyskania ciąży klinicznej przez 12 miesięcy mimo regularnych stosunków płciowych (2–4 razy w tygodniu) bez stosowania antykoncepcji. Metoda stymulacji owulacji stosowana jest u kobiet, u których nie występuje ona samoistnie, a tym samym komórka jajowa nie zostaje uwolniona. Rodzaj użytego leku zależny jest przede wszystkim od przyczyny zaburzeń owulacji.

Najczęściej stosowanymi substancjami leczniczymi w indukcji jajeczkowania są:

 • cytrynian klomifenu,
 • letrozol,
 • gonadotropiny rekombinowane oraz ekstrahowane z moczu,
 • analogi gonadoliberyn (GnRH).

Polecane dla Ciebie

Czy można zahamować owulację?

Zahamowanie owulacji jest możliwe dzięki stosowaniu dwuskładnikowej doustnej antykoncepcji hormonalnej. Zawarty w niej gestagen ma działanie supresyjne („obniżające”) wobec LH, zapobiegając tym samym jego wysokim stężeniom niezbędnym do uwolnienia komórki jajowej. Z tego względu kobieta w trakcie stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej nie ma owulacji. Powraca ona jednak najczęściej już w kolejnym cyklu po odstawieniu tabletek. Nie ma również konieczności, aby zachować odstęp czasowy między odstawieniem antykoncepcji a rozpoczęciem starań o dziecko, gdyż leki te nie mają wpływu teratogennego na zarodek.

Jak obliczyć moment owulacji?

Istnieje wiele sposobów określenia momentu owulacji, a w oparciu o nie stworzone zostały naturalne metody antykoncepcyjne. Bazują one przede wszystkim na objawach towarzyszących owulacji, takich jak zmiany śluzu szyjkowego oraz wahania podstawowej temperatury ciała. Jednym z najskuteczniejszych sposobów określenia momentu owulacji jest jednak stwierdzenie początku zwiększonego wydzielania LH, gdyż uwolnienie komórki jajowej następuje 34–36 godzin później. Obliczanie momentu owulacji może zatem służyć jako metoda antykoncepcyjna lub sposób na zwiększenie szans na zapłodnienie w sytuacji starań o dziecko.

Termiczna metoda określania owulacji

Metoda termiczna bazuje na określeniu momentu owulacji w oparciu o wzrost podstawowej temperatury ciała. Szacuje się, że jest to wzrost o ok. 0,2–0,6 stopnia Celsjusza, który utrzymuje się do jednego dnia przed pojawieniem się miesiączki. To właśnie w momencie podwyższenia się temperatury dochodzi do uwolnienia komórki jajowej. Z tego względu w przypadku używania metody termicznej jako metody antykoncepcyjnej bezpieczne współżycie jest możliwe od 4. dnia po stwierdzeniu wzrostu temperatury do czasu pojawienia się miesiączki. Aby pomiary temperatury ciała były skuteczne w określaniu momentu owulacji, można skorzystać z dostępnych urządzeń, które z dużą dokładnością wyliczają dni płodne oraz niepłodne.

Testy owulacyjne – jak wykonać? Jak często przeprowadzać?

W celu dokładnego określenia momentu wystąpienia owulacji zastosować można specjalne testy. Zasada działania tego typu testu jest bardzo prosta. Określa on stężenie LH, a więc hormonu biorącego bezpośredni udział w uwolnieniu komórki jajowej. Do jego wykonania potrzebna jest próbka moczu kobiety, jednak nie zaleca się, aby był to mocz poranny. Ważne jest, aby test wykonywany był na ok. dwa dni przed terminem spodziewanej owulacji i o stałej porze dnia. Po oddaniu moczu należy zanurzyć w nim dołączony do zestawu pasek, a następnie odczekać 10–15 sekund. Po upływie zaznaczonego przez producenta czasu należy odczytać wynik badania. Test owulacyjny zawiera dwie linie – kontrolną, która świadczy o tym, czy test został wykonany prawidłowo, oraz testową, która ma dać odpowiedź, czy stężenie LH narasta. W przypadku kiedy po upływie określonego czasu linia testowa będzie ciemniejsza niż linia kontrolna, oznaczać to będzie narastanie poziomu LH i dobry moment do rozpoczęcia starań o dziecko.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • In vitro – na czym polega, przebieg, skuteczność, koszt

  Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

 • Łysienie poporodowe – jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży i jak sobie z nim radzić?

  Każda kobieta marzy o tym, aby jej włosy były piękne, gęste i lśniące. I właśnie w okresie ciąży włosy takie się stają — są mocniejsze i wyglądają zdrowiej niż przed ciążą. Niestety, ten stan nie będzie utrzymywał się długo, ponieważ włosy zaczynają wypadać zazwyczaj po porodzie. Mówi się wówczas, że doszło do łysienia poporodowego. Czy jest ono groźne? Co robić, gdy po ciąży nadmiernie wypadają włosy? Podpowiadamy.

 • Jak wybrać idealny moment do zajścia w ciążę?

  Jednoznaczne określenie tego, jaki wiek jest najlepszy do zajścia w ciążę, jest trudne. Związane jest to z faktem, że ciąża nierozerwalnie połączona jest również z wychowaniem dziecka, co także wymaga odpowiedniego przygotowania od obojga rodziców. Czy istnieją jednak pewne wytyczne, które pomogą odnaleźć się w tym temacie i nie popaść w manię kontrolowania idealnego wieku, optymalnego momentu owulacji czy doszukiwania się problemu, który tak naprawdę nie istnieje?

 • USG genetyczne – kiedy wykonać? Ile kosztuje i co może pokazać?

  Badanie USG genetyczne jest w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety ciężarnej. Jest ono jednym z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie trwania ciąży. Podczas badania oceniana jest m.in. anatomia płodu oraz ryzyko aberracji chromosomowych. Jak wygląda obowiązkowe badanie prenatalne i ile kosztuje USG genetyczne?

 • Jakie zmiany hormonalne zachodzą w organizmie kobiety w trakcie ciąży?

  Burza hormonalna to potoczne określenie na wszelkiego rodzaju zmiany zachodzące w gospodarce gruczołów dokrewnych w trakcie trwania ciąży. Każdą kobietę ciężarną dotyczą te same wahania, niemniej towarzyszą im różne odczucia. Co dzieje się z organizmem kobiety w czasie ciąży? Jakie hormony działają na początku ciąży oraz co kortyzol ma wspólnego ze zmiennością nastroju?

 • Pierwsze objawy ciąży – po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

  Mdłości, zawroty głowy, tkliwość piersi? Czy te objawy świadczą o tym, że kobieta jest w ciąży? Owszem, mogą na to wskazywać, niemniej nie muszą. Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa nie definiują jednoznacznie tzw. wczesnych i późnych objawów ciąży. Można jednak wyróżnić zarówno prawdopodobne, jak i pewne jej oznaki.

 • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

  Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

 • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

  Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij