Niedrożność jajowodów – jak leczyć?
Anna Posmykiewicz

Niedrożność jajowodów – jak leczyć?

Jajowód odgrywa niesłychanie istotną rolę: to w nim bowiem dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej i to dzięki niemu zarodek transportowany jest do macicy, gdzie może dalej się rozwijać. Krótko mówiąc – jajowód pełni bardzo ważną rolę w rozrodzie. Może jednak zdarzyć się, że jajowody nie będą "pracować" prawidłowo – czasami może bowiem dochodzić do ich niedrożności, co powoduje problemy z zajściem w ciążę (aby kobieta mogła zajść w ciążę chociaż jeden jajowód musi być drożny, jeśli niedrożne są obydwa, wtedy zajście w ciążę jest niemożliwe).
Jajowód to przewód będący częścią układu rozrodczego kobiety, który łączy macicę z jajnikiem. Zadaniem jajowodu jest przeprowadzenie komórki jajowej z jajnika do jamy macicy, gdzie będzie ona mogła się zagnieździć i dalej rozwijać. Taki transport jest możliwy dzięki temu, że ściany jajowodu są zbudowane z mięśni – ich skurcze umożliwiają transport komórki jajowej. Poza tym w jajowodzie obecna jest też wydzielina produkowana przez jego gruczoły oraz rzęski, które wyściełają błonę śluzową jajowodu – zarówno wydzielina, jak i rzęski także biorą udział w transporcie komórki jajowej. Długość jajowodu wynosi około 10-12 cm. Zbudowany jest on z bańki, która jest jego najdluższą częścią oraz z cieśni i ujścia macicznego oraz ujścia brzusznego z lejkiem, od którego odchodzą strzępki jajowodu ułatwiające wprowadzenie komórki jajowej z jajnika do jajowodu. W organizmie każdej kobiety obecne są dwa jajowody.

Jakie funkcje spełniają jajowody?

Przede wszystkim są one odpowiedzialne za transport komórki jajowej z jajnika do światła jamy macicy. Poza tym niesłychanie ważną funkcję spełnia też bańka jajowodu – w niej bowiem najczęściej dochodzi do zapłodnienia. Dodatkowo, przez pierwsze kilka dni jajowód odpowiedzialny jest też za odżywianie komórki jajowej i plemników oraz powstałego z ich połączenia zarodka.

Kiedy może dojść do niedrożności jajowodów?

Do niedrożności jajowodów przede wszystkim doprowadzają stany zapalne dotyczące narządów miednicy mniejszej (jajników, jajowodów oraz macicy), zwłaszcza, jeśli proces zapalny utrzymuje się przewlekle. Zwykle do rozwoju przewlekłych stanów zapalnych narządów miednicy mniejszej przyczyniają się zakażenia Chlamydia trachomatis oraz dwoinka rzeżączki. Zdecydowanie rzadziej stan zapalny ma związek z innymi infekcjami. Co dzieje się, kiedy w organizmie kobiety toczy się przewlekły proces zapalny w narządach miednicy mniejszej?
Przewlekły stan zapalny może w takiej sytuacji doprowadzić do powstania zrostów (są to zbudowane z tkanki łącznej pasma przebiegające w poprzek światła jajowodu), które są przyczyną niedrożności jajowodów. Do niedrożności jajowodów mogą też doprowadzić inne czynniki. Zdarza się, że jajowody stają się niedrożne na skutek przebytych przez kobietę w przeszłości operacji w obrębie jamy brzusznej. Ponadto, do niedrożności jajowodów może też przyczynić się endometrioza oraz nieprawidłowo założona wkładka wewnątrzmaciczna.

Kiedy można zacząć podejrzewać niedrożność jajowodów?

Niedrożność jajowodów można zacząć podejrzewać w sytuacji, kiedy kobieta ma problem z zajściem w ciążę. Jeśli po roku regularnego współżycia (3-4 razy w tygodniu) bez stosowania żadnego zabezpieczenia kobieta nie może zajść w ciążę, wtedy trzeba zacząć szukać przyczyny takiego stanu rzeczy. Ponieważ niedrożność jajowodów jest bardzo częstą przyczyną (jeśli nie najczęstszą) niepłodności leżącej po stronie kobiet, lekarz ginekolog często zaczyna diagnostykę niepłodności właśnie od "szukania winy" w jajowodach.

Jak wygląda diagnostyka niedrożności jajowodów?

Badaniem, które w prosty sposób jest w stanie ocenić drożność jajowodów, jest histerosalpingografia. Na czym polega to badanie? W przebiegu badania poprzez szyjkę macicy pacjentka ma podawany środek kontrastowy, a następnie wykonywana jest seria zdjeć rtg – na zdjęciach widoczny jest przepływ środka kontrastowego przez macicę i jajowody, dzięki czemu można ocenić ich drożność. Dzięki histerosalpingografii można ocenić nie tylko drożność jajowodów, ale też dodatkowo kształt jamy macicy i stwierdzić w niej ewentualne nieprawidłowe struktury, takie jak polipy czy zrosty. Czy do badania pacjentka musi się specjalnie przygotowywać? Ważne jest, aby do badania zgłosić się na czczo, samo badanie trwa zwykle około kilkunastu minut, odbywa się ono w warunkach szpitalnych, jednak jeśli pacjentka dobrze się czuje, zwykle wychodzi do domu jeszcze tego samego dnia po kilkugodzinnej obserwacji. Inną metodą diagnostyczną, która jest stosowana w sytuacji, kiedy histerosalpingografia nie daje jednoznacznej odpowiedzi odnośnie obecności zrostów w jajowodach, jest laparoskopia zwiadowcza. Jest to badanie polegające na wziernikowaniu jamy brzusznej za pomocą specjalnej kamery, badanie to musi być wykonywane w warunkach bloku operacyjnego, pacjentka musi zostać wprowadzona w znieczulenie ogólne.

Jak leczy się niedrożność jajowodów?

W przypadku niewielkich zrostów zdarza się, że samo podanie i "przejście" kontrastu w czasie histerosalpingografii spowoduje, że dojdzie do udrożnienia jajowodu. Niestety przy dużych zrostach konieczne jest wykonanie zabiegu, w czasie którego zrosty są usuwane – niestety, usunięcie zrostów nie zawsze spowoduje, że jajowód będzie funkcjonował prawidłowo i w dalszym ciągu mogą być problemy z zajściem w ciążę. Co zatem w takiej sytuacji? Jeśli niedrożność dotyczy obydwu jajowodów, wtedy jedynym wyjściem z sytuacji jest zapłodnienie pozaustrojowe (czyli in vitro). Jeśli niedrożność dotyczy tylko jednego jajowodu, istnieje mozliwość naturalnego zajścia w ciążę – w tej sytuacji, aby wspomóc owulację w jajniku po stronie zdrowego jajowodu, można podać kobiecie środki, które owulację pobudzą.
Jeśli po roku czasu regularnego współżycia bez stosowania żadnego zabezpieczenia występują problemy z zajściem w ciążę, wtedy konieczna jest wizyta u ginekologa, który zleci badania pod kątem ewentualnej niepłodności i oceny drożności jajowodów.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Pierwsze Święta z dzieckiem

  Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

 • Bezpieczne święta – pierwsza pomoc w nagłych wypadkach

  Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas magiczny. Wszyscy z niecierpliwością oczekujemy na najpiękniejszy dzień w roku, jakim jest Wigilia. Zapach pieczonych pierniczków i choinki roznosi się po całym mieszkaniu i wprowadza nas w wyjątkowy nastrój. Musimy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że nawet w tym magicznym okresie jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwa i łatwo może dojść do nieprzewidzianego wypadku.

 • Autyzm dziecięcy – objawy, przyczyny, terapia przy zaburzeniach autystycznych

  Autyzm dziecięcy (łac. autismus infantum) jest złożonym zaburzeniem rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, które charakteryzuje się zakłóceniami zdolności komunikowania uczuć i budowania relacji międzyosobowych. Typowe dla autyzmu dziecięcego jest też zubożenie i stereotypowość zachowań oraz trudności z integracją wrażeń zmysłowych.

 • Zapalenie piersi - przyczyny, objawy i leczenie

  Każda kobieta po urodzeniu dziecka stara się karmić je piersią. Mleko matki zawiera m.in. cenne przeciwciała, aminokwasy, enzymy i czynniki wzrostu. Zwykle w czasie karmienia nie pojawiają się żadne problemy zdrowotne, jednak raz na jakiś czas dochodzi do sytuacji, w której rozwija się zapalenie piersi. Jest to stan często połączony z zakażeniem, który objawia się najczęściej w pierwszych sześciu tygodniach od dnia porodu. Przyczyną jest najczęściej nieefektywne i niepełne opróżnianie piersi z mleka, co doprowadza do jego zastoju. Jak leczyć i zapobiegać zapaleniu piersi? Odpowiedź znajduje się w niniejszym artykule.

 • Wyprawka dla noworodka - lista najpotrzebniejszych rzeczy do domu i szpitala

  Oczekiwanie na narodziny dziecka są dla obojga rodziców ogromnym przeżyciem. Czekają oni, kiedy w końcu będą mogli wziąć na ręce i przytulić maluszka, planują, jakie imię otrzyma maleństwo, jak również zastanawiają się, co będzie im potrzebne, kiedy dziecko już się urodzi. Wyprawka dla noworodka jest bowiem bardzo istotną sprawą, w jej skład powinny bowiem wchodzić przedmioty, które będą pomagały nowo upieczonym rodzicom w zajmowaniu się maleństwem i w jego codziennej pielęgnacji.

 • Ektoina – naturalny sprzymierzeniec w walce z alergią

  Ektoina to naturalny, organiczny związek produkowany przez kilka rodzajów bakterii. Ma właściwości ochronne i przeciwzapalne, znajduje zastosowanie w kosmetykach oraz lekach. Ektoina wykorzystywana jest w leczeniu alergii  (łagodzi objawy alergii błon śluzowych nosa i oczu) oraz w niwelowaniu objawów atopowego zapalenia skóry.

 • Chirurgiczne usuwanie znamion – jak przygotować się do zabiegu?

  Nie każde znamię na skórze jest niebezpieczne, ale warto nieustannie je obserwować. Do jakiego specjalisty udać się, gdy znamię wzbudza u nas niepokój? Kiedy należy je usunąć? Na czym polega chirurgiczne usuwanie znamion?   

 • Nadmierna senność u dzieci – jakie są najczęstsze przyczyny?

  Przyczyn nadmiernej senności u dzieci jest bardzo dużo. Część z nich jest zupełnie błaha, natomiast część może mieć związek z poważnymi zaburzeniami. Jakie są najczęstsze przyczyny nadmiernej senności u dzieci? Co robić, gdy zaobserwujemy niepokojące objawy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij