Niska jakość spermy może zwiększać ryzyko poronienia
Katarzyna Szulik

Niska jakość spermy może zwiększać ryzyko poronienia

Naukowcy z Imperial College London sformułowali tezę, że niska jakość spermy może mieć związek z występowaniem wielokrotnych poronień. Mowa o sytuacjach, gdy partnerki mężczyzn mających nasienie niskiej jakości nie donosiły ciąży trzy lub więcej razy.

Wyniki wstępnego badania, opublikowane na łamach dziennika „Clinical Chemistry” wskazują, że w porównaniu z mężczyznami, których partnerki nie poroniły ani razu, w spermie tych uczestniczących w badaniu stwierdzono znacznie więcej uszkodzeń DNA.

W Wielkiej Brytanii zjawisko wielokrotnych poronień dotyczy jednej na 50 par. Do tej pory przyczyn tego stanu upatrywano przede wszystkim w zdrowiu i nawykach matki, jednak najnowsze badania sugerują, że znaczenie w tym kontekście może mieć także sperma i stan zdrowia mężczyzny.

Bakteryjne podłoże uszkodzeń nasienia

Takie wnioski sugeruje badanie przeprowadzone na 50 pacjentach Kliniki Nawracających Poronień w St Mary’s Hospital w Londynie, będącego częścią Imperial College Healthcare NHS Trust. Pobrane od nich próbki nasienia porównano ze spermą 60 ochotników, których partnerki nie doświadczyły poronienia. Ich analiza pokazała, że w spermie partnerów kobiet, które nie donosiły kilku ciąż, występowało dwukrotnie więcej uszkodzeń DNA w stosunku do zdrowej grupy. Badacze sugerują, że uszkodzenia mogą być wywoływane przez tak zwane reaktywne formy tlenu. Są to molekuły formowane przez komórki w spermie mające chronić plemniki przed bakteriami i infekcjami. Gdy jednak poziom ich koncentracji jest wysoki, może dojść do poważnych uszkodzeń komórek nasienia. U parterów kobiet po wielokrotnych poronieniach poziom reaktywnych form tlenu był zwiększony aż czterokrotnie w porównaniu z grupą kontrolną.

Styl życia a zdrowie reprodukcyjne

U żadnego z mężczyzn nie wykryto aktywnej lub przewlekłej infekcji, jednak zgodnie z sugestiami naukowców możliwe jest, że w prostacie pozostały bakterie, które wywołały już wyleczone infekcje, co z kolei może obniżać jakość produkowanego przez nią nasienia. Coraz więcej dowodów wskazuje także na związek niskiej jakości nasienia z otyłością, co także zostanie wzięte pod uwagę przy kontynuacji badań.

Mężczyźni, których partnerki doświadczyły poronień, mieli większą średnią masę ciała od członków grupy kontrolnej. Wyższy był także ich wiek, wynoszący średnio 37 lat w porównaniu do 30 w drugiej grupie.

Wszystkie te czynniki zostaną wzięte pod uwagę w dalszych badaniach.

Powiązane produkty

Gen matki jest kluczowy dla zdrowia ciąży

Genom ojca to jak na razie jedna z potencjalnych przyczyn poronień, jednak wątpliwości naukowców nie budzi fakt, że decydujący w tej kwestii jest materiał genetyczny matki. Potwierdzenie tej tezy w ostatnim czasie przyniosło badanie naukowców z Ruhr-University Bochum. Z jego przebiegu wynika, że pojedynczy gen matki, Math6, pełni tak kluczową rolę w rozwoju łożyska, że jego dysfunkcja skutkuje poronieniem. Czynniki transkrypcyjne regulują ekspresję genów, a Math6 odgrywa kluczową rolę w prawidłowym rozwoju wielu organów na etapie prenatalnym, jak również w dorosłych organizmach. U zwierząt go pozbawionych rozwój embrionalny przebiega normalnie, jednak brak wspomnianego czynnika wpływa negatywnie na łożysko, co staje się główną przyczyną śmierci płodu. Niewłaściwie funkcjonujące łożysko nie jest w stanie transportować składników odżywczych, a co za tym idzie utrzymać dziecka przy życiu.

Smog grozi poronieniem

O tej porze roku warto również mieć na uwadze, że ryzyko poronienia podnosić może także zanieczyszczone powietrze. Z badań amerykańskich naukowców wynika, że nawet krótkotrwała ekspozycja na zanieczyszczone powietrze może skutkować zwiększeniem ryzyka poronienia o 16 procent. Wnioski z ich pracy ukazały się na łamach internetowego wydania dziennika „Fertility and Sterility”.

Obserwacji tych dokonano na podstawie badania, w którym udział wzięło ponad 1300 kobiet o średniej wieku wynoszącej 28 lat, które doświadczyły poronienia między 2007 a 2015 rokiem. Zespół badał między innymi, czy wpływ na terminację ciąży mogło mieć zanieczyszczenie powietrza w stopniu uważanym za znaczący. Jego stopień określano na podstawie stężenia cząstek pyłu PM 2,5, ozonu oraz dwutlenku azotu. Przy prezentacji wyników naukowcy zaznaczyli jednak, że reakcja na ekspozycję może wynikać także z indywidualnych preferencji, zwłaszcza, że badanie skupiło się na krótkim okresie wynoszącym od 3 do 7 dni. Jak się okazało, największy wpływ na ryzyko poronienia miała ekspozycja na wysokie poziomy dwutlenku azotu. Elementem badania było również sprawdzanie jakości powietrza i jego wpływu na płód w losowo wybranych okresach różniących się poziomem zanieczyszczenia. Nie udało się jednak ustalić, w jaki sposób wiek płodu w chwili ekspozycji na zanieczyszczenia koreluje z ryzykiem jego śmierci.

Jak dochodzi do poronienia?

Około 15% rozpoznawanych ciąż ulega samoistnemu poronieniu. Przyczyny poronienia są bardzo liczne, a czynniki odpowiedzialne za wywołanie pierwszego mogą (choć nie muszą) być przyczynami kolejnych. W grę wchodzą zarówno czynniki anatomiczne, jak i hormonalne, immunologiczne i związane z zakażeniami.

Wśród czynników anatomicznych wyróżnia się wrodzone wady macicy, zrosty wewnątrzmaciczne, niewydolność szyjki macicy, mięśniaki macicy i endometriozę, czyli rozrost błony śluzowej macicy. Genetyczne przyczyny poronień wynikają z nieprawidłowej struktury lub liczby chromosomów, natomiast hormonalne mogą mieć źródło w zwiększonym wydzielaniu hormonu luteinizującego LH (który wpływa niekorzystnie na implantację i rozwój wczesnej ciąży) lub niewystarczającej produkcji progesteronu, co może nawet uniemożliwić zagnieżdżenie zapłodnionej komórki jajowej w ścianie macicy. Zakażenie różyczką, opryszczką, toksoplazmozą lub wirusem opryszczki także może zwiększać ryzyko poronienia.

Powszechnie znany jest fakt, że częstość utraty wczesnych ciąż zdecydowanie zwiększa się u kobiet po 35. roku życia i osiąga około 50% u kobiet w wieku powyżej 40 lat, podczas gdy u kobiet w wieku poniżej 35 lat wynosi około 6,5%. Dotychczas nie ustalono jednoznacznie przyczyny poronień u kobiet po 40. roku życia.

  1. Ch. N. Jayasena, U. K. Radia, M. Figueiredo, L. Franklin Revill i in., Reduced Testicular Steroidogenesis and Increased Semen Oxidative Stress in Male Partners as Novel Markers of Recurrent Miscarriage, „Clinical Chemistry”, 2019; 65 (1): 161 DOI: 10.1373/clinchem.2018.289348.
  2. M. Böing, B. Brand-Saberi, M. Napirei, Murine transcription factor Math6 is a regulator of placenta development, „Scientific Reports”, 2018; 8 (1) DOI: 10.1038/s41598-018-33387-x.
  3. C. L. Leiser M.S.P.H., H. A. Hanson Ph.D., M.S., K. Sawyer M.D., J. Steenblik M.P.H., M.H.A. i in., Acute effects of air pollutants on spontaneous pregnancy loss: a case-crossover study, „Fertility and Sterility”, Published online: December 04, 2018 Copyright © 2018 American Society for Reproductive Medicine.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy, jaki wybrać i jak go wykonać?

    Po jakim czasie od zapłodnienia test może wykryć ciążę? Najbardziej wiarygodny wynik uzyskasz, wykonując test w dniu spodziewanej miesiączki. Możesz też zrobić go wcześniej, ale pamiętaj, że im wcześniej go wykonasz, tym większe ryzyko fałszywie negatywnego wyniku. i Sprawdź, co jeszcze można zrobić, aby potwierdzić ciążę

  • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

    Współcześnie wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

    Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij