Na czym polega badanie HSG?
Prawidłowa budowa i funkcjonowanie układu rozrodczego dają dużą szansę na posiadanie potomstwa i realizację marzeń o macierzyństwie. Zdarza się jednak, że marzenie o szczęśliwym macierzyństwie pozostaje przez długi czas niespełnione, a para starająca się o dziecko zaczyna szukać pomocy u lekarza. Jedną z przyczyn mogą być nieprawidłowości w anatomicznej budowie żeńskich narządów płciowych. Istnieje szereg metod pozwalających na zdiagnozowanie nieprawidłowości anatomicznych w układzie rozrodczym. Jednym z badań jest histerosalpingografia (HSG).
Nieprawidłowości, o których mowa, mogą być wadami rozwojowymi lub powstałymi na skutek zabiegów czy stanów zapalnych. Nieprawidłowości w budowie macicy lub jajowodów mogą utrudniać zajście w ciążę i niekorzystnie wpływać na stan zdrowia kobiety.
Na badanie kierować powinien lekarz ginekolog, który zajmuje się diagnostyką i ewentualnym leczeniem pacjentki. Badanie powinno być wykonane po miesiączce, najlepiej w pierwszych 12 dniach cyklu. W tym czasie lepiej są widoczne nieprawidłowości w endometrium, które jest wtedy w fazie wzrostu. Jednocześnie jest to okres przed owulacją, co pozwala uniknąć wykonania badania z użyciem promieniowania RTG u pacjentki ciężarnej (jest to przeciwwskazane). Pacjentki o nieregularnych cyklach miesiączkowych powinny przed badaniem wykonać test ciążowy, by wykluczyć ciążę.
Na czym polega badanie HSG?
Badanie przeprowadza lekarz. W celu ułatwienia wykonania badania konieczne jest założenie wziernika, który rozszerzy ściany pochwy. Następnie lekarz poda przez pochwę za pomocą cewnika środek cieniujący do macicy i jajowodów. Kolejnym etapem jest wykonanie zdjęć rentgenowskich w celu uwidocznienia macicy i jajowodów.
Całe badanie trwa około 15 minut. Pacjentka może odczuwać lekki ból, gdyż badanie nie jest przyjemne. Zaleca się zażycie środka przeciwbólowego przed badaniem lub skorzystanie z krótkiego znieczulenia ogólnego.
Po badaniu dobrze jest użyć wkładek higienicznych zabezpieczających bieliznę, gdyż pacjentka może obserwować niewielkie plamienia.
U pacjentek z nieprawidłowym wynikiem badania HSG i podejrzeniem niedrożności jajowodów można – w celu weryfikacji podejrzenia – wykonać dodatkowo laparoskopię.
Przygotowanie do badania HSG
Przed badaniem HSG koniecznie należy wykonać badania, które będą ważne przez miesiąc. Lekarz ginekolog z pewnością poinformuje pacjentkę o tym, które badania należy wykonać. Najczęściej zleca się posiew z kanału szyjki macicy w kierunku bakterii tlenowych, beztlenowych oraz posiew mykologiczny. Należy ponadto wykonać badanie krwi (morfologię, CRP, OB), badanie USG, cytologię, badanie wirusologiczne. Dopiero z wynikami tych badań możemy udać się na badanie HSG.
Czy istnieją przeciwwskazania do badania HSG?
Badanie HSG ma duże znaczenie w diagnostyce niepłodności oraz w wykrywaniu wad żeńskiego układu rozrodczego. Warto porozmawiać ze swoim lekarzem o tej metodzie diagnostyki.