Na czym polega badanie HSG?
Joanna Naczyńska

Na czym polega badanie HSG?

Prawidłowa budowa i funkcjonowanie układu rozrodczego dają dużą szansę na posiadanie potomstwa i realizację marzeń o macierzyństwie. Zdarza się jednak, że marzenie o szczęśliwym macierzyństwie pozostaje przez długi czas niespełnione, a para starająca się o dziecko zaczyna szukać pomocy u lekarza. Jedną z przyczyn mogą być nieprawidłowości w anatomicznej budowie żeńskich narządów płciowych. Istnieje szereg metod pozwalających na zdiagnozowanie nieprawidłowości anatomicznych w układzie rozrodczym. Jednym z badań jest histerosalpingografia (HSG).

Nieprawidłowości, o których mowa, mogą być wadami rozwojowymi lub powstałymi na skutek zabiegów czy stanów zapalnych. Nieprawidłowości w budowie macicy lub jajowodów mogą utrudniać zajście w ciążę i niekorzystnie wpływać na stan zdrowia kobiety.

Obok badania ultrasonograficznego, histerosalpingografia jest badaniem o dużym znaczeniu diagnostycznym. Pozwala na wykrycie wad anatomicznych w macicy, takich jak przegroda macicy, polipy endometrium czy mięśniaki. Badanie HSG pozwala także na zbadanie drożności jajowodów i rozpoznanie zrostów okołojajowodowych.

Na badanie kierować powinien lekarz ginekolog, który zajmuje się diagnostyką i ewentualnym leczeniem pacjentki. Badanie powinno być wykonane po miesiączce, najlepiej w pierwszych 12 dniach cyklu. W tym czasie lepiej są widoczne nieprawidłowości w endometrium, które jest wtedy w fazie wzrostu. Jednocześnie jest to okres przed owulacją, co pozwala uniknąć wykonania badania z użyciem promieniowania RTG u pacjentki ciężarnej (jest to przeciwwskazane). Pacjentki o nieregularnych cyklach miesiączkowych powinny przed badaniem wykonać test ciążowy, by wykluczyć ciążę.

Na czym polega badanie HSG?

Badanie przeprowadza lekarz. W celu ułatwienia wykonania badania konieczne jest założenie wziernika, który rozszerzy ściany pochwy. Następnie lekarz poda przez pochwę za pomocą cewnika środek cieniujący do macicy i jajowodów. Kolejnym etapem jest wykonanie zdjęć rentgenowskich w celu uwidocznienia macicy i jajowodów.

Całe badanie trwa około 15 minut. Pacjentka może odczuwać lekki ból, gdyż badanie nie jest przyjemne. Zaleca się zażycie środka przeciwbólowego przed badaniem lub skorzystanie z krótkiego znieczulenia ogólnego.

Warto podkreślić, że wybierając znieczulenie ogólne, należy stawić się na badanie na czczo; konieczne będzie też nieco dłuższe pozostanie pod opieka lekarską i pielęgniarską. Pacjentka, która była znieczulona ogólnie, nie powinna po badaniu prowadzić samochodu. Warto wybrać się na badanie z osobą towarzyszącą, która może służyć pomocą na przykład w transporcie do domu.

Po badaniu dobrze jest użyć wkładek higienicznych zabezpieczających bieliznę, gdyż pacjentka może obserwować niewielkie plamienia.

U pacjentek z nieprawidłowym wynikiem badania HSG i podejrzeniem niedrożności jajowodów można – w celu weryfikacji podejrzenia – wykonać dodatkowo laparoskopię. 

Przygotowanie do badania HSG

Przed badaniem HSG koniecznie należy wykonać badania, które będą ważne przez miesiąc. Lekarz ginekolog z pewnością poinformuje pacjentkę o tym, które badania należy wykonać. Najczęściej zleca się posiew z kanału szyjki macicy w kierunku bakterii tlenowych, beztlenowych oraz posiew mykologiczny. Należy ponadto wykonać badanie krwi (morfologię, CRP, OB), badanie USG, cytologię, badanie wirusologiczne. Dopiero z wynikami tych badań możemy udać się na badanie HSG.

Powiązane produkty

Czy istnieją przeciwwskazania do badania HSG?

U pacjentek z chorobami tarczycy (zwłaszcza nadczynnością) i chorobami nerek jodowy środek kontrastujący, który podaje się podczas badania może zaburzyć pracę tych narządów. Konieczne jest by takie pacjentki przed HSG miały wykonane badanie oznaczenia poziomu kreatyniny i TSH, które pozwolą ocenić pracę nerek i tarczycy.

Badanie HSG ma duże znaczenie w diagnostyce niepłodności oraz w wykrywaniu wad żeńskiego układu rozrodczego. Warto porozmawiać ze swoim lekarzem o tej metodzie diagnostyki.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Klirens kreatyniny (GFR) – badanie, normy, wskazania

    GFR to parametr służący do oceny wydolności pracy nerek. Bez aktualnego wyniku badania wskaźnika czynności nerek nie możemy np. wykonać obrazowych badań diagnostycznych, w których niezbędne jest zastosowanie kontrastu (np. RTG) dla lepszego uwidocznienia oznaczanych struktur. Ponadto klirens kreatyniny jest niezbędnym miernikiem wydolności nerek w trakcie ich terapii. Dzięki niemu możliwa jest ocena skuteczności leczenia nefrologicznego i ewentualnej konieczności zastosowania poważniejszych kroków terapeutycznych, jak chociażby wdrożenie leczenia nerkozastępczego. Kto może skierować nas na badanie GFR, ile kosztuje i jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

  • Cholesterol HDL – badanie, normy. Co oznacza obniżony poziom „dobrego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu HDL jest jednym z głównych oznaczeń zlecanych osobom, u których ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych jest wysokie. Pacjenci chorujący na cukrzycę, po przebytym zawale serca, palacze oraz kobiety przyjmujące hormonalną terapię antykoncepcyjną, beta-blokery lub retinoidy powinni częściej oznaczać poziom dobrego cholesterolu i jego stosunek do LDL. Badaniami dodatkowymi, które zaleca się wykonać przy oznaczeniu HDL, są stężenia cholesterolu całkowitego, LDL i trójglicerydów. Jak należy się przygotować do oznaczenia poziomu HDL? Ile kosztuje badanie? Czy może być refundowane? Czy aby zbadać poziom cholesterolu HDL, trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cholesterol LDL – badanie, normy, podwyższony. Jak obniżyć zbyt wysoki poziom „złego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu LDL jest jednym z elementów tzw. lipidogramu, który zaleca się wykonywać minimum raz do roku, w ramach badań profilaktycznych. Przeprowadzenie tego oznaczenia ma na celu potwierdzenie wydolności lub dysfunkcji pracy wątroby. Na zaburzenia ilości „złego cholesterolu” wpływa szereg czynników, które są związane głównie z dietą i stylem życia. Jak wygląda badanie, jakie są normy cholesterolu LDL, ile kosztuje oznaczenie i czy na pobranie krwi trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Wysokie ALT – czego jest objawem? Jakie są normy badania ALT?

    Prawidłowy zakres referencyjny dla aminotransferazy alaninowej zależy od wielu czynników i może różnić się w zależności od laboratorium, w którym wykonywane jest badanie. Oznaczenie poziomu ALT we krwi pozwala na wykrycie chorób wątroby i ocenę stopnia ich zaawansowania, jak również na różnicowanie określonych schorzeń wątroby między sobą. Jakie są normy ALT we krwi, jak wygląda badanie oraz czy do oznaczenia trzeba być na czczo?

  • Biorezonans – co to jest, jak działa i czy jest skuteczny w leczeniu chorób i nałogów?

    Biorezonans magnetyczny to jedna z metod wykorzystywanych przez osoby praktykujące niekonwencjonalne formy leczenia różnych chorób. Nie udało się dotychczas jednoznacznie rozstrzygnąć, czy terapia z użyciem biorezonansu jest skuteczna. Największym problemem jest brak rzetelnych badań naukowych, które potwierdziłyby słowa zwolenników tej metody dotyczące tego, czy i jak naprawdę działa biorezonans.

  • Lipidogram (profil lipidowy). Badanie, normy, przygotowanie

    Lipidy, czyli tłuszcze, to najważniejsze źródło energii w diecie człowieka. Jako składniki błon komórkowych i rozpuszczalniki niektórych substancji, np. witamin i hormonów, pełnią kluczową rolę w utrzymaniu równowagi ludzkiego organizmu. Zaburzenia lipidowe występujące u pacjentów z nadwagą, otyłością lub obciążonym wywiadem rodzinnym mogą skutkować schorzeniami układu krwionośnego i sercowo-naczyniowego oraz podwyższać ryzyko udaru mózgu.

  • Badanie AMH (wskaźnik rezerwy jajnikowej) – normy, cena

    Badanie AMH, czyli hormonu antymüllerowskiego, jest jednym z kluczowych elementów oceny rezerwy jajnikowej kobiety. Pozwala na ocenę liczby pęcherzyków jajnikowych, które mogą być stymulowane w ramach procedury in vitro. Na czym polega to badanie? Czy warto je wykonać? Jak interpretować wyniki?

  • Badania na niepłodność dla kobiet – jak wyglądają? Jak się przygotować?

    Niepłodność to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie. Szacuje się, że nawet 15% par boryka się z problemami z zajściem w ciążę. Spośród wszystkich przyczyn niepłodności w związku 40% leży po stronie mężczyzn, 40% po stronie kobiet, a w 20% przyczyny pochodzą od obojga partnerów. Wielu z nich zwraca się o pomoc do specjalistów, którzy oferują różne metody diagnostyki i leczenia niepłodności. Jakie badania na niepłodność warto zrobić?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl