Na czym polega badanie HSG?
Joanna Naczyńska

Na czym polega badanie HSG?

Prawidłowa budowa i funkcjonowanie układu rozrodczego dają dużą szansę na posiadanie potomstwa i realizację marzeń o macierzyństwie. Zdarza się jednak, że marzenie o szczęśliwym macierzyństwie pozostaje przez długi czas niespełnione, a para starająca się o dziecko zaczyna szukać pomocy u lekarza. Jedną z przyczyn mogą być nieprawidłowości w anatomicznej budowie żeńskich narządów płciowych. Istnieje szereg metod pozwalających na zdiagnozowanie nieprawidłowości anatomicznych w układzie rozrodczym. Jednym z badań jest histerosalpingografia (HSG).

Nieprawidłowości, o których mowa, mogą być wadami rozwojowymi lub powstałymi na skutek zabiegów czy stanów zapalnych. Nieprawidłowości w budowie macicy lub jajowodów mogą utrudniać zajście w ciążę i niekorzystnie wpływać na stan zdrowia kobiety.

Obok badania ultrasonograficznego, histerosalpingografia jest badaniem o dużym znaczeniu diagnostycznym. Pozwala na wykrycie wad anatomicznych w macicy, takich jak przegroda macicy, polipy endometrium czy mięśniaki. Badanie HSG pozwala także na zbadanie drożności jajowodów i rozpoznanie zrostów okołojajowodowych.

Na badanie kierować powinien lekarz ginekolog, który zajmuje się diagnostyką i ewentualnym leczeniem pacjentki. Badanie powinno być wykonane po miesiączce, najlepiej w pierwszych 12 dniach cyklu. W tym czasie lepiej są widoczne nieprawidłowości w endometrium, które jest wtedy w fazie wzrostu. Jednocześnie jest to okres przed owulacją, co pozwala uniknąć wykonania badania z użyciem promieniowania RTG u pacjentki ciężarnej (jest to przeciwwskazane). Pacjentki o nieregularnych cyklach miesiączkowych powinny przed badaniem wykonać test ciążowy, by wykluczyć ciążę.

Na czym polega badanie HSG?

Badanie przeprowadza lekarz. W celu ułatwienia wykonania badania konieczne jest założenie wziernika, który rozszerzy ściany pochwy. Następnie lekarz poda przez pochwę za pomocą cewnika środek cieniujący do macicy i jajowodów. Kolejnym etapem jest wykonanie zdjęć rentgenowskich w celu uwidocznienia macicy i jajowodów.

Całe badanie trwa około 15 minut. Pacjentka może odczuwać lekki ból, gdyż badanie nie jest przyjemne. Zaleca się zażycie środka przeciwbólowego przed badaniem lub skorzystanie z krótkiego znieczulenia ogólnego.

Warto podkreślić, że wybierając znieczulenie ogólne, należy stawić się na badanie na czczo; konieczne będzie też nieco dłuższe pozostanie pod opieka lekarską i pielęgniarską. Pacjentka, która była znieczulona ogólnie, nie powinna po badaniu prowadzić samochodu. Warto wybrać się na badanie z osobą towarzyszącą, która może służyć pomocą na przykład w transporcie do domu.

Po badaniu dobrze jest użyć wkładek higienicznych zabezpieczających bieliznę, gdyż pacjentka może obserwować niewielkie plamienia.

U pacjentek z nieprawidłowym wynikiem badania HSG i podejrzeniem niedrożności jajowodów można – w celu weryfikacji podejrzenia – wykonać dodatkowo laparoskopię. 

Przygotowanie do badania HSG

Przed badaniem HSG koniecznie należy wykonać badania, które będą ważne przez miesiąc. Lekarz ginekolog z pewnością poinformuje pacjentkę o tym, które badania należy wykonać. Najczęściej zleca się posiew z kanału szyjki macicy w kierunku bakterii tlenowych, beztlenowych oraz posiew mykologiczny. Należy ponadto wykonać badanie krwi (morfologię, CRP, OB), badanie USG, cytologię, badanie wirusologiczne. Dopiero z wynikami tych badań możemy udać się na badanie HSG.

Polecane dla Ciebie

Czy istnieją przeciwwskazania do badania HSG?

U pacjentek z chorobami tarczycy (zwłaszcza nadczynnością) i chorobami nerek jodowy środek kontrastujący, który podaje się podczas badania może zaburzyć pracę tych narządów. Konieczne jest by takie pacjentki przed HSG miały wykonane badanie oznaczenia poziomu kreatyniny i TSH, które pozwolą ocenić pracę nerek i tarczycy.

Badanie HSG ma duże znaczenie w diagnostyce niepłodności oraz w wykrywaniu wad żeńskiego układu rozrodczego. Warto porozmawiać ze swoim lekarzem o tej metodzie diagnostyki.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Przesiewowe badanie słuchu

    Badania przesiewowe wykonywane są rutynowo w celu określenia prawdopodobieństwa wystąpienia choroby lub wczesnego jej wykrycia. Już w pierwszych dniach życia dziecka wykonuje się przesiewowe badanie słuchu. Na czym ono polega? Ile trwa?

  • Rezonans magnetyczny kręgosłupa – przebieg badania, wskazania, cena

    Rezonans magnetyczny kręgosłupa to badanie pozwalające na ocenę elementów kostnych tego obszaru, jego tkanek miękkich oraz rdzenia kręgowego. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie wszelkich zmian zapalnych, zwyrodnieniowych i nowotworowych. Najczęściej bada się pacjentów, którzy zgłaszają się do neurologa z bólami pleców i drętwieniem kończyn – zarówno rąk, jak i nóg. Częstym wskazaniem do badania jest także uraz kręgosłupa. Ile kosztuje MRI, jak długo trwa badanie i czy kobiety w ciąży mogą przystąpić do rezonansu magnetycznego kręgosłupa? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Czy mutacja genu MTHFR może być przyczyną poronień nawykowych i zakrzepicy?

    Genotyp genu MTHFR pośrednio wpływa na metabolizm i przyswajanie kwasu foliowego w organizmie człowieka. Mutacja w genie MTHFR jest łączona z występowaniem u pacjenta tendencji do nadkrzepliwości i zakrzepicy, nowotworów bądź zwiększonego ryzyka chorób układu krążenia. Doniesienia te jednak bywają sprzeczne i nie znajdują przełożenia na rekomendacje specjalistów w sprawie wdrożenia profilaktycznej diagnostyki mutacji w genie MTHFR. Kwestia niedoborów kwasu foliowego jest szczególnie istotna w planowaniu ciąży, diagnostyce niepowodzeń położniczych i trudności z utrzymaniem ciąży, a także przy ustalaniu przyczyn urodzenia dziecka z wadą cewy nerwowej.

  • Badanie genetyczne BRCA1 i BRCA2 – na czym polega i jak interpretować wyniki?

    Ryzyko wystąpienia nowotworu piersi i jajników u osoby posiadającej mutację genu BRCA wzrasta odpowiednio do około 60% w przypadku raka piersi i do około 40% w przypadku raka jajnika. Badania mutacji BRCA zaleca się kobietom, u których bliskich krewnych wystąpiły co najmniej dwa przypadki zachorowań na złośliwy nowotwór piersi i/lub jajnika, zwłaszcza gdy choroba pojawiła się u krewnego przed 50. rokiem życia.

  • Co to jest antybiogram i jak wygląda to badanie?

    W 1928 roku Alexander Fleming odkrył pierwszy szeroko stosowany antybiotyk – penicylinę. Ten przełomowy moment w historii medycyny doprowadził nie tylko do zmniejszenia liczby zgonów z powodu zakażeń, lecz również zapoczątkował erę antybiotykoterapii. Szerokie zastosowanie leków przeciwdrobnoustrojowych doprowadziło jednak do sytuacji, w której bakterie potrafią wymykać się leczeniu. Dlatego w podjęciu decyzji o wyborze jak najskuteczniejszego leku z pomocą przychodzi antybiogram.

  • Badanie in vivo – co to jest?

    Badania in vitro i in vivo stanowią nieodłączny element rozwoju medycyny i nauk pokrewnych. Warto wiedzieć, czym się różnią, aby zrozumieć ich znaczenie dla procesu odkrywania nowych leków czy terapii.

  • Kolposkopia – jak wygląda badanie? Wskazanie, przebieg, interpretacja wyników

    Kolposkopia to łatwe i nieinwazyjne badanie, wykonywane przez lekarza ginekologa, które pozwala na ocenę szyjki macicy, pochwy oraz sromu pod kątem zmian przednowotworowych i nowotworowych, pobranie celowanego materiału oraz ułatwienie decyzji co do dalszego postępowania. Badanie to może być wykonywane zarówno na NFZ, jak i prywatnie. Jak wygląda kolposkopia? Czy kolposkopia boli?

  • Echokardiografia – jak wygląda to badanie, ile trwa?

    Rozwój ultrasonografii pozwolił na nieinwazyjne obrazowanie wielu przestrzeni ludzkiego ciała. Klasyczny aparat USG pozwala nie tylko na obrazowanie jamy brzusznej, ale również serca. Badanie to określa się mianem echokardiografii lub potocznie – echo serca.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij