ciężarna z bólem głowy
Arkadiusz Dąbek

Jak migrena wpływa na ryzyko powikłań ciążowych?

Wstępne badania mówią o ryzyku większych powikłań w ciąży związanym z występowaniem migreny. Mowa o takich zagrożeniach, jak przedwczesny poród, nadciśnienie ciążowe i stan przedrzucawkowy. Naukowcy odkryli również, że kobiety cierpiące na migrenę z aurą mogą być narażone na nieznacznie wyższe ryzyko pojawienia się stanu przedrzucawkowego niż kobiety z migreną bez aury.

Problem dotyczy co piątą kobietę w wieku rozrodczym

Według słów dr Alexandry Purdue-Smithe, głównej autorki badania, obecnie nie wiemy wystarczająco dobrze, jak migrena wpływa na ciążę, mimo że około 20% kobiet w wieku rozrodczym cierpi na tę chorobę. Badania zatem mają w przyszłości pomóc we wnikliwszym przewidywaniu potencjalnych zagrożeń powikłaniami, które mogą pojawić się w towarzystwie migreny. Wstępne studia rzucają pierwsze światło na ten problem.

Mianem aury określamy pewne odczuwalne zjawiska, które towarzyszą bólowi głowy, np. są to zakłócenia wizji typu migotanie światła. Natomiast stan przedrzucawkowy jest wysokim ciśnieniem krwi, występującym z dodatkowymi objawami, takimi jak białko w moczu – białkomocz obecny podczas ciąży może zagrażać życiu matki oraz dziecka.

W ramach badania naukowcy przestudiowali ponad 30000 przypadków ciąż u około 19000 kobiet w wieku 20 lat. W tej grupie 11% uczestniczek zgłosiło, że zdiagnozowano u nich migrenę jeszcze przed zajściem w ciążę. Naukowcy zatem zbadali powikłania występujące w okresie prenatalnym takie, jak: przedwczesny poród (narodziny przed 37. tygodniem ciąży), cukrzyca ciążowa, nadciśnienie ciążowe, stan przedrzucawkowy oraz niska masa noworodka.

Migrena wpływa na ryzyko zagrożeń

Wyniki studiów mówią, że kobiety cierpiące na migrenę miały 17% wyższe ryzyko przedwczesnego porodu, o 28% wyższe ryzyko nadciśnienia ciążowego oraz o 40% wyższe ryzyko stanu przedrzucawkowego względem ciężarnych wolnych od uciążliwości chorobowej, jaką jest migrena.

W pomiarach uwzględniono wiek, otyłość oraz inne czynniki behawioralne i zdrowotne, które mogą wpływać na ryzyko powikłań. Według uporządkowania na zbiór 3881 ciąż kobiet z migreną, 10% było przedwczesnymi porodami (o 2% więcej względem ciężarnych bez migreny), 7% kobiet z migreną miało nadciśnienie ciążowe (o 2% więcej), a stan przedrzucawkowy wystąpił u 6% uczestniczek (o 3% więcej).

Dodatkowym pomiarem ponadto okazało się porównanie powikłań w przypadku występowania migreny z aurą lub bez aury. Kobiety z tej pierwszej grupy były o 51% bardziej narażone na wystąpienie stanu przedrzucawkowego w okresie prenatalnym względem kobiet bez migreny, a w stosunku do kobiet z migreną bez aury ta różnica wynosiła 29% na (niefortunną) korzyść ciężarnych cierpiących na migrenę z aurą.

Oprócz tego naukowcy zauważyli, że migrena nie wiązała się z występowaniem cukrzycy ciążowej oraz niską masą urodzeniową dziecka.

Powiązane produkty

Bez paniki, lecz trzeba dodatkowych badań

Według komentarza dr Alexandry Purdue-Smithe nie ma powodów do nadmiernych lęków, gdyż samo ryzyko wystąpienia powikłań jest stosunkowo niewielkie, jednakże warto mieć świadomość zagrożeń, które należy przedyskutować z lekarzem w tracie rozmów kontrolnych. Badaczka w swoich wnioskach podkreśla, że należy kontynuować studia nad problemem, aby przede wszystkim zdefiniować korelację migreny ze zwiększonym ryzykiem powikłań. Korzyści z pracy nad tym zagadnieniem mogą przyczynić się do dokładniejszych obserwacji w okresie prenatalnym, które powinny pomóc we wczesnym zauważeniu stanu przedrzucawkowego i możliwie szybkim zareagowaniu na niego.

Pewnym ubytkiem badania były stosunkowo mało miarodajne zgłoszenia aury związanej z migreną, gdyż te informacje napłynęły na późnym etapie studiów, gdzie wiele ciąż dobiegło już rozwiązania. Niemniej sama kwestia migreny przed zajściem w ciążę była uwzględniona bez zarzutów. Ogólnie należy więc więc liczyć się z pewnymi błędami pomiarowymi, ponieważ wyniki dotyczące aury migrenowej mogły ulec zaburzeniu z takich względów, jak np. zwyczajne luki w pamięci uczestniczek, które niedokładnie zapamiętały swoje doświadczenia ciążowe. Oprócz tego pewnym ubytkiem w badaniach jest brak danych dotyczących samej migreny, np. częstotliwości ataków choroby oraz jej innych cech.

Niewątpliwie niezbędne są dodatkowe studia w celu wyeliminowania uzupełnienia brakujących informacji oraz sformułowania lepszych zaleceń dotyczących tego, jak kobiety w ciąży z diagnozą migreny powinny być badane i obserwowane ze względu na potencjalne powikłania ciąży.

  1. A. Purdue-Smithe, J. Stuart, L. Farland, J.H. Kang, R. Burch, J. Rich-Edwards, K. Rexrode, Pre-pregnancy migraine and risk of adverse pregnancy outcomes, American Academy of Neurology, AAN Annual Meeting 2022.
  2. American Academy of Neurology,  Is migraine tied to complications in pregnancy?, sciencedaily.com [online], www.sciencedaily.com/releases/2022/02/220225123447.htm [dostęp:] 03.24.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij