Kolposkopia
Olaf Bąk

Kolposkopia – jak wygląda badanie? Wskazanie, przebieg, interpretacja wyników

Kolposkopia to łatwe i nieinwazyjne badanie, wykonywane przez lekarza ginekologa, które pozwala na ocenę szyjki macicy, pochwy oraz sromu pod kątem zmian przednowotworowych i nowotworowych, pobranie celowanego materiału oraz ułatwienie decyzji co do dalszego postępowania. Badanie to może być wykonywane zarówno na NFZ, jak i prywatnie. Jak wygląda kolposkopia? Czy kolposkopia boli?

 1. Czym jest kolposkopia? Kiedy robi się to badanie?
 2. Kolposkopia – jak wygląda badanie? Jak się przygotować? Czy kolposkopia boli?
 3. Jakie mogą być powikłania po kolposkopii?
 4. Ile kosztuje kolposkopia? Cena, refundacja i skierowanie
 5. Jak interpretować wyniki kolposkopii?

Szyjka macicy to zgrubiała dolna część macicy, która łączy jamę macicy z pochwą. Stanowi naturalny kanał dla plemników oraz drogę wyjścia dziecka z macicy w trakcie porodu siłami natury. Szyjka macicy i produkowany przez nią śluz ulegają zmianom pod wpływem hormonów – estrogenu i progesteronu. Po miesiączce szyjka staje się twarda i zamknięta, a śluz tworzy gęstą i lepką barierę przed wejściem plemników. W trakcie owulacji szyjka otwiera się i mięknie, a śluz rozrzedza się i zmienia swój skład.

Co to jest kolposkopia? Kiedy należy ją wykonać?

Kolposkopia jest stosunkowo prostym oraz nieinwazyjnym badaniem, które obejmuje dolny odcinek dróg rodnych – tarczę szyjki macicy, ujście zewnętrzne kanału szyjki macicy, pochwę oraz srom. Do jego przeprowadzenia lekarz wykorzystuje kolposkop, czyli przyrząd optyczny, którym ogląda się ww. struktury z odległości około 20 cm od ciała pacjentki. Kolposkop umożliwia uzyskanie trójwymiarowego obrazu powiększonego od 5 do nawet 50 razy.

Kiedy należy zrobić kolposkopię?
Wskazania do wykonania kolposkopii

Głównymi wskazaniami do kolposkopii są nieprawidłowe wyniki cytologii płynnej (LBC), dodatni wynik wymazu na wirusa HPV (nr 16, 18, 31) oraz wykonanie kontrolnej konsultacji po zabiegach na szyjce macicy.

Inne wskazania do wykonania kolposkopii:

Kolposkopia – jak wygląda procedura? Przygotowanie. Czy badanie kolposkopem boli?

Kolposkopia wykonywana jest na fotelu ginekologicznym. Początkowo należy zdjąć odzież od pasa w dół oraz ułożyć się na fotelu. Lekarz wprowadza do pochwy wziernik, jak przy klasycznym badaniu ginekologicznym. Następnie na odległość 20 cm od przedsionka pochwy przysuwany jest kolposkop, który umożliwia dokładne zobrazowanie dróg rodnych. Początkowo szyjka oceniana jest bez usunięcia śluzu, druga ocena przebiega po przemyciu szyjki solą fizjologiczną, a trzecia po przetarciu tej okolicy kwasem octowym w stężeniu 3% lub kwasem mlekowym w stężeniu 5%. Jeśli jest taka potrzeba, lekarz może wykonać biopsję celowaną niepokojącej zmiany. Materiał po pobraniu przekazywany jest do laboratorium i oceniany przez lekarza patomorfologa.

Kolposkopię najlepiej wykonywać między 10. a 20. dniem cyklu. Dodatkowo na 7 dni przed badaniem należy unikać stosunku dopochwowego oraz leków i płynów dopochwowych. Na 2 dni przed badaniem nie należy irygować pochwy oraz stosować środków chemicznych do podmycia się, nie należy też przed badaniem poddawać się innym badaniom czy zabiegom ginekologicznym.

Kolposkopia jest badaniem nieinwazyjnym i niebolesnym, jednak może powodować dyskomfort w trakcie jej wykonywania. Niewielki ból i pieczenie mogą być związane z przemyciem szyjki kwasem octowym oraz pobraniem próbki na badanie. Po badaniu pacjentce może towarzyszyć lekki ból, który powinien ustąpić po przyjęciu leków z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne).

Powiązane produkty

Jakie mogą być powikłania po kolposkopii?

Kolposkopia, jak zostało wspomniane wcześniej, jest procedurą nieinwazyjną i bezpieczną. Powikłania po kolposkopii mogą wiązać się natomiast z pobraniem tkanki (biopsji), która narusza nabłonek szyjki macicy. Po pobraniu mogą pojawić się niewielkie bóle podbrzusza oraz małe krwawienie, które jednak powinno ustąpić w ciągu 24–48 godzin.

Niepokój powinny wzbudzać objawy alarmowe, świadczące o dużym uszkodzeniu tkanek lub infekcji, takie jak:

 • duża ilość krwi,
 • krwawienie nie ustępujące po 7 dniach,
 • nieprzyjemny zapach z pochwy,
 • silne bóle miednicy oraz brzucha, nie ustępujące po lekach przeciwbólowych,
 • gorączka powyżej 38℃.

Ile kosztuje kolposkopia? Cena, refundacja i skierowanie

Kolposkopia może być wykonywana zarówno prywatnie w gabinetach ginekologicznych, jak i w poradniach ginekologii w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Badanie refundowane przez NFZ przysługuje kobietom od 25. do 59. r.ż. w ramach profilaktyki raka szyjki macicy, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały wykonywanego badania cytologicznego. W przypadku kobiet z grup ryzyka (np. z obciążeniem rodzinnym) takie badanie może być wykonywane co roku.

Jeśli chodzi o badania wykonywane prywatnie, to cena zależy od placówki, doświadczenia lekarza oraz miasta. Średnia cena prywatnej kolposkopii to około 250 zł, jednak pełna rozpiętość cenowa wynosi od 150 zł do nawet 600 zł (w najbardziej prestiżowych klinikach, w których pracują specjaliści z wieloletnim stażem oraz tytułami naukowymi).

Jak interpretować wyniki kolposkopii?

Wynik kolposkopii jest dostępny natychmiast (w przeciwieństwie do wyniku histopatologicznego pobranej próbki) ze względu na to, że jest oceniany na bieżąco przez lekarza w trakcie badania.

Wynik kolposkopii:

 • prawidłowa (nabłonek walcowaty, płaski, bez zmian),
 • nieprawidłowa (punktowe zmiany, zbielenie nabłonka, występowanie nietypowych naczyń, mozaikowy wygląd szyjki),
 • niesatysfakcjonująca (np. niewyraźna granica między nabłonkiem płaskim i gruczołowym),
 • wykazująca inne stany (np. polipy czy nadżerki szyjki macicy).
 1. S. H. Ralston, M. W. J. Strachan, I. Penman, R. Hobson, red. wyd. pol. J. Różański, Choroby wewnętrzne Davidson, Edra Urban & Partner, Wrocław 2020, wyd. 23.
 2. A. Malarewicz, K. Florczak, Kolposkopia patologii szyjki macicy, Evereth, Warszawa 2014, wyd. 1.
 3. K. Florczak, M. Sokołowska-Wojdyło, Kolposkopia po zabiegach radioterapii przeprowadzonej z powodu raka szyjki macicy Część I. Kolposkopowe obrazy naczyń pochwy, „Ginekologia Praktyczna” 2009, 2, 6-17.
 4. W. Rokita, M. Stanisławska, B. Kulig, Kolposkopia pochwy – często pomijany element badania kolposkopowego, „Ginekologia Polska” 2010, 81, 699-703.
 5. A. Nasierowska-Guttmejer, W. Kędzia, W. Rokita, S. Wojtylak, D. Lange, R. Jach, M. Wielgoś, Rekomendacje dotyczące diagnostyki i leczenia płaskonabłonkowych zmian śródnabłonkowych szyjki macicy na podstawie wytycznych CAP/ASCCP, „Ginekologia i Perinatologia Praktyczna” 2016, 1 (3), 130–137.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Klirens kreatyniny (GFR) – badanie, normy, wskazania

  GFR to parametr służący do oceny wydolności pracy nerek. Bez aktualnego wyniku badania wskaźnika czynności nerek nie możemy np. wykonać obrazowych badań diagnostycznych, w których niezbędne jest zastosowanie kontrastu (np. RTG) dla lepszego uwidocznienia oznaczanych struktur. Ponadto klirens kreatyniny jest niezbędnym miernikiem wydolności nerek w trakcie ich terapii. Dzięki niemu możliwa jest ocena skuteczności leczenia nefrologicznego i ewentualnej konieczności zastosowania poważniejszych kroków terapeutycznych, jak chociażby wdrożenie leczenia nerkozastępczego. Kto może skierować nas na badanie GFR, ile kosztuje i jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

 • D-dimery – wskazania, normy, podwyższone. Poziom d-dimerów a zakrzepica

  Badanie d-dimerów we krwi jest jednym z głównych parametrów wykorzystywanych w diagnostyce chorób zakrzepowych takich jak zakrzepica żył głębokich dolnych czy zatorowość płucna. Skrzepy krwi znajdujące się w naczyniach krwionośnych mogą zamknąć światło tych przewodów i doprowadzić w ten sposób do bardzo poważnych komplikacji zdrowotnych. Wyróżnia się cztery podstawowe metody oznaczania stężenia d-dimerów we krwi (metoda lateksowa, immunoenzymatyczna, aglutynacji pełnej krwi i wykorzystująca przeciwciała znakowane technetem). Kiedy wykonać badanie, ile kosztuje oznaczenie stężenia d-dimerów, jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

 • Cholesterol HDL – badanie, normy. Co oznacza obniżony poziom „dobrego cholesterolu”?

  Badanie poziomu cholesterolu HDL jest jednym z głównych oznaczeń zlecanych osobom, u których ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych jest wysokie. Pacjenci chorujący na cukrzycę, po przebytym zawale serca, palacze oraz kobiety przyjmujące hormonalną terapię antykoncepcyjną, beta-blokery lub retinoidy powinni częściej oznaczać poziom dobrego cholesterolu i jego stosunek do LDL. Badaniami dodatkowymi, które zaleca się wykonać przy oznaczeniu HDL, są stężenia cholesterolu całkowitego, LDL i trójglicerydów. Jak należy się przygotować do oznaczenia poziomu HDL? Ile kosztuje badanie? Czy może być refundowane? Czy aby zbadać poziom cholesterolu HDL, trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Cholesterol LDL – badanie, normy, podwyższony. Jak obniżyć zbyt wysoki poziom „złego cholesterolu”?

  Badanie poziomu cholesterolu LDL jest jednym z elementów tzw. lipidogramu, który zaleca się wykonywać minimum raz do roku, w ramach badań profilaktycznych. Przeprowadzenie tego oznaczenia ma na celu potwierdzenie wydolności lub dysfunkcji pracy wątroby. Na zaburzenia ilości „złego cholesterolu” wpływa szereg czynników, które są związane głównie z dietą i stylem życia. Jak wygląda badanie, jakie są normy cholesterolu LDL, ile kosztuje oznaczenie i czy na pobranie krwi trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Biorezonans – co to jest, jak działa i czy jest skuteczny w leczeniu chorób i nałogów?

  Biorezonans magnetyczny to jedna z metod wykorzystywanych przez osoby praktykujące niekonwencjonalne formy leczenia różnych chorób. Nie udało się dotychczas jednoznacznie rozstrzygnąć, czy terapia z użyciem biorezonansu jest skuteczna. Największym problemem jest brak rzetelnych badań naukowych, które potwierdziłyby słowa zwolenników tej metody dotyczące tego, czy i jak naprawdę działa biorezonans.

 • Lipidogram (profil lipidowy). Badanie, normy, przygotowanie

  Lipidy, czyli tłuszcze, to najważniejsze źródło energii w diecie człowieka. Jako składniki błon komórkowych i rozpuszczalniki niektórych substancji, np. witamin i hormonów, pełnią kluczową rolę w utrzymaniu równowagi ludzkiego organizmu. Zaburzenia lipidowe występujące u pacjentów z nadwagą, otyłością lub obciążonym wywiadem rodzinnym mogą skutkować schorzeniami układu krwionośnego i sercowo-naczyniowego oraz podwyższać ryzyko udaru mózgu.

 • Badanie AMH (wskaźnik rezerwy jajnikowej) – normy, cena

  Badanie AMH, czyli hormonu antymüllerowskiego, jest jednym z kluczowych elementów oceny rezerwy jajnikowej kobiety. Pozwala na ocenę liczby pęcherzyków jajnikowych, które mogą być stymulowane w ramach procedury in vitro. Na czym polega to badanie? Czy warto je wykonać? Jak interpretować wyniki?

 • Badania na niepłodność dla kobiet – jak wyglądają? Jak się przygotować?

  Niepłodność to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie. Szacuje się, że nawet 15% par boryka się z problemami z zajściem w ciążę. Spośród wszystkich przyczyn niepłodności w związku – 40% przyczyn leży po stronie mężczyzn, 40% po stronie kobiet, a w 20% przyczyny pochodzą od obojga partnerów. Wiele z nich zwraca się o pomoc do specjalistów, którzy oferują różne metody diagnostyki i leczenia niepłodności. Jakie badania na niepłodność warto zrobić?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij