Podpaska
Paulina Hillebrand

Skrzepy podczas okresu – co oznaczają?

Pojawienie się skrzepów w krwi menstruacyjnej może być powodem do zmartwień, ale zazwyczaj jest zupełnie normalne i występuje u większości kobiet, zwłaszcza w trakcie obfitych pierwszych dni miesiączki. Niekiedy jednak może być pierwszą oznaką chorób ginekologicznych lub systemowych. Ważne jest zatem zrozumienie, skąd biorą się skrzepy podczas okresu i co oznaczają, a także odróżnienie tych występujących normalnie od patologicznych.

  1. Skrzepy podczas okresu – czym są? Jak wyglądają?
  2. Skrzepy krwi podczas okresu – przyczyny
  3. Duże skrzepy krwi – kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Skrzepy podczas okresu – czym są? Jak wyglądają?

Przy każdym skaleczeniu dochodzi do aktywacji systemu hemostazy (krzepnięcia krwi), polegającym na agregacji wystarczającej liczby płytek krwi i białek osocza (czynników krzepnięcia krwi), aby zatamować krwawienie przez uszkodzone naczynie krwionośne. Jednak skrzepy występujące we krwi menstruacyjnej są inne. Składają się bowiem z wyściółki endometrium, która gromadzi się w macicy w ramach przygotowań do ciąży, a następnie złuszcza się podczas okresu, jeśli nie dochodzi do zapłodnienia. To także mieszanina śluzu oraz komórek i białek krwi, które pomagają regulować jej przepływ.

Istnieje mechanizm nazywany fibrynolizą (rozkładanie skrzepów), który ma zapobiegać wydalaniu skrzepów i zapewnić płynność krwi menstruacyjnej. Przy obfitych krwawieniach w trakcie pierwszych dwóch dni miesiączki proces ten staje się niewydolny i mogą pojawić się niewielkie skrzepy. Oprócz tego bardziej obfite krwawienie sprzyja gromadzeniu się krwi w macicy (wąskie ujście szyjki macicy stanowi naturalną „tamę”), jak również aktywacji procesu koagulacji krwi (krzepnięcia) w celu zapobiegania nadmiernemu krwawieniu.

Jak wygląda normalny skrzep podczas okresu? Ma postać ciemnoczerwonej galaretowatej grudki niewielkich rozmiarów (przez niektórych porównywana do dżemu wiśniowego). Skrzepy można zaobserwować pojedynczo na podpasce lub wydalać w trakcie oddawania moczu. Mogą mieć kolor jaśniejszy lub ciemniejszy, głębszy. Duże skrzepy mogą mieć nawet czarne zabarwienie. Za nieprawidłowe uważa się ciemne, czasem brązowe skrzepy krwi o rozmiarze większym niż moneta (2,5 cm), które się powtarzają i towarzyszą im obfite krwawienia miesiączkowe lub bolesne miesiączki.

Skrzepy krwi podczas okresu – przyczyny

Cykl menstruacyjny wiąże się z utrzymaniem maksymalnej hemostazy i stabilności naczyń krwionośnych w fazie lutealnej cyklu, po której następuje kontrolowany krwotok i złuszczanie tkanek podczas miesiączki. Brak równowagi między płytkami krwi, czynnikami krzepnięcia krwi i naturalnymi antykoagulantami (m.in. małopłytkowość, choroba von Willebranda), jak również zaburzenia hormonalne przyczyniające się do anowulacji (braku jajeczkowania np. przy zespole policystycznych jajników) mogą prowadzić do obfitych miesiączek i towarzyszących im mięsistych skrzepów krwi.

Dodatkowo choroby tarczycy (niedoczynność i nadczynność tarczycy) mogą wpływać na nasilenie cyklu miesiączkowego i obecność dużych skrzepów krwi podczas okresu.

Do innych przyczyn należą łagodne choroby rozrostowe (polipy lub mięśniaki macicy), które dodatkowo mogą objawiać się nieregularnymi plamieniami, niepłodnością, bólem w podbrzuszu i bolesnymi stosunkami seksualnymi (dyspareunia). Mięśniaki podśluzówkowe są najsilniej związane z obfitymi miesiączkami. Podobnie dzieje się w przebiegu adenomiozy (rozrost tkanki endometrium w warstwie mięśniowej macicy) i endometriozy (tkanki wyściółki macicy rosnące poza macicą), której charakterystycznie towarzyszą: ból i skurcze w miednicy mniejszej lub dolnej części pleców, bolesne miesiączki i niepłodność.

W szczególnych przypadkach to nowotwory macicy i szyjki macicy mogą leżeć u podłoża krwotoków miesiączkowych i patologicznych skrzepów menstruacyjnych. Należy je wykluczyć u osób z czynnikami ryzyka raka macicy (kobiety po 40 roku życia lub z nadwagą) i obfitymi miesiączkami, krwawieniami poza cyklem, obecnością patologicznych skrzepów i z bólami brzucha.

Podczas poronienia lub ciąży pozamacicznej dochodzi zazwyczaj do wydalenia kilku dużych skrzepów, nawet zanim kobieta dowie się o tym, że jest w ciąży. Po ciąży natomiast jama macicy często pozostaje nieco większa, co powoduje powstanie dodatkowej przestrzeni na gromadzenie i zastój krwi, niekiedy może prowadzić również do gęstnienia i krzepnięcia krwi miesiączkowej, a zatem częstszego wydalania skrzepów podczas okresu po porodzie.

Skrzepy podczas okresu mogą wystąpić przy antykoncepcji hormonalnej. Także leki przeciwkrzepliwe mogą przyczyniać się do nadmiernego krwawienia i wydalania skrzepów wraz z miesiączką.

Sprawdź produkty do higieny intymnej na DOZ.pl

Powiązane produkty

Duże skrzepy krwi – kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Małe i pojedyncze skrzepy menstruacyjne pojawiające się na początku okresu nie powinny budzić niepokoju, gdyż ich występowanie jest zjawiskiem fizjologicznym. Jednak duże skrzepy, które mają intensywny, ciemnoczerwony lub ciemnobrązowy kolor i rozmiar większy niż 2,5 cm bądź stanowią ¼ utraconej w trakcie okresu krwi, lub skrzepy powtarzające się w trakcie jednego cyklu powinny zostać skonsultowane z lekarzem. Do ginekologa należy również zgłosić się, jeśli skrzepom towarzyszą krwotoki miesiączkowe (utrata więcej niż 80 ml krwi, konieczność zmiany tamponu czy podpaski co 1–3 godziny lub zmiana w nocy, jednoczesne używanie tamponów i podpasek, miesiączki trwające ponad siedem dni).

Osoby z bardzo obfitymi miesiączkami narażone są na niedokrwistość z niedoboru żelaza, która jeśli jest nieleczona, może prowadzić m.in. do niewydolności serca. Powikłaniem może być także krwotok zagrażający życiu. Niezmiernie ważna jest wczesna diagnostyka nowotworów dróg rodnych. Z tego powodu nie należy bagatelizować obfitych miesiączek ani obecności większych skrzepów w krwi menstruacyjnej – najlepiej skonsultować z lekarzem wszystkie skrzepy, które wydają się dziwne lub budzą niepokój.

  1. Thiyagarajan DK, Basit H, Jeanmonod R. Physiology, Menstrual Cycle. 2022 Oct 24. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan–. PMID: 29763196.
  2. James AH. Heavy menstrual bleeding: work-up and management. Hematology Am Soc Hematol Educ Program. 2016 Dec 2;2016(1):236-242.
  3. Lockwood CJ. Mechanisms of normal and abnormal endometrial bleeding. Menopause. 2011 Apr;18(4):408-11.
  4. Naftalin J, Hoo W, Pateman K, Mavrelos D, Foo X, Jurkovic D. Is adenomyosis associated with menorrhagia? Hum Reprod. 2014 Mar;29(3):473-9.
  5. Hapangama DK, Bulmer JN. Pathophysiology of heavy menstrual bleeding. Womens Health (Lond). 2016 Jan;12(1):3-13.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij