Podpaska
Paulina Hillebrand

Skrzepy podczas okresu – co oznaczają?

Pojawienie się skrzepów w krwi menstruacyjnej może być powodem do zmartwień, ale zazwyczaj jest zupełnie normalne i występuje u większości kobiet, zwłaszcza w trakcie obfitych pierwszych dni miesiączki. Niekiedy jednak może być pierwszą oznaką chorób ginekologicznych lub systemowych. Ważne jest zatem zrozumienie, skąd biorą się skrzepy podczas okresu i co oznaczają, a także odróżnienie tych występujących normalnie od patologicznych.

  1. Skrzepy podczas okresu – czym są? Jak wyglądają?
  2. Skrzepy krwi podczas okresu – przyczyny
  3. Duże skrzepy krwi – kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Skrzepy podczas okresu – czym są? Jak wyglądają?

Przy każdym skaleczeniu dochodzi do aktywacji systemu hemostazy (krzepnięcia krwi), polegającym na agregacji wystarczającej liczby płytek krwi i białek osocza (czynników krzepnięcia krwi), aby zatamować krwawienie przez uszkodzone naczynie krwionośne. Jednak skrzepy występujące we krwi menstruacyjnej są inne. Składają się bowiem z wyściółki endometrium, która gromadzi się w macicy w ramach przygotowań do ciąży, a następnie złuszcza się podczas okresu, jeśli nie dochodzi do zapłodnienia. To także mieszanina śluzu oraz komórek i białek krwi, które pomagają regulować jej przepływ.

Istnieje mechanizm nazywany fibrynolizą (rozkładanie skrzepów), który ma zapobiegać wydalaniu skrzepów i zapewnić płynność krwi menstruacyjnej. Przy obfitych krwawieniach w trakcie pierwszych dwóch dni miesiączki proces ten staje się niewydolny i mogą pojawić się niewielkie skrzepy. Oprócz tego bardziej obfite krwawienie sprzyja gromadzeniu się krwi w macicy (wąskie ujście szyjki macicy stanowi naturalną „tamę”), jak również aktywacji procesu koagulacji krwi (krzepnięcia) w celu zapobiegania nadmiernemu krwawieniu.

Jak wygląda normalny skrzep podczas okresu? Ma postać ciemnoczerwonej galaretowatej grudki niewielkich rozmiarów (przez niektórych porównywana do dżemu wiśniowego). Skrzepy można zaobserwować pojedynczo na podpasce lub wydalać w trakcie oddawania moczu. Mogą mieć kolor jaśniejszy lub ciemniejszy, głębszy. Duże skrzepy mogą mieć nawet czarne zabarwienie. Za nieprawidłowe uważa się ciemne, czasem brązowe skrzepy krwi o rozmiarze większym niż moneta (2,5 cm), które się powtarzają i towarzyszą im obfite krwawienia miesiączkowe lub bolesne miesiączki.

Skrzepy krwi podczas okresu – przyczyny

Cykl menstruacyjny wiąże się z utrzymaniem maksymalnej hemostazy i stabilności naczyń krwionośnych w fazie lutealnej cyklu, po której następuje kontrolowany krwotok i złuszczanie tkanek podczas miesiączki. Brak równowagi między płytkami krwi, czynnikami krzepnięcia krwi i naturalnymi antykoagulantami (m.in. małopłytkowość, choroba von Willebranda), jak również zaburzenia hormonalne przyczyniające się do anowulacji (braku jajeczkowania np. przy zespole policystycznych jajników) mogą prowadzić do obfitych miesiączek i towarzyszących im mięsistych skrzepów krwi.

Dodatkowo choroby tarczycy (niedoczynność i nadczynność tarczycy) mogą wpływać na nasilenie cyklu miesiączkowego i obecność dużych skrzepów krwi podczas okresu.

Do innych przyczyn należą łagodne choroby rozrostowe (polipy lub mięśniaki macicy), które dodatkowo mogą objawiać się nieregularnymi plamieniami, niepłodnością, bólem w podbrzuszu i bolesnymi stosunkami seksualnymi (dyspareunia). Mięśniaki podśluzówkowe są najsilniej związane z obfitymi miesiączkami. Podobnie dzieje się w przebiegu adenomiozy (rozrost tkanki endometrium w warstwie mięśniowej macicy) i endometriozy (tkanki wyściółki macicy rosnące poza macicą), której charakterystycznie towarzyszą: ból i skurcze w miednicy mniejszej lub dolnej części pleców, bolesne miesiączki i niepłodność.

W szczególnych przypadkach to nowotwory macicy i szyjki macicy mogą leżeć u podłoża krwotoków miesiączkowych i patologicznych skrzepów menstruacyjnych. Należy je wykluczyć u osób z czynnikami ryzyka raka macicy (kobiety po 40 roku życia lub z nadwagą) i obfitymi miesiączkami, krwawieniami poza cyklem, obecnością patologicznych skrzepów i z bólami brzucha.

Podczas poronienia lub ciąży pozamacicznej dochodzi zazwyczaj do wydalenia kilku dużych skrzepów, nawet zanim kobieta dowie się o tym, że jest w ciąży. Po ciąży natomiast jama macicy często pozostaje nieco większa, co powoduje powstanie dodatkowej przestrzeni na gromadzenie i zastój krwi, niekiedy może prowadzić również do gęstnienia i krzepnięcia krwi miesiączkowej, a zatem częstszego wydalania skrzepów podczas okresu po porodzie.

Skrzepy podczas okresu mogą wystąpić przy antykoncepcji hormonalnej. Także leki przeciwkrzepliwe mogą przyczyniać się do nadmiernego krwawienia i wydalania skrzepów wraz z miesiączką.

Sprawdź produkty do higieny intymnej na DOZ.pl

Powiązane produkty

Duże skrzepy krwi – kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Małe i pojedyncze skrzepy menstruacyjne pojawiające się na początku okresu nie powinny budzić niepokoju, gdyż ich występowanie jest zjawiskiem fizjologicznym. Jednak duże skrzepy, które mają intensywny, ciemnoczerwony lub ciemnobrązowy kolor i rozmiar większy niż 2,5 cm bądź stanowią ¼ utraconej w trakcie okresu krwi, lub skrzepy powtarzające się w trakcie jednego cyklu powinny zostać skonsultowane z lekarzem. Do ginekologa należy również zgłosić się, jeśli skrzepom towarzyszą krwotoki miesiączkowe (utrata więcej niż 80 ml krwi, konieczność zmiany tamponu czy podpaski co 1–3 godziny lub zmiana w nocy, jednoczesne używanie tamponów i podpasek, miesiączki trwające ponad siedem dni).

Osoby z bardzo obfitymi miesiączkami narażone są na niedokrwistość z niedoboru żelaza, która jeśli jest nieleczona, może prowadzić m.in. do niewydolności serca. Powikłaniem może być także krwotok zagrażający życiu. Niezmiernie ważna jest wczesna diagnostyka nowotworów dróg rodnych. Z tego powodu nie należy bagatelizować obfitych miesiączek ani obecności większych skrzepów w krwi menstruacyjnej – najlepiej skonsultować z lekarzem wszystkie skrzepy, które wydają się dziwne lub budzą niepokój.

  1. Thiyagarajan DK, Basit H, Jeanmonod R. Physiology, Menstrual Cycle. 2022 Oct 24. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan–. PMID: 29763196.
  2. James AH. Heavy menstrual bleeding: work-up and management. Hematology Am Soc Hematol Educ Program. 2016 Dec 2;2016(1):236-242.
  3. Lockwood CJ. Mechanisms of normal and abnormal endometrial bleeding. Menopause. 2011 Apr;18(4):408-11.
  4. Naftalin J, Hoo W, Pateman K, Mavrelos D, Foo X, Jurkovic D. Is adenomyosis associated with menorrhagia? Hum Reprod. 2014 Mar;29(3):473-9.
  5. Hapangama DK, Bulmer JN. Pathophysiology of heavy menstrual bleeding. Womens Health (Lond). 2016 Jan;12(1):3-13.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) – jak sobie z nim radzić?

    Co miesiąc powtarza się niemal ten sam scenariusz – dopada Cię huśtawka nastrojów, nie możesz się skoncentrować, przybierasz na wadze nawet do 3 kg, czujesz się opuchnięta, piersi sprawiają Ci ból, nie możesz spać, masz migrenę, nudności, zaparcia lub biegunkę, a twarz i dekolt pokrywają się wypryskami? To tylko część z ponad 100 objawów, które  świadczą o zespole napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. Jak złagodzić jego objawy?

  • Terapia celowana – nowa metoda leczenia nowotworów

    W dzisiejszych czasach do walki z nowotworami wykorzystywane są różne metody leczenia: zabiegi operacyjne, chemioterapia, radioterapia czy też hormonoterapia. Obecnie coraz większe nadzieje wiąże się z tzw. terapią celowaną.

  • Ból pęcherza – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

    Ból pęcherza jest jedną z częstszych infekcji dróg moczowych, szczególnie u kobiet. Jeśli jej przebieg jest ostry, może mu towarzyszyć bardzo częste oddawanie niewielkich ilości moczu, gorączka oraz pieczenie w okolicach cewki moczowej. To jaka terapia będzie najlepsza na ból pęcherza, zależy od przyczyny tych dolegliwości. Czy ból pęcherza i zapalenie pęcherza to ta sama przypadłość i jak radzić sobie z infekcją w czasie ciąży?

  • Sensor do pomiaru cukru (CGM) – czym jest? Ile kosztuje? Refundacja

    Koncepcja wszczepialnych czujników glukozy jest propagowana od ponad 40 lat. Obecnie przyjmuje się, że ciągły monitoring glikemii (CGM) zwiększa jakość życia, ponieważ umożliwia podejmowanie świadomych decyzji dotyczących leczenia cukrzycy w wyniku bardziej zoptymalizowanej kontroli glikemii. Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, na którą w Polsce choruje ponad 3 mln osób, z czego około 25% nie jest tego świadomych.

  • Subkliniczna niedoczynność tarczycy – objawy, leczenie

    Tarczyca jako jeden z kluczowych gruczołów układu hormonalnego pełni istotną rolę w regulacji metabolizmu, funkcji sercowo-naczyniowych, a także procesów rozwojowych organizmu. Niedoczynność tarczycy, czyli hipotyreoza, to schorzenie wynikające z niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jedną z mniej oczywistych form tej choroby jest subkliniczna niedoczynność tarczycy – stan, który często rozwija się w sposób utajony, przez co trudniej go zdiagnozować i leczyć. Czym dokładnie jest subkliniczna niedoczynność tarczycy? Jakie są jej objawy, przyczyny, sposoby diagnostyki oraz metody terapii?

  • Inhalacje dla dzieci – jak zrobić to dobrze?

    Inhalacja to jedna z podstawowych metod leczenia chorób dróg oddechowych u dzieci. Dzięki tej metodzie możliwe jest miejscowe podawanie leków, które mają za zadanie skutecznie redukować objawy i tym samym pomagać w leczeniu. Jakie korzyści może przynieść inhalacja oraz kto nie powinien być poddawany inhalacjom?

  • Niedoczynność tarczycy i Hashimoto. Objawy, leczenie, suplementacja

    W praktyce medycznej niedoczynność tarczycy i choroba Hashimoto są ze sobą ściśle powiązane, dlatego ich wzajemne zrozumienie jest kluczowe dla właściwego leczenia oraz skutecznej terapii. Niedoczynność tarczycy, niezależnie od przyczyny, prowadzi do zaburzenia produkcji hormonów tarczycy, co może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, ponieważ wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Choroba Hashimoto jest natomiast jedną z głównych przyczyn niedoczynności tarczycy.

  • Wirus hMPV – jakie są objawy zakażenia? Kto jest szczególnie narażony? Jak leczyć?

    Zimowe miesiące to okres wzmożonego ryzyka chorób układu oddechowego, który często nazywany jest sezonem wysokim. Ostatnio coraz częściej mówi się o wirusie hMPV, szczególnie w Chinach. Od kilkunastu godzin temat ten zyskuje na znaczeniu również w Europie – pierwsze przypadki infekcji wirusem wykryto w Portugalii.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.