łzy
Paulina Hillebrand

Hemolakria – co powoduje krwawe łzy?

Hemolakria jest wyjątkowo rzadkim schorzeniem, w związku z tym literatura na jej temat jest ograniczona, a częstość występowania w zależności od określonej płci, rasy lub wieku nie jest znana. Krwawe łzy, choć początkowo szokujące, często są nieszkodliwe i ustępują samoistnie bez powikłań. Niemniej każda osoba, u której pojawi się krwawe łzawienie, powinna zostać poddana dokładnej ocenie.

Hemolakria – co to za choroba?

Hemolakria oznacza obecność krwi we łzach o różnym natężeniu (często wykrywana tylko za pomocą analizy laboratoryjnej, może jednak objawiać się krwawieniem czystą krwią). Mechanizm powstawania krwawych łez zależy od etiologii i zazwyczaj hemolakrię powodują łagodne schorzenia, przeważnie miejscowe. Czasem jednak hemolakria może występować w ciężkich schorzeniach ogólnoustrojowych lub chorobach nowotworowych.

Przyczyny hemolakrii

Przyczyny miejscowe hemolakrii mogą być zlokalizowane w:

 • spojówkach,
 • brzegu powieki,
 • gruczołach łzowych,
 • kanalikach łzowych,
 • oczodole.

Najczęstszą przyczyną hemolakrii są stany zapalne, np. bakteryjne zapalenie spojówek, chemiczne zapalenie spojówek, które jest spowodowane ich podrażnieniem, np. przez azotan srebra, czy ich urazem (owrzodzenia, obecność ciała obcego jak np. odłamek metaliczny, powikłania chirurgii okulistycznej).

Niekiedy przyczyną krwawych łez jest obecność naczyniaków spojówki i teleangiektazji (pajączki naczyniowe), a nawet nowotworów złośliwych jak np. czerniaka. Spojówka i gruczoł łzowy mogą również krwawić okresowo podczas miesiączki (tzw. zastępcza miesiączka). Wówczas hemolakria pojawia się przy pierwszym cyklu menstruacyjnym lub w okresie menopauzy i niekiedy jest związana z endometriozą.

Uraz powieki również prowadzi do krwawienia z jej brzegu, a złamanie kości nosowej lub ścian zatok może doprowadzić do wstecznego napłynięcia krwi do kanalików łzowych i powstania hemolakrii. Podobnie może dziać się przy krwawieniu z nosa z innych przyczyn lub przy złamaniu dna oczodołu.

Infekcje, niedrożność, zakrzepy i żylaki kanalików łzowych, naczyniaki, oponiaki worka łzowego także mogą przebiegać z obecnością krwi we łzach. Mogą być one również objawem nowotworu narządu wzroku (np. guza gruczołu łzowego) lub mózgu, gdyż guz, który jest zlokalizowany w pobliżu oka może naciskać na naczynia krwionośne, prowadząc do ich pęknięcia.

Źródłem krwawych łez mogą być także choroby ogólnoustrojowe, niektóre leki, jak również działania jadu lub toksyny, np. jadu węża. Choroby hematologiczne, a przede wszystkim skazy krwotoczne (hemofilia, małopłytkowość) prowadzą do krwawienia z różnych lokalizacji, w tym niekiedy mogą powodować hemolakrię. Inne choroby, które mogą sprzyjać jej powstawaniu, to anemia, żółtaczka, zaburzenia naczyniowe (wrodzona naczyniakowatość – choroba Rendu-Oslera-Webera, zapalenia naczyń związane z przeciwciałami IgA – plamica Schönleina-Henocha). Leki przeciwzakrzepowe i acetylocholina wyjątkowo rzadko mogą prowadzić do łzawienia krwawego.

W literaturze opisano także przypadki hemolakrii w wyniku nadmiernego wysiłku mięśniowego, u dzieci po uporczywym płaczu czy kaszlu i przy kryzysie nadciśnieniowym. Kiedy nie udaje się odnaleźć przyczyny, mówi się o hemolakrii idiopatycznej. Nierzadko jednak jest to wynik symulacji (np. w zespole Münchausena).

Polecane dla Ciebie

Objawy hemolakrii

Hemolakria objawia się jako krwawe łzy o rożnym nasileniu: od lekko zabarwionych na czerwono do wycieku czystej krwi. Może pojawiać się kilka razy dziennie i każdy epizod może trwać od kilku minut do godziny. Istnieje także hemolakria utajona polegająca na obecności znikomej ilości krwi we łzach wykrywalnej tylko laboratoryjnie. Badania mikroskopowe wykazały obecność erytrocytów we łzach aż u 10% zdrowej populacji.

Czasem przebieg hemolakrii wygląda dramatycznie, zwłaszcza gdy krwawienie jest przedłużone. Należy wtedy dopytać cierpiącą na nią osobę, czy boli ją głowa, czy ma zawroty głowy, utratę wzroku lub zaburzenia widzenia, czy istnieje widoczny uraz lub ciało obce w oku. Należy się wtedy niezwłocznie zgłosić do lekarza (a jeżeli to możliwe – do okulisty).

Przeważnie krwawienie ma charakter jednostronny. Można zaobserwować także:

 • ból głowy czy pulsujący ból w okolicy oczodołu,
 • szczypanie oka,
 • żółtaczkę twardówki,
 • obecność widocznych guzów, asymetrii twarzy lub urazów,
 • współtowarzyszącą miesiączkę u kobiet,
 • krwawienia w innych okolicach,
 • gorączkę.

Obecność tych objawów pomaga w diagnozie przyczyny krwawych łez.

Leczenie hemolakrii

Leczenie hemolakrii zależy od jej podłoża. Przykładowo jeśli powodem krwawych łez jest bakteryjne zapalenie spojówek, należy wdrożyć leczenie antybakteryjne wstępnie w postaci kropli do oczu, chociaż może być konieczne użycie antybiotykoterapii systemowej. Zmiany naczyniowe można leczyć kortykosteroidami, laserem lub chirurgicznie. Nowotwory zaś w zależności od lokalizacji i zaawansowania leczy się operacyjnie, chemio- i radioterapią. Wyjątkiem jest hemolakria idiopatyczna, która zwykle przemija samoistnie.

Co bardzo istotne, w razie podejrzenia skazy krwotocznej zleca się pacjentowi badania w kierunku hemofilii, niedoboru innych czynników krzepnięcia krwi celem wdrożenia terapii substytucyjnej czy kortykosteroidów przy małopłytkowości.

Nawet jeżeli nie wykryje się, od czego było zależne krwawienie, należy przeprowadzić wizyty kontrolne w razie wtórnych epizodów lub pojawienia się dodatkowych objawów.

 1. K. Tripathy, B. Salini, Hemolacria, ncbi.nlm.nih.gov [online] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK539774/ [dostęp:] 29.11.2022.
 2. J. Murube, Bloody tears: historical review and report of a new case, „The Ocular Surface”, nr 3 2011.
 3. V. Gauba, M. Cooper, C. Liu, Vicarious menstruation in primary localized conjunctival amyloidosis, „Archives of Ophthalmology”, nr 124 (9) 2006.
 4. I. A. Abboud, L. S. Hanna, Bleeding from the conjunctiva, „British Journal of Ophthalmology”, nr 55 (7) 1971.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Zespół Barlowa – przyczyny, objawy i leczenie

  Bóle w klatce piersiowej, kołatania serca i omdlenia to objawy mogące świadczyć o chorobie serca. Jedną z przyczyn takich symptomów są zaburzenia pracy zastawek serca – błoniastych przegród oddzielających komory serca od przedsionków i dużych naczyń. Ich nieprawidłowe funkcjonowanie może prowadzić do opisanych objawów, które nazwane zostały zespołem Barlowa.

 • Dogoterapia (kynoterapia) – na czym polega, skuteczność

  Mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Okazuje się, że kontakt ze zwierzęciem może mieć prozdrowotny wpływ na człowieka. W Polsce już od przeszło ćwierćwiecza psy odgrywają rolę terapeutów, a dogoterapia jest integralnym elementem procesu rehabilitacji pacjentów w każdym wieku.

 • Zespół Ehlersa-Danlosa (EDS) – objawy i leczenie

  Kolagen jest białkiem, które występuje niemal w każdym układzie organizmu ludzkiego i nadaje tkankom odporność na rozciąganie. Mutacje genetyczne prowadzące do defektu tego białka mogą powodować zespół Ehlersa-Danlosa (EDS), który objawia się najczęściej nadmierną wiotkością stawów ze współistnieniem zaburzeń w obrębie innych narządów (skóry, oczu, ścian naczyń krwionośnych).

 • Schistosomatoza (bilharcjoza) – przyczny, objawy, leczenie

  Schistosomatoza (zwana również bilharcjozą) to choroba zakaźna, która jest wywoływana przez pasożyty z rodzaju Schistosoma. Choroba ta jest powszechna w krajach tropikalnych oraz subtropikalnych i może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zapalenie płuc, zapalenie wątroby i choroba nerek. Obok malarii, bilharcjoza jest najpoważniejszym w skali światowej pasożytniczym problemem zdrowotnym. Czym jest schistosomatoza? Jak ją rozpoznać?

 • Synestezja – na czym polega? Jak wyleczyć?

  Czy można widzieć dźwięki? Jaki kolor ma cisza? Czy mogę słyszeć obraz? Na to pytanie mogą odpowiedzieć osoby na co dzień doświadczający synestezji – czyli wielu wrażeń zmysłowych generowanych przez określony dźwięk czy obraz. Ta wyjątkowa zdolność postrzegania otoczenia jest opisywana od lat, zarówno w muzyce, jak i sztuce. Synestetykami jest wielu artystów, również współczesnych – Lady Gaga, Pharell Williams czy Stevie Wonder.

 • Jet lag – czym jest? Czy każdy ma jet lag?

  Dobrze znaną podróżnikom i obieżyświatom konsekwencją nagłej zmiany strefy czasowej jest wystąpienie tzw. zespołu długu czasowego, czyli jet lag’u. Planując więc daleką podróż, warto również zaplanować czas na adaptację organizmu do zmienionych godzin snu i czuwania.

 • Choroba Sanfilippo – objawy, przyczyny, leczenie

  Choroba Sanfilippo to bardzo rzadka choroba genetyczna, określana jako mukopolisacharydoza typu 3 (MPS III). Nazwa choroby pochodzi od nazwiska lekarza, który w 1963 roku po raz pierwszy opisał ten typ mukopolisacharydozy – dr Sylvestra Sanfilippo.

 • Choroba Wilsona – objawy, leczenie i przewidywana długość życia

  Choroba Wilsona to schorzenie prowadzące do nadmiernego gromadzenia się miedzi w organizmie. Przyczyną jest mutacja genetyczna, wskutek której dochodzi do defektu białka odpowiadającego za transport miedzi w organizmie. W konsekwencji miedź nie jest wydalana z organizmu, tylko gromadzi się w narządach, prowadząc do ich uszkodzenia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij