łzy
Paulina Hillebrand

Hemolakria – co powoduje krwawe łzy?

Hemolakria jest wyjątkowo rzadkim schorzeniem, w związku z tym literatura na jej temat jest ograniczona, a częstość występowania w zależności od określonej płci, rasy lub wieku nie jest znana. Krwawe łzy, choć początkowo szokujące, często są nieszkodliwe i ustępują samoistnie bez powikłań. Niemniej każda osoba, u której pojawi się krwawe łzawienie, powinna zostać poddana dokładnej ocenie.

Hemolakria – co to za choroba?

Hemolakria oznacza obecność krwi we łzach o różnym natężeniu (często wykrywana tylko za pomocą analizy laboratoryjnej, może jednak objawiać się krwawieniem czystą krwią). Mechanizm powstawania krwawych łez zależy od etiologii i zazwyczaj hemolakrię powodują łagodne schorzenia, przeważnie miejscowe. Czasem jednak hemolakria może występować w ciężkich schorzeniach ogólnoustrojowych lub chorobach nowotworowych.

Przyczyny hemolakrii

Przyczyny miejscowe hemolakrii mogą być zlokalizowane w:

 • spojówkach,
 • brzegu powieki,
 • gruczołach łzowych,
 • kanalikach łzowych,
 • oczodole.

Najczęstszą przyczyną hemolakrii są stany zapalne, np. bakteryjne zapalenie spojówek, chemiczne zapalenie spojówek, które jest spowodowane ich podrażnieniem, np. przez azotan srebra, czy ich urazem (owrzodzenia, obecność ciała obcego jak np. odłamek metaliczny, powikłania chirurgii okulistycznej).

Niekiedy przyczyną krwawych łez jest obecność naczyniaków spojówki i teleangiektazji (pajączki naczyniowe), a nawet nowotworów złośliwych jak np. czerniaka. Spojówka i gruczoł łzowy mogą również krwawić okresowo podczas miesiączki (tzw. zastępcza miesiączka). Wówczas hemolakria pojawia się przy pierwszym cyklu menstruacyjnym lub w okresie menopauzy i niekiedy jest związana z endometriozą.

Uraz powieki również prowadzi do krwawienia z jej brzegu, a złamanie kości nosowej lub ścian zatok może doprowadzić do wstecznego napłynięcia krwi do kanalików łzowych i powstania hemolakrii. Podobnie może dziać się przy krwawieniu z nosa z innych przyczyn lub przy złamaniu dna oczodołu.

Infekcje, niedrożność, zakrzepy i żylaki kanalików łzowych, naczyniaki, oponiaki worka łzowego także mogą przebiegać z obecnością krwi we łzach. Mogą być one również objawem nowotworu narządu wzroku (np. guza gruczołu łzowego) lub mózgu, gdyż guz, który jest zlokalizowany w pobliżu oka może naciskać na naczynia krwionośne, prowadząc do ich pęknięcia.

Źródłem krwawych łez mogą być także choroby ogólnoustrojowe, niektóre leki, jak również działania jadu lub toksyny, np. jadu węża. Choroby hematologiczne, a przede wszystkim skazy krwotoczne (hemofilia, małopłytkowość) prowadzą do krwawienia z różnych lokalizacji, w tym niekiedy mogą powodować hemolakrię. Inne choroby, które mogą sprzyjać jej powstawaniu, to anemia, żółtaczka, zaburzenia naczyniowe (wrodzona naczyniakowatość – choroba Rendu-Oslera-Webera, zapalenia naczyń związane z przeciwciałami IgA – plamica Schönleina-Henocha). Leki przeciwzakrzepowe i acetylocholina wyjątkowo rzadko mogą prowadzić do łzawienia krwawego.

W literaturze opisano także przypadki hemolakrii w wyniku nadmiernego wysiłku mięśniowego, u dzieci po uporczywym płaczu czy kaszlu i przy kryzysie nadciśnieniowym. Kiedy nie udaje się odnaleźć przyczyny, mówi się o hemolakrii idiopatycznej. Nierzadko jednak jest to wynik symulacji (np. w zespole Münchausena).

Powiązane produkty

Objawy hemolakrii

Hemolakria objawia się jako krwawe łzy o rożnym nasileniu: od lekko zabarwionych na czerwono do wycieku czystej krwi. Może pojawiać się kilka razy dziennie i każdy epizod może trwać od kilku minut do godziny. Istnieje także hemolakria utajona polegająca na obecności znikomej ilości krwi we łzach wykrywalnej tylko laboratoryjnie. Badania mikroskopowe wykazały obecność erytrocytów we łzach aż u 10% zdrowej populacji.

Czasem przebieg hemolakrii wygląda dramatycznie, zwłaszcza gdy krwawienie jest przedłużone. Należy wtedy dopytać cierpiącą na nią osobę, czy boli ją głowa, czy ma zawroty głowy, utratę wzroku lub zaburzenia widzenia, czy istnieje widoczny uraz lub ciało obce w oku. Należy się wtedy niezwłocznie zgłosić do lekarza (a jeżeli to możliwe – do okulisty).

Przeważnie krwawienie ma charakter jednostronny. Można zaobserwować także:

 • ból głowy czy pulsujący ból w okolicy oczodołu,
 • szczypanie oka,
 • żółtaczkę twardówki,
 • obecność widocznych guzów, asymetrii twarzy lub urazów,
 • współtowarzyszącą miesiączkę u kobiet,
 • krwawienia w innych okolicach,
 • gorączkę.

Obecność tych objawów pomaga w diagnozie przyczyny krwawych łez.

Leczenie hemolakrii

Leczenie hemolakrii zależy od jej podłoża. Przykładowo jeśli powodem krwawych łez jest bakteryjne zapalenie spojówek, należy wdrożyć leczenie antybakteryjne wstępnie w postaci kropli do oczu, chociaż może być konieczne użycie antybiotykoterapii systemowej. Zmiany naczyniowe można leczyć kortykosteroidami, laserem lub chirurgicznie. Nowotwory zaś w zależności od lokalizacji i zaawansowania leczy się operacyjnie, chemio- i radioterapią. Wyjątkiem jest hemolakria idiopatyczna, która zwykle przemija samoistnie.

Co bardzo istotne, w razie podejrzenia skazy krwotocznej zleca się pacjentowi badania w kierunku hemofilii, niedoboru innych czynników krzepnięcia krwi celem wdrożenia terapii substytucyjnej czy kortykosteroidów przy małopłytkowości.

Nawet jeżeli nie wykryje się, od czego było zależne krwawienie, należy przeprowadzić wizyty kontrolne w razie wtórnych epizodów lub pojawienia się dodatkowych objawów.

 1. K. Tripathy, B. Salini, Hemolacria, ncbi.nlm.nih.gov [online] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK539774/ [dostęp:] 29.11.2022.
 2. J. Murube, Bloody tears: historical review and report of a new case, „The Ocular Surface”, nr 3 2011.
 3. V. Gauba, M. Cooper, C. Liu, Vicarious menstruation in primary localized conjunctival amyloidosis, „Archives of Ophthalmology”, nr 124 (9) 2006.
 4. I. A. Abboud, L. S. Hanna, Bleeding from the conjunctiva, „British Journal of Ophthalmology”, nr 55 (7) 1971.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Zawał serca – objawy, przyczyny, rozpoznanie, zapobieganie

  Zawał serca to jedna z głównych przyczyn zgonów wśród Polaków. Najbardziej charakterystyczny objaw zawału serca – silny, narastający ból w klatce piersiowej, utrzymujący się dłużej niż 20 minut – jest pilnym wskazaniem do wezwania pomocy medycznej.

 • Choroba Leśniowskiego-Crohna – przyczyny, objawy, leczenie

  Choroba Leśniowskiego-Crohna jest przewlekłą, nieuleczalną chorobą, powodującą znaczne pogorszenie jakości życia. Początek choroby ma charakter skryty i przebiega skąpoobjawowo, utrudniając postawienie prawidłowego rozpoznania. Chorzy w toku trwania choroby często wymagają interwencji chirurgicznej z powodu powikłań jelitowych. Jak wygląda diagnostyka i terapia osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna? Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu.

 • Stan podgorączkowy – czy i jak zmniejszać? Przyczyny

  Stan podgorączkowy, czyli sytuacja, kiedy temperatura ciała wynosi między 37 a 38 stopni Celsjusza, jest często wynikiem reakcji organizmu na infekcję lub stan zapalny. Niepewność, skąd się bierze i co oznacza, może budzić lęk, szczególnie gdy dotyczy osób w delikatnych okresach życia, takich jak ciąża, okres niemowlęcy czy rekonwalescencja po operacji. Czym jest stan podgorączkowy oraz jak i czy w ogóle go leczyć?

 • Łuszczyca – przyczyny, objawy i leczenie. Jak wygląda łuszczyca?

  Łuszczyca jest przewlekłą, zapalną chorobą autoimmunologiczną skóry, która charakteryzuje się występowaniem zmian o typie czerwonobrunatnej grudki pokrytej srebrzystą łuską. Do czynników ryzyka rozwoju łuszczycy zalicza się podłoże genetyczne oraz czynniki wyzwalające takie jak infekcje, stres, urazy czy palenie tytoniu.

 • Glista ludzka – objawy glistnicy. Rozpoznanie, badania, leczenie zakażenia glistą ludzką

  Glista ludzka to pasożyt z rodzaju nicieni bytujący w jelicie cienkim. Glistnica, czyli choroba wywoływana przez glistę ludzką, zaliczana jest do tzw. chorób brudnych rąk – do zarażenia glistą ludzką dochodzi bowiem najczęściej, gdy nie umyjemy rąk po kontakcie z ziemią bądź zjemy nieumyte warzywo czy owoc, na powierzchni którego znajdują się jaja glisty. Szczególnie narażone są na to dzieci. Objawy glistnicy to bóle brzucha, zaparcia i/lub biegunka, nudności, brak apetytu, a także duszności czy przewlekły ból gardła.

 • Osteoporoza – przyczyny, objawy, badania, leczenie, rehabilitacja, zapobieganie zmianom osteoporotycznym

  Osteoporoza to choroba metaboliczna kości, która polega na stopniowym zaniku masy kostnej. Na skutek obniżenia gęstości mineralnej kości dochodzi do osłabienia ich struktury, co objawia się zwiększoną podatnością na złamania. Na zachorowanie narażone są przede wszystkim osoby starsze, szczególnie kobiety w wieku okołomenopauzalnym, choć na osteoporozę mogą cierpieć także mężczyźni, a nawet dzieci. Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia zmian osteoporotycznych?

 • Szpiczak mnogi – przyczyny, objawy, leczenie

  Szpiczak mnogi należy do chorób krwi i szpiku kostnego. Chociaż nie ustalono dotychczas konkretnych przyczyn tej dolegliwości, tak bez wątpienia można powiedzieć, że do jej rozwoju przyczyniają się długotrwałe infekcje bakteryjne lub wirusowe, promieniowanie jonizujące i narażenie na szkodliwe substancje chemiczne. Jak wyglądają nowoczesne sposoby leczenia szpiczaka, jakie są rokowania i czy podczas wizyty u lekarza pierwszego kontaktu można dokonać wstępnej diagnozy tej choroby?

 • Rak trzustki – przyczyny, objawy, diagnostyka, rokowania, leczenie

  Rak trzustki jest jednym z nowotworów, które przez długi czas nie dają żadnych dolegliwości, a pierwsze symptomy są niespecyficzne. Wśród początkowych objawów raka trzustki wymienia się m.in. ogólne osłabienie, nudności, szybkie uczucie sytości czy tłuszczowe stolce. Jak wygląda jego leczenie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij