KTO MA WIEDZIEĆ… dlaczego miesiączka boli?
Sylwia KUŚNIAK

KTO MA WIEDZIEĆ… dlaczego miesiączka boli?

„Taka Pani uroda”. Twoje badania nie wykazały żadnej nieprawidłowości, a zdarzyło Ci się usłyszeć takie zdanie, gdy pytałaś lekarza_rkę, skąd się biorą Twoje dolegliwości? Bardzo często taką właśnie odpowiedź słyszą kobiety zgłaszające bóle podczas miesiączek lub współżycia.

„Czy to naprawdę normalne, że mnie boli?”

Nie. Ból jest sygnałem, znakiem od Twojego organizmu, że coś nie jest w porządku. Przyczyn dolegliwości takich jak bolesne miesiączki i/lub współżycie może być naprawdę wiele, dlatego zawsze w pierwszej kolejności udajemy się do lekarza ginekologa, aby wykluczyć nieprawidłowości, m.in. takie jak torbiele, mięśniaki macicy, endometrioza, wady narządów lub zrosty, które mogły powstać w wyniku wykonywanych wcześniej zabiegów.

Jeśli ból obniża komfort życia, zdecydowanie jest to powód, aby poszukać przyczyny swoich dolegliwości. Wizyta ginekologiczna powinna obejmować dokładny wywiad medyczny, badanie ginekologiczne oraz dodatkowe badania (badanie USG).

Przeczytaj więcej o bolesnych miesiączkach – dowiedz się, jakie są przyczyny bólu i jaki schemat leczenia proponuje lekarz.

Jakie pytania warto sobie zadać?

Jakie pytania warto sobie zadać przed wizytą u ginekologa lub fizjoterapeuty uroginekologicznego, jeśli dotyczy Cię problem bolesnych miesiączek?

  • Czy Twoje miesiączki są regularne? Ile trwają Twoje cykle?
  • Czy Twoje miesiączki zawsze były bolesne, czy może zmieniło się to w ostatnim czasie? Czy w tym okresie wydarzyło się coś szczególnego w Twoim życiu, np. rozpoczęcie ciężkich treningów, zmiana masy ciała, diety, zwiększona ilość stresu?
  • Czy każdy Twój cykl jest bolesny?
  • Jak długo utrzymuje się ból podczas miesiączki? Co go zmniejsza, a co nasila? Na ile w skali 110 oceniłabyś ten ból?
  • Czy ból pojawia się przed miesiączką, czy w którymś konkretnym dniu cyklu?
  • Jak obfite jest Twoje krwawienie? Ile podpasek/tamponów dziennie wykorzystujesz?
  • Czy pojawiają się skrzepy (ciemne grudki) w krwi menstruacyjnej? Jeśli tak – jak duże? Czy występują przez cały czas trwania miesiączki?
  • Czy Twoja miesiączka rozkręca się kilka dni (najpierw pojawia się plamienie), czy krwawienie od razu jest intensywne?
  • Gdzie dokładnie odczuwasz dolegliwości bólowe? Czy ten ból wyklucza Cię z normalnego funkcjonowania?

Powiązane produkty

I kolejne…

Jakie pytania warto sobie zadać przed wizytą u ginekologa lub fizjoterapeuty uroginekologicznego, jeśli dotyczy Cię problem bólu podczas współżycia?

Sprawdź listę leków bez recepty na bóle miesiączkowe.
  • Czy dolegliwości towarzyszą Ci od rozpoczęcia współżycia? Jeśli nie, w którym momencie w Twoim życiu się pojawiły? Czy wydarzyło się coś charakterystycznego w tamtym okresie Twojego życia (np. zmiana partnera, duże napięcie emocjonalne, zwiększony stres, rozpoczęcie zwiększonej aktywności fizycznej, pogorszenie ogólnego stanu zdrowia)?
  • W którym momencie współżycia pojawia się ból?
  • Czy ból ustępuje w trakcie współżycia? Czy jest coś, co łagodzi dolegliwości?
  • Czy ból pojawia się w jakiejś konkretnej pozycji?
  • Czy chorujesz na coś przewlekle?
  • Czy badanie ginekologiczne jest dla Ciebie bolesne?
  • Czy rodziłaś dzieci? Jeśli tak – czy dolegliwości pojawiły się po porodzie? Czy był to poród drogami natury czy przez cięcie cesarskie? Czy doszło do urazów krocza?

Przeczytaj, jakie są najczęstsze przyczyny zaburzeń miesiączkowania.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rzeżączka – objawy, przyczyny i leczenie

    Rzeżączka należy do chorób przenoszonych drogą płciową. Wywołuje ją dwoinka rzeżączki, należąca do bakterii Gram-ujemnych. Stwierdzono występowanie rzeżączki u kobiet i u mężczyzn. W zależności od płci choroba daje jednak inne objawy: u kobiet powoduje zwykle zapalenie kanału szyjki macicy, a u mężczyzn – zapalenie cewki moczowej. W leczeniu rzeżączki stosuje się antybiotyki – w porę podjęta terapia daje duże szanse na pełne wyleczenie.

  • Wkładka domaciczna (hormonalna i niehormonalna) – zalety i wady spirali antykoncepcyjnej

    Wkładka domaciczna jest dziś często wybieraną metodą antykoncepcji. Jest to łatwo odwracalna, długoterminowa forma antykoncepcji o wysokiej skuteczności, która nie wymaga regularnych czynności związanych z zachowaniem jej działania. Dostępność w dwóch wariantach umożliwia jej stosowanie także u kobiet, które nie mogą przyjmować środków hormonalnych na stałe ze względu na swoiste przeciwskazania. 

  • Kłykciny kończyste – przyczyny, objawy, leczenie

    Kłykciny kończyste to zmiany, które pojawiają się na skórze u osób zakażonych wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Wirus HPV jest przenoszony drogą płciową – STI (ang. Sexually Transmitted Infections). Prawdopodobieństwo zakażenia zwiększają przygodne kontakty seksualne bez zabezpieczenia mechanicznego. Warto wiedzieć, że prezerwatywa także nie jest gwarantem uniknięcia zakażenia wśród osób aktywnych seksualnie.

  • Molestowanie seksualne – przejawy, jak sobie radzić w takiej sytuacji? Gdzie zgłosić?

    Statystyki pokazują, że co piąta osoba pada ofiarą molestowania seksualnego w pracy. Według raportu Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji STER aż 87 proc. kobiet doświadczyło w swoim życiu zachowania, które mogłoby zostać uznane za molestowanie seksualne. Nie oznacza to jednak, że problem ten nie dotyczy mężczyzn. Molestowanie seksualne może bowiem dotyczyć obu płci. Co można uznać za molestowanie seksualne? Gdzie je zgłosić?

  • Jak osiągnąć orgazm pochwowy?

    W toku ewolucji gatunek ludzki, jako jeden z niewielu w królestwie zwierząt, rozwinął dodatkową korzyść z odbywania stosunku płciowego. W większości przypadków zwierzęta inicjują stosunki seksualne jedynie w celu zapłodnienia samicy. Jest to napędzane wewnętrznym instynktem, dzięki któremu gatunek ma większe szanse na przetrwanie. Z kolei ludzie i... delfiny podczas stosunku płciowego dążą dodatkowo do czerpania przyjemności. Szczytem osiąganej satysfakcji seksualnej jest orgazm odczuwany zarówno przez osobniki płci żeńskiej, jak i męskiej.

  • Wulwodynia (ból miejsc intymnych). Przyczyny, objawy, leczenie

    Wulwodynia jest przewlekłym bólem sromu bez rozpoznanej przyczyny. Boleć może jeden lub wiele obszarów sromu. Ból jest różny – u niektórych przypomina pieczenie, innym pacjentkom może wydawać się np. kłujący. Stopień nasilenia bólu, jego dokładna lokalizacja czy częstotliwość mogą być różne u różnych kobiet. Wulwodynia jest trudna do rozpoznania i leczenia ze względu na podobieństwo objawów do innych schorzeń oraz na brak wysokiej jakości badań naukowych dotyczących metod leczenia. Diagnoza jest stawiana poprzez wykluczenie innych przyczyn, takich jak nawracające infekcje, liszaj, nowotwory, neuralgie i inne.

  • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

    Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij