KTO MA WIEDZIEĆ… dlaczego miesiączka boli?
„Taka Pani uroda”. Twoje badania nie wykazały żadnej nieprawidłowości, a zdarzyło Ci się usłyszeć takie zdanie, gdy pytałaś lekarza_rkę, skąd się biorą Twoje dolegliwości? Bardzo często taką właśnie odpowiedź słyszą kobiety zgłaszające bóle podczas miesiączek lub współżycia.
„Czy to naprawdę normalne, że mnie boli?”
Nie. Ból jest sygnałem, znakiem od Twojego organizmu, że coś nie jest w porządku. Przyczyn dolegliwości takich jak bolesne miesiączki i/lub współżycie może być naprawdę wiele, dlatego zawsze w pierwszej kolejności udajemy się do lekarza ginekologa, aby wykluczyć nieprawidłowości, m.in. takie jak torbiele, mięśniaki macicy, endometrioza, wady narządów lub zrosty, które mogły powstać w wyniku wykonywanych wcześniej zabiegów.
Jeśli ból obniża komfort życia, zdecydowanie jest to powód, aby poszukać przyczyny swoich dolegliwości. Wizyta ginekologiczna powinna obejmować dokładny wywiad medyczny, badanie ginekologiczne oraz dodatkowe badania (badanie USG).
Jakie pytania warto sobie zadać?
Jakie pytania warto sobie zadać przed wizytą u ginekologa lub fizjoterapeuty uroginekologicznego, jeśli dotyczy Cię problem bolesnych miesiączek?
- Czy Twoje miesiączki są regularne? Ile trwają Twoje cykle?
- Czy Twoje miesiączki zawsze były bolesne, czy może zmieniło się to w ostatnim czasie? Czy w tym okresie wydarzyło się coś szczególnego w Twoim życiu, np. rozpoczęcie ciężkich treningów, zmiana masy ciała, diety, zwiększona ilość stresu?
- Czy każdy Twój cykl jest bolesny?
- Jak długo utrzymuje się ból podczas miesiączki? Co go zmniejsza, a co nasila? Na ile w skali 1–10 oceniłabyś ten ból?
- Czy ból pojawia się przed miesiączką, czy w którymś konkretnym dniu cyklu?
- Jak obfite jest Twoje krwawienie? Ile podpasek/tamponów dziennie wykorzystujesz?
- Czy pojawiają się skrzepy (ciemne grudki) w krwi menstruacyjnej? Jeśli tak – jak duże? Czy występują przez cały czas trwania miesiączki?
- Czy Twoja miesiączka rozkręca się kilka dni (najpierw pojawia się plamienie), czy krwawienie od razu jest intensywne?
- Gdzie dokładnie odczuwasz dolegliwości bólowe? Czy ten ból wyklucza Cię z normalnego funkcjonowania?
I kolejne…
Jakie pytania warto sobie zadać przed wizytą u ginekologa lub fizjoterapeuty uroginekologicznego, jeśli dotyczy Cię problem bólu podczas współżycia?
- Czy dolegliwości towarzyszą Ci od rozpoczęcia współżycia? Jeśli nie, w którym momencie w Twoim życiu się pojawiły? Czy wydarzyło się coś charakterystycznego w tamtym okresie Twojego życia (np. zmiana partnera, duże napięcie emocjonalne, zwiększony stres, rozpoczęcie zwiększonej aktywności fizycznej, pogorszenie ogólnego stanu zdrowia)?
- W którym momencie współżycia pojawia się ból?
- Czy ból ustępuje w trakcie współżycia? Czy jest coś, co łagodzi dolegliwości?
- Czy ból pojawia się w jakiejś konkretnej pozycji?
- Czy chorujesz na coś przewlekle?
- Czy badanie ginekologiczne jest dla Ciebie bolesne?
- Czy rodziłaś dzieci? Jeśli tak – czy dolegliwości pojawiły się po porodzie? Czy był to poród drogami natury czy przez cięcie cesarskie? Czy doszło do urazów krocza?
Przeczytaj, jakie są najczęstsze przyczyny zaburzeń miesiączkowania.