Kobieta z wizualizacją swojej macicy
Dominika Rynkiewicz

Przerost endometrium: przyczyny, objawy i leczenie

Regularna miesiączka, choć postrzegana przez większość kobiet jako utrapienie, jest wykładnikiem zdrowia i witalności. Skąpa lub zatrzymana menstruacja może świadczyć o niedożywieniu i osłabieniu organizmu. Z kolei zbyt obfite i przedłużające się krwawienia mogą sugerować przerost endometrium, a nawet nowotwór macicy. Z tego względu każda kobieta niezależnie od wieku powinna niezwłocznie skonsultować się z ginekologiem w przypadku wystąpienia jakichkolwiek anomalii w cyklu miesiączkowym.

  1. Co to jest przerost endometrium i kogo dotyczy?
  2. Objawy przerostu endometrium
  3. Przyczyny przerostu endometrium
  4. Czy przerost endometrium jest groźny?
  5. Czy przerost endometrium to zawsze rak?
  6. Leczenie przerostu endometrium – na czym polega i jak przebiega?
  7. Jak uniknąć rozrostu endometrium – profilaktyka i zapobieganie

Co to jest przerost endometrium i kogo dotyczy?

Nadmierny rozrost endometrium macicy, czyli jego pogrubienie, jest związany ze zbyt dużą stymulacją błony śluzowej do wzrostu i niewystarczającym pobudzaniem do comiesięcznego złuszczania. Taki stan ma miejsce, gdy zaburzona zostanie równowaga estrogenu i progesteronu na korzyść tego pierwszego. Pogrubione endometrium to problem przede wszystkim kobiet będących w okresie około- i pomenopauzalnym oraz pań stosujących jednoskładnikową hormonoterapię zastępczą. Rozrost endometrium może być też skutkiem występowania PCOS (zespołu policystycznych jajników), otyłości i torbieli jajnika.

Endometrium niejednorodne i jednorodne – co oznaczają oba terminy?

Prawidłowa grubość endometrium macicy jest różna w zależności od etapu życia kobiety. U nastolatek i młodych kobiet osiąga do 15 mm, jest to grubość endometrium przygotowanego do zagnieżdżenia się zarodka. Z kolei prawidłowa grubość endometrium po menopauzie to 5-8 mm. Poza grubością błony śluzowej macicy w USG ocenia się także jej strukturę. Jeżeli endometrium jest jednorodne, najczęściej nie ma powodu do niepokoju. Jeśli jednak struktura błony śluzowej macicy jest niejednorodna, czyli w obrazie USG widoczne są różnice pomiędzy jej fragmentami, należy pogłębić diagnostykę. Najczęściej wykonuje się wówczas biopsję endometrium.

Prawidłowa grubość endometrium macicy

Objawy przerostu endometrium

Grube endometrium to takie, które narastało przez długi czas bez złuszczania (miesiączki). Rozrost endometrium ma zatem trzy fazy objawów:

  • przedłużający się brak miesiączki,
  • kolejno następuje silne, bolesne złuszczanie objawiające się bardzo obfitym i trwającym nawet kilka tygodni krwawieniem (na podpasce widoczna jest nie tylko świeża krew, ale również skrzepy),
  • na skutek utraty dużej ilości krwi może rozwinąć się anemia, której towarzyszy bladość, osłabienie i przyśpieszone bicie serca.

Powiązane produkty

Przyczyny przerostu endometrium

Pogrubienie endometrium niemal zawsze jest wywołane zaburzeniami hormonalnymi. Przewaga stężenia estrogenu nad stężeniem progesteronu powoduje nadmierny przerost błony śluzowej macicy. Dzieje się tak, ponieważ podczas cyklu menstruacyjnego rolą estrogenów jest pobudzanie proliferacji endometrium i tkanki gruczołowej. Z kolei pod koniec każdego prawidłowego cyklu powinno nastąpić złuszczenie błony śluzowej macicy. Przyczyny nadmiernego wzrostu poziomu estrogenów w organizmie kobiety i przerostu endometrium to:

  • otyłość, zwłaszcza po menopauzie – tkanka tłuszczowa produkuje substancje podobne do estrogenów,
  • stosowanie jednoskładnikowej (estrogenowej) hormonoterapii zastępczej w okresie menopauzy celem zmniejszenia dolegliwości związanych z klimakterium,
  • niektóre guzy i torbiele jajnika produkujące estrogeny,
  • zespół policystycznych jajników – w takich jajnikach dochodzi do nadprodukcji estrogenów,
  • stosowanie Tamoxifenu w terapii raka piersi,
  • wczesna pierwsza miesiączka, brak ciąży, częste cykle bezowulacyjne, późna menopauza – każdy z tych czynników oznacza dłuższe niż przeciętnie narażenie na wysokie stężenie estrogenów,
  • cukrzyca, palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze, nowotwory jajnika lub jelita grubego w rodzinie (zespół Lyncha), niedoczynność tarczycy – są to czynniki predysponujące do wystąpienia przerostu endometrium.

Przerost endometrium po menopauzie

Zdecydowanie najczęściej przerost endometrium dotyka kobiety w okresie około- i pomenopauzalnym, aczkolwiek młodsze panie również powinny zgłosić się do ginekologa, gdy ich krwawienia miesięczne są nieprawidłowe. Gospodarka hormonów płciowych u kobiet po klimakterium zmienia się, ponadto wiele z nich przyjmuje estrogeny, aby złagodzić związane z nim objawy. Z tego względu każde krwawienie z dróg rodnych po ustaniu miesiączek powinno budzić niepokój i skłonić do wizyty u lekarza. Normą grubości błony śluzowej macicy po menopauzie jest 5 mm, a dla kobiet przyjmujących estrogeny – 8 mm.

Przerost endometrium po cesarce

Ryzykiem związanym z cięciem cesarskim jest przeniesienie komórek tworzących błonę śluzową macicy poza nią, do jamy miednicy. Taka rozrastająca się tkanka np. wewnątrz otrzewnej czy w jajnikach złuszcza się podczas miesiączki i wywołuje silne dolegliwości bólowe. Jest to spowodowane tym, że krew miesiączkowa nie może z nich odpłynąć tak jak z macicy na zewnątrz, tylko dochodzi do jej kumulacji. Wzrasta wówczas ciśnienie w zajętych narządach. Zjawisko to nazywane jest endometriozą i nie ma związku z poziomem estrogenów, a z mechanicznym przeniesieniem endometrium poza macicę.

Jaka dieta przy endometriozie? Sprawdź na DOZ.pl

Niedoczynność tarczycy a przerost endometrium

Niedoczynność tarczycy, zwłaszcza przewlekła i trudna do kontrolowania jak w chorobie Hashimoto, prowadzi do szeregu zaburzeń metabolicznych. Jednym z efektów niedoboru hormonów tarczycy (T3 i T4) jest nadmierne wydzielanie tyreotropiny (TSH) i tyreoliberyny (TRH). Te z kolei pobudzają wydzielanie nie tylko T3 i T4, ale również innego hormonu – prolaktyny. Fizjologicznie jest ona odpowiedzialna za produkcję mleka i zatrzymanie owulacji po urodzeniu dziecka, jednak przewlekle utrzymująca się hiperprolaktynemia skutkuje nadmiernym wytwarzaniem estrogenów i niedoborem progesteronu. Niedoczynność tarczycy pośrednio predysponuje do przerostu endometrium również dlatego, że występujące wówczas spowolnienie metabolizmu często skutkuje otyłością.

Czy przerost endometrium jest groźny?

Przerost endometrium jest groźny, ponieważ niezależnie od tego, czy jest związany z rozrostem nowotworowym, prowadzi do nadmiernego krwawienia. Z tego względu, aby uniknąć anemii, należy poddać się odpowiedniej diagnostyce i leczeniu. Łagodny przerost błony śluzowej macicy z czasem może przerodzić się w raka, zatem nawet po wyleczeniu należy dalej kontrolować się u ginekologa.

Co to jest torbiel endometrialna – czekoladowa? Sprawdź na DOZ.pl

Czy przerost endometrium to zawsze rak?

Przerost endometrium nie zawsze jest zmianą nowotworową. Wyróżnia się dwie pierwotne formy przerostu błony śluzowej: atypowy i typowy rozrost endometrium. Różnicuje się je w badaniu histopatologicznym wycinków uzyskanych podczas łyżeczkowania jamy macicy. Zmiany bez atypii na ogół nie są niebezpieczne i bardzo rzadko prowadzą do nowotworu. Z kolei u ok. 25% kobiet z rozrostem atypowym dochodzi do transformacji nowotworowej. Mówi się zatem, że rozrost atypowy jest stanem przednowotworowym, więc tak zmienioną macicę należy usunąć.

Leczenie przerostu endometrium – na czym polega i jak przebiega?

Aby wiedzieć, jak leczyć przerost endometrium, konieczne jest prawidłowe zdiagnozowanie przyczyny nadmiernego krwawienia z macicy. W tym celu należy wykonać USG przezpochwowe, dzięki któremu ginekolog jest w stanie określić, jaką grubość ma endometrium. Jeżeli jest ono pogrubione, kolejnym etapem diagnostyki jest pobranie materiału do badania histopatologicznego. W tym celu przeprowadza się łyżeczkowanie jamy macicy w znieczuleniu ogólnym. Jeżeli patomorfolog opisze zmianę jako typową, zalecona zostanie obserwacja lub leki, z kolei zmiany atypowe i nowotwory najczęściej leczy się inwazyjnie.

Leki na przerost endometrium

Podstawową terapią rozrostu endometrium bez atypii jest leczenie progestagenami w postaci doustnej lub założenie wkładki wewnątrzmacicznej uwalniającej lewonorgestrel. Kontrolne badanie histopatologiczne wykonuje się po 3 miesiącach i w razie potrzeby modyfikuje lub kontynuuje leczenie.

Przerost endometrium – zabiegi medyczne

Leczenie inwazyjne, czyli operacyjne usunięcie macicy (histerektomia), jest konieczne w przypadku rozrostu z atypią lub w przypadku rozrostu bez atypii, który nie cofa się pod wpływem terapii hormonalnej. W przypadku wykrycia ognisk nowotworowych w macicy usuwa się również przydatki, czyli jajniki i jajowody. Czasami konieczne jest leczenie uzupełniające, np. radio- i chemioterapia.

Jak uniknąć rozrostu endometrium – profilaktyka i zapobieganie

Przerost endometrium i rak endometrium bardzo wcześnie wywołują objawy, m.in. nadmierne krwawienie z narządu rodnego. Z tego względu nie ma programów profilaktycznych ani badań przesiewowych w tym kierunku. Aby zapobiegać nadmiernemu rozrostowi endometrium, należy prowadzić zdrowy tryb życia, nie stosować używek i uprawiać sport. Pamiętając o tym, że do przerostu endometrium prowadzi nadmiar estrogenów, nie można ich stosować bez progesteronu. Należy również kontrolować masę ciała i gospodarkę hormonalną. Z kolei w przypadku nieprawidłowego krwawienia z macicy należy niezwłocznie udać się do ginekologa.

Co to jest dysplazja szyjki macicy? Sprawdź na DOZ.pl
  1. Ginekologia i położnictwo, pod red. G. Bręborowicza, PZWL 2021, we fragmentach.
  2. First aid for the USMLE Step 1, pod red. T. Le i V. Bhushan, USA 2020, str. 330, 632, 648.
  3. Onkologia podręcznik dla studentów i lekarzy, pod red. J. Jassema, Gdańsk 2019, str. 239-243.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) – jak sobie z nim radzić?

    Co miesiąc powtarza się niemal ten sam scenariusz – dopada Cię huśtawka nastrojów, nie możesz się skoncentrować, przybierasz na wadze nawet do 3 kg, czujesz się opuchnięta, piersi sprawiają Ci ból, nie możesz spać, masz migrenę, nudności, zaparcia lub biegunkę, a twarz i dekolt pokrywają się wypryskami? To tylko część z ponad 100 objawów, które  świadczą o zespole napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. Jak złagodzić jego objawy?

  • Terapia celowana – nowa metoda leczenia nowotworów

    W dzisiejszych czasach do walki z nowotworami wykorzystywane są różne metody leczenia: zabiegi operacyjne, chemioterapia, radioterapia czy też hormonoterapia. Obecnie coraz większe nadzieje wiąże się z tzw. terapią celowaną.

  • Polio – przyczyny, objawy, leczenie choroby Heinego-Medina

    Polio jest wirusową chorobą zakaźną, która może prowadzić do śmierci lub ciężkiego kalectwa na skutek wiotkiego porażenia mięśni. Do zakażenia poliowirusem dochodzi drogą pokarmową lub w wyniku bezpośredniego kontaktu z chorym. Jak rozpoznać polio i w jaki sposób się przed nim uchronić? Jakie są objawy choroby Heinego-Medina?

  • Ból pęcherza – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

    Ból pęcherza jest jedną z częstszych infekcji dróg moczowych, szczególnie u kobiet. Jeśli jej przebieg jest ostry, może mu towarzyszyć bardzo częste oddawanie niewielkich ilości moczu, gorączka oraz pieczenie w okolicach cewki moczowej. To jaka terapia będzie najlepsza na ból pęcherza, zależy od przyczyny tych dolegliwości. Czy ból pęcherza i zapalenie pęcherza to ta sama przypadłość i jak radzić sobie z infekcją w czasie ciąży?

  • Monakolina K – co to jest? Właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

    Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią główną przyczynę zachorowalności i śmiertelności nie tylko w Polsce, lecz również na całym świecie. U podłoża większości z nich leży miażdżyca naczyń krwionośnych, która jest bezpośrednio związana z zaburzeniami lipidowymi. Jednym z proponowanych sposobów radzenia sobie z tym problemem jest stosowanie suplementacji w oparciu o monakolinę K.

  • Co zrobić, kiedy dziecko kaszle, a osłuchowo jest czyste?

    Kaszel dziecka bez innych objawów może być związany z przebytym niedawno zakażeniem układu oddechowego albo sygnalizować rozwijającą się w organizmie infekcję dróg oddechowych. Istnieją jednak inne przyczyny kaszlu u dzieci, które wymagają bardziej zaawansowanych badań. Jakie to przyczyny i jak je zdiagnozować?

  • Sensor do pomiaru cukru (CGM) – czym jest? Ile kosztuje? Refundacja

    Koncepcja wszczepialnych czujników glukozy jest propagowana od ponad 40 lat. Obecnie przyjmuje się, że ciągły monitoring glikemii (CGM) zwiększa jakość życia, ponieważ umożliwia podejmowanie świadomych decyzji dotyczących leczenia cukrzycy w wyniku bardziej zoptymalizowanej kontroli glikemii. Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, na którą w Polsce choruje ponad 3 mln osób, z czego około 25% nie jest tego świadomych.

  • Subkliniczna niedoczynność tarczycy – objawy, leczenie

    Tarczyca jako jeden z kluczowych gruczołów układu hormonalnego, pełni istotną rolę w regulacji metabolizmu, funkcji sercowo-naczyniowych, a także procesów rozwojowych organizmu. Niedoczynność tarczycy, czyli hipotyreoza, to schorzenie wynikające z niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jedną z mniej oczywistych form tej choroby jest subkliniczna niedoczynność tarczycy – stan, który często rozwija się w sposób utajony, przez co trudniej go zdiagnozować i leczyć. Czym dokładnie jest subkliniczna niedoczynność tarczycy? Jakie są jej objawy, przyczyny, sposoby diagnostyki oraz metody terapii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.