Histerektomia – powikłania i rekonwalescencja
Anna Posmykiewicz

Histerektomia – powikłania i rekonwalescencja

Macica jest jednym z narządów rodnych w organizmie kobiety. Jest to narząd nieparzysty, którego kształt czasami bywa porównywany do spłaszczonej gruszki. Macica jest zlokalizowana w miednicy mniejszej i leży pomiędzy pęcherzem moczowym a odbytnicą.

Jakie funkcje pełni macica?

Podstawową funkcją macicy w organizmie każdej kobiety jest przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej, która zagnieżdża się w przygotowanej specjalnie błonie śluzowej macicy. Z komórki jajowej będzie rozwijać się w macicy zarodek, a następnie płód. Krótko mówiąc  główną funkcją macicy jest zapewnienie optymalnych warunków do rozwoju dziecka. W czasie ciąży macica znacznie zwiększa swoje wymiary.

W przypadku macicy niecieżarnej jej wymiary wynoszą zwykle: szerokość w najszerszym miejscu to około 4 cm, długość to około 7 cm, a grubość zwykle wynosi około 2,5 cm. W ciąży natomiast macica znacznie się powiększa, ulega bowiem rozciągnięciu przez rozwijające się w jej wnętrzu dziecko. Ponieważ macica jest bardzo elastyczna, zwiększa ona swoje wymiary na długość i szerokość w zależności od potrzeb rozwijającego się dziecka. Wraz z rozwojem ciąży zmniejsza się natomiast grubość ściany macicy, wynosi ona wtedy około 1,5 cm, co ma związek z rozciąganiem się macicy. W okresie ciąży znacznie też rośnie waga macicy. Macica nieciężarna waży zwykle około 50-60 gramów, zaś pod koniec ciąży jej masa może wzrosnąć nawet do 1 kg. 

Zdarzają się niestety sytuacje, w których zachodzi potrzeba usunięcia macicy z przyczyn zdrowotnych, co wiąże się z tym, że kobieta już nigdy nie będzie mogła mieć dzieci. 

Czym jest histerektomia? Kiedy się ją wykonuje?

Zabieg chirurgicznego usunięcia macicy to inaczej histerektomia. Ponieważ histerketomia jest zabiegiem, na skutek którego kobieta już nigdy nie będzie mogła zajść w ciążę, jest on wykonywany w ostateczności, kiedy stan kobiety jest naprawdę poważny.

Histerektomia jest wykonywana w sytuacji, kiedy u pacjentki doszło do wykrycia i rozwoju nowotworu, który jest nowotworem złośliwym i jest to jedyna metoda pozwalająca z nim walczyć. Ponadto, czasami histerktomia wykonywana  jest w sytuacji, kiedy w macicy rozwinął się guz łagodny, który jest tak duży, że nie da się go "wyłuszczyć" oraz uciska on na sąsiadujące z nim narządy i daje duże dolegliwości.

Czasami wskazaniem do histerektomii są także bardzo duże mięśniaki macicy, które dają bardzo obfite krwawienia – histerketomia z tego powodu bywa zwykle wykonywana jednak u kobiet, które nie będą chciały już więcej starać się o dzieci lub po prostu nie mogą już ich mieć, ponieważ są poza wiekiem reprodukcyjnym. 

Polecane dla Ciebie

Rodzaje histerektomii 

Pierwszym rodzajem histerektomii jest usunięcie tylko samego trzonu macicy, mówi się wówczas o tzw. histerektomii częściowej. Czasami zachodzi potrzeba usunięcia zarówno trzonu, jak i szyjki macicy. Taki rodzaj zabiegu operacyjnego nosi nazwę histerketomii całkowitej. Czasami trzeba wykonać też histerektomię całkowitą z usunięciem jajników i jajowodów, gdzie poza macicą są również usuwane jajniki i jajowody.

Niekiedy wykonywany jest zabieg histerektomii radykalnej. Ten rodzaj zabiegu operacyjnego polega na całkowitym usunięciu macicy, górnej części pochwy oraz okolicznych węzłów chłonnych. Taki rodzaj histerektomii wykonywany jest wówczas, kiedy pacjentka operowana jest z powodu nowotworu złośliwego. 

Czy po zabiegu histerektomii mogą wystąpić jakieś powikłania?

W czasie zabiegu może dojść do obfitego krwawienia. Ponadto już po skończonym zabiegu zdarza się, że dochodzi do zakażenia rany pooperacyjnej, jak również w miejscu, gdzie w powłokach brzusznych operator zakładał szwy, może dojść do powstania krwiaka. Zdarza się, że w czasie zabiegu histerektomii dochodzi do uszkodzenia moczowodu, pęcherza moczowego lub jelita  są to jednak powikłania, które zdarzają się niesłychanie rzadko, można powiedzieć, że wręcz sporadycznie, jednak nie należy o nich zapominać, bowiem są one niebezpieczne dla zdrowia pacjentki.

Po zabiegu może dojść też do niedrożności jelit, jak również do zapalenia płuc. Do zapalenia płuc dochodzi zwykle wówczas, kiedy po zabiegu pacjentka zbyt długo leży, bowiem wtedy płuca nie są wystarczająco upowietrzone i pęcherzyki płucne zbyt słabo się rozciągają. 

W jaki sposób wykonuje się zabieg histerektomii?

Zabieg histerektomii może być wykonywany zarówno metodą klasyczną, jak i laparoskopową. W przypadku, kiedy lekarz decyduje się na wykonywanie operacji metodą klasyczną, może zrobić to, w zależności od rozległości zabiegu, z dostępu przezbrzusznego lub przezpochwowego. Czas trwania zabiegu uzależniony jest zarówno od jego rozległości, jak i od stanu zdrowia pacjentki, masy jej ciała oraz obecności w jamie brzusznej ewentualnych zrostów po innych zabiegach operacyjnych.

Jeśli zaś chodzi o czas rekonwalescencji po histerektomii, to najkrótszy jest on oczywiście po zabiegu laparoskopowym, zaś najdłuższy po operacji wykonanej z dostępu  przezbrzusznego. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak powstaje nowotwór?

    Nowotwory są główną przyczyną zgonów na świecie. Szacuje się, że w Polsce choruje na nie ponad milion osób, a ok. 100 tys. umiera. Niestety, statystyki te z roku na rok są coraz mniej optymistyczne. Jak powstaje nowotwór? Czy da się zapobiec jego rozwojowi?

  • Czy można od urodzenia nie czuć bólu? Co to jest analgezja?

    Ból jest wpisany w ludzkie istnienie. Wbrew pozorom to zjawisko pozytywne, ponieważ informuje nas o zagrożeniach zdrowia, a nawet życia. Jednakże są ludzie, którzy nie są zdolni do odczuwania bólu, cierpią bowiem na analgezję wrodzoną.

  • Gorączka plamista Gór Skalistych – przyczyny, objawy, leczenie

    Dla przeciętnego Polaka gorączka plamista Gór Skalistych brzmi niezwykle egzotycznie. Nie da się ukryć, że choroba w Polsce jest bardzo rzadko spotykana. Zagrożenie jest jednak realne, zwłaszcza dla osób, które podróżują do Stanów Zjednoczonych.

  • Zatrucie nikotynowe – objawy, leczenie przedawkowania

    Objawy zatrucia nikotyną zależne są głównie od liczby wypalonych papierosów. Uznaje się, że aby doszło do wystąpienia zatrucia nikotynowego, konieczne jest przyjęcie w krótkim czasie ok. 4-8 mg nikotyny. Podstawą oczyszczania organizmu z nikotyny jest oczywiście rzucenie palenia papierosów. Większość nikotyny dostarczanej wraz z wypalanym papierosem wydalana jest niemal natychmiastowo przez nerki.

  • WZW C – przyczyny, objawy, czynniki ryzyka wirusowego zapalenia wątroby typu C

    Wirusowe zapalenie wątroby typu C (HCV) to choroba wywołana przez wirusa zapalenia wątroby typu C. Choroba ta jest często nazywana „cichym zabójcą”, ponieważ wczesne stadium infekcji często nie daje objawów, a osoba zakażona może przez wiele lat nie wiedzieć, że jest chora. Wirusowe zapalenie wątroby typu C może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak marskość wątroby, rak wątrobowokomórkowy i niewydolność wątroby, jeśli nie zostanie zdiagnozowane i leczone na czas. Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu C mogą obejmować zmęczenie, utratę apetytu, nudności i wymioty, bóle brzucha, ciemny mocz, żółtaczkę, świąd skóry czy bóle stawów.

  • Perforacja jelita – przyczyny, objawy, leczenie

    Perforacja jelita to bardzo poważne schorzenie, które wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Nieleczone może doprowadzić się śmierci. Jak rozpoznać przedziurawione jelito i co jest tego przyczyną? Jak wygląda leczenie i czy może się objeść bez interwencji chirurga?

  • Chłoniak – objawy, leczenie, rokowania i rodzaje nowotworu układu chłonnego

    Chłoniakiem określa się nieprawidłowy rozrost tkanki limfatycznej. Jednoznaczne wyjaśnienie pochodzenia chłoniaków i przyczyn ich występowania nadal pozostaje wyzwaniem dla współczesnej medycyny. Podstawą leczenia wszystkich rodzajów chłoniaków jeast chemioterapia.

  • By-passy, czyli pomostowanie aortalno-wieńcowe – na czym polega ten zabieg?

    Pojęcie by-passów, używane często w środowisku medycznym, nadal nie jest do końca jasne dla reszty społeczeństwa. Pomostowanie aortalno-wieńcowe umożliwia doprowadzenie krwi do serca, co jest szczególnie istotne w przypadku m.in. zablokowania tętnic wieńcowych przez blaszki miażdżycowe.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij