Pierwsze objawy ciąży – po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?
Mdłości, zawroty głowy, tkliwość piersi? Czy te objawy świadczą o tym, że kobieta jest w ciąży? Owszem, mogą na to wskazywać, niemniej nie muszą. Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa nie definiują jednoznacznie tzw. wczesnych i późnych objawów ciąży. Można jednak wyróżnić zarówno prawdopodobne, jak i pewne jej oznaki.
- Objawy ciąży - kiedy pojawiają się pierwsze oznaki?
- Jak obliczyć początek ciąży?
- Kiedy pojawiają się późne objawy ciąży? Jak one wyglądają?
- Jakie są pierwsze objawy ciąży?
- Kiedy wykonać test ciążowy, aby wynik był wiarygodny?
- Który test ciążowy wybrać? Jak i kiedy go wykonać?
Zajściu w ciążę towarzyszą różnego rodzaju zmiany w organizmie kobiety będące odzwierciedleniem jego dostosowania się i zapewnienia jak najlepszych warunków do rozwoju płodu. W większości są to objawy niespecyficzne, które mogą świadczyć również o innych stanach w organizmie kobiety. Jakie są zatem pierwsze objawy ciąży?
Objawy ciąży - kiedy pojawiają się pierwsze oznaki?
Pierwsze oznaki ciąży pojawiają się w początkowych tygodniach jej trwania, a w niektórych przypadkach, szczególnie u kobiet miesiączkujących nieregularnie, przed datą spodziewanej miesiączki. Ich nasilenie jest jednak kwestią indywidualną w przypadku każdej ciężarnej, dlatego też nie jest konieczne, aby wszystkie symptomy utożsamiane z początkiem ciąży występowały jednocześnie. Za ich wystąpienie odpowiada narastające stężenie gonadotropiny kosmówkowej (beta-HCG), a więc charakterystycznego hormonu, który wykorzystywany jest m.in. we wszelkiego rodzaju testach ciążowych. Ma on specyficzne działanie na układ nerwowy, hormonalny, a także moczowy, przez co powoduje niespecyficzne, choć kojarzone z ciążą, objawy.
Jak obliczyć początek ciąży?
W oparciu o tę datę początkowo szacowana jest również data porodu. Ze względu na fakt, że w przypadku niektórych kobiet cykle bywają nieregularne, wyliczenia takie mogą być obarczone znaczącym błędem. Z tego względu ostateczny wiek ciążowy ustala się podczas USG I trymestru, czyli tzw. USG genetycznego. Wyliczenia wykonuje się w oparciu o pomiar długości ciemieniowo-siedzeniowej (CRL), gdyż w pierwszych tygodniach ciąży każdy zarodek wzrasta w takim samym tempie.
Kiedy pojawiają się późne objawy ciąży? Jak one wyglądają?
Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa nie definiują jednoznacznie tzw. późnych objawów ciąży. Można jednak wyróżnić zarówno prawdopodobne, jak i pewne oznaki ciąży.
Do prawdopodobnych objawów ciąży zaliczono m.in.:
- powiększenie gruczołów piersiowych,
- powiększenie obwodu brzucha,
- zatrzymanie miesiączki,
- hiperpigmentacja linii pośrodkowej ciała i brodawek sutkowych,
- dodatni wynik testu ciążowego,
- zmiany w narządzie rodnym kobiety.
Pewne objawy ciąży to:
- uwidocznienie płodu w badaniu USG,
- wysłuchanie podczas badania akcji serca płodu,
- wyczucie części płodu przez badającego lekarza, co jest możliwe dopiero po 24. tygodniu ciąży.
Wszystkie wymienione objawy pojawiają się w różnym czasie. Jest to jednak, w przeciwieństwie do pierwszych objawów ciąży, kwestia miesięcy, a nie tygodni.
Jakie są pierwsze objawy ciąży?
Wiele kobiet starających się o dziecko w momencie pojawienia się niespecyficznych objawów najczęściej związanych z przewodem pokarmowym zastanawia się, czy to ciąża. Jest to związane z faktem, że symptomy towarzyszące pierwszym tygodniom ciąży nie są charakterystyczne i mogą oznaczać zarówno pojawienie się zarodka, jak i infekcję przewodu pokarmowego, np. grypę jelitową, zatrucie pokarmowe. Wymioty i biegunka czy też zawroty głowy tak częste w pierwszych tygodniach trwania ciąży mogą mieć różne powody i zawsze trzeba brać je pod uwagę.
Oprócz dolegliwości żołądkowych do innych objawów wczesnej ciąży zalicza się:
- bolesność piersi,
- częstsze oddawanie moczu,
- zmęczenie oraz ospałość,
- omdlenia,
- zmiany nastroju,
- wyjątkowa wrażliwość na zapachy i pokarmy.
Ich wystąpienie jest oczywiście kwestią indywidualną każdej kobiety, przez co pojawiają się one u ciężarnych z różną częstotliwością.
Kiedy wykonać test ciążowy, aby wynik był wiarygodny?
Specjaliści z dziedziny położnictwa i ginekologii zwracają uwagę, aby wykonywać test w dniu spodziewanej miesiączki lub niedługo po nim, kiedy nie pojawia się krwawienie. Nowoczesne testy ciążowe (paskowe) potrafią niekiedy stwierdzić ciążę już 7 dni po zapłodnieniu. Mimo to wykonanie testu tak szybko niesie jednak za sobą ryzyko wyniku fałszywie ujemnego. Z tego względu warto odczekać kilka dni dłużej, aby znacząco zwiększyć wiarygodność wykonywanego testu.
Który test ciążowy wybrać? Jak i kiedy go wykonać?
Testy ciążowe dostępne w aptece wykrywają podjednostkę beta gonadotropiny kosmówkowej, a więc beta-hCG, w próbce moczu. Test taki gwarantuje wysoką wiarygodność i jest możliwy do wykonania w warunkach domowych. Istnieje również możliwość pobrania próbki krwi żylnej w punkcie pobrań krwi i jej analiza pod kątem zwiększonego stężenia beta-hCG. Analiza krwi żylnej wykazuje znacznie większą czułość i swoistość w porównaniu do testu z użyciem próbki moczu, jednak nie jest ona możliwa do wykonania w warunkach domowych i bez specjalistycznego sprzętu.