Kobieta siedzi na łózku i czeka na wynik testu ciązowego
Maciej Toczek

Pierwsze objawy ciąży – po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

Mdłości, zawroty głowy, tkliwość piersi? Czy te objawy świadczą o tym, że kobieta jest w ciąży? Owszem, mogą na to wskazywać, niemniej nie muszą. Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa nie definiują jednoznacznie tzw. wczesnych i późnych objawów ciąży. Można jednak wyróżnić zarówno prawdopodobne, jak i pewne jej oznaki.

Zajściu w ciążę towarzyszą różnego rodzaju zmiany w organizmie kobiety będące odzwierciedleniem jego dostosowania się i zapewnienia jak najlepszych warunków do rozwoju płodu. W większości są to objawy niespecyficzne, które mogą świadczyć również o innych stanach w organizmie kobiety. Jakie są zatem pierwsze objawy ciąży?

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży?

Pierwsze oznaki ciąży pojawiają się w początkowych tygodniach jej trwania, a w niektórych przypadkach, szczególnie u kobiet miesiączkujących nieregularnie, przed datą spodziewanej miesiączki. Ich nasilenie jest jednak kwestią indywidualną w przypadku każdej ciężarnej, dlatego też nie jest konieczne, aby wszystkie symptomy utożsamiane z początkiem ciąży występowały jednocześnie. Za ich wystąpienie odpowiada narastające stężenie gonadotropiny kosmówkowej (beta-HCG), a więc charakterystycznego hormonu, który wykorzystywany jest m.in. we wszelkiego rodzaju testach ciążowych. Ma on specyficzne działanie na układ nerwowy, hormonalny, a także moczowy, przez co powoduje niespecyficzne, choć kojarzone z ciążą, objawy.

Jak obliczyć początek ciąży?

Za początek ciąży uznawana jest data ostatniej miesiączki, a więc pierwszy dzień ostatniego krwawienia przed zapłodnieniem.

W oparciu o tę datę początkowo szacowana jest również data porodu. Ze względu na fakt, że w przypadku niektórych kobiet cykle bywają nieregularne, wyliczenia takie mogą być obarczone znaczącym błędem. Z tego względu ostateczny wiek ciążowy ustala się podczas USG I trymestru, czyli tzw. USG genetycznego. Wyliczenia wykonuje sie w oparciu o pomiar długości ciemieniowo-siedzeniowej (CRL), gdyż w pierwszych tygodniach ciąży każdy zarodek wzrasta w takim samym tempie.

Dowiedz się więcej o tym, jak wygląda USG genetyczne i co może pokazać to badanie

Polecane dla Ciebie

Kiedy pojawiają się późne objawy ciąży? Jak one wyglądają?

Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa nie definiują jednoznacznie tzw. późnych objawów ciąży. Można jednak wyróżnić zarówno prawdopodobne, jak i pewne oznaki ciąży.

Do prawdopodobnych objawów ciąży zaliczono m.in.:

  • powiększenie gruczołów piersiowych,
  • powiększenie obwodu brzucha,
  • zatrzymanie miesiączki,
  • hiperpigmentacja linii pośrodkowej ciała i brodawek sutkowych,
  • dodatni wynik testu ciążowego,
  • zmiany w narządzie rodnym kobiety.

Pewne objawy ciąży to:

  • uwidocznienie płodu w badaniu USG,
  • wysłuchanie podczas badania akcji serca płodu,
  • wyczucie części płodu przez badającego lekarza, co jest możliwe dopiero po 24. tygodniu ciąży.

Wszystkie wymienione objawy pojawiają się w różnym czasie. Jest to jednak, w przeciwieństwie do pierwszych objawów ciąży, kwestia miesięcy, a nie tygodni.

Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Wiele kobiet starających się o dziecko w momencie pojawienia się niespecyficznych objawów najczęściej związanych z przewodem pokarmowym zastanawia się, czy to ciąża. Jest to związane z faktem, że symptomy towarzyszące pierwszym tygodniom ciąży nie są charakterystyczne i mogą oznaczać zarówno pojawienie się zarodka, jak i infekcję przewodu pokarmowego, np. grypę jelitową, zatrucie pokarmowe. Wymioty i biegunka czy też zawroty głowy tak częste w pierwszych tygodniach trwania ciąży mogą mieć różne powody i zawsze trzeba brać je pod uwagę.

Oprócz dolegliwości żołądkowych do innych objawów wczesnej ciąży zalicza się:

  • bolesność piersi,
  • częstsze oddawanie moczu,
  • zmęczenie oraz ospałość,
  • omdlenia,
  • zmiany nastroju,
  • wyjątkowa wrażliwość na zapachy i pokarmy.

Ich wystąpienie jest oczywiście kwestią indywidualną każdej kobiety, przez co pojawiają się one u ciężarnych z różną częstotliwością.

Kiedy wykonać test ciążowy, aby wynik był wiarygodny?

Specjaliści z dziedziny położnictwa i ginekologii zwracają uwagę, aby wykonywać test w dniu spodziewanej miesiączki lub niedługo po nim, kiedy nie pojawia się krwawienie. Nowoczesne testy ciążowe (paskowe) potrafią niekiedy stwierdzić ciążę już 7 dni po zapłodnieniu. Mimo to wykonanie testu tak szybko niesie jednak za sobą ryzyko wyniku fałszywie ujemnego. Z tego względu warto odczekać kilka dni dłużej, aby znacząco zwiększyć wiarygodność wykonywanego testu.

Który test ciążowy wybrać? Jak i kiedy go wykonać?

Testy ciążowe dostępne w aptece wykrywają podjednostkę beta gonadotropiny kosmówkowej, a więc beta-hCG, w próbce moczu. Test taki gwarantuje wysoką wiarygodność i jest możliwy do wykonania w warunkach domowych. Istnieje również możliwość pobrania próbki krwi żylnej w punkcie pobrań krwi i jej analiza pod kątem zwiększonego stężenia beta-hCG. Analiza krwi żylnej wykazuje znacznie większą czułość i swoistość w porównaniu do testu z użyciem próbki moczu, jednak nie jest ona możliwa do wykonania w warunkach domowych i bez specjalistycznego sprzętu.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Łysienie poporodowe – jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży i jak sobie z nim radzić?

    Każda kobieta marzy o tym, aby jej włosy były piękne, gęste i lśniące. I właśnie w okresie ciąży włosy takie się stają — są mocniejsze i wyglądają zdrowiej niż przed ciążą. Niestety, ten stan nie będzie utrzymywał się długo, ponieważ włosy zaczynają wypadać zazwyczaj po porodzie. Mówi się wówczas, że doszło do łysienia poporodowego. Czy jest ono groźne? Co robić, gdy po ciąży nadmiernie wypadają włosy? Podpowiadamy.

  • Jak objawia się owulacja? Czy tylko w tej fazie cyklu można zajść w ciążę?

    Owulacja to proces uwolnienia komórki jajowej z pęcherzyka zlokalizowanego w jajniku. Współczesna medycyna daje możliwość stymulacji owulacji. Jest to metoda stosowana w leczeniu niepłodności, która definiowana jest jako niemożność uzyskania ciąży klinicznej przez 12 miesięcy mimo regularnych stosunków płciowych. Obliczanie momentu owulacji może zatem służyć jako metoda antykoncepcyjna lub sposób na zwiększenie szans na zapłodnienie w sytuacji starań o dziecko.

  • USG genetyczne – kiedy wykonać? Ile kosztuje i co może pokazać?

    Badanie USG genetyczne jest w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety ciężarnej. Jest ono jednym z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie trwania ciąży. Podczas badania oceniana jest m.in. anatomia płodu oraz ryzyko aberracji chromosomowych. Jak wygląda obowiązkowe badanie prenatalne i ile kosztuje USG genetyczne?

  • Jakie zmiany hormonalne zachodzą w organizmie kobiety w trakcie ciąży?

    Burza hormonalna to potoczne określenie na wszelkiego rodzaju zmiany zachodzące w gospodarce gruczołów dokrewnych w trakcie trwania ciąży. Każdą kobietę ciężarną dotyczą te same wahania, niemniej towarzyszą im różne odczucia. Co dzieje się z organizmem kobiety w czasie ciąży? Jakie hormony działają na początku ciąży oraz co kortyzol ma wspólnego ze zmiennością nastroju?

  • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

    Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij