Kobieta siedzi na łózku i czeka na wynik testu ciązowego
Maciej Toczek

Pierwsze objawy ciąży – po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

Mdłości, zawroty głowy, tkliwość piersi? Czy te objawy świadczą o tym, że kobieta jest w ciąży? Owszem, mogą na to wskazywać, niemniej nie muszą. Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa nie definiują jednoznacznie tzw. wczesnych i późnych objawów ciąży. Można jednak wyróżnić zarówno prawdopodobne, jak i pewne jej oznaki.

Zajściu w ciążę towarzyszą różnego rodzaju zmiany w organizmie kobiety będące odzwierciedleniem jego dostosowania się i zapewnienia jak najlepszych warunków do rozwoju płodu. W większości są to objawy niespecyficzne, które mogą świadczyć również o innych stanach w organizmie kobiety. Jakie są zatem pierwsze objawy ciąży?

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży?

Pierwsze oznaki ciąży pojawiają się w początkowych tygodniach jej trwania, a w niektórych przypadkach, szczególnie u kobiet miesiączkujących nieregularnie, przed datą spodziewanej miesiączki. Ich nasilenie jest jednak kwestią indywidualną w przypadku każdej ciężarnej, dlatego też nie jest konieczne, aby wszystkie symptomy utożsamiane z początkiem ciąży występowały jednocześnie. Za ich wystąpienie odpowiada narastające stężenie gonadotropiny kosmówkowej (beta-HCG), a więc charakterystycznego hormonu, który wykorzystywany jest m.in. we wszelkiego rodzaju testach ciążowych. Ma on specyficzne działanie na układ nerwowy, hormonalny, a także moczowy, przez co powoduje niespecyficzne, choć kojarzone z ciążą, objawy.

Jak obliczyć początek ciąży?

Za początek ciąży uznawana jest data ostatniej miesiączki, a więc pierwszy dzień ostatniego krwawienia przed zapłodnieniem.

W oparciu o tę datę początkowo szacowana jest również data porodu. Ze względu na fakt, że w przypadku niektórych kobiet cykle bywają nieregularne, wyliczenia takie mogą być obarczone znaczącym błędem. Z tego względu ostateczny wiek ciążowy ustala się podczas USG I trymestru, czyli tzw. USG genetycznego. Wyliczenia wykonuje sie w oparciu o pomiar długości ciemieniowo-siedzeniowej (CRL), gdyż w pierwszych tygodniach ciąży każdy zarodek wzrasta w takim samym tempie.

Dowiedz się więcej o tym, jak wygląda USG genetyczne i co może pokazać to badanie

Powiązane produkty

Kiedy pojawiają się późne objawy ciąży? Jak one wyglądają?

Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa nie definiują jednoznacznie tzw. późnych objawów ciąży. Można jednak wyróżnić zarówno prawdopodobne, jak i pewne oznaki ciąży.

Do prawdopodobnych objawów ciąży zaliczono m.in.:

 • powiększenie gruczołów piersiowych,
 • powiększenie obwodu brzucha,
 • zatrzymanie miesiączki,
 • hiperpigmentacja linii pośrodkowej ciała i brodawek sutkowych,
 • dodatni wynik testu ciążowego,
 • zmiany w narządzie rodnym kobiety.

Pewne objawy ciąży to:

 • uwidocznienie płodu w badaniu USG,
 • wysłuchanie podczas badania akcji serca płodu,
 • wyczucie części płodu przez badającego lekarza, co jest możliwe dopiero po 24. tygodniu ciąży.

Wszystkie wymienione objawy pojawiają się w różnym czasie. Jest to jednak, w przeciwieństwie do pierwszych objawów ciąży, kwestia miesięcy, a nie tygodni.

Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Wiele kobiet starających się o dziecko w momencie pojawienia się niespecyficznych objawów najczęściej związanych z przewodem pokarmowym zastanawia się, czy to ciąża. Jest to związane z faktem, że symptomy towarzyszące pierwszym tygodniom ciąży nie są charakterystyczne i mogą oznaczać zarówno pojawienie się zarodka, jak i infekcję przewodu pokarmowego, np. grypę jelitową, zatrucie pokarmowe. Wymioty i biegunka czy też zawroty głowy tak częste w pierwszych tygodniach trwania ciąży mogą mieć różne powody i zawsze trzeba brać je pod uwagę.

Oprócz dolegliwości żołądkowych do innych objawów wczesnej ciąży zalicza się:

 • bolesność piersi,
 • częstsze oddawanie moczu,
 • zmęczenie oraz ospałość,
 • omdlenia,
 • zmiany nastroju,
 • wyjątkowa wrażliwość na zapachy i pokarmy.

Ich wystąpienie jest oczywiście kwestią indywidualną każdej kobiety, przez co pojawiają się one u ciężarnych z różną częstotliwością.

Kiedy wykonać test ciążowy, aby wynik był wiarygodny?

Specjaliści z dziedziny położnictwa i ginekologii zwracają uwagę, aby wykonywać test w dniu spodziewanej miesiączki lub niedługo po nim, kiedy nie pojawia się krwawienie. Nowoczesne testy ciążowe (paskowe) potrafią niekiedy stwierdzić ciążę już 7 dni po zapłodnieniu. Mimo to wykonanie testu tak szybko niesie jednak za sobą ryzyko wyniku fałszywie ujemnego. Z tego względu warto odczekać kilka dni dłużej, aby znacząco zwiększyć wiarygodność wykonywanego testu.

Który test ciążowy wybrać? Jak i kiedy go wykonać?

Testy ciążowe dostępne w aptece wykrywają podjednostkę beta gonadotropiny kosmówkowej, a więc beta-hCG, w próbce moczu. Test taki gwarantuje wysoką wiarygodność i jest możliwy do wykonania w warunkach domowych. Istnieje również możliwość pobrania próbki krwi żylnej w punkcie pobrań krwi i jej analiza pod kątem zwiększonego stężenia beta-hCG. Analiza krwi żylnej wykazuje znacznie większą czułość i swoistość w porównaniu do testu z użyciem próbki moczu, jednak nie jest ona możliwa do wykonania w warunkach domowych i bez specjalistycznego sprzętu.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Kiedy zrobić test ciążowy, jaki wybrać i jak go wykonać?

  Po jakim czasie od zapłodnienia test może wykryć ciążę? Najbardziej wiarygodny wynik uzyskasz, wykonując test w dniu spodziewanej miesiączki. Możesz też zrobić go wcześniej, ale pamiętaj, że im wcześniej go wykonasz, tym większe ryzyko fałszywie negatywnego wyniku. i Sprawdź, co jeszcze można zrobić, aby potwierdzić ciążę

 • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

  W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

 • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

  Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

 • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

  Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

 • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

  Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

 • Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

  Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.

 • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

  Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

 • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

  W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij