test na betaHCG, bHCG
Agnieszka Gierszon

Badanie poziomu b-HCG – normy, wskazania, refundacja

Badanie poziomu beta-HCG, czyli ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej, w większości przypadków ma na celu potwierdzenie i monitorowanie rozwoju ciąży. Oprócz tego wykonywane jest także w diagnostyce poronień, przy rozpoznaniu ciąży pozamacicznej, choroby trofoblastycznej (różnych form zaśniadu groniastego lub kosmówczaka) i niektórych nowotworów jajnika i jądra.

  1. Czym jest badanie beta-HCG i kiedy należy je wykonać?
  2. Jakie są normy beta-HCG na poszczególnych etapach ciąży?
  3. Beta-HCG a wczesne wykrycie ciąży
  4. Jak przebiega badanie beta-HCG?
  5. Co oznacza podwyższone beta-HCG poza ciążą?
  6. Beta-HCG a ciąża pozamaciczna i poronienie – co warto wiedzieć?
  7. Beta-HCG w diagnostyce chorób nowotworowych 
  8. Badanie beta-HCG w domu – jak zrobić to dobrze?
  9. Ile kosztuje badanie beta-HCG? Czy jest refundowane przez NFZ?

Czym jest badanie beta-HCG i kiedy należy je wykonać?

Ludzka gonadotropina kosmówkowa (HCG, ang. human chorionic gonadotropin) jest hormonem składającym się z dwóch podjednostek – podjednostki alfa i podjednostki beta. Pomiar stężenia frakcji beta-HCG jest istotny do potwierdzenia ciąży, ponieważ po zapłodnieniu hormon ten produkowany jest przez rozwijający się zarodek. Po początkowym okresie ciąży proces wytwarzania beta-HCG przejmuje łożysko. Główną funkcją HCG jest podtrzymywanie żywotności ciałka żółtego, które odpowiada za wytwarzanie progesteronu, niezbędnego do utrzymania rozwijającej się ciąży, wzrostu i zagnieżdżenia się zarodka w endometrium. Badanie beta-HCG ma wartość diagnostyczną również w przypadkach, gdy podejrzewa się u pacjentki poronienie, poronienie zatrzymane, ciążę pozamaciczną, zaśniad groniasty lub złośliwego kosmówczaka, a także niektóre nowotwory jajnika. U mężczyzn oznaczenie beta-HCG wykonywane jest w przebiegu diagnostyki i monitorowaniu terapii i wznowy raka jądra. W uzasadnionych przypadkach poziom beta-HCG bywa pomocny w diagnostyce prenatalnej (podejrzenie zespołu Downa lub zespołu Edwardsa u rozwijającego się płodu).

Jakie są normy beta-HCG na poszczególnych etapach ciąży?

Oznaczenie beta-HCG w moczu w teście paskowym lub strumieniowym jest zwykle oznaczeniem jakościowym, które nie pozwala na określenie dokładnego poziomu hormonu w badanym materiale, a jedynie potwierdza (bądź nie) jego obecność.

Ilościowe badania stężenia beta-HCG wykonuje się w próbce krwi żylnej. Aby badanie miało oczekiwaną wartość diagnostyczną, należy każdorazowo skorelować je z wywiadem klinicznym i wiekiem ciąży oraz wykonywać w odpowiednich – zaleconych przez lekarza prowadzącego – odstępach czasu. Należy również pamiętać, że wartości referencyjne zamieszczone na wyniku badania mogą różnić się w zależności od przyjętej przez laboratorium metody badawczej, nie można zatem porównywać ze sobą wyników badań przeprowadzonych w dwóch różnych miejscach.

Przyjmuje się, że poziom beta-HCG w surowicy pacjentek niebędących w ciąży nie powinien przekraczać 5 mIU/ml. W przebiegu ciąży fizjologicznej przez pierwsze 6 tygodni stężenie beta-HCG podwaja się średnio co dwa dni.

Jeżeli mamy do czynienia z ciążą pozamaciczną lub zagrożoną, proces podwajania się stężenia ulega zwykle wydłużeniu i wskazuje na toczący się proces patologiczny. W przypadku poronienia stężenie beta-HCG ulega gwałtownemu obniżeniu. Maksymalne stężenie beta-HCG osiąga około 8–10 tygodnia ciąży. Wartość stężenia beta-HCG w 3. tygodniu ciąży mieści się w granicach 5,8–71,2 mIU/ml, w 4. tygodniu ciąży wzrasta do poziomu 9,5–750 mIU/ml, w 5. tygodniu ciąży 217–7138 mIU/ml, w 6. tygodniu 158–31 795 mIU/ml, pomiędzy 7. a 8. tygodniem ciąży 3697–149 571 mIU/ml, pomiędzy 9. a 12. tygodniem 63 803–210 612 mIU/ml, między 13. a 16. tygodniem ciąży zaczyna spadać i wynosi 9040–210 613 mIU/ml, a po 17. tygodniu ciąży 8175–58 176 mIU/ml.

W sytuacji, gdy poziom beta-HCG jest zbyt wysoki lub zbyt niski w stosunku do aktualnego wieku ciąży, lekarz może wysnuć podejrzenie wrodzonych genetycznych wad płodu i zalecić dalsze badania prenatalne w celu ich potwierdzenia lub wykluczenia.

Powiązane produkty

Beta-HCG a wczesne wykrycie ciąży

Poziom HCG we krwi wzrasta już po 6–10 dniach od chwili zapłodnienia, a w parze ze wzrostem stężenia HCG we krwi idzie również wzrost stężenia tego hormonu w moczu. Oznaczenie beta-HCG należy wykonać w momencie, gdy pacjentka podejrzewa, że może być w ciąży. Najbardziej czułe testy z krwi umożliwiają wykrycie już bardzo wczesnej ciąży, mogą bowiem wykryć wzrost poziomu hormonu już po tygodniu od zapłodnienia. Oznaczenie beta-HCG z moczu jest metodą mniej czułą i dlatego zaleca się zwykle wykonywać je dopiero po terminie spodziewanej miesiączki.

Jak przebiega badanie beta-HCG?

W przypadku jakościowego oznaczenia beta-HCG do badania wykorzystuje się próbkę moczu pobraną z pierwszej porannej porcji moczu. Każdorazowo wykonując test ciążowy w warunkach domowych, należy stosować się do zaleceń producenta zawartych w ulotce informacyjnej dołączonej do opakowania testu. W badaniach laboratoryjnych standardowo wykorzystuje się surowicę krwi, odwirowaną z próbki krwi żylnej.

Co oznacza podwyższone beta-HCG poza ciążą?

Wzrost stężenia beta-HCG u pacjentki niebędącej w ciąży może wskazywać na niektóre choroby nowotworowe, jak np. rak jajnika, zaśniad groniasty lub kosmówczak złośliwy. U mężczyzn wzrost stężenia beta-HCG obserwuje się w przebiegu raka jądra.

TESTY CIĄŻOWE

WITAMINY PRENATALNE

TESTY PŁODNOŚCI

Beta-HCG a ciąża pozamaciczna i poronienie – co warto wiedzieć?

W przypadku ciąży pozamacicznej wartości stężenia beta-HCG nie odpowiadają zwykle wartościom dla danego wieku ciąży, są niższe niż zakresy referencyjne dla danego tygodnia ciąży. Również proces podwajania wartości stężenia hormonu we krwi jest zaburzony i postępuje wolniej niż w ciąży fizjologicznej.

W przypadku poronienia spadek poziomu beta-HCG następuje nagle i postępuje aż do osiągnięcia wartości właściwych dla kobiet nieciężarnych, co może trwać nawet powyżej miesiąca, w zależności od tygodnia ciąży, w którym nastąpiło poronienie.

Jeśli po dłuższym czasie od poronienia poziom beta-HCG nie obniża się poniżej 5 mIU/ml, może wskazywać to na niecałkowite oczyszczenie się macicy z pozostałości tkanek płodu i na konieczność wykonania zabiegu łyżeczkowania u pacjentki.

Beta-HCG w diagnostyce chorób nowotworowych 

Wzrost stężenia beta-HCG u kobiet nieciężarnych może wskazywać na niektóre choroby nowotworowe, jak np. rak jajnika, choroba trofoblastyczna, czyli zaśniad groniasty lub kosmówczak złośliwy. U mężczyzn wzrost stężenia beta-HCG obserwuje się w przebiegu raka jądra. Monitorowanie poziomu beta-HCG u pacjentów z rakiem jądra stosowane jest nie tylko w samej diagnostyce tego nowotworu, ale również w przebiegu terapii i ocenie jej skuteczności.

Badanie beta-HCG w domu – jak zrobić to dobrze?

Badanie w teście domowym najlepiej wykonać dopiero po dacie spodziewanej miesiączki. Zbyt wczesne wykonanie testu może skutkować otrzymaniem wyniku fałszywie ujemnego, ponieważ w moczu pacjentki stężenie beta-HCG nie osiąga jeszcze wartości wykrywalnej w teście paskowym lub strumieniowym. Do badania w teście do samokontroli najlepiej użyć moczu z pierwszej porannej próbki – to w nim, po kilku godzinach bez picia i oddawania moczu, stężenie hormonu będzie najwyższe, zwłaszcza w przypadku bardzo wczesnej ciąży. W późniejszych tygodniach ciąży moment pobrania próbki moczu do badania nie jest już tak istotny. Jeśli chodzi o sam sposób wykonania testu, najważniejsze jest, by postępować dokładnie tak, jak producent zaleca w ulotce informacyjnej dołączonej do opakowania testu – inaczej wykonuje się test strumieniowy, a inaczej paskowy. Należy dokładnie przestrzegać sugerowanego czasu inkubacji, temperatury przechowywania i wykonania testu oraz sposobu odczytu wyników.

Ważne jest również, by w przypadku badań wykonywanych z próbki moczu mieć świadomość ewentualnych interferencji, mogących wpływać na uzyskanie wyników fałszywie dodatnich lub fałszywie ujemnych. Należą do nich np. białko lub krew w moczu czy przyjmowanie niektórych leków, np. antyhistaminowych, przeciwpadaczkowych, nasennych bądź uspokajających.

Co ciekawe, w przypadku ciąży bliźniaczej lub wielopłodowej poziom beta-HCG może być od początku o wiele wyższy niż standardowo w danym tygodniu ciąży.

Ile kosztuje badanie beta-HCG? Czy jest refundowane przez NFZ?

Koszt badania poziomu beta-HCG zostanie zrefundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), jeżeli pacjentka bądź pacjent otrzyma skierowanie na badanie od odpowiedniego specjalisty, np. ginekologa bądź onkologa. W sytuacji, gdy osoba zainteresowana sama zdecyduje się pokryć koszty badania, jego cena nie powinna przekroczyć 35–55 zł – w zależności od lokalizacji laboratorium i stosowanej przez nie metody badawczej. W obu przypadkach czas oczekiwania na wynik nie powinien przekraczać jednego dnia roboczego.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Badania hormonalne- kiedy i jakie powinno się zrobić?

    Jednym z układów naszego organizmu jest układ hormonalny, nazywany inaczej układem endokrynnym lub też endokrynologicznym. Układ hormonalny składa się z dużej ilości gruczołów dokrewnych oraz wyspecjalizowanych komórek, które odpowiedzialne są za produkcje różnego rodzaju hormonów. Praktycznie każdy hormon spełnia w naszym organizmie inną funkcje, a wzajemne zależności pomiędzy poszczególnymi hormonami oraz ich wydzielanie podlega kontroli na drodze sprzężeń zwrotnych, jak również dodatkowo regulacji ze strony układu nerwowego.

  • Pierwsze objawy ciąży – po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

    Mdłości, zawroty głowy, tkliwość piersi? Czy te objawy świadczą o tym, że kobieta jest w ciąży? Owszem, mogą na to wskazywać, niemniej nie muszą. Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa nie definiują jednoznacznie tzw. wczesnych i późnych objawów ciąży. Można jednak wyróżnić zarówno prawdopodobne, jak i pewne jej oznaki.

  • Jak zajść w ciążę? Jak pomóc naturze w poczęciu dziecka

    Z niepłodnością nie zawsze da się walczyć bez pomocy specjalistów. Problem z zajściem w ciążę może mieć podłoże wymagające leczenia. Ale jest kilka rzeczy, które możemy zrobić, by pomóc naturze, kiedy staramy się o dziecko.

  • Ciąża geriatryczna - co to znaczy? Jaki jest najlepszy wiek do zajścia w ciążę?

    Jednoznaczne określenie tego, jaki wiek jest najlepszy do zajścia w ciążę, jest trudne. Związane jest to z faktem, że ciąża nierozerwalnie połączona jest również z wychowaniem dziecka, co także wymaga odpowiedniego przygotowania od obojga rodziców. Czy istnieją jednak pewne wytyczne, które pomogą odnaleźć się w tym temacie i nie popaść w manię kontrolowania idealnego wieku, optymalnego momentu owulacji czy doszukiwania się problemu, który tak naprawdę nie istnieje?

  • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

    Współcześnie wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

  • Śmieciowe jedzenie może powodować bezpłodność. Fast foody a ciąża

    O zaletach płynących ze zdrowej, zbalansowanej i bogatej w warzywa i owoce diety nie trzeba nikogo przekonywać, ale amerykańscy naukowcy dostarczają kolejnych argumentów za jej przestrzeganiem. Zgodnie z ich badaniami częste jedzenie fast-foodów zmniejsza płodność kobiet, natomiast dieta bogata w warzywa i owoce zwiększa prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.

  • Niepłodność – przyczyny i metody leczenia niepłodności u kobiet i mężczyzn

    Niepłodność to problem medyczny, ale także społeczny, z którym boryka się coraz więcej par (w Polsce około miliona). Może dotknąć każdego, niezależnie od wieku czy pochodzenia. Na płodność mogą wpływać predyspozycje genetyczne, problemy zdrowotne, jak i tryb życia. Wśród najczęstszych przyczyn niepłodności można wymienić: czynnik męski (obniżone parametry nasienia), endometriozę, zaburzenia owulacji, niedrożność jajowodów czy wady macicy. Niekiedy przyczyna niemożności zajścia w ciążę pozostaje nieuchwytna, wówczas mówi się o niepłodności idiopatycznej. Diagnostyka i leczenie niepłodności wymagają holistycznego podejścia. 

  • Dlaczego kobiety po 30. roku życia częściej rodzą bliźnięta?

    Średni wiek, w którym Europejki rodzą pierwsze dziecko to 29 lat. Według standardów biologicznych zdecydowana większość współczesnych kobiet to więc matki „starsze”, co wiąże się z podwyższonym ryzykiem komplikacji okołociążowych. Okazuje się jednak, że późne macierzyństwo ma jeszcze jedną cechę charakterystyczną, czyli częstsze występowanie dwujajowych ciąż bliźniaczych, a podłoże tego zjawiska odkryli naukowcy z Australii. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.