Beta hCG — jak interpretować wyniki gonadotropiny kosmówkowej?
Łukasz Stelmaszczyk

Beta hCG — jak interpretować wyniki gonadotropiny kosmówkowej?

Beta hCG to jeden z najwcześniej wykrywanych hormonów pojawiających się we krwi i w moczu podczas ciąży, dlatego kojarzony jest zwłaszcza z testami ciążowymi. Jednak określenie jego stężenie wykorzystywane jest również m.in. do diagnostyki ciąży pozamacicznej, wielopłodowej, a także w badaniach prenatalnych w kierunku wad płodu.

Co to jest beta hCG?

Hormon hCG, czyli ludzka gonadotropina kosmówkowa produkowany jest w trakcie ciąży przez komórki trofoblastu (struktury występującej w I trymestrze ciąży, odpowiedzialnej za odżywianie zarodka; potem tworzy się z niej łożysko). Wyróżnia się formę alfa i beta hCG. Zadaniem hCG jest utrzymanie ciałka żółtego, czyli rodzaju struktury, która po zapłodnieniu powstaje w jajniku i odpowiada głównie za syntezę progesteronu, odpowiedzialnego z kolei za podtrzymanie ciąży w jej początkowym okresie. Na późniejszym etapie funkcję produkcji progesteronu przejmuje odpowiednio wykształcone łożysko. Oznaczenia podjednostki beta hCG, z którymi może spotkać się pacjentka to: β–hCG, beta–hCG lub b–hCG.

Test ciążowy

Oznaczenie stężenia podjednostki beta hCG jest jedną z podstawowych metod diagnostyki ciąży. Można go oznaczyć już na początku drugiego tygodnia po implantacji zarodka. Aby określić poziom hormonu w moczu, wystarczy zakupić w aptece test, a następnie nanieść na niego odpowiednią ilość moczu w specjalnie oznaczone miejsce (testy różnych producentów różnią się sposobem wykonania, ale do każdego testu dołączona jest instrukcja).

Test najlepiej wykonać z samego rana, ponieważ największe stężenie beta hCG znajduje się w moczu po nocy — wzrasta wtedy prawdopodobieństwo wykrycia wczesnej ciąży.

W przypadku wykonania testu w późniejszym okresie ciąży, pora dnia nie ma aż tak istotnego znaczenia, ponieważ stężenie beta hCG się zwiększa. Należy pamiętać, że domowe testy ciążowe mają skuteczność około 95 proc. — można otrzymać wynik fałszywie dodatni, to znaczy, że może pojawić się oznaczenie sugerujące ciążę u kobiety, która w ciąży nie jest. Może również wyjść wynik fałszywie ujemny, czyli taki, który sugeruje, że kobieta będąca w rzeczywistości w ciąży, według wyniku testu w niej nie jest. W przypadku wątpliwości można odczekać kilka dni i wykonać test ponownie.

Polecane dla Ciebie

Beta hCG — test z krwi

Można również udać się do laboratorium i oznaczyć stężenie beta hCG w surowicy krwi. Metoda ta jest o wiele dokładniejsza i obarczona dużo mniejszym ryzykiem błędu. Według norm większości laboratoriów wynik testu ciążowego jest pozytywny, gdy stężenie hormonu beta hCG przekroczy 5 mIU/ml. Po uzyskaniu dodatniego wyniku testu ciążowego należy udać się na wizytę do lekarza ginekologa, pamiętając jednak o tym, że pęcherzyk ciążowy jest widoczny w badaniu ultrasonograficznym w macicy wówczas, gdy stężenie beta hCG jest na poziomie minimum 1000–1200 mIU/ml, czyli w 5.–6. tygodniu ciąży. Pewnym potwierdzeniem ciąży jest stwierdzenie zarodka w jamie macicy wraz z uwidocznieniem czynności serca płodu — jest to możliwe, gdy upłynie minimum 6 tygodni od pierwszego dnia ostatniej miesiączki (w przypadku kobiet o nieregularnych cyklach czas ten może się wydłużyć).

Przyrost beta hCG jest stopniowy. W prawidłowej, pojedynczej ciąży wzrasta o 66–100 proc. w ciągu 48 godzin. Największe stężenie osiąga między 60. a 90. dniem ciąży, czyli między 9. a 12. tygodniem, po czym jego stężenie się zmniejsza. Od około 14.–16. tygodnia utrzymuje się na poziomie 10–20 proc. wartości maksymalnej.

W Internecie można znaleźć wiele kalkulatorów beta hCG, które pozwalają na obliczenie procentowego przyrostu beta hCG. Bywają pomocne, ale należy do nich podchodzić z dystansem.

Interpretacja wyników

Normy beta hCG dla prawidłowo rozwijającej się ciąży pojedynczej:

Tydzień ciąży

Normy beta hCG (mIU/ml)

3–4

9–130

4–5

75–2600

5–6

85–20800

6–7

4000–100200

7–12

11500289000

12–16

18300–137000

16–29

140053000

29–41

94060000

Jeżeli wartości poziomu beta hCG są niższe, niż wynika to z wieku ciążowego oraz powyższej tabeli, oznaczać to może błąd w ustaleniu wieku ciążowego (niedokładność lub pomyłkę przy określeniu pierwszego dnia ostatniej miesiączki), inny termin wystąpienia owulacji i samego zapłodnienia (u kobiet z nieregularnymi cyklami menstruacyjnymi). Może to również niestety oznaczać nieprawidłowości ciążowe, takie jak zagrażające poronienie lub ciąża pozamaciczna. Zbyt wysokie stężenia beta hCG mogą być spowodowane ciążą mnogą (mogą w przypadku takiej ciąży 3–10 razy przekraczać wartość dla ciąży pojedynczej) lub nowotworami pochodzenia trofoblastycznego.

Kiedy jeszcze oznacza się beta hCG?

Poza rozpoznawaniem wczesnej ciąży, oznaczenie poziomu stężenia beta hCG oraz jego zmian w czasie jest wykorzystywane w celu diagnostyki ciąży pozamacicznej, wielopłodowej oraz przy monitorowaniu dobrostanu wczesnej ciąży. Podjednostka beta gonadotropiny kosmówkowej jest również wykorzystywana, obok białka PAPP–A, w teście podwójnym służącym do diagnostyki prenatalnej wad płodu.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Łysienie poporodowe – jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży i jak sobie z nim radzić?

    Każda kobieta marzy o tym, aby jej włosy były piękne, gęste i lśniące. I właśnie w okresie ciąży włosy takie się stają — są mocniejsze i wyglądają zdrowiej niż przed ciążą. Niestety, ten stan nie będzie utrzymywał się długo, ponieważ włosy zaczynają wypadać zazwyczaj po porodzie. Mówi się wówczas, że doszło do łysienia poporodowego. Czy jest ono groźne? Co robić, gdy po ciąży nadmiernie wypadają włosy? Podpowiadamy.

  • USG genetyczne – kiedy wykonać? Ile kosztuje i co może pokazać?

    Badanie USG genetyczne jest w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety ciężarnej. Jest ono jednym z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie trwania ciąży. Podczas badania oceniana jest m.in. anatomia płodu oraz ryzyko aberracji chromosomowych. Jak wygląda obowiązkowe badanie prenatalne i ile kosztuje USG genetyczne?

  • Jakie zmiany hormonalne zachodzą w organizmie kobiety w trakcie ciąży?

    Burza hormonalna to potoczne określenie na wszelkiego rodzaju zmiany zachodzące w gospodarce gruczołów dokrewnych w trakcie trwania ciąży. Każdą kobietę ciężarną dotyczą te same wahania, niemniej towarzyszą im różne odczucia. Co dzieje się z organizmem kobiety w czasie ciąży? Jakie hormony działają na początku ciąży oraz co kortyzol ma wspólnego ze zmiennością nastroju?

  • Pierwsze objawy ciąży – po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

    Mdłości, zawroty głowy, tkliwość piersi? Czy te objawy świadczą o tym, że kobieta jest w ciąży? Owszem, mogą na to wskazywać, niemniej nie muszą. Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa nie definiują jednoznacznie tzw. wczesnych i późnych objawów ciąży. Można jednak wyróżnić zarówno prawdopodobne, jak i pewne jej oznaki.

  • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

    Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij