Krwawienie we wczesnej ciąży – lekkie, obfite, skutki plamienia w ciąży
Łukasz Stelmaszczyk

Krwawienie we wczesnej ciąży – lekkie, obfite, skutki plamienia w ciąży

Krwawienie lub plamienie w ciąży to dla każdej kobiety stres. Nie zawsze jednak zwiastują  złe wieści, ponieważ ich przyczyn jest wiele. Jakie są różnice między plamieniem a krwawieniem? Co mogą one oznaczać? Kiedy wymagają pilnej pomocy lekarza? 

Krwawienie należy odróżnić od plamienia. Krwawienie jest bardziej obfite, przypomina swoim charakterem miesiączkę. Krew przenika przez bieliznę i wymaga stosowania podpasek. Razem z krwią mogą być widoczne skrzepy i fragmenty tkankowe. Plamienie jest o wiele subtelniejsze, niejednokrotnie zauważalne jedynie na papierze toaletowym po wizycie w toalecie. Zarówno podczas plamienia, jak i krwawienia krew może mieć kolor od jasnoczerwonego po ciemnobrunatny.

W przypadku wystąpienia krwawienia należy pilnie zgłosić się do ginekologa. Gdy pojawi się plamienie, nie ma potrzeby nagłej wizyty u lekarza, ale należy go poinformować o zaistniałym fakcie podczas planowej wizyty. 

Przyczyny krwawienia na początku ciąży – obfitego, ze skrzepami, brunatnego 

Przyczyny krwawienia w I trymestrze ciąży wymagają diagnostyki. W pierwszej kolejności lekarz sprawdza, czy jego przyczyną nie jest ciąża pozamaciczna. W tym celu wykonuje badanie USG. Jeżeli pęcherzyk ciążowy jest umiejscowiony w jamie macicy, najprawdopodobniej nie ma zagrożenia ciążą pozamaciczną (w 1 na 30 000 przypadków zapłodnienia naturalnego i w 1:100-1:500 zapłodnień wspomaganych może występować ciąża heterotopowa, czyli wewnątrzmaciczna i pozamaciczna jednocześnie). Jeśli ciąża pozamaciczna zostanie wykluczona w badaniu USG, lekarz dokładnie ogląda kosmówkę w poszukiwaniu ewentualnego krwiaka podkosmówkowego. W badaniu ginekologicznym we wziernikach ocenia się, czy krwawienie nie jest spowodowane pęknięciem naczynia krwionośnego w pochwie.

Niestety, w części przypadków krwawienie jest spowodowane poronieniem. Jeśli poronienie się zaczyna, krwawienie jest średnio obfite, jeśli zaś już do niego doszło, wtedy jest obfite i może zawierać drobne fragmenty tkankowe. 

Przyczyny lekkiego plamienia na początku ciąży 

Przyczyn plamienia w ciąży może być bardzo wiele. Może być ono związane z zagnieżdżeniem się zarodka w jamie macicy, ze wzrostem i rozciąganiem macicy. Ponadto może wystąpić po stosunku płciowym lub po badaniu u ginekologa. Większe predyspozycje do lekkiego krwawienia mają kobiety, które mają nadżerki szyjki macicy lub infekcje pochwy. Plamienie występuje u około 40% ciężarnych w pierwszym trymestrze. 

Polecane dla Ciebie

Krwawienie po i podczas stosunku we wczesnej ciąży 

W ciąży okolice intymne są bardziej wrażliwe i przekrwione, a ściany pochwy mogą być wysuszone. Jeżeli nie ma przeciwwskazań, uprawianie seksu jest dozwolone, choć ze względu na większe możliwości zranienia ścian pochwy zbliżenie może wymagać większej delikatności, stosowania odpowiednich lubrykantów i właściwej pozycji.

Lekkie plamienie po stosunku, ustępujące po paru godzinach, nie jest powodem do obaw, choć należy poinformować o tym lekarza na kolejnej wizycie. Jeśli krwawienie jest intensywne lub trwa długo, należy udać się pilnie do szpitala. 

Krwawienie w ciąży zamiast miesiączki 

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów ciąży jest zatrzymanie miesiączki. U wielu kobiet, które zaszły w ciążę, występuje jednak tzw. plamienie lub krwawienie implantacyjne. Zbiega się ono z terminem spodziewanej miesiączki. 

U kobiet, które miesiączkują co 28 dni (największa grupa kobiet), do owulacji, czyli uwolnienia komórki jajowej z jajnika, dochodzi dokładnie w połowie cyklu (14. dnia). Jeśli dojdzie do zapłodnienia, połączony plemnik z komórką jajową tworzą blastocystę, która po 8-12 dniach zagnieżdża się w jamie macicy. Mogące towarzyszyć temu lekkie krwawienie. Przez niektóre kobiety bywa mylnie odebrane jako miesiączka. 

Krwawienie po badaniu ginekologicznym we wczesnej ciąży 

Krwawienie w ciąży nie jest fizjologicznym zjawiskiem, choć czasem się zdarza. Jeżeli np. na szyjce macicy jest nadżerka, pobierana była cytologia albo w pochwie jest po prostu sucho (np. w wyniku stosowania globulek dopochwowych), wtedy po badaniu ginekologicznym może dojść do delikatnego krwawienia czy plamienia. Powinno ono ustąpić w ciągu 1-2 dni i jeśli nie jest obfite, nie należy się nim przejmować. 

Zagrożenie ciąży: obfite krwawienie ciemną lub jasną krwią we wczesnej ciąży 

Krwawienie występuje u około 10-20% ciężarnych we wczesnym etapie ciąży. Nie zawsze kończy się poronieniem. Często jest spowodowane krwiakami podkosmówkowymi, które czasem potrafią się samoograniczać. Na pewno należy zgłosić się do lekarza, dużo leżeć i odpoczywać, unikać wysiłku fizycznego i stosunków płciowych. W przypadku krwawienia w żywej ciąży zlokalizowanej w macicy lekarz powinien przepisać ciężarnej progesteron. Może on być w formie doustnej i/lub dopochwowej. Dawkę oraz drogę podania ustala lekarz ginekolog. 

Krwawienie we wczesnej ciąży a poronienie 

Jeśli krwawienie jest obfite, a poza płynną krwią w wydzielinie z pochwy znajdują się skrzepy i fragmenty tkankowe, sygnalizuje to poronienie. W wielu przypadkach przyczyny poronienia są nieznane. Zazwyczaj spowodowane są one wadami wrodzonymi płodu i naturalnym poronieniem we wczesnej ciąży chorego płodu. 

Jeśli krwi jest dużo, obecne są skrzepy i/lub fragmenty tkankowe, należy pilnie udać się do szpitala. W zależności od wieku ciążowego i wyników badań obrazowych konieczne może być łyżeczkowanie jamy macicy mające na celu jej oczyszczenie po poronieniu. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Łysienie poporodowe – jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży i jak sobie z nim radzić?

    Każda kobieta marzy o tym, aby jej włosy były piękne, gęste i lśniące. I właśnie w okresie ciąży włosy takie się stają — są mocniejsze i wyglądają zdrowiej niż przed ciążą. Niestety, ten stan nie będzie utrzymywał się długo, ponieważ włosy zaczynają wypadać zazwyczaj po porodzie. Mówi się wówczas, że doszło do łysienia poporodowego. Czy jest ono groźne? Co robić, gdy po ciąży nadmiernie wypadają włosy? Podpowiadamy.

  • USG genetyczne – kiedy wykonać? Ile kosztuje i co może pokazać?

    Badanie USG genetyczne jest w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety ciężarnej. Jest ono jednym z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie trwania ciąży. Podczas badania oceniana jest m.in. anatomia płodu oraz ryzyko aberracji chromosomowych. Jak wygląda obowiązkowe badanie prenatalne i ile kosztuje USG genetyczne?

  • Jakie zmiany hormonalne zachodzą w organizmie kobiety w trakcie ciąży?

    Burza hormonalna to potoczne określenie na wszelkiego rodzaju zmiany zachodzące w gospodarce gruczołów dokrewnych w trakcie trwania ciąży. Każdą kobietę ciężarną dotyczą te same wahania, niemniej towarzyszą im różne odczucia. Co dzieje się z organizmem kobiety w czasie ciąży? Jakie hormony działają na początku ciąży oraz co kortyzol ma wspólnego ze zmiennością nastroju?

  • Pierwsze objawy ciąży – po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

    Mdłości, zawroty głowy, tkliwość piersi? Czy te objawy świadczą o tym, że kobieta jest w ciąży? Owszem, mogą na to wskazywać, niemniej nie muszą. Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa nie definiują jednoznacznie tzw. wczesnych i późnych objawów ciąży. Można jednak wyróżnić zarówno prawdopodobne, jak i pewne jej oznaki.

  • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

    Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij