Krwawienie we wczesnej ciąży – lekkie, obfite, skutki plamienia w ciąży
Łukasz Stelmaszczyk

Krwawienie we wczesnej ciąży – lekkie, obfite, skutki plamienia w ciąży

Krwawienie lub plamienie w ciąży to dla każdej kobiety stres. Nie zawsze jednak zwiastują  złe wieści, ponieważ ich przyczyn jest wiele. Jakie są różnice między plamieniem a krwawieniem? Co mogą one oznaczać? Kiedy wymagają pilnej pomocy lekarza? 

Krwawienie należy odróżnić od plamienia. Krwawienie jest bardziej obfite, przypomina swoim charakterem miesiączkę. Krew przenika przez bieliznę i wymaga stosowania podpasek. Razem z krwią mogą być widoczne skrzepy i fragmenty tkankowe. Plamienie jest o wiele subtelniejsze, niejednokrotnie zauważalne jedynie na papierze toaletowym po wizycie w toalecie. Zarówno podczas plamienia, jak i krwawienia krew może mieć kolor od jasnoczerwonego po ciemnobrunatny.

W przypadku wystąpienia krwawienia należy pilnie zgłosić się do ginekologa. Gdy pojawi się plamienie, nie ma potrzeby nagłej wizyty u lekarza, ale należy go poinformować o zaistniałym fakcie podczas planowej wizyty. 

Przyczyny krwawienia na początku ciąży – obfitego, ze skrzepami, brunatnego 

Przyczyny krwawienia w I trymestrze ciąży wymagają diagnostyki. W pierwszej kolejności lekarz sprawdza, czy jego przyczyną nie jest ciąża pozamaciczna. W tym celu wykonuje badanie USG. Jeżeli pęcherzyk ciążowy jest umiejscowiony w jamie macicy, najprawdopodobniej nie ma zagrożenia ciążą pozamaciczną (w 1 na 30 000 przypadków zapłodnienia naturalnego i w 1:100-1:500 zapłodnień wspomaganych może występować ciąża heterotopowa, czyli wewnątrzmaciczna i pozamaciczna jednocześnie). Jeśli ciąża pozamaciczna zostanie wykluczona w badaniu USG, lekarz dokładnie ogląda kosmówkę w poszukiwaniu ewentualnego krwiaka podkosmówkowego. W badaniu ginekologicznym we wziernikach ocenia się, czy krwawienie nie jest spowodowane pęknięciem naczynia krwionośnego w pochwie.

Niestety, w części przypadków krwawienie jest spowodowane poronieniem. Jeśli poronienie się zaczyna, krwawienie jest średnio obfite, jeśli zaś już do niego doszło, wtedy jest obfite i może zawierać drobne fragmenty tkankowe. 

Przyczyny lekkiego plamienia na początku ciąży 

Przyczyn plamienia w ciąży może być bardzo wiele. Może być ono związane z zagnieżdżeniem się zarodka w jamie macicy, ze wzrostem i rozciąganiem macicy. Ponadto może wystąpić po stosunku płciowym lub po badaniu u ginekologa. Większe predyspozycje do lekkiego krwawienia mają kobiety, które mają nadżerki szyjki macicy lub infekcje pochwy. Plamienie występuje u około 40% ciężarnych w pierwszym trymestrze. 

Powiązane produkty

Krwawienie po i podczas stosunku we wczesnej ciąży 

W ciąży okolice intymne są bardziej wrażliwe i przekrwione, a ściany pochwy mogą być wysuszone. Jeżeli nie ma przeciwwskazań, uprawianie seksu jest dozwolone, choć ze względu na większe możliwości zranienia ścian pochwy zbliżenie może wymagać większej delikatności, stosowania odpowiednich lubrykantów i właściwej pozycji.

Lekkie plamienie po stosunku, ustępujące po paru godzinach, nie jest powodem do obaw, choć należy poinformować o tym lekarza na kolejnej wizycie. Jeśli krwawienie jest intensywne lub trwa długo, należy udać się pilnie do szpitala. 

Krwawienie w ciąży zamiast miesiączki 

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów ciąży jest zatrzymanie miesiączki. U wielu kobiet, które zaszły w ciążę, występuje jednak tzw. plamienie lub krwawienie implantacyjne. Zbiega się ono z terminem spodziewanej miesiączki. 

U kobiet, które miesiączkują co 28 dni (największa grupa kobiet), do owulacji, czyli uwolnienia komórki jajowej z jajnika, dochodzi dokładnie w połowie cyklu (14. dnia). Jeśli dojdzie do zapłodnienia, połączony plemnik z komórką jajową tworzą blastocystę, która po 8-12 dniach zagnieżdża się w jamie macicy. Mogące towarzyszyć temu lekkie krwawienie. Przez niektóre kobiety bywa mylnie odebrane jako miesiączka. 

Krwawienie po badaniu ginekologicznym we wczesnej ciąży 

Krwawienie w ciąży nie jest fizjologicznym zjawiskiem, choć czasem się zdarza. Jeżeli np. na szyjce macicy jest nadżerka, pobierana była cytologia albo w pochwie jest po prostu sucho (np. w wyniku stosowania globulek dopochwowych), wtedy po badaniu ginekologicznym może dojść do delikatnego krwawienia czy plamienia. Powinno ono ustąpić w ciągu 1-2 dni i jeśli nie jest obfite, nie należy się nim przejmować. 

Zagrożenie ciąży: obfite krwawienie ciemną lub jasną krwią we wczesnej ciąży 

Krwawienie występuje u około 10-20% ciężarnych we wczesnym etapie ciąży. Nie zawsze kończy się poronieniem. Często jest spowodowane krwiakami podkosmówkowymi, które czasem potrafią się samoograniczać. Na pewno należy zgłosić się do lekarza, dużo leżeć i odpoczywać, unikać wysiłku fizycznego i stosunków płciowych. W przypadku krwawienia w żywej ciąży zlokalizowanej w macicy lekarz powinien przepisać ciężarnej progesteron. Może on być w formie doustnej i/lub dopochwowej. Dawkę oraz drogę podania ustala lekarz ginekolog. 

Krwawienie we wczesnej ciąży a poronienie 

Jeśli krwawienie jest obfite, a poza płynną krwią w wydzielinie z pochwy znajdują się skrzepy i fragmenty tkankowe, sygnalizuje to poronienie. W wielu przypadkach przyczyny poronienia są nieznane. Zazwyczaj spowodowane są one wadami wrodzonymi płodu i naturalnym poronieniem we wczesnej ciąży chorego płodu. 

Jeśli krwi jest dużo, obecne są skrzepy i/lub fragmenty tkankowe, należy pilnie udać się do szpitala. W zależności od wieku ciążowego i wyników badań obrazowych konieczne może być łyżeczkowanie jamy macicy mające na celu jej oczyszczenie po poronieniu. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy? Jakie są rodzaje? Co oznaczają kreski?

    Wykonanie testu ciążowego to zarazem ekscytujący, jak i nieco stresujący moment. Aby wynik był jak najbardziej wiarygodny, warto wiedzieć, czym jest beta-hCG, jakie są dostępne rodzaje testów i kiedy najlepiej wykonać badanie. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

  • Stymulacja hormonalna jajników. Zasady, protokół przed in vitro

    Stymulacja hormonalna jajników to ważny element w procesie zapłodnienia in vitro. Jest procedurą, która może pomóc wielu kobietom zmagającym się z problemami z owulacją w zrealizowaniu marzenia o macierzyństwie. Ale co to dokładnie oznacza i jak przebiega ten proces? 

  • Suplementy diety i witaminy wspomagające płodność  mężczyzn i kobiet

    Sposób odżywiania w znaczącym stopniu warunkuje płodność kobiet i mężczyzn w okresie reprodukcyjnym. Niekiedy jednak nawet właściwa dieta nie jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników. Wówczas pomocna okazuje się suplementacja. W przypadku kobiet zwykle rekomendowanymi podstawowymi składnikami, które warto włączyć do przyjmowania przed zajściem w ciąże są: kwas foliowy i witaminy z grupy B, witamina D3, kwas EPA, antyoksydanty, a w przypadku stwierdzonych niedoborów również żelazo. Mężczyznom zaleca się przyjmowanie antyoksydantów, witaminy D3, kwasu EPA omega-3, a także w przypadku zdiagnozowania obniżonego poziomu: magnezu, cynku i selenu.

  • Plamienie implantacyjne w ciąży – czy jest groźne?

    Ciąża to czas pełen emocji, pytań i niepewności – szczególnie na jej wczesnym etapie. Jednym z objawów, które mogą zaniepokoić przyszłą mamę, jest plamienie implantacyjne. Czym jest plamienie implantacyjne? Czy może być powodem do zmartwień?

  • Metody antykoncepcji – rodzaje, skuteczność i jak wybrać najlepszą dla siebie

    Antykoncepcja jest jednym z najważniejszych zagadnień zdrowotnych i społecznych, odgrywającym kluczową rolę w życiu osób aktywnych seksualnie. W kontekście planowania rodziny oraz odpowiedzialnego podejścia do prokreacji coraz więcej osób poszukuje skutecznych i bezpiecznych metod zapobiegania ciąży. Wybór odpowiedniej metody antykoncepcji zależy od wielu czynników, takich jak wiek, stan zdrowia, preferencje dotyczące komfortu stosowania oraz plany na przyszłość. Istnieje wiele różnorodnych metod, które różnią się zarówno pod względem skuteczności, jak i potencjalnych skutków ubocznych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.