Plamienie implantacyjne - ile trwa i jak wygląda?
Anna Posmykiewicz

Plamienie implantacyjne - ile trwa i jak wygląda?

Plamienie implantacyjne (lub inaczej krwawienie implantacyjne), może być bardzo wczesnym objawem ciąży. Dochodzi do niego w momencie, kiedy zarodek zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy i tym samym powoduje niewielkie uszkodzenie przebiegających w niej naczyń krwionośnych. Należy pamiętać jednak o tym, że plamienie implantacyjne nie jest stałym objawem ciąży i nie musi pojawić się ono u każdej kobiety spodziewającej się dziecka.

Kiedy pojawia się krwawienie implantacyjne?

Do plamienia implantacyjnego dochodzi zwykle mniej więcej od 6. do 12. dni po zapłodnieniu, czyli pojawia się ono praktycznie w terminie spodziewanego krwawienia miesiączkowego. Dlatego też wiele kobiet myśli, że po prostu wystąpiło u nich comiesięczne krwawienie miesiączkowe i nie spodziewają się tego, że mogą już być w ciąży.

Jak wygląda plamienia implantacyjne? Ile trwa plamienie implantacyjne?

Krwawienie implantacyjne jest zazwyczaj bardzo skąpe, co odróżnia je od normalnej miesiączki. Czasami jest to dosłownie kilka kropli krwi i w takiej sytuacji kobieta może go w ogóle nie zauważyć.

Plamienie implantacyjne trwa zwykle krócej niż krwawienie miesiączkowe. Ponadto jego czas trwania wynosi do 3 dni, niemniej zdarza się, że trwa ono jedynie kilka godzin.

Należy też pamiętać o tym, że plamienie implantacyjne od zwykłej miesiączki różni się także tym, że w czasie jego trwania kobieta zazwyczaj nie odczuwa żadnych nieprzyjemnych dolegliwości. Inaczej jest w czasie miesiączki, kiedy prawie każda kobieta odczuwa skurczowe bóle brzucha, które mogą być różnie nasilone. Zazwyczaj w okresie menstruacji kobiety skarżą się też z powodu uogólnionego złego samopoczucia, osłabienia lub odwrotnie – rozdrażniania. Ponadto, plamienie implantacyjne od krwawienia miesiączkowego różni się też tym, że ma ono kolor bardziej brązowy, brunatny, zaś krew miesiączkowa jest zwykle intensywnie czerwona.

Polecane dla Ciebie

Jakie zatem innego rodzaju krwawienia mogą wystąpić w okresie ciąży?

Niestety krwawienie w ciąży czasami może mieć związek z ciążą pozamaciczną. Czym jest ciąża pozamaciczna? W przypadku ciąży pozamacicznej, czyli ektopowej, zapłodniona komórka jajowa zamiast w trzonie macicy zagnieżdża się w bańce jajowodu (jest to aż 90 % wszystkich ciąż pozamacicznych). Zdecydowanie rzadziej ciąża ektopowa rozwija się w obrębie jajnika, innej części jajowodu, szyjki macicy i otrzewnej. Zwykle pierwszym objawem ciąży pozamacicznej, tak samo jak w przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży, jest zatrzymanie się u kobiety krwawienia miesięcznego. Ponadto zaczynają się też pojawiać inne, niepokojące objawy. Przede wszystkim kobieta zaczyna odczuwać ból brzucha, zwłaszcza w okolicy podbrzusza, czasami ból ten może promieniować do barków, jak również do okolicy obojczyka. Poza tym, zwykle w drugim tygodniu od zatrzymania się krwawienia miesięcznego, zaczyna się również krwawienie z dróg rodnych, które czasami może być naprawdę bardzo obfite. Ponadto w sytuacji, kiedy kobieta zgłasza się do lekarza, czasami można wyczuć jednostronny guz w rzucie przydatków. Zdarza się też, że kobieta jest tak bardzo osłabiona, że pojawiają się omdlenia oraz przyspieszenie czynności serca (tachykardia) oraz stany podgorączkowe. W zależności od lokalizacji zagnieżdżonej zapłodnionej komórki jajowej, ciąża ektopowa może rozwijać się w sposób ostry lub przewlekły. W ostrym przebiegu dochodzi zwykle do zapalenia otrzewnej oraz objawów wstrząsu na skutek utraty przez kobietę dużej ilości krwi w wyniku obfitego krwawienia spowodowanego pęknięciem jajowodu, kobieta od razu jest operowana. W przypadku przewlekłego przebiegu ciąży pozamacicznej obecne są mało charakterystyczne objawy wynikające z obecności ciąży oraz przewlekłego niewielkiego krwawienia do jamy otrzewnej. Postać przewlekła  ciąży pozamacicznej często zatem jest trudna do szybkiego rozpoznania i dlatego zabieg operacyjny może odwlekać się w czasie. 

Ponadto, w okresie ciąży jeszcze jednym powodem krwawienia może być niestety poronienie. Jakie mogą być przyczyny poronienia? Duży odsetek poronień, bo około 40 %, jest związanych z nieprawidłowościami w obrębie rozwijającego się płodu, jak również błon płodowych, pępowiny i łożyska. Brak pępowiny lub brak w niej naczyń krwionośnych, nieprawidłowo rozwijająca się kosmówka i doczesna (błony płodowe) oraz zaburzenia związane z organogenezą (tworzeniem się narządów) są też przyczyną poronienia. Ponadto zmiany patologiczne w kobiecych narządach rodnych są często przyczyną nieprawidłowego rozwoju płodu i następczego poronienia. Zalicza się do nich przede wszystkim nieprawidłowe  położenie macicy, niedorozwój  macicy, wady rozwojowe macicy, mięśniaki macicy, guzy jajników. Dodatkowo, za poronienie mogą być odpowiedzialne też czynniki hormonalne.

Największą rolę w procesie poronienia przypisuje się niewydolności ciałka żółtego, które w okresie ciąży produkuje duże ilości progesteronu odpowiedzialnego za prawidłowy rozwój ciąży. Dodatkową rolę odgrywa zbyt mała produkcja gonadotropiny kosmówkowej (beta-HCG), która w prawidłowych warunkach jest tworzona głównie przez jedną z błon płodowych. Niedobór głównie tych dwóch hormonów może przyczynić się do straty ciąży. Jakie są zatem objawy poronienia? Przebieg kliniczny poronienia charakteryzuje się zawsze krwawieniem (chyba, że jest to tzw. poronienie zagrażające). Charakter krwawienia może być różny: od niewielkiego krwawienia do bardzo obfitego krwotoku. Dodatkowy objaw poronienia to ból, który związany jest z kurczącą się macicą. Właśnie poprzez te skurcze dochodzi do wydalenia z organizmu kobiety jaja płodowego. 

Plamienie implantacyjne jest zjawiskiem zupełnie normalnym i prawidłowym. Jednak biorąc pod  uwagę fakt, że w okresie ciąży mogą być też obecne inne przyczyny wywołujące krwawienie, zawsze lepiej skonsultować się z ginekologiem. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Łysienie poporodowe – jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży i jak sobie z nim radzić?

    Każda kobieta marzy o tym, aby jej włosy były piękne, gęste i lśniące. I właśnie w okresie ciąży włosy takie się stają — są mocniejsze i wyglądają zdrowiej niż przed ciążą. Niestety, ten stan nie będzie utrzymywał się długo, ponieważ włosy zaczynają wypadać zazwyczaj po porodzie. Mówi się wówczas, że doszło do łysienia poporodowego. Czy jest ono groźne? Co robić, gdy po ciąży nadmiernie wypadają włosy? Podpowiadamy.

  • USG genetyczne – kiedy wykonać? Ile kosztuje i co może pokazać?

    Badanie USG genetyczne jest w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety ciężarnej. Jest ono jednym z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie trwania ciąży. Podczas badania oceniana jest m.in. anatomia płodu oraz ryzyko aberracji chromosomowych. Jak wygląda obowiązkowe badanie prenatalne i ile kosztuje USG genetyczne?

  • Jakie zmiany hormonalne zachodzą w organizmie kobiety w trakcie ciąży?

    Burza hormonalna to potoczne określenie na wszelkiego rodzaju zmiany zachodzące w gospodarce gruczołów dokrewnych w trakcie trwania ciąży. Każdą kobietę ciężarną dotyczą te same wahania, niemniej towarzyszą im różne odczucia. Co dzieje się z organizmem kobiety w czasie ciąży? Jakie hormony działają na początku ciąży oraz co kortyzol ma wspólnego ze zmiennością nastroju?

  • Pierwsze objawy ciąży – po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

    Mdłości, zawroty głowy, tkliwość piersi? Czy te objawy świadczą o tym, że kobieta jest w ciąży? Owszem, mogą na to wskazywać, niemniej nie muszą. Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa nie definiują jednoznacznie tzw. wczesnych i późnych objawów ciąży. Można jednak wyróżnić zarówno prawdopodobne, jak i pewne jej oznaki.

  • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

    Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij