Plamienie implantacyjne - ile trwa i jak wygląda?
Anna Posmykiewicz

Plamienie implantacyjne - ile trwa i jak wygląda?

Plamienie implantacyjne (lub inaczej krwawienie implantacyjne), może być bardzo wczesnym objawem ciąży. Dochodzi do niego w momencie, kiedy zarodek zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy i tym samym powoduje niewielkie uszkodzenie przebiegających w niej naczyń krwionośnych. Należy pamiętać jednak o tym, że plamienie implantacyjne nie jest stałym objawem ciąży i nie musi pojawić się ono u każdej kobiety spodziewającej się dziecka.

Kiedy pojawia się krwawienie implantacyjne?

Do plamienia implantacyjnego dochodzi zwykle mniej więcej od 6. do 12. dni po zapłodnieniu, czyli pojawia się ono praktycznie w terminie spodziewanego krwawienia miesiączkowego. Dlatego też wiele kobiet myśli, że po prostu wystąpiło u nich comiesięczne krwawienie miesiączkowe i nie spodziewają się tego, że mogą już być w ciąży.

Jak wygląda plamienia implantacyjne? Ile trwa plamienie implantacyjne?

Krwawienie implantacyjne jest zazwyczaj bardzo skąpe, co odróżnia je od normalnej miesiączki. Czasami jest to dosłownie kilka kropli krwi i w takiej sytuacji kobieta może go w ogóle nie zauważyć.

Plamienie implantacyjne trwa zwykle krócej niż krwawienie miesiączkowe. Ponadto jego czas trwania wynosi do 3 dni, niemniej zdarza się, że trwa ono jedynie kilka godzin.

Należy też pamiętać o tym, że plamienie implantacyjne od zwykłej miesiączki różni się także tym, że w czasie jego trwania kobieta zazwyczaj nie odczuwa żadnych nieprzyjemnych dolegliwości. Inaczej jest w czasie miesiączki, kiedy prawie każda kobieta odczuwa skurczowe bóle brzucha, które mogą być różnie nasilone. Zazwyczaj w okresie menstruacji kobiety skarżą się też z powodu uogólnionego złego samopoczucia, osłabienia lub odwrotnie – rozdrażniania. Ponadto, plamienie implantacyjne od krwawienia miesiączkowego różni się też tym, że ma ono kolor bardziej brązowy, brunatny, zaś krew miesiączkowa jest zwykle intensywnie czerwona.

Powiązane produkty

Jakie zatem innego rodzaju krwawienia mogą wystąpić w okresie ciąży?

Niestety krwawienie w ciąży czasami może mieć związek z ciążą pozamaciczną. Czym jest ciąża pozamaciczna? W przypadku ciąży pozamacicznej, czyli ektopowej, zapłodniona komórka jajowa zamiast w trzonie macicy zagnieżdża się w bańce jajowodu (jest to aż 90 % wszystkich ciąż pozamacicznych). Zdecydowanie rzadziej ciąża ektopowa rozwija się w obrębie jajnika, innej części jajowodu, szyjki macicy i otrzewnej. Zwykle pierwszym objawem ciąży pozamacicznej, tak samo jak w przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży, jest zatrzymanie się u kobiety krwawienia miesięcznego. Ponadto zaczynają się też pojawiać inne, niepokojące objawy. Przede wszystkim kobieta zaczyna odczuwać ból brzucha, zwłaszcza w okolicy podbrzusza, czasami ból ten może promieniować do barków, jak również do okolicy obojczyka. Poza tym, zwykle w drugim tygodniu od zatrzymania się krwawienia miesięcznego, zaczyna się również krwawienie z dróg rodnych, które czasami może być naprawdę bardzo obfite. Ponadto w sytuacji, kiedy kobieta zgłasza się do lekarza, czasami można wyczuć jednostronny guz w rzucie przydatków. Zdarza się też, że kobieta jest tak bardzo osłabiona, że pojawiają się omdlenia oraz przyspieszenie czynności serca (tachykardia) oraz stany podgorączkowe. W zależności od lokalizacji zagnieżdżonej zapłodnionej komórki jajowej, ciąża ektopowa może rozwijać się w sposób ostry lub przewlekły. W ostrym przebiegu dochodzi zwykle do zapalenia otrzewnej oraz objawów wstrząsu na skutek utraty przez kobietę dużej ilości krwi w wyniku obfitego krwawienia spowodowanego pęknięciem jajowodu, kobieta od razu jest operowana. W przypadku przewlekłego przebiegu ciąży pozamacicznej obecne są mało charakterystyczne objawy wynikające z obecności ciąży oraz przewlekłego niewielkiego krwawienia do jamy otrzewnej. Postać przewlekła  ciąży pozamacicznej często zatem jest trudna do szybkiego rozpoznania i dlatego zabieg operacyjny może odwlekać się w czasie. 

Ponadto, w okresie ciąży jeszcze jednym powodem krwawienia może być niestety poronienie. Jakie mogą być przyczyny poronienia? Duży odsetek poronień, bo około 40 %, jest związanych z nieprawidłowościami w obrębie rozwijającego się płodu, jak również błon płodowych, pępowiny i łożyska. Brak pępowiny lub brak w niej naczyń krwionośnych, nieprawidłowo rozwijająca się kosmówka i doczesna (błony płodowe) oraz zaburzenia związane z organogenezą (tworzeniem się narządów) są też przyczyną poronienia. Ponadto zmiany patologiczne w kobiecych narządach rodnych są często przyczyną nieprawidłowego rozwoju płodu i następczego poronienia. Zalicza się do nich przede wszystkim nieprawidłowe  położenie macicy, niedorozwój  macicy, wady rozwojowe macicy, mięśniaki macicy, guzy jajników. Dodatkowo, za poronienie mogą być odpowiedzialne też czynniki hormonalne.

Największą rolę w procesie poronienia przypisuje się niewydolności ciałka żółtego, które w okresie ciąży produkuje duże ilości progesteronu odpowiedzialnego za prawidłowy rozwój ciąży. Dodatkową rolę odgrywa zbyt mała produkcja gonadotropiny kosmówkowej (beta-HCG), która w prawidłowych warunkach jest tworzona głównie przez jedną z błon płodowych. Niedobór głównie tych dwóch hormonów może przyczynić się do straty ciąży. Jakie są zatem objawy poronienia? Przebieg kliniczny poronienia charakteryzuje się zawsze krwawieniem (chyba, że jest to tzw. poronienie zagrażające). Charakter krwawienia może być różny: od niewielkiego krwawienia do bardzo obfitego krwotoku. Dodatkowy objaw poronienia to ból, który związany jest z kurczącą się macicą. Właśnie poprzez te skurcze dochodzi do wydalenia z organizmu kobiety jaja płodowego. 

Plamienie implantacyjne jest zjawiskiem zupełnie normalnym i prawidłowym. Jednak biorąc pod  uwagę fakt, że w okresie ciąży mogą być też obecne inne przyczyny wywołujące krwawienie, zawsze lepiej skonsultować się z ginekologiem. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy, jaki wybrać i jak go wykonać?

    Po jakim czasie od zapłodnienia test może wykryć ciążę? Najbardziej wiarygodny wynik uzyskasz, wykonując test w dniu spodziewanej miesiączki. Możesz też zrobić go wcześniej, ale pamiętaj, że im wcześniej go wykonasz, tym większe ryzyko fałszywie negatywnego wyniku. i Sprawdź, co jeszcze można zrobić, aby potwierdzić ciążę

  • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

    Współcześnie wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

    Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij