4. tydzień ciąży – co dzieje się w czwartym tygodniu ciąży i jak wygląda zarodek?
Łukasz Stelmaszczyk

4. tydzień ciąży – co dzieje się w czwartym tygodniu ciąży i jak wygląda zarodek?

To kolejny ważny i pełen zmian tydzień. Trwa on od 22. do 28. dnia, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Na początku 4. tygodnia zapłodniona komórka jajowa zagłębia się w błonę śluzową macicy. Rozpoczyna to kilkudniowy etap zwany implantacją lub zagnieżdżeniem.

4. tydzień ciąży — implantacja zarodka

 

 

 

4. tydzień ciąży kończy się całkowitym zagłębieniem blastocysty (zapłodniona komórka jajowa w danym stadium rozwoju) oraz wytworzeniem pierwotnego krążenia maciczno–łożyskowego. Jeżeli zapłodniona komórka jajowa zagnieździ się w innym miejscu niż jama macicy, mamy do czynienia z ciążą pozamaciczną (ciąża pozamaciczna najczęściej występuje w części bańkowej jajowodu). W czasie implantacji komórki cały czas się mnożą. Wytwarza się jama owodniowa, pęcherzyk żółtkowy pierwotny i jama kosmówkowa — z tych struktur będzie się potem tworzył pęcherz płodowy i łożysko.

Kiedy robić USG i test ciążowy?

W czwartym tygodniu ciąży na teście ciążowym powinny pojawić się dwie kreski. Jeśli tak nie jest, nie oznacza to niepowodzenia. Może owulacja miała miejsce później i z testem jeszcze trzeba poczekać. Czulszym badaniem jest pobranie krwi i oznaczenie stężenia beta hCG. Przy założeniu, że zapłodnienie miało miejsce na początku trzeciego tygodnia, wartości beta hCG powinny mieścić się w przedziale od ok. 5 do ok. 130 mIU/ml. W badaniu USG trudno będzie jeszcze dostrzec pęcherzyk ciążowy, choć czasem się to udaje pod koniec czwartego tygodnia.

Polecane dla Ciebie

Czy w ciąży może wystąpić miesiączka?

Miesiączka nie może wystąpić, ale…

W czasie implantacji zapłodnionej komórki jajowej w błonę śluzową macicy (endometrium) może dojść do delikatnego zranienia. Zanim się wygoi, może spowodować krwawienie przypominające mało obfitą, krótką miesiączkę.

Dodatkowo zbiega się to w czasie z terminem, w którym miesiączka powinna wystąpić, gdyby nie doszło do zapłodnienia, dlatego też wiele kobiet mylnie interpretuje takie krwawienie jako okres. Ginekolog położnik zawsze jako jedno z pierwszych zadaje pytanie o termin ostatniej miesiączki, a kolejne o jej charakter — jeśli była niedawno i była zupełnie typowa, najprawdopodobniej do zapłodnienia nie doszło, jeśli natomiast była „jakaś inna, skąpa, krótka”, jeszcze nic straconego — może była to implantacja zarodka w jamie macicy.

Co można, a czego nie można robić w czwartym tygodniu ciąży?

W zasadzie można robić wszystko, co zdrowe, byle z umiarem. Kobiety uprawiające sport nie powinny w ciąży podnosić sobie w żaden sposób poprzeczki. Na początku powinny trenować w około 80 proc. dotychczasowych wysiłków i stopniowo zmniejszać intensywność treningów. Na początku prawidłowej, niezagrożonej ciąży nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o seks. Dozwolone są każde pozycje. Oczywiście nie można palić papierosów, pić alkoholu, ani też stosować innych używek czy leków, poza tymi przepisanymi przez lekarza. Cały czas należy przyjmować kwas foliowy w odpowiedniej dawce i dobrze się odżywiać.

Co zrobić, jeśli się nie udało?

Jeśli miesiączka pojawiła się o czasie, a na teście ciążowym nie pojawiła się druga kreska sugerująca ciążę, nie ma się co załamywać — trzeba próbować dalej.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, dopiero jeśli przez 12 miesięcy pomimo regularnego współżycia (około 4 razy w tygodniu) kobieta nie może zajść w ciążę, mówimy o niepłodności.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że niepłodność — w przeciwieństwie do bezpłodności — jest w większości przypadków stanem odwracalnym.

Tylko około 10–20% parom udaje się zajść w ciążę w pierwszym cyklu po rozpoczęciu starania.

Dowiedz się więcej w jaki sposób zaczyna się ciąża — przeczytaj artykuł: Owulacja, zapłodnienie, implantacja. Jak zaczyna się ciąża?

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Łysienie poporodowe – jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży i jak sobie z nim radzić?

    Każda kobieta marzy o tym, aby jej włosy były piękne, gęste i lśniące. I właśnie w okresie ciąży włosy takie się stają — są mocniejsze i wyglądają zdrowiej niż przed ciążą. Niestety, ten stan nie będzie utrzymywał się długo, ponieważ włosy zaczynają wypadać zazwyczaj po porodzie. Mówi się wówczas, że doszło do łysienia poporodowego. Czy jest ono groźne? Co robić, gdy po ciąży nadmiernie wypadają włosy? Podpowiadamy.

  • USG genetyczne – kiedy wykonać? Ile kosztuje i co może pokazać?

    Badanie USG genetyczne jest w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety ciężarnej. Jest ono jednym z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie trwania ciąży. Podczas badania oceniana jest m.in. anatomia płodu oraz ryzyko aberracji chromosomowych. Jak wygląda obowiązkowe badanie prenatalne i ile kosztuje USG genetyczne?

  • Jakie zmiany hormonalne zachodzą w organizmie kobiety w trakcie ciąży?

    Burza hormonalna to potoczne określenie na wszelkiego rodzaju zmiany zachodzące w gospodarce gruczołów dokrewnych w trakcie trwania ciąży. Każdą kobietę ciężarną dotyczą te same wahania, niemniej towarzyszą im różne odczucia. Co dzieje się z organizmem kobiety w czasie ciąży? Jakie hormony działają na początku ciąży oraz co kortyzol ma wspólnego ze zmiennością nastroju?

  • Pierwsze objawy ciąży – po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

    Mdłości, zawroty głowy, tkliwość piersi? Czy te objawy świadczą o tym, że kobieta jest w ciąży? Owszem, mogą na to wskazywać, niemniej nie muszą. Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa nie definiują jednoznacznie tzw. wczesnych i późnych objawów ciąży. Można jednak wyróżnić zarówno prawdopodobne, jak i pewne jej oznaki.

  • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

    Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij