4. tydzień ciąży – co dzieje się w czwartym tygodniu ciąży i jak wygląda zarodek?
Łukasz Stelmaszczyk

4. tydzień ciąży – co dzieje się w czwartym tygodniu ciąży i jak wygląda zarodek?

To kolejny ważny i pełen zmian tydzień. Trwa on od 22. do 28. dnia, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Na początku 4. tygodnia zapłodniona komórka jajowa zagłębia się w błonę śluzową macicy. Rozpoczyna to kilkudniowy etap zwany implantacją lub zagnieżdżeniem.

4. tydzień ciąży — implantacja zarodka

 infografika implantacja zarodka w 4. tygodniu ciąży

 

infografika implantacja zarodka w 4. tygodniu ciąży

 

4. tydzień ciąży kończy się całkowitym zagłębieniem blastocysty (zapłodniona komórka jajowa w danym stadium rozwoju) oraz wytworzeniem pierwotnego krążenia maciczno–łożyskowego. Jeżeli zapłodniona komórka jajowa zagnieździ się w innym miejscu niż jama macicy, mamy do czynienia z ciążą pozamaciczną (ciąża pozamaciczna najczęściej występuje w części bańkowej jajowodu). W czasie implantacji komórki cały czas się mnożą. Wytwarza się jama owodniowa, pęcherzyk żółtkowy pierwotny i jama kosmówkowa — z tych struktur będzie się potem tworzył pęcherz płodowy i łożysko.

Kiedy robić USG i test ciążowy?

infografika test ciążowy

W czwartym tygodniu ciąży na teście ciążowym powinny pojawić się dwie kreski. Jeśli tak nie jest, nie oznacza to niepowodzenia. Może owulacja miała miejsce później i z testem jeszcze trzeba poczekać. Czulszym badaniem jest pobranie krwi i oznaczenie stężenia beta hCG. Przy założeniu, że zapłodnienie miało miejsce na początku trzeciego tygodnia, wartości beta hCG powinny mieścić się w przedziale od ok. 5 do ok. 130 mIU/ml. W badaniu USG trudno będzie jeszcze dostrzec pęcherzyk ciążowy, choć czasem się to udaje pod koniec czwartego tygodnia.

Powiązane produkty

Czy w ciąży może wystąpić miesiączka?

infografika krwawienie implantacyjne

Miesiączka nie może wystąpić, ale…

W czasie implantacji zapłodnionej komórki jajowej w błonę śluzową macicy (endometrium) może dojść do delikatnego zranienia. Zanim się wygoi, może spowodować krwawienie przypominające mało obfitą, krótką miesiączkę.

Dodatkowo zbiega się to w czasie z terminem, w którym miesiączka powinna wystąpić, gdyby nie doszło do zapłodnienia, dlatego też wiele kobiet mylnie interpretuje takie krwawienie jako okres. Ginekolog położnik zawsze jako jedno z pierwszych zadaje pytanie o termin ostatniej miesiączki, a kolejne o jej charakter — jeśli była niedawno i była zupełnie typowa, najprawdopodobniej do zapłodnienia nie doszło, jeśli natomiast była „jakaś inna, skąpa, krótka”, jeszcze nic straconego — może była to implantacja zarodka w jamie macicy.

Co można, a czego nie można robić w czwartym tygodniu ciąży?

infografika zalecenia w 4. tygodniu ciąży

infografika zalecenia w 4. tygodniu ciąży

W zasadzie można robić wszystko, co zdrowe, byle z umiarem. Kobiety uprawiające sport nie powinny w ciąży podnosić sobie w żaden sposób poprzeczki. Na początku powinny trenować w około 80 proc. dotychczasowych wysiłków i stopniowo zmniejszać intensywność treningów. Na początku prawidłowej, niezagrożonej ciąży nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o seks. Dozwolone są każde pozycje. Oczywiście nie można palić papierosów, pić alkoholu, ani też stosować innych używek czy leków, poza tymi przepisanymi przez lekarza. Cały czas należy przyjmować kwas foliowy w odpowiedniej dawce i dobrze się odżywiać.

Co zrobić, jeśli się nie udało?

infografika szanse na ciąże w 4. tygodniu ciąży

Jeśli miesiączka pojawiła się o czasie, a na teście ciążowym nie pojawiła się druga kreska sugerująca ciążę, nie ma się co załamywać — trzeba próbować dalej.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, dopiero jeśli przez 12 miesięcy pomimo regularnego współżycia (około 4 razy w tygodniu) kobieta nie może zajść w ciążę, mówimy o niepłodności.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że niepłodność — w przeciwieństwie do bezpłodności — jest w większości przypadków stanem odwracalnym.

Tylko około 10–20% parom udaje się zajść w ciążę w pierwszym cyklu po rozpoczęciu starania.

Dowiedz się więcej w jaki sposób zaczyna się ciąża — przeczytaj artykuł: Owulacja, zapłodnienie, implantacja. Jak zaczyna się ciąża?

przycisk pobrania infografiki

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy, jaki wybrać i jak go wykonać?

    Po jakim czasie od zapłodnienia test może wykryć ciążę? Najbardziej wiarygodny wynik uzyskasz, wykonując test w dniu spodziewanej miesiączki. Możesz też zrobić go wcześniej, ale pamiętaj, że im wcześniej go wykonasz, tym większe ryzyko fałszywie negatywnego wyniku. i Sprawdź, co jeszcze można zrobić, aby potwierdzić ciążę

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

  • Stymulacja hormonalna jajników. Zasady, protokół przed in vitro

    Stymulacja hormonalna jajników to ważny element w procesie zapłodnienia in vitro. Jest procedurą, która może pomóc wielu kobietom zmagającym się z problemami z owulacją w zrealizowaniu marzenia o macierzyństwie. Ale co to dokładnie oznacza i jak przebiega ten proces? 

  • Suplementy diety i witaminy wspomagające płodność  mężczyzn i kobiet

    Sposób odżywiania w znaczącym stopniu warunkuje płodność kobiet i mężczyzn w okresie reprodukcyjnym. Niekiedy jednak nawet właściwa dieta nie jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników. Wówczas pomocna okazuje się suplementacja. W przypadku kobiet zwykle rekomendowanymi podstawowymi składnikami, które warto włączyć do przyjmowania przed zajściem w ciąże są: kwas foliowy i witaminy z grupy B, witamina D3, kwas EPA, antyoksydanty, a w przypadku stwierdzonych niedoborów również żelazo. Mężczyznom zaleca się przyjmowanie antyoksydantów, witaminy D3, kwasu EPA omega-3, a także w przypadku zdiagnozowania obniżonego poziomu: magnezu, cynku i selenu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl