Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?
Anna Posmykiewicz

Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

Każda kobieta w czasie ciąży bardzo dba o siebie. Regularnie odwiedza swojego ginekologa, który zleca jej comiesięczne badania, dzięki którym wiadomo czy kobieta jest zdrowa oraz czy nic nie zagraża maleństwu. Zazwyczaj są to badania laboratoryjne: morfologia krwi, badanie ogólne moczu, poziom glukozy oraz raz na jakiś czas rutynowe usg. Zdarza się jednak, że czasami zachodzi potrzeba wykonania jeszcze innych badań, np. bardziej dokładnych badań laboratoryjnych, dodatkowego usg czy też KTG.

Co zatem oznacza tajemniczy skrót KTG?

KTG to inaczej kardiotokografia, czyli badanie polegające na monitorowaniu serca płodu wraz z jednoczasowym zapisem czynności skurczowej mięśnia macicy. Tak naprawdę badanie kardiotokograficzne składa się z dwóch badań: tokografii oraz kardiografii. Na czym polegają te dwa badania? Kardiografia polega na ciągłej rejestracji czynności serca płodu za pomocą elektrokardiografu lub sondy ultrasonograficznej, dzięki której można ocenić czynność skurczowo-rozkurczową serca płodu. Tokografia jest natomiast rejestracją czynności skurczowej macicy. Rejestracja ta może odbywać się poprzez czujnik zewnętrzny, który umieszczany jest na brzuchu ciężarnej kobiety. Rejestracja czynności skurczowej macicy jest też możliwa dzięki ocenie zmiany ciśnienia wewnątrz jamy macicy, co mierzone jest za pomocą cewnika.

Jak powinno przeprowadzać się badanie KTG?

Badanie KTG trwa zazwyczaj pół godziny (mówi się, że jest to tzw. podstawowe badanie KTG). W niektórych przypadkach czas trwania pomiaru kardiotokograficznego można przedłużyć nawet do godziny. Zdarza się, że w określonych przypadkach aparat do wykonywania KTG jest podłączony prawie przez cały czas trwania porodu. W czasie trwania badania przyszła mama nie powinna niestety zmieniać pozycji ciała - zwykle zaleca się, aby kobieta położyła się na lewym boku po to, aby nie uciskać żyły głównej. Badanie KTG wykonuje się najwcześniej w 25 tygodniu ciąży. Zazwyczaj, jeśli nie ma żadnych wskazań medycznych, ginekolog prowadzący ciążę nie zleca tego badania tak wcześnie, tylko dopiero w okolicy przewidywanego terminu porodu. Od tego czasu zwykle kobieta musi stawiać się na badanie regularnie, mniej więcej co dwa- trzy dni. 

Polecane dla Ciebie

Jakie są wskazania do wykonania badania KTG?

Badanie KTG wykonuje się planowo w okolicy terminu zbliżającego się porodu, a potem do czasu rozwiązania kobieta co dwa- trzy dni stawia się na kolejne badania. Jednak KTG można też wykonywać w sytuacjach, kiedy kobieta odczuwa w okresie ciąży różnego rodzaju dolegliwości lub też cierpi z powodu konkretnych chorób. Dlatego też wskazaniem do wykonania KTG jest przede wszystkim ból brzucha u kobiety ciężarnej (oczywiście musi być to ból długotrwający lub często powtarzający się, jednorazowy lekki ból nie jest wskazaniem do wykonywania badania) lub też krwawienie z pochwy. Ponadto, KTG jest zalecane w sytuacji, kiedy przyszła mama cierpi z powodu nadciśnienia tętniczego w okresie ciąży lub też ma problemy z nerkami. KTG warto wykonać także w przypadku konfliktu serologicznego lub też kiedy doszło do urazu brzucha w czasie trwania ciąży. Badanie to jest również przydatne w przypadku przenoszonej ciąży oraz płodu, u którego stwierdzono hipotrofię. A co daje wykonanie zapisu KTG? Dzięki KTG lekarz oraz położna może przede wszystkim stwierdzić czy płód żyje. Ponadto, dzięki temu badaniu można ocenić czy płód jest dotleniony oraz czy nie doszło do niewydolności łożyska.

Co zatem lekarz ginekolog i położna jest w stanie odczytać z badania KTG?

Przede wszystkim dzięki temu badaniu ginekolog i położna są w stanie stwierdzić, jak szybko bije serduszko dziecka, czyli jaka jest częstość akcji serca. Za normę przyjmuje się, jeśli podstawowa czynność serca płodu waha się w granicach pomiędzy 110 a 150 uderzeń na minutę. O przyspieszonej czynności serca, czyli tachykardii, mówi się, jeśli częstość akcji serca płodu przekracza 150 uderzeń na minutę. O zwolnionej czynności serca, czyli bradykardii, mówi się natomiast wówczas, kiedy akcja serca płodu wynosi mniej niż 110 uderzeń na minutę. Co może być odpowiedzialne za przyspieszenie czynności serca u płodu? Za wywołanie tachykardii odpowiedzialna jest zazwyczaj infkecja wewnątrzmaciczna lub też choroba infekcyjna matki. Za wywołanie bradykardii natomiast zwykle odpowiedzialne jest niedotlenienie płodu. 
W zapisie badania KTG można też zaobserwować oscylacje, czyli wahania częstotliwości akcji serca płodu. Prawidłowa zmienność czynnościi serca płodu powinna wynosić od 6 do 25 uderzeń na minutę i zwykle ma ona związek z ruchami płodu. Zmienność zmniejszona, czyli poniżej 6 uderzeń na minutę, może mieć związek ze snem płodu, zaś zmienność skacząca (powyżej 25 uderzeń na minutę) z uciskiem pępowiny. Natomiast brak zmienności czynności serca płodu (czyli amplituda zmian poniżej 2 uderzeń na minutę) może być następstwem niedotlenienia płodu lub też zażywania przez matkę leków uspokajających. 

Jak można podzielić badanie KTG?

Badanie KTG można podzielić na badanie niestresowe i stresowe. KTG niestresowe to po prostu zwykłe badanie KTG. Zaś o teście stresowym mówi sie wówczas, kiedy podczas zapisu KTG kobieta otrzymuje niewielkie dawki oksytocyny, czyli hormonu wyzwalającego czynność skurczową mięśnia macicy, co ma na celu obciążyć serce płodu. Ten rodzaj KTG jest wykonywany w przedporodowym nadzorze, może go zalecić tylko ginkeolog. 
Badanie KTG jest bardzo prostym do wykonania badaniem, jednak może dostarczyć wielu niezbędnych informacji o stanie zdrowia płodu. Dzięki zapisowi kardiotokograficznemu lekarz może ocenić, czy poród przebiega prawidłowo i czy kobieta może ukonczyć go siłami natury czy też zajdzie potrzeba cięcia cesarskiego, które w danym momencie będzie wskazane ze względu na stan zdrowia płodu.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Łysienie poporodowe – jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży i jak sobie z nim radzić?

    Każda kobieta marzy o tym, aby jej włosy były piękne, gęste i lśniące. I właśnie w okresie ciąży włosy takie się stają — są mocniejsze i wyglądają zdrowiej niż przed ciążą. Niestety, ten stan nie będzie utrzymywał się długo, ponieważ włosy zaczynają wypadać zazwyczaj po porodzie. Mówi się wówczas, że doszło do łysienia poporodowego. Czy jest ono groźne? Co robić, gdy po ciąży nadmiernie wypadają włosy? Podpowiadamy.

  • USG genetyczne – kiedy wykonać? Ile kosztuje i co może pokazać?

    Badanie USG genetyczne jest w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety ciężarnej. Jest ono jednym z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie trwania ciąży. Podczas badania oceniana jest m.in. anatomia płodu oraz ryzyko aberracji chromosomowych. Jak wygląda obowiązkowe badanie prenatalne i ile kosztuje USG genetyczne?

  • Jakie zmiany hormonalne zachodzą w organizmie kobiety w trakcie ciąży?

    Burza hormonalna to potoczne określenie na wszelkiego rodzaju zmiany zachodzące w gospodarce gruczołów dokrewnych w trakcie trwania ciąży. Każdą kobietę ciężarną dotyczą te same wahania, niemniej towarzyszą im różne odczucia. Co dzieje się z organizmem kobiety w czasie ciąży? Jakie hormony działają na początku ciąży oraz co kortyzol ma wspólnego ze zmiennością nastroju?

  • Pierwsze objawy ciąży – po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

    Mdłości, zawroty głowy, tkliwość piersi? Czy te objawy świadczą o tym, że kobieta jest w ciąży? Owszem, mogą na to wskazywać, niemniej nie muszą. Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa nie definiują jednoznacznie tzw. wczesnych i późnych objawów ciąży. Można jednak wyróżnić zarówno prawdopodobne, jak i pewne jej oznaki.

  • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

    Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij