Właściwa pielęgnacja blizny po cesarskim cięciu obejmuje m.in. wiedzę czym smarować bliznę oraz jak masować bliznę.
Karolina  Wasilewska

Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

  1. Rana po CC 
  2. Jak powinna wyglądać blizna po CC?
  3. Rozejście się blizny po cesarce
  4. Plastry i maści na blizny po cesarce
  5. Fizjoterapia blizny po cesarskim cięciu

Rana po CC 

O ranę pooperacyjną po cesarskim cięciu można zacząć dbać już od pierwszych godzin po porodzie. Zazwyczaj informacje dotyczące świeżej rany i sposobów pielęgnacji są przedstawiane pacjentce przez położną na oddziale. Występuje tu nieraz pewna trudność w zastosowaniu się do zaleceń ze względu na ogromne emocje związane z porodem i nową rolą, jaką kobieta zaczęła pełnić, oraz przez ból towarzyszący kobiecie w pierwszych godzinach lub też dobach od porodu. Dlatego też wiedzę na temat obchodzenia się z raną warto przyswoić sobie wcześniej – np. w szkole rodzenia czy na wizycie u fizjoterapeuty uroginekologicznego.


Przeczytaj także: Dieta po cesarskim cięciu, czyli jak najszybciej dojść do siebie po „cesarce”


Jak wygląda proces gojenia rany?

Proces gojenia rany składa się z 3 faz:

  1. Faza wysiękowa (zapalna) – trwa ok. 5 dni.

  2. Faza proliferacji – trwa od 5 dni do 2-6 tygodni (w zależności od źródła).

  3. Faza przebudowy – trwa od 2-6 tygodni do ok. 2 lat.

Na proces gojenia wpływa wiele czynników. Niekorzystnie działa długie unieruchomienie, nadwyrężenie świeżej rany, brak wystarczającej ilości tlenu docierającego do blizny, podrażnienia mechaniczne, niedobory żywieniowe, zbyt mała podaż wody oraz zbyt szybko wprowadzona i zbyt mocna mobilizacja.

Po jakim czasie znika blizna po cesarce?

Blizna po cesarskim cięciu, jak każda inna blizna, zostaje na ciele na zawsze. Może być natomiast bardziej lub mniej widoczna. Na jej wygląd mają wpływ indywidualne uwarunkowania, przebieg procesu gojenia oraz to, jak pacjentka dbała o ranę, a później o bliznę.

Jak powinna wyglądać blizna po CC?

Prawidłowa blizna po cesarskim cięciu powinna być płaska, jasna, niebolesna, wyraźnie odczuwana przez pacjentkę (częste są zaburzenia czucia w miejscu po cięciu i w okolicy) i nie powinna wpływać na okoliczne tkanki poprzez np. wciągnięcie. Oczywiście nie mówimy tu o bliźnie świeżej, tylko o w pełni wygojonej.

Jak wygląda blizna po cesarce?
Blizna po cesarskim cięciu powstaje zawsze, ale może stać się mniej widoczna, jeśli zastosujesz sposoby na rehabilitację miejsca cięcia powłok brzusznych.

Rozejście się blizny po cesarce

Rozejście blizny jest jednym z powikłań po cięciu cesarskim. Jest to tzw. objaw Niche. Może dotyczyć śladu pooperacyjnego na całej długości lub tylko na jego fragmencie. Objawami rozejścia się blizny są plamienia i nieprawidłowe krwawienia, bóle podbrzusza oraz zaburzenia seksualne. Objawy te powinny skłonić kobietę do natychmiastowej konsultacji z ginekologiem.

Do rozejścia może dojść szczególnie w początkowym etapie gojenia, gdy blizna nie jest jeszcze dość wytrzymała.

  • Po 2 tygodniach od porodu wytrzymałość tkanki wynosi 5% wytrzymałości sprzed zabiegu,
  • po 4 tygodniach 40%,
  • a w końcowym etapie gojenia osiąga maksymalnie 80%.

Dlatego w okresie połogu tak ważne jest, żeby kobieta się nie przeciążała i prosiła o pomoc, gdy nie czuje się na siłach, aby wykonać zadanie w pojedynkę.

Plastry i maści na blizny po cesarce

Na rynku jest wiele wszelkiego rodzaju produktów do stosowania na bliznę. To, co warto wiedzieć przed kupnem, to to, że produkty na bliznę można zacząć używać po wygojeniu rany, czyli wtedy, gdy rana jest sucha, a jej brzegi są zbliżone i nie ma już szwów. W praktyce są to ok. 2 tygodnie od porodu, ale każda kobieta jest inna, a każda rana goi się inaczej. Dlatego rozpoczęcie nakładania substancji na miejsce po cięciu dobrze jest skonsultować ze specjalistą.

Śluz ze ślimaka może rozjaśnić blizny. Sprawdź na DOZ.pl, jakie ma właściwości

Należy zacząć od produktów z naturalnymi wyciągami, np. z cebuli. Stosuje się je przez pierwsze 3 miesiące. Po tym czasie można zacząć stosować maści z heparyną. Heparyna dobrze się wchłania i wpływa na głębokie warstwy blizny. Taki produkt najlepiej stosować do 6-9 miesięcy po porodzie.

Maści i plastry na bazie silikonu najlepiej jest wprowadzić po 6 miesiącach. Silikon nie będzie penetrował do głębokich tkanek, ale będzie wpływał na wygląd blizny z zewnątrz. Z tego względu w początkowym okresie warto stosować maści naturalne oraz te zawierające heparynę.

Powiązane produkty

Fizjoterapia blizny po cesarskim cięciu

Fizjoterapia ma za zadanie wspieranie gojenia, poprawę ukrwienia, przywrócenie czucia, zapewnienie odpowiedniej ruchomości tkance bliznowatej oraz zapobieganie powstawania zrostów. Fizjoterapię skoncentrowaną na terapii blizny można rozpocząć już na bardzo wczesnym etapie. Początkowo praca fizjoterapeuty skupia się na tkankach okolicznych, na redukcji obrzęku w obrębie rany lub blizny, doborze bezpiecznych ćwiczeń oraz na edukacji, jak obchodzić się ze świeżą raną, a następnie z blizną.

Właściwa pielęgnacja blizny po cesarskim cięciu
Właściwa pielęgnacja blizny po cesarskim cięciu obejmuje m.in. wiedzę na temat tego, czym smarować bliznę oraz jak ją masować. Widoczność blizny może się zmniejszyć po odpowiedniej rehabilitacji blizny.

Mobilizacja blizny po CC

Kolejnym elementem, który można wprowadzić, jest mobilizacja pośrednia blizny. Jest to mobilizacja nie bezpośrednio na bliźnie, ale w niedalekiej odległości od niej. W ten sposób pracuje się z blizną już od pierwszych tygodni. Mobilizację bezpośrednio na bliźnie można wprowadzić po ok. 6 tygodniach.

Czas rozpoczęcia mobilizacji bezpośredniej będzie zależał od stanu blizny oraz od tego, czy wcześniej była prowadzona inna terapia. Akcesoriami przydatnymi do terapii są: bańki chińskie, wałek igłowy, igły do suchego igłowania, tejpy do kinezjotapingu, a nawet miód.

Zabiegi z zakresu fizykoterapii, które można zastosować do pracy z blizną, to zabieg z użyciem prądu stałego o wysokiej częstotliwości i laser wysokoenergetyczny. Każdy fizjoterapeuta ma inne metody pracy, ale bez wątpienia najważniejszym narzędziem są dłonie terapeuty. Wyczucie jakości i ruchomości tkanki oraz dopasowanie odpowiednich technik mobilizacji jest możliwe tylko dzięki dobrej palpacji. Ogromną wartością jest też mobilizacja własna wykonywana przez pacjenta. Na wizycie fizjoterapeutycznej pacjent zazwyczaj poznaje techniki do wykonywania w domu i dzięki temu nie musi tak często zgłaszać się na wizytę.

O czym warto pamiętać?

  1. Stabilizuj bliznę dłonią podczas wstawania, kładzenia się, kichania i kasłania.
  2. Wietrz bliznę i unikaj przedłużającego się namaczania tego obszaru.
  3. Unikaj odzieży drażniącej ranę.
  4. Kompresuj bliznę. Kompresja przyspiesza gojenie i zapobiega obrzękom. Użyj do tego dłoni, poduszki lub po prostu połóż się na brzuchu (po tygodniu od porodu).
  5. Ruszaj się. Na tyle, na ile masz siłę i do granicy możliwości. Unikaj pozycji, w których czujesz bolesne ciągnięcie.
  6. Unikaj przedłużającej się pozycji zgarbionej. W takim ustawieniu włókna kolagenowe będą się inaczej układały i mogą negatywnie wpłynąć na proces gojenia. Postaraj się pamiętać o postawie wyprostowanej.
  7. Kieruj oddech do blizny – będzie to pierwsza pośrednia mobilizacja.
  8. Jeśli brzegi blizny są zasklepione i nie obserwujesz żadnych niepokojących objawów, możesz zacząć dotykać obszaru dookoła blizny. Warto skupić się szczególnie na obszarach o zaburzonym czuciu. Dotyk będzie poprawiał czucie i przyzwyczai tkankę do późniejszej mobilizacji.
  9.  Wybierz się na wizytę do fizjoterapeuty.
  1. N. Santorek, K. Biłas, A. Tokarska, K. Zarzycka, P. Kasprzak, S. Kwiatkowski, A. Torbe, Cięcie cesarskie. Rosnący odsetek i zmiana trendów we wskazaniach, „Varia Medica” 2019;3(4): 279-288.
  2. A. Abacjew-Chmyłko, D. G. Wydra, H. Olszewska, „Niche” czyli ubytek w miejscu blizny mięśniówki macicy po cięciu cesarskim – przyczyny, diagnostyka, objawy, „Ginekologia Polska” 2016;87(2):143-7.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Czy poród naturalny po cesarskim cięciu może zagrażać zdrowiu? Najnowsze doniesienia naukowe

    Decyzja o wyborze porodu przez cięcie cesarskie powinna wynikać ze wskazań zdrowotnych, aczkolwiek nie zawsze tak się dzieje, o czym może świadczyć duża popularność porodów tego rodzaju. Taka decyzja pociąga za sobą daleko idące konsekwencje, obejmujące także kolejne ciąże. Naukowcy z Oxfordu sprawdzili, czy kobiety decydujące się na cięcie cesarskie, w razie braku przeciwwskazań przy kolejnej ciąży, powinny decydować się na urodzenie dziecka siłami natury. 

  • Czy dzieci urodzone przez cesarskie cięcie mają inną mikroflorę jelitową od tych, urodzonych siłami natury? Czy są bardziej podatne na alergie?

    Badania dowodzą, że we wczesnym okresie życia niemowlęta urodzone przez cesarskie cięcie mają inny zestaw bakterii jelitowych niż dzieci urodzone silami natury. Zamiast pobierać drobnoustroje od swoich matek, nabywają bakterie ze środowiska szpitalnego. Czy dlatego są bardziej podatne na występowanie astmy, alergii oraz innych chorób immunologicznych?

  • Cięcie cesarskie - jakie są wskazania do "cesarki", jak przebiega operacja?

    Cięcie cesarskie, nazywane potocznie„cesarką”, stało się ostatnio bardzo popularną metodą porodu. Kobiety bardzo często już w trakcie pierwszej wizyty u ginekologa, kiedy dowiadują się, że są w ciąży, pytają lekarza o możliwość zakończenia ciąży właśnie w taki sposób. Nie zdają sobie niestety sprawy z tego, że do wykonania cięcia cesarskiego, które jest przecież chirurgiczną ingerencją w organizm, istnieją ściśle określone wskazania.

  • Poród naturalny czy cesarskie cięcie? Zalety i wady dla mamy i dziecka

    Cel jest jeden: sprowadzić na świat zdrowe dziecko. Sposoby na dokonanie tego są tylko dwa: poród naturalny albo cesarskie cięcie. I choć ten pierwszy jest naturalny, to przecież bardziej boli i ciągnie się godzinami, a drugi, choć szybki i prawie bezbolesny, jest jednak poważną operacją, która wiąże się z większą liczbą powikłań. Argumenty za i przeciw można mnożyć. Poznajmy najważniejsze z nich.

  • Indukowany poród chroni przed cesarką

    Popularność porodów przez cesarskie cięcie rośnie, choć z medycznego punktu widzenia bezpieczniejszy i bardziej korzystny dla dziecka jest poród siłami natury. Jak się okazuje, przesłanki do wykonania porodu przez cięcie cesarskie u pierworodnych matek występują rzadziej, jeśli został on indukowany w 39. tygodniu. Z indukcją wiążą się także inne korzyści zdrowotne dla mamy i dziecka.

  • Kiedy zrobić test ciążowy? Jakie są rodzaje? Co oznaczają kreski?

    Wykonanie testu ciążowego to zarazem ekscytujący, jak i nieco stresujący moment. Aby wynik był jak najbardziej wiarygodny, warto wiedzieć, czym jest beta-hCG, jakie są dostępne rodzaje testów i kiedy najlepiej wykonać badanie. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl