Czy poród naturalny po cesarskim cięciu może zagrażać zdrowiu? Najnowsze doniesienia naukowe
Katarzyna Szulik

Czy poród naturalny po cesarskim cięciu może zagrażać zdrowiu? Najnowsze doniesienia naukowe

Decyzja o wyborze porodu przez cięcie cesarskie powinna wynikać ze wskazań zdrowotnych, aczkolwiek nie zawsze tak się dzieje, o czym może świadczyć duża popularność porodów tego rodzaju. Taka decyzja pociąga za sobą daleko idące konsekwencje, obejmujące także kolejne ciąże. Naukowcy z Oxfordu sprawdzili, czy kobiety decydujące się na cięcie cesarskie, w razie braku przeciwwskazań przy kolejnej ciąży, powinny decydować się na urodzenie dziecka siłami natury. 

Zgodnie z raportem dotyczącym tego zagadnienia, który ukazał się na łamach dziennika PLOS Medicine, decyzja o porodzie naturalnym po przejściu przynajmniej jednego cięcia cesarskiego może zwiększać ryzyko negatywnych skutków zdrowotnych nie tylko dla matki, ale także dziecka. To pierwsze badanie traktujące wspomniane zagadnienie kompleksowo i dostarczające dowodów na to, że raz ustalony sposób porodu powinien pozostać wiodącym przy kolejnych ciążach. 

Komplikacje okołoporodowe

Na te wnioski złożyły się badania, w których wykorzystano dane o niemal 75 tys. porodów, do których doszło w latach 2002–2015 w Szkocji. Naukowcy zwrócili szczególną uwagę na kobiety, które rodziły pierwsze dzieci na drodze cięcia cesarskiego i określili ewentualne zagrożenia i czynniki ryzyka związane z kolejnym porodem tą samą metodą lub siłami natury. Spośród wszystkich kobiet, których dane uwzględniono, ponad 45 tys. urodziło poprzez planowane cięcie cesarskie, a niecała jedna trzecia w wyniki awaryjnego porodu chirurgicznego. 

Jak się okazało, poród siłami natury po przebytej „cesarce” może grozić poważnymi problemami okołoporodowymi, których ryzyko jest znacznie mniejsze przy wyborze dotychczasowej formy porodu. Mowa między innymi o zwiększonym prawdopodobieństwie pęknięcia macicy, konieczności transfuzji krwi podczas porodu, sepsy czy urazów chirurgicznych w przypadku matki. W kontekście dziecka, chęć urodzenia siłami natury po wcześniejszym porodzie cesarskim może grozić dłuższą hospitalizacją, resuscytacją wymagającą intubacji i znacząco niższym wynikiem w skali Apgar. Trzeba jednak mieć na uwadze, że ryzyko wspomnianych komplikacji ogólnie jest niskie w przypadku obu typów porodu i nie przekracza 10 proc.

Kontrowersyjna „ochrona” dziecka po porodzie cesarskim

Tezy o szkodliwości porodu naturalnego po cesarskim pojawiają się od lat. Choć ryzyko wystąpienia ewentualnych problemów jest niewielkie, pojawiały się próby podjęcia działań mających je zminimalizować. Jednym z najbardziej kontrowersyjnych było smarowanie nowonarodzonego dziecka wydzieliną z pochwy matki tuż po porodzie. Ten zwyczaj w 2018 r. doczekał się naukowej analizy, która w sposób jednoznaczny odradza jego praktykowanie. 

Działania te były podejmowanie w związku z faktem, że dzieci urodzone na drodze cesarskiego cięcia oraz siłami natury różnią się pod kątem populacji bakterii zasiedlających ich jelita, co miało zwiększać ryzyko występowania problemów zdrowotnych. Dowiedziono jednak, że przyczyna tego stanu rzeczy nie leży w braku kontaktu z mikrobiomem matki (czemu smarowanie miałoby zapobiec), ale wiąże się z przyjmowaniem antybiotyków przez matki w trakcie cięcia cesarskiego, co ma zapobiegać zakażeniom. 

Polecane dla Ciebie

Zagrożenia związane z cięciem cesarskim

Dzieci urodzone przez cesarskie cięcie są bardziej zagrożone wystąpieniem astmy, alergii, chorób układu immunologicznego czy otyłości w późniejszym życiu. Przypuszcza się, że wiele z tych problemów ma swoje źródło w uboższej mikrobiomie noworodków urodzonych tą drogą.

Stąd wzięło się przekonanie, że wystawianie dziecka na działanie płynów z dróg rodnych tuż po porodzie może wesprzeć ich mikrobiom. Jak pokazały badania, takie działanie może co najwyżej narazić dziecko na kontakt z potencjalnie szkodliwymi wirusami i bakteriami, które mogą pogorszyć stan jego zdrowia i spowodować infekcję. Naukowcy są świadomi, że kwestia odmiennego rozwoju mikrobioty u dzieci urodzonych w różny sposób jest istotna, dlatego nie ustają w poszukiwaniach sposobów na wsparcie jej rozwoju u matek planujących cięcie cesarskie.

  1. K. E. Fitzpatrick, J. J. Kurinczuk, S. Bhattacharya i in., Planned mode of delivery after previous cesarean section and short-term maternal and perinatal outcomes: A population-based record linkage cohort study in Scotland, "PLOS Medicine" 2019; 16 (9): e1002913 DOI: 10.1371/journal.pmed.1002913.
  2. L. F. Stinson, M. S. Payne, J. A. Keelan, A Critical Review of the Bacterial Baptism Hypothesis and the Impact of Cesarean Delivery on the Infant Microbiome, "Frontiers in Medicine" 2018; 5 DOI: 10.3389/fmed.2018.00135.
  3. Frontiers, Swabbing cesarean-born babies with vaginal fluids potentially unsafe and unnecessary sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2018/05/180530113126.htm, [dostęp:] 25.09.2019 r.
  4. Public Library of Science, Outcomes of birth options after a previous Cesarean section "sciencedaily.com”  [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/09/190924143201.htm [dostęp:] 25.09.2019 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Łysienie poporodowe – jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży i jak sobie z nim radzić?

    Każda kobieta marzy o tym, aby jej włosy były piękne, gęste i lśniące. I właśnie w okresie ciąży włosy takie się stają — są mocniejsze i wyglądają zdrowiej niż przed ciążą. Niestety, ten stan nie będzie utrzymywał się długo, ponieważ włosy zaczynają wypadać zazwyczaj po porodzie. Mówi się wówczas, że doszło do łysienia poporodowego. Czy jest ono groźne? Co robić, gdy po ciąży nadmiernie wypadają włosy? Podpowiadamy.

  • USG genetyczne – kiedy wykonać? Ile kosztuje i co może pokazać?

    Badanie USG genetyczne jest w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety ciężarnej. Jest ono jednym z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie trwania ciąży. Podczas badania oceniana jest m.in. anatomia płodu oraz ryzyko aberracji chromosomowych. Jak wygląda obowiązkowe badanie prenatalne i ile kosztuje USG genetyczne?

  • Jakie zmiany hormonalne zachodzą w organizmie kobiety w trakcie ciąży?

    Burza hormonalna to potoczne określenie na wszelkiego rodzaju zmiany zachodzące w gospodarce gruczołów dokrewnych w trakcie trwania ciąży. Każdą kobietę ciężarną dotyczą te same wahania, niemniej towarzyszą im różne odczucia. Co dzieje się z organizmem kobiety w czasie ciąży? Jakie hormony działają na początku ciąży oraz co kortyzol ma wspólnego ze zmiennością nastroju?

  • Pierwsze objawy ciąży – po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

    Mdłości, zawroty głowy, tkliwość piersi? Czy te objawy świadczą o tym, że kobieta jest w ciąży? Owszem, mogą na to wskazywać, niemniej nie muszą. Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa nie definiują jednoznacznie tzw. wczesnych i późnych objawów ciąży. Można jednak wyróżnić zarówno prawdopodobne, jak i pewne jej oznaki.

  • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

    Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij