Śluz ślimaka – jakie ma właściwości? Czy leczy trądzik? Jak go stosować?
Cornu Aspersum – to od tego mięczaka wszystko się zaczyna, jeśli mówimy o śluzie ślimaka wykorzystywanym do produkcji kosmetyków. Ma on niezwykłe właściwości, co doceniano już w starożytności. Kto powinien sięgnąć po kosmetyki ze śluzem ślimaka? Czy pomaga na zmarszczki, trądzik i podrażnienia?
- Czym jest śluz ślimaka? Co zawiera w swoim składzie?
- Jakie produkty ze śluzem ślimaka są najlepsze?
- Jak wybrać najlepszy kosmetyk ze śluzem ślimaka?
- Kosmetyki do twarzy ze śluzem ślimaka – na jakie efekty można liczyć?
Czym jest śluz ślimaka? Co zawiera w swoim składzie?
Skuteczność wydzieliny ślimaków badano już w starożytnej Grecji. Hipokrates miażdżył ślimaki i stosował je w celu zmniejszenia stanu zapalnego skóry. We Włoszech ślimaki były zbierane i wykorzystywane w leczeniu innych chorób dermatologicznych, takich jak trądzik, brodawki i modzele. Kultowość kosmetyków ze śluzem ślimaka trwa aż do dziś, a to na pewno nie koniec. Warto dodać, że pierwszy krem ze śluzem wprowadzono na rynek w 1993 roku w Chile.
Ślimak produkuje dwa rodzaje śluzu (mucyn) – limozynę i kryptozynę. Śluz wykorzystywany w kosmetykach i lekach to właśnie kryptozyna. Ma lepką, gęstą konsystencję. Jest pozbawiony zapachu i barwy. Analizując skład chemiczny śluzu, można powiedzieć, że jest to połączenie wielu związków i pierwiastków chemicznych.
Co znajduje się w składzie śluzu ślimaka?
- kwas hialuronowy– działanie nawilżające,
- kwasy AHA – pielęgnują skórę przesuszoną i ze zrogowaceniami,
- alantoina – działanie nawilżająco-regenerujące, jest stosowana w przypadku leczenia gojących się ran i oparzeń,
- lipidy – wspomagają regenerację bariery hydrolipidowej skóry,
- kwas glikolowy – ma właściwości złuszczające naskórek, działa przeciwbakteryjnie,
- kolagen i elastyna – białka budulcowe, które stanowią podstawę tkanki łącznej skóry, wpływają na poziom jej elastyczności i nawilżenia,
- witaminy A, C i E – działanie antyoksydacyjne i rewitalizujące,
- mukopolisacharydy – pomagają łagodzić podrażnienia na skórze, zatrzymywać wodę w naskórku, współdziałają z kolagenem i elastyną, dzięki czemu wpływają na jędrność skóry.
Czym są mucyny ślimaka?
Mucyny to rodzina białek wydzielanych przez zwierzęta w celu zapewnienia przyczepności, nawodnienia, nawilżenia i innych funkcji. Pomimo wszechobecności mucyny zwierzęce są w dużej mierze niescharakteryzowane. Ślimaki wytwarzają w śluzie białka mucyny spełniające szereg funkcji biologicznych, w tym ochronę mikrobiologiczną, przyczepność i poślizg.
Ostatnio mucyny ślimaka stały się również cennym źródłem innowacji o szerokim zastosowaniu w chemii, biologii, biotechnologii i biomedycynie. W szczególności śluz ślimaka stosuje się jako produkty do pielęgnacji skóry, środki gojące rany (np. pooperacyjne), kleje chirurgiczne, ale także do zwalczania wrzodów żołądka. Mucyny łączy się również z zatwierdzonymi lekami, aby wzmocnić zdolność leku do leczenia chorób takich jak cukrzyca i wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
Jakie produkty ze śluzem ślimaka są najlepsze?
Kosmetyki ze śluzem ślimaka są w zdecydowanej większości produkowane w Korei Południowej. Dawniej na skórę nakładano czysty śluz ślimaka, dzisiaj jest stosowany nie tylko w czystej postaci w zabiegach kosmetycznych, ale także jako składnik produktów kosmetycznych. Na rynku znajdziemy całą paletę produktów, takich jak kremy, sera, maseczki, maski, lotiony, mgiełki, peelingi czy żele pod oczy.
Jak wybrać najlepszy kosmetyk ze śluzem ślimaka?
Przede wszystkim należy przeczytać skład produktu i szukać śluzu ze ślimaka na pierwszym lub drugim miejscu. Śluz ślimaka jest stosowany w produktach do pielęgnacji skóry różnych firm kosmetycznych. Nazewnictwo podane w Bazie Danych Składników Kosmetycznych wskazuje, że następujące surowce kosmetyczne ze śluzu ślimaka stosowane są w kosmetykach w Europie:
- Związek: Filtrat wydzieliny ślimaka (INCI: Filtrat wydzieliny ślimaka),
- Sfermentowana wydzielina/filtrat śluzu ślimaka (INCI: Saccharomyces/Filtrat z wydzieliny ślimaka lub filtrat fermentacyjny),
- Najpopularniejszym surowcem w kosmetykach jest po prostu filtrat wydzieliny ślimaka.
Im dalej w kolejności, tym samego śluzu będzie w produkcie mniej, np.:
Zalecane stężenie w kosmetykach to od 3% do 80% w zależności od produktów.
Kosmetyki do twarzy ze śluzem ślimaka – na jakie efekty można liczyć?
Skóra po nałożeniu kosmetyków ze śluzem ślimaka może mieć wiele pozytywnych cech:
- Nawilżona: Śluz ślimaka jest bogaty w kwas hialuronowy, który wiąże wodę w skórze, co zapewnia jej długotrwałe nawilżenie.
- Zregenerowana: Śluz ślimaka zawiera również inne składniki aktywne, takie jak kolagen i elastyna, które stymulują produkcję naturalnych białek skóry, co pomaga w jej regeneracji i ujędrnianiu.
- Wygładzona: Śluz ślimaka ma właściwości złuszczające, które pomagają usunąć martwe komórki naskórka i wygładzić powierzchnię skóry.
- Ukojona: Śluz ślimaka ma właściwości łagodzące, które mogą pomóc w zmniejszeniu podrażnień i zaczerwienień skóry.
- Rozjaśniona: Śluz ślimaka może również pomóc w rozjaśnieniu przebarwień i wyrównaniu kolorytu cery, w tym koloru blizn.
Oczywiście, efekty stosowania kosmetyków ze śluzem ślimaka mogą się różnić w zależności od indywidualnego typu skóry i konkretnych produktów. Zwykle są one jednak dobrze tolerowane przez większość osób i mogą przynieść wiele korzyści dla skóry. Należy także pamiętać, że śluz ślimaka jest składnikiem pochodzenia zwierzęcego, co może budzić obawy u osób wegańskich lub etycznych.
Jeśli szukasz naturalnego sposobu na poprawę kondycji swojej skóry, kosmetyki ze śluzem ślimaka mogą być warte wypróbowania. Pamiętaj jednak, aby przed zakupem produktu przeprowadzić test na niewielkim fragmencie skóry, aby upewnić się, że nie masz uczulenia na żaden ze składników.