śluz ślimaka w kosmetykach
Ewelina Sochacka

Śluz ślimaka – jakie ma właściwości? Czy leczy trądzik? Jak go stosować?

Cornu Aspersum – to od tego mięczaka wszystko się zaczyna, jeśli mówimy o śluzie ślimaka wykorzystywanym do produkcji kosmetyków. Ma on niezwykłe właściwości, co doceniano już w starożytności. Kto powinien sięgnąć po kosmetyki ze śluzem ślimaka? Czy pomaga na zmarszczki, trądzik i podrażnienia?

  1. Czym jest śluz ślimaka? Co zawiera w swoim składzie?
  2. Jakie produkty ze śluzem ślimaka są najlepsze?
  3. Jak wybrać najlepszy kosmetyk ze śluzem ślimaka?
  4. Kosmetyki do twarzy ze śluzem ślimaka – na jakie efekty można liczyć?

Czym jest śluz ślimaka? Co zawiera w swoim składzie?

Skuteczność wydzieliny ślimaków badano już w starożytnej Grecji. Hipokrates miażdżył ślimaki i stosował je w celu zmniejszenia stanu zapalnego skóry. We Włoszech ślimaki były zbierane i wykorzystywane w leczeniu innych chorób dermatologicznych, takich jak trądzik, brodawki i modzele. Kultowość kosmetyków ze śluzem ślimaka trwa aż do dziś, a to na pewno nie koniec. Warto dodać, że pierwszy krem ze śluzem wprowadzono na rynek w 1993 roku w Chile.

Ślimak produkuje dwa rodzaje śluzu (mucyn) – limozynę i kryptozynę. Śluz wykorzystywany w kosmetykach i lekach to właśnie kryptozyna. Ma lepką, gęstą konsystencję. Jest pozbawiony zapachu i barwy. Analizując skład chemiczny śluzu, można powiedzieć, że jest to połączenie wielu związków i pierwiastków chemicznych.

Co znajduje się w składzie śluzu ślimaka?

  • kwas hialuronowy– działanie nawilżające,
  • kwasy AHA – pielęgnują skórę przesuszoną i ze zrogowaceniami,
  • alantoina – działanie nawilżająco-regenerujące, jest stosowana w przypadku leczenia gojących się ran i oparzeń,
  • lipidy – wspomagają regenerację bariery hydrolipidowej skóry,
  • kwas glikolowy – ma właściwości złuszczające naskórek, działa przeciwbakteryjnie,
  • kolagen i elastyna – białka budulcowe, które stanowią podstawę tkanki łącznej skóry, wpływają na poziom jej elastyczności i nawilżenia,
  • witaminy A, C i E – działanie antyoksydacyjne i rewitalizujące,
  • mukopolisacharydy – pomagają łagodzić podrażnienia na skórze, zatrzymywać wodę w naskórku, współdziałają z kolagenem i elastyną, dzięki czemu wpływają na jędrność skóry.
co ze skóra robi śluz ślimaka?
Wpływ śluzu ślimaka na skórę

Czym są mucyny ślimaka?

Mucyny to rodzina białek wydzielanych przez zwierzęta w celu zapewnienia przyczepności, nawodnienia, nawilżenia i innych funkcji. Pomimo wszechobecności mucyny zwierzęce są w dużej mierze niescharakteryzowane. Ślimaki wytwarzają w śluzie białka mucyny spełniające szereg funkcji biologicznych, w tym ochronę mikrobiologiczną, przyczepność i poślizg.

Ostatnio mucyny ślimaka stały się również cennym źródłem innowacji o szerokim zastosowaniu w chemii, biologii, biotechnologii i biomedycynie. W szczególności śluz ślimaka stosuje się jako produkty do pielęgnacji skóry, środki gojące rany (np. pooperacyjne), kleje chirurgiczne, ale także do zwalczania wrzodów żołądka. Mucyny łączy się również z zatwierdzonymi lekami, aby wzmocnić zdolność leku do leczenia chorób takich jak cukrzyca i wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Jakie produkty ze śluzem ślimaka są najlepsze?

Kosmetyki ze śluzem ślimaka są w zdecydowanej większości produkowane w Korei Południowej. Dawniej na skórę nakładano czysty śluz ślimaka, dzisiaj jest stosowany nie tylko w czystej postaci w zabiegach kosmetycznych, ale także jako składnik produktów kosmetycznych. Na rynku znajdziemy całą paletę produktów, takich jak kremy, sera, maseczki, maski, lotiony, mgiełki, peelingi czy żele pod oczy.

Prawdą jest także, że kosmetyki ze śluzem ślimaka będą dobrym wyborem dla każdego – niezależnie od typu cery, wieku i potrzeb. Świetnie sprawdzą się również w sytuacji, kiedy będziemy chcieli zredukować blizny na skórze.

Powiązane produkty

Jak wybrać najlepszy kosmetyk ze śluzem ślimaka?

Przede wszystkim należy przeczytać skład produktu i szukać śluzu ze ślimaka na pierwszym lub drugim miejscu. Śluz ślimaka jest stosowany w produktach do pielęgnacji skóry różnych firm kosmetycznych. Nazewnictwo podane w Bazie Danych Składników Kosmetycznych wskazuje, że następujące surowce kosmetyczne ze śluzu ślimaka stosowane są w kosmetykach w Europie:

  • Związek: Filtrat wydzieliny ślimaka (INCI: Filtrat wydzieliny ślimaka),
  • Sfermentowana wydzielina/filtrat śluzu ślimaka (INCI: Saccharomyces/Filtrat z wydzieliny ślimaka lub filtrat fermentacyjny),
  • Najpopularniejszym surowcem w kosmetykach jest po prostu filtrat wydzieliny ślimaka.

Im dalej w kolejności, tym samego śluzu będzie w produkcie mniej, np.:

Skład dobrego kremu ze śluzem ślimaka
Jak powinien wyglądać skład dobrego kremu ze śluzem ślimaka?
tego kremu ze ślizem ślimaka do twarzy nie kupuj
Skład kremu reklamowanego głównie ze względu na zawartość śluzu ślimaka,
który w składzie znajduje się dopiero na siódmym miejscu.

Zalecane stężenie w kosmetykach to od 3% do 80% w zależności od produktów.

Kosmetyki do twarzy ze śluzem ślimaka – na jakie efekty można liczyć?

Skóra po nałożeniu kosmetyków ze śluzem ślimaka może mieć wiele pozytywnych cech:

  • Nawilżona: Śluz ślimaka jest bogaty w kwas hialuronowy, który wiąże wodę w skórze, co zapewnia jej długotrwałe nawilżenie.
  • Zregenerowana: Śluz ślimaka zawiera również inne składniki aktywne, takie jak kolagen i elastyna, które stymulują produkcję naturalnych białek skóry, co pomaga w jej regeneracji i ujędrnianiu.
  • Wygładzona: Śluz ślimaka ma właściwości złuszczające, które pomagają usunąć martwe komórki naskórka i wygładzić powierzchnię skóry.
  • Ukojona: Śluz ślimaka ma właściwości łagodzące, które mogą pomóc w zmniejszeniu podrażnień i zaczerwienień skóry.
  • Rozjaśniona: Śluz ślimaka może również pomóc w rozjaśnieniu przebarwień i wyrównaniu kolorytu cery, w tym koloru blizn.

Oczywiście, efekty stosowania kosmetyków ze śluzem ślimaka mogą się różnić w zależności od indywidualnego typu skóry i konkretnych produktów. Zwykle są one jednak dobrze tolerowane przez większość osób i mogą przynieść wiele korzyści dla skóry. Należy także pamiętać, że śluz ślimaka jest składnikiem pochodzenia zwierzęcego, co może budzić obawy u osób wegańskich lub etycznych.

KREMY DO TWARZY i RĄK

PRODUKTY NAWILŻAJĄCE

ENILOME PRO

Jeśli szukasz naturalnego sposobu na poprawę kondycji swojej skóry, kosmetyki ze śluzem ślimaka mogą być warte wypróbowania. Pamiętaj jednak, aby przed zakupem produktu przeprowadzić test na niewielkim fragmencie skóry, aby upewnić się, że nie masz uczulenia na żaden ze składników.

  1. M. McDermott i in., Advancing Discovery of Snail Mucins Function and Application, [online] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8542881/ [dostęp:] 22.04.2024 r.
  2. P. Tomczyk, Jakie właściwości i zastosowanie ma śluz ślimaka w kosmetologii?, [online] https://www.aptelia.pl/czytelnia/a940-Jakie_wlasciwosci_i_zastosowanie_ma_sluz_slimaka_w_kosmetologii [dostęp:] 22.04.2024 r.
  3. E. Wargala i in., Snail mucus as an innovative ingredient used in the cosmetology and medical industry, [online] https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2023/04/ACM-2023-02-v9-Kot-ENG.pdf [dostęp:] 22.04.2024 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Oczar wirginijski – właściwości i zastosowanie w medycynie oraz w kosmetyce

    Oczar wirginijski jest rośliną, której właściwości są coraz bardziej doceniane. Do celów leczniczych i kosmetycznych wykorzystuje się liście oraz korę, które zawierają m.in. cenne flawonoidy, garbniki, saponiny. Preparaty zawierające oczar wirginijski w swoim składzie mają działanie przeciwbakteryjne, ściągające i antyseptyczne, co wykorzystuje się m.in. w leczeniu ran, owrzodzeń czy hemoroidów. Oczar ma też właściwości uszczelniające naczynia krwionośne, przeciwzapalne i przeciwłojotokowe, dlatego jest składnikiem kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej czy naczynkowej.

  • Ranking najlepszych wcierek na porost włosów

    Odkryj najlepsze produkty pobudzające wzrost włosów i ograniczające ich wypadanie. Nasz ranking to kompendium skutecznych i łatwych w zastosowaniu formuł, które pobudzą cebulki włosów do wzrostu, odżywią skórę głowy i zagwarantują wzrost zdrowszych, gęstszych włosów.

  • Mikrodermabrazja diamentowa – efekty, czas gojenia skóry i koszty zabiegu

    Mikrodermabrazja diamentowa to zabieg kosmetyczny polegający na delikatnym złuszczaniu wierzchniej warstwy naskórka przy użyciu specjalnej głowicy pokrytej drobinkami diamentu. Dzięki temu skóra staje się gładsza, bardziej promienna i lepiej wchłania kosmetyki. Jest to popularna metoda poprawy wyglądu skóry, redukcji drobnych zmarszczek i przebarwień, a także oczyszczania porów.

  • Makijaż sylwestrowy – jak sprawić, żeby przetrwał całą noc?

    Sylwestrowa noc to wyjątkowa okazja, podczas której chcemy, aby nasz makijaż nie tylko wyglądał pięknie, ale był także lekki i trwały przez całą szampańską zabawę. Jak sprawić, by make-up nie przypominał maski, a jednocześnie przetrwał taneczne wyzwania i zachwycał do samego rana?

  • Ałun – jak działa? Czy ałun w sztyfcie to skuteczna i bezpieczna alternatywa dla dezodorantu?

    Wśród osób zainteresowanych naturalną pielęgnacją ałun cieszy się rosnącą popularnością. Ten minerał znany jest przede wszystkim ze swoich właściwości antybakteryjnych, dzięki którym stanowi alternatywę dla tradycyjnych dezodorantów. Jak dokładnie działa i w jakich kosmetykach można go znaleźć?

  • Sekret jędrnej skóry – jak kolagen może pomóc na cellulit?

    Produkcja kolagenu w skórze zaczyna zwalniać już po ukończeniu 25. roku życia. Z roku na rok nie tylko utrata elastyczności skóry staje się coraz bardziej widoczna, ale także nasila się problem związany z cellulitem. Wśród preparatów, które mogą pomóc zmniejszyć widoczność cellulitu, czołowe miejsce zajmuje właśnie kolagen. Jaki kolagen jest najlepszy na cellulit?

  • Najlepsze zabiegi kosmetyczne na wiosnę. Jakich substancji potrzebuje skóra po zimie?

    Po zimie skóra i ciało wymagają większej uwagi i troski. Wraz z nadejściem wiosny warto dostarczyć skórze odpowiednich składników aktywnych, aby przywrócić jej zdrowy wygląd. Wiosna to także idealny moment na wykonanie profesjonalnych zabiegów kosmetycznych. Jakie zabiegi najlepiej sprawdzą się o tej porze roku? Jakich substancji dostarczyć skórze?

  • Rodzaje cery. Jak rozpoznać rodzaj skóry i wybrać odpowiednią pielęgnację?

    Każda skóra ma swoje unikalne potrzeby, a kluczem do jej zdrowego wyglądu jest odpowiednia pielęgnacja. Masz cerę suchą, tłustą, mieszaną, a może normalną? Dowiedz się, jak prawidłowo rozpoznać typ cery i jakich kosmetyków używać, aby cieszyć się promienną i zadbaną skórą każdego dnia!

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl