Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?
Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?
- Jak działają leki z symetykonem (symetikonem)?
- Jakie są wskazania i przeciwwskazania do stosowania leków na nadmierne gazy?
- Czy kobieta w ciąży może zażywać leki na nadmierne gazy z symetikonem?
- Jak dawkować symetikon?
- Leki na wzdęcia i gazy – czym się kierować, wybierając najlepszy preparat?
- Domowe sposoby na wzdęcia w ciąży – co oprócz leków z symetikonem?
Jak działają leki z symetykonem (symetikonem)?
Symetykon (Simeticone) to substancja czynna leków stosowanych w celu łagodzenia objawów związanych z nadmiernym gromadzeniem się gazów w przewodzie pokarmowym. Jest to związek krzemu, silikon, substancja powierzchniowo czynna. Zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu zgromadzonych w przewodzie pokarmowym i ułatwia ich usunięcie. Należy zaznaczyć, że symetikon nie zmniejsza produkcji gazu, czyli nie usuwa przyczyny powstawania wzdęć. Jego działanie jest objawowe — po zastosowaniu zmniejszają się objawy nadmiernych gazów, tj. uczucie pełności, rozpierania i bólu.
Jakie są wskazania i przeciwwskazania do stosowania leków na nadmierne gazy?
Jeśli dolegliwości, które skłaniają do przyjmowania leków z symetikonem, mają charakter przewlekły i są niewiadomego pochodzenia, wówczas konieczna jest konsultacja z lekarzem, aby ustalić przyczynę i zastosować właściwe postępowanie terapeutyczne. Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest nadwrażliwość na symetikon lub substancje pomocnicze zawarte w leku.
Leków z symetikonem nie należy popijać gazowaną wodą. Należy również unikać wzdymających pokarmów i dbać o to, by nie występowały zaparcia, które nasilają nadmierne gazy i ból brzucha.
Wskazania do stosowania symetikonu:
- wzdęcia towarzyszące chorobom,
- kolka niemowlęca,
- wzdęcia polekowe,
- wzdęcia po intensywnych ćwiczeniach fizycznych,
- przygotowanie do badań diagnostycznych,
- wzdęcia w ciąży.
Czy kobieta w ciąży może zażywać leki na nadmierne gazy z symetikonem?
Według nowego systemu klasyfikacji bezpieczeństwa stosowania leków w czasie ciąży – Pregnancy and Lactation Labeling Rule (PLLR) – symetikon został opisany jako bezpieczny do stosowania w okresie ciąży i laktacji: „Nie należy się spodziewać wpływu na ciążę i karmienie piersią, ponieważ ekspozycja ogólnoustrojowa na symetykon jest nieistotna”.
Mimo że lek jest uznany za bezpieczny, kobieta powinna jednak skonsultować dolegliwości z lekarzem, aby wykluczyć ewentualne inne dysfunkcje czy schorzenia. Dawkowanie w przypadku wzdęć w ciąży jest takie samo jak u osób dorosłych, czyli 80 mg symetikonu 3 do 4 razy na dobę, chyba że lekarz zaleci inaczej.
Jak dawkować symetikon?
Dawkując lek, należy stosować się do zaleceń lekarza lub farmaceuty. Precyzyjne informacje dotyczące dawkowania są również zawarte w ulotce dołączonej do opakowania leku. Dozowanie leku należy dostosować do wskazań – inaczej stosuje się lek podczas wzdęć, inaczej podczas przygotowywania się do badania USG jamy brzusznej, jeszcze inaczej w kolce niemowlęcej. Lek przyjmuje się doustnie aż do momentu ustąpienia dolegliwości jelitowych. Jeśli jest taka potrzeba, terapia może być długotrwała (nawet kilkuletnia). W przypadku suplementów należy przestrzegać zaleceń producenta i nie przekraczać rekomendowanej dawki.
Leki na wzdęcia i gazy – czym się kierować, wybierając najlepszy preparat?
Przy wyborze preparatu z symetikonem należy zwrócić uwagę na formę, w jakiej występuje lek. Leki na wzdęcia i gazy z symetikonem są dostępne w różnych postaciach, takich jak kapsułki, krople i emulsje doustne. Dla niemowląt, dzieci i dorosłych, którzy mają problem z połykaniem tabletek, warto wybrać postać płynną. Kapsułki zawierające 40 mg symetikonu można podać dzieciom od 6. roku życia, młodzieży i dorosłym. Produkty z symetikonem są dostępne w postaci leków bez recepty oraz jako suplementy diety i wyroby medyczne. Symetikon często występuje również w preparatach wieloskładnikowych na zgagę lub biegunkę.
Symetikon nie podlega metabolizmowi i wydalany jest w postaci niezmienionej z kałem, nie wchłania się z przewodu pokarmowego. Cechy te sprawiają, że praktycznie nie wywołuje działań niepożądanych (niekiedy mogą pojawić się nudności lub lekka biegunka) i nie wchodzi w interakcje z innymi lekami (zaleca się jednak zachowanie odstępu) oraz pokarmem. Można go przyjmować przed lub w trakcie posiłku oraz bezpośrednio przed snem. Nie wpływa na zdolności psychomotoryczne – można podczas terapii prowadzić pojazdy i obsługiwać maszyny w ruchu. W szerokiej gamie produktów są też takie, które nie zawierają cukru i mogą być bezpiecznie stosowane przez diabetyków. Najlepszy lek na gazy i wzdęcia to ten idealnie dostosowany do potrzeb pacjenta.
Domowe sposoby na wzdęcia w ciąży – co oprócz leków z symetikonem?
Dobre efekty w redukcji nadmiernych gazów i wzdęć w ciąży przynosi modyfikacja diety i nawyków żywieniowych. Przyszłym mamom zaleca się ograniczenie pokarmów wzdymających – strączków i roślin kapustnych – lub odpowiednie ich przyrządzanie. Posiłki powinny być także ubogie w cukry proste. Niewskazane są napoje gazowane. Posiłki należy zjadać regularnie i bez pośpiechu. Najlepiej mniejsze porcje, ale częściej. Bardzo ważne jest prawidłowe nawodnienie.
Kolejnym elementem profilaktyki wzdęć jest umiarkowana aktywność fizyczna, która korzystnie wpływa na pracę jelit, zapobiega nieprzyjemnym dolegliwościom trawiennym, gazom i zaparciom. Zaparcia w ciąży to częsty i uciążliwy problem sam w sobie, a dodatkowo nasila wzdęcia.
Co zatem stosować na zaparcia w ciąży? Europejska Agencja Leków (EMA, ang. European Medicines Agency) dopuszcza stosowanie u przyszłych mam oraz kobiet karmiących piersią nasienia płesznika oraz łupiny nasiennej babki jajowatej, w sytuacjach gdy modyfikacja diety nie przynosi pożądanych rezultatów. W trakcie stosowania należy pamiętać o spożywaniu odpowiedniej ilości płynów (30 ml na 1 g nasion), nie przyjmować nasion przed snem oraz zachować minimum godzinny odstęp od innych leków.
W przypadku zaparć i wzdęć oraz niewielkich skurczów jelit w ciąży można również zastosować lek z rumiankiem w postaci rozdrobnionej substancji roślinnej, czyli ziół do zaparzania sypkich i w saszetkach. Bardzo ważne, by wybrać lek przebadany i dopuszczony do stosowania w ciąży.
Spośród surowców zielarskich nie zaleca się stosowania nasion lnu i liści boldo. Przeciwwskazane do stosowania w ciąży i laktacji są: kora kruszyny, korzeń rzewienia, owoc i liść senesu, kora szakłaku i olej rycynowy.