Kobieta w ciąży zażywa leki na wzdęcia
Zuzanna Kręcisz

Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

 

 1. Jak działają leki z symetykonem (symetikonem)?
 2. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do stosowania leków na nadmierne gazy?
 3. Czy kobieta w ciąży może zażywać leki na nadmierne gazy z symetikonem?
 4. Jak dawkować symetikon?
 5. Leki na wzdęcia i gazy – czym się kierować, wybierając najlepszy preparat?
 6. Domowe sposoby na wzdęcia w ciąży – co oprócz leków z symetikonem?

Jak działają leki z symetykonem (symetikonem)?

Symetykon (Simeticone) to substancja czynna leków stosowanych w celu łagodzenia objawów związanych z nadmiernym gromadzeniem się gazów w przewodzie pokarmowym. Jest to związek krzemu, silikon, substancja powierzchniowo czynna. Zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu zgromadzonych w przewodzie pokarmowym i ułatwia ich usunięcie. Należy zaznaczyć, że symetikon nie zmniejsza produkcji gazu, czyli nie usuwa przyczyny powstawania wzdęć. Jego działanie jest objawowe — po zastosowaniu zmniejszają się objawy nadmiernych gazów, tj. uczucie pełności, rozpierania i bólu.

Jakie są wskazania i przeciwwskazania do stosowania leków na nadmierne gazy?

Jeśli dolegliwości, które skłaniają do przyjmowania leków z symetikonem, mają charakter przewlekły i są niewiadomego pochodzenia, wówczas konieczna jest konsultacja z lekarzem, aby ustalić przyczynę i zastosować właściwe postępowanie terapeutyczne. Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest nadwrażliwość na symetikon lub substancje pomocnicze zawarte w leku.

Warto pamiętać, aby podczas zażywania leków na wzdęcia i gazy z symetikonem nie pić gazowanych napojów, gdyż znacząco obniży to skuteczność leku lub całkiem zniesie jego efekt leczniczy.

Leków z symetikonem nie należy popijać gazowaną wodą. Należy również unikać wzdymających pokarmów i dbać o to, by nie występowały zaparcia, które nasilają nadmierne gazy i ból brzucha.

Wskazania do stosowania symetikonu:

 • wzdęcia towarzyszące chorobom,
 • kolka niemowlęca,
 • wzdęcia polekowe,
 • wzdęcia po intensywnych ćwiczeniach fizycznych,
 • przygotowanie do badań diagnostycznych,
 • wzdęcia w ciąży.
Sprawdź, jakie leki i preparaty na kolkę u noworodków i dzieci znajdziesz na DOZ.pl

Powiązane produkty

Czy kobieta w ciąży może zażywać leki na nadmierne gazy z symetikonem?

Według nowego systemu klasyfikacji bezpieczeństwa stosowania leków w czasie ciąży – Pregnancy and Lactation Labeling Rule (PLLR) – symetikon został opisany jako bezpieczny do stosowania w okresie ciąży i laktacji: „Nie należy się spodziewać wpływu na ciążę i karmienie piersią, ponieważ ekspozycja ogólnoustrojowa na symetykon jest nieistotna”.

Przyszła mama, u której pod wpływem zmian hormonalnych pojawiają się wzdęcia, może bezpiecznie sięgnąć po lek z symetikonem.

Mimo że lek jest uznany za bezpieczny, kobieta powinna jednak skonsultować dolegliwości z lekarzem, aby wykluczyć ewentualne inne dysfunkcje czy schorzenia. Dawkowanie w przypadku wzdęć w ciąży jest takie samo jak u osób dorosłych, czyli 80 mg symetikonu 3 do 4 razy na dobę, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Jak dawkować symetikon?

Dawkując lek, należy stosować się do zaleceń lekarza lub farmaceuty. Precyzyjne informacje dotyczące dawkowania są również zawarte w ulotce dołączonej do opakowania leku. Dozowanie leku należy dostosować do wskazań – inaczej stosuje się lek podczas wzdęć, inaczej podczas przygotowywania się do badania USG jamy brzusznej, jeszcze inaczej w kolce niemowlęcej. Lek przyjmuje się doustnie aż do momentu ustąpienia dolegliwości jelitowych. Jeśli jest taka potrzeba, terapia może być długotrwała (nawet kilkuletnia). W przypadku suplementów należy przestrzegać zaleceń producenta i nie przekraczać rekomendowanej dawki.

Leki na wzdęcia i gazy – czym się kierować, wybierając najlepszy preparat?

Przy wyborze preparatu z symetikonem należy zwrócić uwagę na formę, w jakiej występuje lek. Leki na wzdęcia i gazy z symetikonem są dostępne w różnych postaciach, takich jak kapsułki, krople i emulsje doustne. Dla niemowląt, dzieci i dorosłych, którzy mają problem z połykaniem tabletek, warto wybrać postać płynną. Kapsułki zawierające 40 mg symetikonu można podać dzieciom od 6. roku życia, młodzieży i dorosłym. Produkty z symetikonem są dostępne w postaci leków bez recepty oraz jako suplementy diety i wyroby medyczne. Symetikon często występuje również w preparatach wieloskładnikowych na zgagę lub biegunkę.

Symetikon nie podlega metabolizmowi i wydalany jest w postaci niezmienionej z kałem, nie wchłania się z przewodu pokarmowego. Cechy te sprawiają, że praktycznie nie wywołuje działań niepożądanych (niekiedy mogą pojawić się nudności lub lekka biegunka) i nie wchodzi w interakcje z innymi lekami (zaleca się jednak zachowanie odstępu) oraz pokarmem. Można go przyjmować przed lub w trakcie posiłku oraz bezpośrednio przed snem. Nie wpływa na zdolności psychomotoryczne – można podczas terapii prowadzić pojazdy i obsługiwać maszyny w ruchu. W szerokiej gamie produktów są też takie, które nie zawierają cukru i mogą być bezpiecznie stosowane przez diabetyków. Najlepszy lek na gazy i wzdęcia to ten idealnie dostosowany do potrzeb pacjenta.

Domowe sposoby na wzdęcia w ciąży – co oprócz leków z symetikonem?

Dobre efekty w redukcji nadmiernych gazów i wzdęć w ciąży przynosi modyfikacja diety i nawyków żywieniowych. Przyszłym mamom zaleca się ograniczenie pokarmów wzdymających – strączków i roślin kapustnych – lub odpowiednie ich przyrządzanie. Posiłki powinny być także ubogie w cukry proste. Niewskazane są napoje gazowane. Posiłki należy zjadać regularnie i bez pośpiechu. Najlepiej mniejsze porcje, ale częściej. Bardzo ważne jest prawidłowe nawodnienie.

Kolejnym elementem profilaktyki wzdęć jest umiarkowana aktywność fizyczna, która korzystnie wpływa na pracę jelit, zapobiega nieprzyjemnym dolegliwościom trawiennym, gazom i zaparciom. Zaparcia w ciąży to częsty i uciążliwy problem sam w sobie, a dodatkowo nasila wzdęcia.

Co zatem stosować na zaparcia w ciąży? Europejska Agencja Leków (EMA, ang. European Medicines Agency) dopuszcza stosowanie u przyszłych mam oraz kobiet karmiących piersią nasienia płesznika oraz łupiny nasiennej babki jajowatej, w sytuacjach gdy modyfikacja diety nie przynosi pożądanych rezultatów. W trakcie stosowania należy pamiętać o spożywaniu odpowiedniej ilości płynów (30 ml na 1 g nasion), nie przyjmować nasion przed snem oraz zachować minimum godzinny odstęp od innych leków.

W przypadku zaparć i wzdęć oraz niewielkich skurczów jelit w ciąży można również zastosować lek z rumiankiem w postaci rozdrobnionej substancji roślinnej, czyli ziół do zaparzania sypkich i w saszetkach. Bardzo ważne, by wybrać lek przebadany i dopuszczony do stosowania w ciąży.

Spośród surowców zielarskich nie zaleca się stosowania nasion lnu i liści boldo. Przeciwwskazane do stosowania w ciąży i laktacji są: kora kruszyny, korzeń rzewienia, owoc i liść senesu, kora szakłaku i olej rycynowy.

 1. K. Lewandowski, M. Kaniewska, A. Świątek, G. Rydzewska, Symetykon – możliwe zastosowania w praktyce klinicznej i samoleczeniu, Lekarz POZ, 2021;7(3).
 2. J. Bilek, M. Bilek, Kompendium fitoterapii. Roślinne produkty lecznicze w czasie ciąży i karmienia piersią, [online] https://www.aptekarzpolski.pl/wiedza/kompendium-fitoterapii-roslinne-produkty-lecznicze-w-czasie-ciazy-i-karmienia-piersia/ [dostęp:] 12.07.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

  W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

 • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

  Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

 • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

  Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

 • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

  Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

 • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

  Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

 • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

  Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

 • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

  Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

 • Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

  Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij