Pozytywny test ciążowy - i co dalej?
Wioleta Szulejewska

Pozytywny test ciążowy - i co dalej?

Zrobiłaś test i zobaczyłaś na nim dwie kreski. Bez względu na to, czy staraliście się o dziecko, czy ciąża jest zaskoczeniem, towarzyszą ci wielkie emocje. Co robić, gdy wynik testu okaże się pozytywny?

Pozytywny test ciążowy - czy to na pewno ciąża? 

Jeśli widzisz na teście dwie kreski, prawdopodobnie jesteś w ciąży. Szacuje się, że wiarygodność domowych testów ciążowych to 95-99 proc., w zależności od czułości testu i poprawności jego wykonania. Najczęstsze błędy, jakie popełniają kobiety, to zrobienie testu w złym czasie (jeśli zastanawiasz się, kiedy zrobić test ciążowy, musisz wiedzieć, że test powinno wykonać się dopiero po terminie spodziewanej miesiączki, wykonany za wcześnie może dać wynik fałszywie ujemny) i odczytywanie wyniku testu po upływie zbyt długiego czasu (test może dawać wtedy wynik fałszywie dodatni). Bardzo rzadko zdarza się, aby pozytywny test ciążowy nie oznaczał ciąży, ale musisz wiedzieć, że taki wynik mogą dać zaburzenia hormonalne, niektóre choroby oraz przyjmowanie niektórych leków. 

Zachowaj spokój

Wyniki badania społecznego przeprowadzonego przez międzynarodową agencję badania opinii publicznej i badań marketingowych GIK pokazują, że w Polsce ciążę planuje nieco ponad 60 proc. kobiet. Oznacza to, że dla pozostałych 40 proc. ciąża jest mniejszym lub większym zaskoczeniem. Jeśli należysz do tej grupy, gdy test pokaże dwie kreski, nie wpadaj w panikę. Postaraj się uspokoić i nie podejmuj na gorąco żadnych decyzji. Daj sobie czas, żeby emocje mogły opaść. 

Co zrobić po uzyskaniu pozytywnego wyniku test ciążowego

Na kompletowanie wyprawki przyjdzie jeszcze czas, przyjaciół i znajomych też zdążysz poinformować. Powinnaś za to natychmiast odstawić używki (alkohol, papierosy, narkotyki), a jeśli chorujesz przewlekle lub przyjmujesz na stałe jakieś leki, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem prowadzącym, (być może leki, które przyjmujesz, trzeba będzie odstawić lub zamienić na inne). Poza tym staraj się prowadzić higieniczny tryb życia, z odpowiednim odżywianiem (jedz dla dwojga, nie za dwoje), optymalną ilością snu i spędzaniem czasu na świeżym powietrzu. Wbrew obiegowej opinii nie musisz za to rezygnować z pracy zawodowej (chyba że jesteś narażona na szczególne, niebezpieczne dla płodu warunki pracy), uprawiania sportu i czerpania przyjemności z seksu. 

Powiązane produkty

Ciążą a  kwas foliowy 

Jeśli planowałaś ciążę, najprawdopodobniej suplementowałaś kwas foliowy – nie przestawaj tego robić.  Jeśli nie planowałaś ciąży lub nie przyjmowałaś kwasu foliowego, jak najszybciej wybierz się do apteki.

Kwas foliowy jest niezwykle ważny dla prawidłowego rozwoju nowego życia, a jego niedobór może prowadzić do powstania wad cewy nerwowej. Wady cewy powstają do 28. dnia od poczęcia, dlatego tak ważne jest, aby sięgnąć po kwas foliowy bezpośrednio po tym, kiedy dowiesz się o ciąży. Nie musisz czekać na wizytę u lekarza, wystarczy że wybierzesz się do apteki i kupisz odpowiedni preparat. Zalecana dawka kwasu foliowego to 0,4 mg dziennie, chyba że lekarz zaleci inaczej. 

Kiedy do lekarza w ciąży?

Nie musisz dzwonić do swojego lekarza zaraz po tym, gdy zobaczysz na teście dwie kreski. U zdrowych kobiet pierwsza wizyta ciążowa powinna się odbyć między szóstym a dziewiątym tygodniem ciąży. (Wcześniejszej wizyty mogą wymagać kobiety po poronieniach, chorujące przewlekle lub przyjmujące na stałe leki). Test ciążowy wykonuje się najczęściej po terminie spodziewanej miesiączki, czyli mniej więcej w czwartym-piątym tygodniu ciąży, masz więc kilka tygodni na odbycie pierwszej wizyty ciążowej. Gdybyś zastanawiała się, czy warto od razu umawiać się na wizytę z badaniem USG, doradzamy poczekać. O tym, czy i kiedy wykonać badanie, powinien zadecydować lekarz prowadzący ciążę. Zbyt wczesne wykonanie USG może przysporzyć przyszłym rodzicom wiele stresu, gdyż ciąża może być na tym etapie niewidoczna w badaniu ultrasonograficznym (badanie ginekologiczne tym bardziej jej nie wykaże). U niektórych kobiet, w zależności od długości cyklu, pęcherzyk ciążowy widoczny jest dopiero sześć-siedem tygodni po ostatniej miesiączce. 

Jeśli prowadzisz zdrowy tryb życia, dbasz o dietę, zachowujesz odpowiednią aktywność, odstawiłaś używki, umówiłaś się do lekarza i przyjmujesz kwas foliowy, to znaczy, że zrobiłaś wszystko, co mogłaś, aby ciąża rozwijała się prawidłowo.  Nie ma potrzeby, abyś od razu łykała suplementy diety czy zestawy witamin dla ciężarnych (ani kwasy omega-3, ani żelazo nie są na tym etapie potrzebne) czy na własną rękę wykonywała badania prenatalne. O tym wszystkim zadecyduje lekarz prowadzący podczas pierwszej ciążowej wizyty. 

A teraz uśmiechnij się, myśl pozytywnie, wysypiaj się i oddawaj się swoim pasjom. Niebawem świat naprawdę stanie na głowie!

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy, jaki wybrać i jak go wykonać?

    Po jakim czasie od zapłodnienia test może wykryć ciążę? Najbardziej wiarygodny wynik uzyskasz, wykonując test w dniu spodziewanej miesiączki. Możesz też zrobić go wcześniej, ale pamiętaj, że im wcześniej go wykonasz, tym większe ryzyko fałszywie negatywnego wyniku. i Sprawdź, co jeszcze można zrobić, aby potwierdzić ciążę

  • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

    Współcześnie wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

    Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij