Szampon naturalny – jak czujnie czytać skład?
Dominika Chirek

Szampon naturalny – jak czujnie czytać skład?

Wśród zwolenniczek kosmetyków naturalnych pojawił się kontrowersyjny trend niemycia włosów. Tak, tak, pewna blogerka orzekła, że szampony do włosów są zbyt toksyczne, lepiej nie myć włosów w ogóle. Nie myła więc ich przez rok i stwierdziła, że stały się mocniejsze i zdrowsze. A szampon naturalny? Czy coś takiego istnieje?

Nie namawiamy do takiego ekstremalnego rozwiązania jak wyżej opisane, ale zapewniamy, że warto się przyjrzeć składowi szamponu do włosów i – po weryfikacji jego składu – zmienić go na bardziej naturalny. Jakich zatem składników lepiej unikać w szamponach? I czy szampon naturalny na pewno dobrze umyje włosy? 

Szampon naturalny – czyste włosy bez chemii

Szampon to kosmetyk, który ma za zadanie oczyścić przede wszystkim skórę głowy, a także włosy z rozmaitych zanieczyszczeń (np. kurz) i resztek produktów do stylizacji (np. lakier utrwalający fryzurę). Nie spodziewajmy się po nim działania odżywiającego włosy, bo to nie jego rola. Dlatego nie warto inwestować w szampony typu dwa w jednym ani tym bardziej oczekiwać po nich spektakularnych efektów pielęgnacyjnych. 

Skoro szampon ma oczyścić skórę głowy, to musi zawierać substancje myjące. Najbardziej popularną jest Sodium Lauryl Sulfate (w skrócie SLS). Ale to jednocześnie agresywny detergent, który może działać drażniąco na skórę i oczy oraz zakłócać integralność bariery skórnej, przez co inne szkodliwe składniki są łatwiej wchłaniane przez skórę1

Duński Instytut Zdrowia Publicznego przestrzega przed nadmiernym stosowaniem SLS i podkreśla jego szkodliwe działanie uszkadzające białka skóry, co umożliwia penetrację substancji rakotwórczych2.

Drugi składnik o podobnych właściwościach, którego lepiej unikać w szamponach, to Glyceryl Laurate. To również substancja myjąca mogąca powodować podrażnienia skóry3.

Glyceryl Laurate w procesie mycia powoduje m.in. usunięcie substancji tłuszczowych, ale czyni to na tyle silnie, że pozbawia skórę naturalnej bariery lipidowej4

W ten sposób na skórze głowy mogą się pojawiać różnego rodzaju podrażnienia, takie jak swędzenie, czy nawet łupież.

Szampon naturalny – czy musi się pienić? 

Panuje błędne przeświadczenie, że dobry szampon powinien się dobrze pienić. To nie ma nic wspólnego z porządnym myciem. Większość środków pianotwórczych jest szkodliwa, a nawet może być rakotwórcza. Tak właśnie został sklasyfikowany składnik o nazwie Cocamide DEA. 

Kalifornijski Urząd Ceny Zagrożeń dla Zdrowia Środowiskowego (California Office of Environmental Health Hazard Assessment) w 2012 roku zabronił jego stosowania w kosmetykach sprzedawanych w stanie Kalifornia jako substancji rakotwórczej5.

Cocamide DEA to tylko jeden ze związków, jakie mogą się znajdować w szamponach. Inne podobnie działające to Diethanoloamine (w skrócie DEA), Triethanolamine (TEA), Monoethanolamine (MEA) czy Ethanolamine (ETA). Wszystkie te substancje działają podobnie. Amerykański Krajowy Program Toksykologii (jedna z agencji Amerykańskiego Departamentu Zdrowia6) opublikował badania, które wykazały związek pomiędzy aplikacją DEA i jemu podobnych składników a wzrostem zachorowań na nowotwory u zwierząt laboratoryjnych7.

Lepiej więc wybrać naturalny szampon, który nie pieni się tak obfitą pianą, niż narażać się na co najmniej ryzyko wystąpienia alergii skórnej. 

Polecane dla Ciebie

Szampon naturalny – bez niepotrzebnych konserwantów 

W naturalnych szamponach nie znajdziemy też niepotrzebnych konserwantów, takich jak np. parabeny. Na rynku jest wiele mniej kontrowersyjnych składników zapobiegających rozwojowi bakterii i grzybów w kosmetykach. Konsumenci szybko nauczyli się rozpoznawać parabeny na liście składników i wolą ich unikać. Szukają bardziej naturalnych produktów. Dlatego także w szamponach często można spotkać oznaczenie „bez parabenów”. Pamiętajmy jednak, że takie hasło nie oznacza, że mamy do czynienia z kosmetykiem ekologicznym czy organicznym. To tylko informacja, że nie ma w nim tych konkretnych konserwantów. 

Bo może się tak zdarzyć, że w takim niby-naturalnym szamponie bez parabenów znajdzie się inny toksyczny składnik o nazwie Methylisothiazolinone. Komisja Europejska wydała w 2016 roku całkowity zakaz stosowania tego składnika w produktach niespłukiwanych8.

Methylisothiazolinone zwiększa ryzyko wystąpienia alergii skórnych. Ponadto, badania laboratoryjne na komórkach mózgowych ssaków wskazują, że składnik ten może być neurotoksyczny, a więc negatywnie wpływać na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego9

Składnik ten wciąż jest dozwolony w bardzo niewielkiej ilości do stosowania w produktach spłukiwanych – w stężeniach nieprzekraczających 0,01% m/m (100 ppm). Tak więc zgodnie z prawem może się on znaleźć w szamponie. Ale czy wiecie, że dokładnie ten sam składnik możecie znaleźć w płynie do mycia naczyń? No właśnie. Za to nie znajdziecie go w szamponach naturalnych.

Szampon naturalny – najlepszy wybór! 

Warto więc przyjrzeć się uważnie liście składników na opakowaniu swojego szamponu. Producenci naturalnych szamponów nie tolerują żadnego z wyżej wymienionych składników. 

Stosują łagodniejsze środki myjące i pianotwórcze, co do których nie ma żadnych podejrzeń o potencjalnie rakotwórcze działanie, jak np. cocoglucoside, cocamidopropyl betaine, sodium cocoyl glutamate, czy coco betaine10.

A co najważniejsze – tak samo dobrze myją włosy i skórę głowy. A przecież o to nam właśnie chodzi.

Źródło:
1) Samuel S. Epstein, Healthy Beauty, Benbella Books, Inc. Dallas, TX (USA) 2010, str. 160
2) Ibidem.
3) https://www.ewg.org/skindeep/ingredient/702644/GLYCERYL_LAURATE/#.Wvlsry_ce8o
4) http://www.kosmopedia.org/encyklopedia/glyceryl_laurate,736/
5) https://oehha.ca.gov/proposition-65/proposition-65-list 
6) https://ntp.niehs.nih.gov 
7) Siobhan O’Connor, Aleksandra Spunt – “No more dirty looks”, Da Capo Press, New York, 2010, str. 40
8) http://www.theta-doradztwo.pl/images/akty_prawne/Kosmetyki/RK_UE_2016_1198.pdf
9) https://www.ewg.org/skindeep/ingredient/703935/METHYLISOTHIAZOLINONE/#.WwQICC_ce8o 
10) https://www.warsztatpiekna.pl/pl/kosmetyki-naturalne/organiczne-szampony-do-wlosow

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wymodeluj swoje ciało przed sylwestrem!

    Sylwester to czas, gdy żegnamy się ze Starym Rokiem, a witamy z Nowym. Wszyscy pragną, aby Nowy Rok przyniósł same sukcesy w każdej dziedzinie życia. Kobiety chcą się wtedy czuć wyjątkowe i piękne, dlatego przygotowują się do zabawy sylwestrowej w szczególny sposób.

  • Przygotuj się na Sylwestra! 5 zasad, o których trzeba pamiętać

    Nadchodzi nowy rok! Przed nami szampańska zabawa do białego rana i… syndrom dnia następnego? Niekoniecznie! Co zrobić, aby sylwestrowa zabawa nie zakończyła się wcześniej niż byśmy tego chcieli? Oto 5 zasad, o których trzeba pamiętać.

  • Ceramidy – czym są? Jakie mają właściwości? Dla kogo kosmetyki z ceramidami?

    Ceramidy to naturalnie występujące w naskórku substancje budulcowe, które dzięki swojej budowie i właściwościom mają szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. W artykule odpowiemy na pytania o to, czym są ceramidy, jakie jest ich znaczenie w skórze oraz jak je stosować w codziennej pielęgnacji.

  • Makijaż sylwestrowy – co warto mieć pod ręką?

    Wraz z nieuchronnym zbliżaniem się do końca roku kalendarzowego na pierwszy plan wychodzą wszelkiego rodzaju tematy związane z Sylwestrem, w tym m.in. ubiór, fryzura czy właśnie makijaż. Na co postawić przy sylwestrowym make-upie? Brokat, cyrkonie czy smokey eye? Poniżej kilka przydatnych rad, jak się najlepiej przygotować do nadchodzącej gorączki sylwestrowej nocy. 

  • Jak przygotować się do Sylwestra?

    Sylwester to wydarzenie, które pozwala nam na huczne zamknięcie pewnego etapu w naszym życiu. Dlatego też, niezależnie od tego, czy spędzamy tę noc w kameralnym gronie, czy też bierzemy udział w zorganizowanym bankiecie, ważne jest, abyśmy czuli się dobrze sami ze sobą. Zadbajmy więc o to, żeby przygotować się do tego ostatniego wieczoru w roku najlepiej jak potrafimy. Pamiętajmy, że Sylwester to przede wszystkim czas beztroskiej zabawy do białego rana, podczas której królują fantastyczne kreacje i nie mniej fantastyczne makijaże.

  • Jak pielęgnować skórę z niedoskonałościami?

    Nie tylko młodzież zmaga się z problemami z cerą. Zatkane pory, nadmiar sebum, zaskórniki czy wągry potrafią spędzić sen z powiek również dorosłym. Gładka i pozbawiona niedoskonałości skóra to cel, do którego warto dążyć. Istnieje wachlarz możliwości zadbania o cerę. Co może wpływać na tworzenie się niedoskonałości? Jak dobrać kosmetyki, które odpowiedzą na potrzeby skóry? Odkryj wskazówki pomocne przy planowaniu codziennej pielęgnacji.

  • Jak zregenerować włosy u fryzjera i profesjonalnymi kosmetykami?

    Włosy przez cały rok są narażone na wiele czynników zewnętrznych, które z czasem doprowadzają do zniszczenia ich struktury i obniżenia poziomu nawilżenia. Włosy stają się wtedy osłabione, pozbawione elastyczności, trudno się rozczesują i puszą. Ich powierzchnia jest szorstka, matowa, a końcówki rozdwajają się i zaczepiają o siebie, co powoduje dalsze uszkodzenia. Przeczytaj, jak przywrócić włosom blask, wygładzić je, odbudować i zabezpieczyć na przyszłość.

  • Jak pielęgnować okolicę oczu? Czym się różni krem pod oczy od kremu do twarzy?

    Pielęgnacja okolicy oczu jest bardzo ważna, ponieważ skóra w tym rejonie jest bardzo delikatna i wrażliwa. Począwszy od delikatnego usuwania makijażu, stosowanie kremów pod oczy i zimnych kompresów, po używanie ochrony przeciwsłonecznej oraz dbanie o dietę bogatą w antyoksydanty – wszystko ma znaczenie, jeśli chcemy, aby nasze spojrzenie było świeże i rozświetlone.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij