Jak wybrać dobre kosmetyki naturalne bez chemii i konserwantów
Dominika Chirek

Jak wybrać dobre kosmetyki naturalne bez chemii i konserwantów

Odpowiedź na pytanie jest pozornie prosta: trzeba czytać listę składników. Problem w tym, że międzynarodowa nomenklatura INCI brzmi niczym skrzyżowanie chemii z łaciną i wcale nie łatwo ją rozszyfrować. Istnieje jednak kilka sposobów, jak rozpoznać najlepsze naturalne kosmetyki.

Kosmetyki naturalne – ważne certyfikaty

„Chemia jest wszędzie” – brzmi hasło powtarzane przez przeciwników kosmetyków naturalnych uważających je za drogą fanaberię. Prawdą jest, że chemia otacza nas zewsząd, ale wcale nie oznacza to, że mamy się w niej kąpać czy nakładać na ciało. Jeżeli oddychamy zanieczyszczonym, miejskim powietrzem, przynajmniej pozwólmy odetchnąć skórze, dając jej mieszankę roślinnych składników, zamiast chemicznego koktajlu zawierającego pół tablicy Mendelejewa.

Większość kosmetyków dostępnych na rynku zawiera wątpliwej jakości składniki syntetyczne, po których nie należy spodziewać się wyjątkowego działania odżywczego. Dlatego warto sięgnąć po produkty naturalne. Jednakże nie ma prawnej definicji kosmetyku naturalnego, a więc nie można w pełni ufać deklaracjom producenta i każdemu napisowi typu „bio” czy „eko”.

Certyfikat ekologiczny to gwarancja naturalnego kosmetyku bez kontrowersyjnych składników chemicznych i bez konserwantów, które mogą mieć negatywny wpływ na skórę. Żeby go uzyskać, producenci muszą spełnić wysokie wymagania dotyczące jakości i pochodzenia ingredientów stosowanych w produktach.

Certyfikaty na kosmetykach naturalnych:

  • Ecocert – choć to francuski certyfikat, rozpowszechniony jest niemal wszędzie, także w Polsce.
  • NaTrue – pochodzi z Brukseli, znajdziemy go na kosmetykach naturalnych z Niemiec, Włoch, Bułgarii, Grecji, Irlandii i Polski.
  • Soil Association – popularny certyfikat ekologiczny w Wielkiej Brytanii, stosowany zarówno dla artykułów pielęgnacyjnych, jak i żywności.
  • USDA Organic – powszechny w Stanach Zjednoczonych, używany również dla poświadczenia gwarancji jakości żywności.

Choć wymienione certyfikaty pochodzą z różnych krajów, łączy je jedno – w kosmetykach nie znajdziemy żadnego z kontrowersyjnych składników chemicznych ani potencjalnie szkodliwych konserwantów.

Jakich składników unikać w przypadku kosmetyków naturalnych?

Jeżeli na etykiecie kosmetyku nie widnieje żaden certyfikat, to nie musi wcale oznaczać, że nie jest naturalny. Wówczas trzeba dokładnie przeczytać listę składników i sprawdzić czy nie ma na niej substancji, których nie akceptują organizacje certyfikujące kosmetyki naturalne. Najważniejsze z nich to:

  • Parabeny (konserwanty) choć wielokrotnie zostały przebadane, wciąż wzbudzają kontrowersje. Stąd mimo braku oficjalnego zakazu stosowania konserwantów wielu producentów ich unika i zmienia formulację kosmetyków na paraben free.
  • Paraffinum liquidum (mineral oil) to pochodna ropy naftowej, często baza kremów i balsamów do ciała. Producenci kosmetyków naturalnych zamiast tego składnika stosują masła oraz oleje roślinne.
  • Propylene glycol – pochodna ropy naftowej, może powodować podrażnienia i alergie.
  • Triklosan – składnik o właściwościach antybakteryjnych używany w mydłach i żelach antybakteryjnych. Dwa lata temu został uznany za szkodliwy dla zdrowia i zabroniony w USA.
  • PEG/PPG – pod tą nazwą z dodanymi numerami (np. PEG-100) kryją się glikole, tj. kontrowersyjne ingredienty podejrzewane o działania rakotwórcze, które mogą zmniejszać naturalne nawilżenie skóry.
  • SLS/SLES, czyli Sodium Lauryl Sulfate/Sodium Laureth Sulfate – środki powierzchniowo czynne stosowane w żelach pod prysznic i szamponach. Mogą powodować podrażnienia skóry oraz oczu, a nawet zaburzać gospodarkę hormonalną.

Potencjalnie szkodliwych składników jest niestety znacznie więcej. Nie wszystkie łatwo wykryć. Problem dotyczy np. parfum – kompozycji zapachowej, której skład to tajemnica producenta, a więc nie trzeba jej ujawniać na liście składników.

Producenci nie mający nic do ukrycia, często piszą na etykiecie, że parfum to naturalna kompozycja zapachowa olejków eterycznych. Wówczas istnieje pewność, że kosmetyk nie zawiera syntetycznej kompozycji zapachowej mogącej wywołać stany alergiczne. A zamiast sztucznego zapachu z chemicznego laboratorium mamy naturalny aromat pochodzący z roślin i kwiatów.

  1. Definicja prawna kosmetyku naturalnego, „Rzeczpospolita” [online]; https://www.rp.pl/Konsumenci/311309861-Definicja-prawna-kosmetyku-naturalnego.html, [dostęp:] 21.12.2018.
  2. http://certificat.ecocert.com/index.php?l=en, [dostęp:] 21.12.2018.
  3. http://www.natrue.org, [dostęp:] 21.12.2018.
  4. https://www.soilassociation.org,  [dostęp:] 21.12.2018.
  5. https://www.usda.gov , [dostęp:] 21.12.2018.

Powiązane produkty

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dbać o włosy przetłuszczające się? Poznaj sposoby na najlepszą pielęgnację

    Jeżeli Twoje włosy już kilka godzin po umyciu wyglądają na nieświeże i stają się przyklapnięte u nasady, prawdopodobnie mają tendencję do nadmiernego przetłuszczania się. Jak sobie z tym poradzić? Ponieważ przyczyn tłustych włosów może być wiele – od niewłaściwej pielęgnacji przez źle zbilansowaną dietę i stres aż do zaburzeń hormonalnych oraz chorób skóry – warto wdrożyć kompleksowe działania. Poznaj skuteczne sposoby na przetłuszczające się włosy i skórę głowy.

  • Jak dbać o skórę z tatuażem? Czym smarować?

    Popularność tatuaży jako trwałej ozdoby ciała człowieka nieprzerwanie rośnie. Tak jak kiedyś trudno było spotkać osobę wytatuowaną, tak obecnie coraz rzadziej poznajemy nowe osoby, które nie mają choćby jednej, małej „dziary”. Za tą powszechnością idą też jednak pewne obowiązki, a mianowicie odpowiednia higiena – jak zatem właściwie dbać o skórę pokrytą tatuażem?

  • Jak sie pozbyć przebarwień po rądziku? Domowe sposoby, kosmetyki

    Skóra to największy narząd naszego ciała. Każdego dnia jest narażona na wiele czynników, które mogą działać na nią bardzo intensywnie, a czasami wręcz szkodliwie. Częstym problemem skórnym są plamy oraz przebarwienia, które pozostają po trądziku. Jak poradzić sobie z tym uciążliwym kosmetycznym problemem?

  • Cera tłusta (łojotokowa) – przyczyny, charakterystyka, pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej

    Tłusta, nadmiernie błyszcząca, z widocznymi porami i zaskórnikami – tak wygląda skóra łojotokowa. Często nie dotyczy tylko cery, czyli skóry na twarzy, ale także pleców, klatki piersiowej i głowy. Dowiedz się, jak należy pielęgnować skórę tłustą, aby wpłynąć na jej kondycję.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • HIFU – zabieg krok po kroku. Czy da się zmniejszyć drugi podbródek w pół godziny?

    Medycyna estetyczna jest bardzo szybko rozwijającą się, wyjątkowo nowoczesną i coraz bardziej dostępną branżą z pogranicza fizjologii i kosmetologii. Służy m.in. do dbania o siebie, a tym samym do poprawy samopoczucia. Z powodzeniem korzystają z niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Umożliwia szybsze osiągnięcie wyznaczonych celów sylwetkowych, poprawę wizerunku, pozbycie się kompleksów lub po prostu – poprawia jakość życia. W artykule podpowiemy, jak pozbyć się drugiego podbródka, jak ujędrnić skórę na piersiach po karmieniu i co zrobić, aby skóra na szyi lub brzuchu przestała być wiotka. Oznacza to, że przyjrzymy się jednej z bardziej popularnych metod wykorzystywanych w medycynie estetycznej – HIFU.

  • Mikrodermabrazja domowa – czy zabiegi w gabinecie kosmetycznym nadal są konieczne?

    Mikrodermabrazja w domu? To zdanie jeszcze kilka lat temu brzmiało nierealnie. W obecnych czasach wiele osób posiada już w swoim domowym spa cały arsenał sprzętów, które mogą pomóc zadbać o skórę, w tym także urządzenie do mikrodermabrazji, kupione już nawet za kilkadziesiąt złotych. Czy mikrodermabrazja wykonywana w domu daje takie same efekty jak ta wykonana w gabinecie? Jakie ryzyko niosą za sobą domowe zabiegi z wykorzystaniem urządzenia do mikrodermabrazji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Kolagen rybi do picia – kiedy po niego sięgnąć i jak stosować?

    Kolagen jest naturalnym polimerem białkowym budującym skórę, stawy włosy i paznokcie. Jest ważnym składnikiem budulcowym oraz wspomaga regenerację, gojenie i procesy naprawcze w organizmie. Kolagen jest naturalnie syntetyzowany w fibroblastach. Tworzą go wyłącznie aminokwasy endogenne. Wraz z wiekiem naturalna synteza kolagenu w organizmie ulega obniżeniu, dlatego po 30. roku życia warto włączyć jego suplementację do codziennej rutyny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl