Jak wybrać dobre kosmetyki naturalne bez chemii i konserwantów
Dominika Chirek

Jak wybrać dobre kosmetyki naturalne bez chemii i konserwantów

Odpowiedź na pytanie jest pozornie prosta: trzeba czytać listę składników. Problem w tym, że międzynarodowa nomenklatura INCI brzmi niczym skrzyżowanie chemii z łaciną i wcale nie łatwo ją rozszyfrować. Istnieje jednak kilka sposobów, jak rozpoznać najlepsze naturalne kosmetyki.

Kosmetyki naturalne – ważne certyfikaty

„Chemia jest wszędzie” – brzmi hasło powtarzane przez przeciwników kosmetyków naturalnych uważających je za drogą fanaberię. Prawdą jest, że chemia otacza nas zewsząd, ale wcale nie oznacza to, że mamy się w niej kąpać czy nakładać na ciało. Jeżeli oddychamy zanieczyszczonym, miejskim powietrzem, przynajmniej pozwólmy odetchnąć skórze, dając jej mieszankę roślinnych składników, zamiast chemicznego koktajlu zawierającego pół tablicy Mendelejewa.

Większość kosmetyków dostępnych na rynku zawiera wątpliwej jakości składniki syntetyczne, po których nie należy spodziewać się wyjątkowego działania odżywczego. Dlatego warto sięgnąć po produkty naturalne. Jednakże nie ma prawnej definicji kosmetyku naturalnego, a więc nie można w pełni ufać deklaracjom producenta i każdemu napisowi typu „bio” czy „eko”.

Certyfikat ekologiczny to gwarancja naturalnego kosmetyku bez kontrowersyjnych składników chemicznych i bez konserwantów, które mogą mieć negatywny wpływ na skórę. Żeby go uzyskać, producenci muszą spełnić wysokie wymagania dotyczące jakości i pochodzenia ingredientów stosowanych w produktach.

Certyfikaty na kosmetykach naturalnych:

  • Ecocert – choć to francuski certyfikat, rozpowszechniony jest niemal wszędzie, także w Polsce.
  • NaTrue – pochodzi z Brukseli, znajdziemy go na kosmetykach naturalnych z Niemiec, Włoch, Bułgarii, Grecji, Irlandii i Polski.
  • Soil Association – popularny certyfikat ekologiczny w Wielkiej Brytanii, stosowany zarówno dla artykułów pielęgnacyjnych, jak i żywności.
  • USDA Organic – powszechny w Stanach Zjednoczonych, używany również dla poświadczenia gwarancji jakości żywności.

Choć wymienione certyfikaty pochodzą z różnych krajów, łączy je jedno – w kosmetykach nie znajdziemy żadnego z kontrowersyjnych składników chemicznych ani potencjalnie szkodliwych konserwantów.

Jakich składników unikać w przypadku kosmetyków naturalnych?

Jeżeli na etykiecie kosmetyku nie widnieje żaden certyfikat, to nie musi wcale oznaczać, że nie jest naturalny. Wówczas trzeba dokładnie przeczytać listę składników i sprawdzić czy nie ma na niej substancji, których nie akceptują organizacje certyfikujące kosmetyki naturalne. Najważniejsze z nich to:

  • Parabeny (konserwanty) choć wielokrotnie zostały przebadane, wciąż wzbudzają kontrowersje. Stąd mimo braku oficjalnego zakazu stosowania konserwantów wielu producentów ich unika i zmienia formulację kosmetyków na paraben free.
  • Paraffinum liquidum (mineral oil) to pochodna ropy naftowej, często baza kremów i balsamów do ciała. Producenci kosmetyków naturalnych zamiast tego składnika stosują masła oraz oleje roślinne.
  • Propylene glycol – pochodna ropy naftowej, może powodować podrażnienia i alergie.
  • Triklosan – składnik o właściwościach antybakteryjnych używany w mydłach i żelach antybakteryjnych. Dwa lata temu został uznany za szkodliwy dla zdrowia i zabroniony w USA.
  • PEG/PPG – pod tą nazwą z dodanymi numerami (np. PEG-100) kryją się glikole, tj. kontrowersyjne ingredienty podejrzewane o działania rakotwórcze, które mogą zmniejszać naturalne nawilżenie skóry.
  • SLS/SLES, czyli Sodium Lauryl Sulfate/Sodium Laureth Sulfate – środki powierzchniowo czynne stosowane w żelach pod prysznic i szamponach. Mogą powodować podrażnienia skóry oraz oczu, a nawet zaburzać gospodarkę hormonalną.

Potencjalnie szkodliwych składników jest niestety znacznie więcej. Nie wszystkie łatwo wykryć. Problem dotyczy np. parfum – kompozycji zapachowej, której skład to tajemnica producenta, a więc nie trzeba jej ujawniać na liście składników.

Producenci nie mający nic do ukrycia, często piszą na etykiecie, że parfum to naturalna kompozycja zapachowa olejków eterycznych. Wówczas istnieje pewność, że kosmetyk nie zawiera syntetycznej kompozycji zapachowej mogącej wywołać stany alergiczne. A zamiast sztucznego zapachu z chemicznego laboratorium mamy naturalny aromat pochodzący z roślin i kwiatów.

  1. Definicja prawna kosmetyku naturalnego, „Rzeczpospolita” [online]; https://www.rp.pl/Konsumenci/311309861-Definicja-prawna-kosmetyku-naturalnego.html, [dostęp:] 21.12.2018.
  2. http://certificat.ecocert.com/index.php?l=en, [dostęp:] 21.12.2018.
  3. http://www.natrue.org, [dostęp:] 21.12.2018.
  4. https://www.soilassociation.org,  [dostęp:] 21.12.2018.
  5. https://www.usda.gov , [dostęp:] 21.12.2018.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ceramidy – czym są? Jakie mają właściwości? Dla kogo kosmetyki z ceramidami?

    Ceramidy to naturalnie występujące w naskórku substancje budulcowe, które dzięki swojej budowie i właściwościom mają szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. W artykule odpowiemy na pytania o to, czym są ceramidy, jakie jest ich znaczenie w skórze oraz jak je stosować w codziennej pielęgnacji.

  • Jak przygotować się do Sylwestra?

    Sylwester to wydarzenie, które pozwala nam na huczne zamknięcie pewnego etapu w naszym życiu. Dlatego też, niezależnie od tego, czy spędzamy tę noc w kameralnym gronie, czy też bierzemy udział w zorganizowanym bankiecie, ważne jest, abyśmy czuli się dobrze sami ze sobą. Zadbajmy więc o to, żeby przygotować się do tego ostatniego wieczoru w roku najlepiej jak potrafimy. Pamiętajmy, że Sylwester to przede wszystkim czas beztroskiej zabawy do białego rana, podczas której królują fantastyczne kreacje i nie mniej fantastyczne makijaże.

  • Cera trądzikowa – jak o nią dbać? Oczyszczanie, tonizacja, nawilżanie, makijaż

    Cera trądzikowa jest bardzo specyficznym rodzajem skóry. Wymaga wyjątkowego podejścia, konsekwencji w pielęgnacji czy diecie. Osoby, które borykają się z tzw. pryszczami, często szukają lub sięgają po dziwne sposoby na pozbycie się trądziku. Kluczem do wygojenia cery trądzikowej jest wielotorowe działanie, nie zaś wybiórcze stosowanie zaleceń dermatologicznych. Jak właściwie dbać o cerę z problemem trądziku, co suplementować i jak dokładnie pielęgnować?

  • Jak pielęgnować skórę z niedoskonałościami?

    Nie tylko młodzież zmaga się z problemami z cerą. Zatkane pory, nadmiar sebum, zaskórniki czy wągry potrafią spędzić sen z powiek również dorosłym. Gładka i pozbawiona niedoskonałości skóra to cel, do którego warto dążyć. Istnieje wachlarz możliwości zadbania o cerę. Co może wpływać na tworzenie się niedoskonałości? Jak dobrać kosmetyki, które odpowiedzą na potrzeby skóry? Odkryj wskazówki pomocne przy planowaniu codziennej pielęgnacji.

  • Jak zregenerować włosy u fryzjera i profesjonalnymi kosmetykami?

    Włosy przez cały rok są narażone na wiele czynników zewnętrznych, które z czasem doprowadzają do zniszczenia ich struktury i obniżenia poziomu nawilżenia. Włosy stają się wtedy osłabione, pozbawione elastyczności, trudno się rozczesują i puszą. Ich powierzchnia jest szorstka, matowa, a końcówki rozdwajają się i zaczepiają o siebie, co powoduje dalsze uszkodzenia. Przeczytaj, jak przywrócić włosom blask, wygładzić je, odbudować i zabezpieczyć na przyszłość.

  • Jak pielęgnować okolicę oczu? Czym się różni krem pod oczy od kremu do twarzy?

    Pielęgnacja okolicy oczu jest bardzo ważna, ponieważ skóra w tym rejonie jest bardzo delikatna i wrażliwa. Począwszy od delikatnego usuwania makijażu, stosowanie kremów pod oczy i zimnych kompresów, po używanie ochrony przeciwsłonecznej oraz dbanie o dietę bogatą w antyoksydanty – wszystko ma znaczenie, jeśli chcemy, aby nasze spojrzenie było świeże i rozświetlone.

  • Heterochromia – czym jest?

    Różnobarwność tęczówek, czyli heterochromia, to najczęściej fizjologiczne zjawisko, które nie powoduje żadnych ubocznych objawów. Ta wrodzona cecha jest czymś, co wyróżnia osoby posiadające oczy w dwóch różnych kolorach i uznawana jest za wyjątkowy dodatek do urody.

  • Dlaczego warto stosować kremy z wysokim filtrem SPF nawet pod makijaż?

    Ochrona przeciwsłoneczna to niezbędny element pielęgnacji skóry każdego typu przez cały rok, a w szczególności w okresie letnim, gdy zwiększa się ekspozycja na słońce. Mimo że duża ilość naturalnego światła ma wiele pozytywnych aspektów, jego wpływ na skórę jest także szkodliwy i może prowadzić do przedwczesnego starzenia się, zmian pigmentacyjnych, a nawet raka skóry.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij