Jak wybrać dobre kosmetyki naturalne bez chemii i konserwantów
Dominika Chirek

Jak wybrać dobre kosmetyki naturalne bez chemii i konserwantów

Odpowiedź na pytanie jest pozornie prosta: trzeba czytać listę składników. Problem w tym, że międzynarodowa nomenklatura INCI brzmi niczym skrzyżowanie chemii z łaciną i wcale nie łatwo ją rozszyfrować. Istnieje jednak kilka sposobów, jak rozpoznać najlepsze naturalne kosmetyki.

Kosmetyki naturalne – ważne certyfikaty

„Chemia jest wszędzie” – brzmi hasło powtarzane przez przeciwników kosmetyków naturalnych uważających je za drogą fanaberię. Prawdą jest, że chemia otacza nas zewsząd, ale wcale nie oznacza to, że mamy się w niej kąpać czy nakładać na ciało. Jeżeli oddychamy zanieczyszczonym, miejskim powietrzem, przynajmniej pozwólmy odetchnąć skórze, dając jej mieszankę roślinnych składników, zamiast chemicznego koktajlu zawierającego pół tablicy Mendelejewa.

Większość kosmetyków dostępnych na rynku zawiera wątpliwej jakości składniki syntetyczne, po których nie należy spodziewać się wyjątkowego działania odżywczego. Dlatego warto sięgnąć po produkty naturalne. Jednakże nie ma prawnej definicji kosmetyku naturalnego, a więc nie można w pełni ufać deklaracjom producenta i każdemu napisowi typu „bio” czy „eko”.

Certyfikat ekologiczny to gwarancja naturalnego kosmetyku bez kontrowersyjnych składników chemicznych i bez konserwantów, które mogą mieć negatywny wpływ na skórę. Żeby go uzyskać, producenci muszą spełnić wysokie wymagania dotyczące jakości i pochodzenia ingredientów stosowanych w produktach.

Certyfikaty na kosmetykach naturalnych:

  • Ecocert – choć to francuski certyfikat, rozpowszechniony jest niemal wszędzie, także w Polsce.
  • NaTrue – pochodzi z Brukseli, znajdziemy go na kosmetykach naturalnych z Niemiec, Włoch, Bułgarii, Grecji, Irlandii i Polski.
  • Soil Association – popularny certyfikat ekologiczny w Wielkiej Brytanii, stosowany zarówno dla artykułów pielęgnacyjnych, jak i żywności.
  • USDA Organic – powszechny w Stanach Zjednoczonych, używany również dla poświadczenia gwarancji jakości żywności.

Choć wymienione certyfikaty pochodzą z różnych krajów, łączy je jedno – w kosmetykach nie znajdziemy żadnego z kontrowersyjnych składników chemicznych ani potencjalnie szkodliwych konserwantów.

Jakich składników unikać w przypadku kosmetyków naturalnych?

Jeżeli na etykiecie kosmetyku nie widnieje żaden certyfikat, to nie musi wcale oznaczać, że nie jest naturalny. Wówczas trzeba dokładnie przeczytać listę składników i sprawdzić czy nie ma na niej substancji, których nie akceptują organizacje certyfikujące kosmetyki naturalne. Najważniejsze z nich to:

  • Parabeny (konserwanty) choć wielokrotnie zostały przebadane, wciąż wzbudzają kontrowersje. Stąd mimo braku oficjalnego zakazu stosowania konserwantów wielu producentów ich unika i zmienia formulację kosmetyków na paraben free.
  • Paraffinum liquidum (mineral oil) to pochodna ropy naftowej, często baza kremów i balsamów do ciała. Producenci kosmetyków naturalnych zamiast tego składnika stosują masła oraz oleje roślinne.
  • Propylene glycol – pochodna ropy naftowej, może powodować podrażnienia i alergie.
  • Triklosan – składnik o właściwościach antybakteryjnych używany w mydłach i żelach antybakteryjnych. Dwa lata temu został uznany za szkodliwy dla zdrowia i zabroniony w USA.
  • PEG/PPG – pod tą nazwą z dodanymi numerami (np. PEG-100) kryją się glikole, tj. kontrowersyjne ingredienty podejrzewane o działania rakotwórcze, które mogą zmniejszać naturalne nawilżenie skóry.
  • SLS/SLES, czyli Sodium Lauryl Sulfate/Sodium Laureth Sulfate – środki powierzchniowo czynne stosowane w żelach pod prysznic i szamponach. Mogą powodować podrażnienia skóry oraz oczu, a nawet zaburzać gospodarkę hormonalną.

Potencjalnie szkodliwych składników jest niestety znacznie więcej. Nie wszystkie łatwo wykryć. Problem dotyczy np. parfum – kompozycji zapachowej, której skład to tajemnica producenta, a więc nie trzeba jej ujawniać na liście składników.

Producenci nie mający nic do ukrycia, często piszą na etykiecie, że parfum to naturalna kompozycja zapachowa olejków eterycznych. Wówczas istnieje pewność, że kosmetyk nie zawiera syntetycznej kompozycji zapachowej mogącej wywołać stany alergiczne. A zamiast sztucznego zapachu z chemicznego laboratorium mamy naturalny aromat pochodzący z roślin i kwiatów.

  1. Definicja prawna kosmetyku naturalnego, „Rzeczpospolita” [online]; https://www.rp.pl/Konsumenci/311309861-Definicja-prawna-kosmetyku-naturalnego.html, [dostęp:] 21.12.2018.
  2. http://certificat.ecocert.com/index.php?l=en, [dostęp:] 21.12.2018.
  3. http://www.natrue.org, [dostęp:] 21.12.2018.
  4. https://www.soilassociation.org,  [dostęp:] 21.12.2018.
  5. https://www.usda.gov , [dostęp:] 21.12.2018.

Powiązane produkty

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Glicyna (Glicyne) w kosmetykach – właściwości, komedogenność. Dla kogo?

    Glicyna jest aminokwasem endogennym występującym naturalnie w organizmie człowieka. Fizjologicznie syntetyzowana jest z choliny, seryny, hydroksyproliny. Znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, ponieważ posiada szereg korzystnych właściwości na skórę. Wspomaga procesy naprawcze, spowalnia procesy starzenia, jest składnikiem budulcowym kolagenu oraz keratyny, dlatego świetnie sprawdzi się w produktach do regeneracji włosów i skóry. Glicyna wspiera wchłanianie wapnia, uczestniczy w produkcji erytrocytów i hemoglobiny oraz ogranicza rozpad białek uczestniczących w budowie tkanki mięśniowej. Ponadto glicyna wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mózgu.

  • Skin flooding - nowa metoda nawilżania skóry

    Skin flooding jest jednym z trendów, który swoją popularność zyskał na Tik-Toku i szybko zamieszał w świecie pielęgnacji skóry. Na czym polega? Co sprawia, że ten nowy trend w pielęgnacji doceniany jest przez profesjonalistów i czy naprawdę może zapewnić ultranawilżenie skóry?

  • Co to jest hydrolat i dla jakich efektów można go używać?

    Hydrolat (z fr. hydro – woda; lait – mleko) to efekt uboczny produkcji olejków eterycznych. Nazywa się go także wodą kwiatową. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie skóry. Dobrze sprawdzi się w przypadku każdego typu cery, ponieważ istnieje wiele rodzajów tego produktu. Jak używać hydrolatu?

  • Połączenie tego składnika z retinolem jest najlepsze na zmarszczki

    Retinol i peptydy to dwa składniki, które zrewolucjonizowały pielęgnację anti-aging. Choć działają na różne sposoby, ich synergia zapewnia spektakularne efekty w wygładzaniu zmarszczek i poprawie kondycji skóry.

  • Czy malowanie się przed treningiem to dobry pomysł?

    Trening na siłowni, przebieżka, zajęcia fitness – ćwiczymy, aby zadbać o zdrowie, ale też o lepszy wygląd. Malowanie się również ma na celu poprawę wizerunku. Okazuje się, że lepiej nie łączyć makijażu z wysiłkiem fizycznym. Makijaż nałożony przed podjęciem aktywności fizycznej działa niekorzystnie na skórę.

  • Śluz ślimaka – jakie ma właściwości? Czy leczy trądzik? Jak go stosować?

    Cornu Aspersum – to od tego mięczaka wszystko się zaczyna, jeśli mówimy o śluzie ślimaka wykorzystywanym do produkcji kosmetyków. Ma on niezwykłe właściwości, co doceniano już w starożytności. Kto powinien sięgnąć po kosmetyki ze śluzem ślimaka? Czy pomaga na zmarszczki, trądzik i podrażnienia?

  • Przyczyny i sposoby na rozdwojone końcówki włosów

    Błędy w pielęgnacji włosów, narażenie na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne czy niedobory w diecie to tylko kilka z wielu możliwych przyczyn rozdwojonych końcówek – problemu, z którym zmaga się mnóstwo osób. Tymczasem już niewielka zmiana kilku nawyków może przyczynić się do poprawy kondycji naszych kosmyków. Poznaj pięć skutecznych sposobów na to, aby włosy na końcach były gładkie i lśniące.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij