Maseczka na włosy z oleju kokosowego – 3 sprawdzone przepisy
Dominika Chirek

Maseczka na włosy z oleju kokosowego – 3 sprawdzone przepisy

Olej kokosowy – najpopularniejsze, naturalne remedium dla suchych oraz zniszczonych włosów. Jego odżywcze właściwości znane były już wieki temu w Azji i do dziś jest tam stosowany w dalekowschodnich rytuałach spa.

Wiele się pisze o wielofunkcyjnym zastosowaniu oleju kokosowego. Najlepiej sprawdza się w pielęgnacji włosów. Dlaczego akurat on i jak go stosować?

Olej kokosowy dzięki swojej niskiej masie cząsteczkowej jest w stanie przeniknąć do wnętrza łodygi włosa, dlatego warto go włączyć do pielęgnacji włosów. Przed zakupem sprawdźmy jednak, jaki olej kupujemy. Wybierajmy organiczne, nierafinowane i tłoczone na zimno.

Olej organiczny to taki, którego surowe składniki nie były modyfikowane genetycznie. Prawdziwy olej nierafinowany nigdy nie był przetwarzany w celu usunięcia zanieczyszczeń. Tłoczony na zimno charakteryzuje się najwyższą jakością.

Zamiast szukać na liście składników odżywki oleju kokosowego, można samemu przygotować naturalną kurację dla włosów. Oto 3 przepisy na domowe maseczki.

Dla początkujących – maseczka z oleju kokosowego

Składniki:

  • 2 łyżki oleju kokosowego

Nakładamy na włosy i trzymamy całą noc (albo siedem-osiem godzin). To idealna kuracja dla włosów suchych i zniszczonych zabiegami fryzjerskimi. Rano należy umyć włosy, tak jak zwykle.

Dla średnio zaawansowanych – maseczka do włosów z kokosem i awokado

Składniki:

  • pół awokado,
  • 3 łyżki oleju kokosowego

Awokado i olej kokosowy mieszamy dokładnie w misce (można użyć blendera) i nakładamy na wilgotne włosy (ale przed ich umyciem). Trzymamy 30 minut, a następnie myjemy włosy szamponem (najlepiej dwa razy, by dokładnie zmyć olej).

Awokado z olejem kokosowym zmiękczają włosy, a także je nawilżają. To prosta w przygotowaniu i niedroga maska do włosów.

Dla wtajemniczonych – kuracja odżywcza z białą glinką

Składniki:

  • pół szklanki oleju jojoba
  • 3 łyżki oleju kokosowego
  • 4 łyżki białej glinki w proszku
  • szklanka wody

W małym rondelku podgrzewamy olej jojoba i olej kokosowy – aż mieszanka będzie miała płynną konsystencję – po czym zdejmujemy z ognia. W osobnej misce mieszamy glinkę z wodą, póki składniki nie przybiorą formy pasty. Łączymy składniki, następnie nakładamy na wilgotne włosy. Masujemy również skórę głowy. Po 15 minutach płuczemy i myjemy głowę szamponem.
Stworzona odżywka oczyszcza skórę głowy i jednocześnie wzmacnia włosy.

  1. C. Bardey, Secrets of the Spas, Koenemann, Kolonia 2000, str. 133.
  2. A. Grigore, Szczęśliwa skóra. Naturalny program domowej ekopielęgnacji, Łódź 2015, str. 178.
  3. M. Dias, Hair Cosmetics: An Overview, „International Journal of Trichology” [online]; ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4387693/, [dostęp:] 11.03.2019.
  4. S. Benge, The Tropical Spa. Asian Secrets of Health, Beauty and Relaxation, Periplus Editions, Singapur 2004, str. 128.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Glicyna (Glicyne) w kosmetykach – właściwości, komedogenność. Dla kogo?

    Glicyna jest aminokwasem endogennym występującym naturalnie w organizmie człowieka. Fizjologicznie syntetyzowana jest z choliny, seryny, hydroksyproliny. Znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, ponieważ posiada szereg korzystnych właściwości na skórę. Wspomaga procesy naprawcze, spowalnia procesy starzenia, jest składnikiem budulcowym kolagenu oraz keratyny, dlatego świetnie sprawdzi się w produktach do regeneracji włosów i skóry. Glicyna wspiera wchłanianie wapnia, uczestniczy w produkcji erytrocytów i hemoglobiny oraz ogranicza rozpad białek uczestniczących w budowie tkanki mięśniowej. Ponadto glicyna wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mózgu.

  • Skin flooding - nowa metoda nawilżania skóry

    Skin flooding jest jednym z trendów, który swoją popularność zyskał na Tik-Toku i szybko zamieszał w świecie pielęgnacji skóry. Na czym polega? Co sprawia, że ten nowy trend w pielęgnacji doceniany jest przez profesjonalistów i czy naprawdę może zapewnić ultranawilżenie skóry?

  • Co to jest hydrolat i dla jakich efektów można go używać?

    Hydrolat (z fr. hydro – woda; lait – mleko) to efekt uboczny produkcji olejków eterycznych. Nazywa się go także wodą kwiatową. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie skóry. Dobrze sprawdzi się w przypadku każdego typu cery, ponieważ istnieje wiele rodzajów tego produktu. Jak używać hydrolatu?

  • Połączenie tego składnika z retinolem jest najlepsze na zmarszczki

    Retinol i peptydy to dwa składniki, które zrewolucjonizowały pielęgnację anti-aging. Choć działają na różne sposoby, ich synergia zapewnia spektakularne efekty w wygładzaniu zmarszczek i poprawie kondycji skóry.

  • Czy malowanie się przed treningiem to dobry pomysł?

    Trening na siłowni, przebieżka, zajęcia fitness – ćwiczymy, aby zadbać o zdrowie, ale też o lepszy wygląd. Malowanie się również ma na celu poprawę wizerunku. Okazuje się, że lepiej nie łączyć makijażu z wysiłkiem fizycznym. Makijaż nałożony przed podjęciem aktywności fizycznej działa niekorzystnie na skórę.

  • Śluz ślimaka – jakie ma właściwości? Czy leczy trądzik? Jak go stosować?

    Cornu Aspersum – to od tego mięczaka wszystko się zaczyna, jeśli mówimy o śluzie ślimaka wykorzystywanym do produkcji kosmetyków. Ma on niezwykłe właściwości, co doceniano już w starożytności. Kto powinien sięgnąć po kosmetyki ze śluzem ślimaka? Czy pomaga na zmarszczki, trądzik i podrażnienia?

  • Przyczyny i sposoby na rozdwojone końcówki włosów

    Błędy w pielęgnacji włosów, narażenie na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne czy niedobory w diecie to tylko kilka z wielu możliwych przyczyn rozdwojonych końcówek – problemu, z którym zmaga się mnóstwo osób. Tymczasem już niewielka zmiana kilku nawyków może przyczynić się do poprawy kondycji naszych kosmyków. Poznaj pięć skutecznych sposobów na to, aby włosy na końcach były gładkie i lśniące.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij