Maseczka na włosy z oleju kokosowego – 3 sprawdzone przepisy
Dominika Chirek

Maseczka na włosy z oleju kokosowego – 3 sprawdzone przepisy

Olej kokosowy – najpopularniejsze, naturalne remedium dla suchych oraz zniszczonych włosów. Jego odżywcze właściwości znane były już wieki temu w Azji i do dziś jest tam stosowany w dalekowschodnich rytuałach spa.

Wiele się pisze o wielofunkcyjnym zastosowaniu oleju kokosowego. Najlepiej sprawdza się w pielęgnacji włosów. Dlaczego akurat on i jak go stosować?

Olej kokosowy dzięki swojej niskiej masie cząsteczkowej jest w stanie przeniknąć do wnętrza łodygi włosa, dlatego warto go włączyć do pielęgnacji włosów. Przed zakupem sprawdźmy jednak, jaki olej kupujemy. Wybierajmy organiczne, nierafinowane i tłoczone na zimno.

Olej organiczny to taki, którego surowe składniki nie były modyfikowane genetycznie. Prawdziwy olej nierafinowany nigdy nie był przetwarzany w celu usunięcia zanieczyszczeń. Tłoczony na zimno charakteryzuje się najwyższą jakością.

Zamiast szukać na liście składników odżywki oleju kokosowego, można samemu przygotować naturalną kurację dla włosów. Oto 3 przepisy na domowe maseczki.

Dla początkujących – maseczka z oleju kokosowego

Składniki:

  • 2 łyżki oleju kokosowego

Nakładamy na włosy i trzymamy całą noc (albo siedem-osiem godzin). To idealna kuracja dla włosów suchych i zniszczonych zabiegami fryzjerskimi. Rano należy umyć włosy, tak jak zwykle.

Dla średnio zaawansowanych – maseczka do włosów z kokosem i awokado

Składniki:

  • pół awokado,
  • 3 łyżki oleju kokosowego

Awokado i olej kokosowy mieszamy dokładnie w misce (można użyć blendera) i nakładamy na wilgotne włosy (ale przed ich umyciem). Trzymamy 30 minut, a następnie myjemy włosy szamponem (najlepiej dwa razy, by dokładnie zmyć olej).

Awokado z olejem kokosowym zmiękczają włosy, a także je nawilżają. To prosta w przygotowaniu i niedroga maska do włosów.

Powiązane produkty

Dla wtajemniczonych – kuracja odżywcza z białą glinką

Składniki:

  • pół szklanki oleju jojoba
  • 3 łyżki oleju kokosowego
  • 4 łyżki białej glinki w proszku
  • szklanka wody

W małym rondelku podgrzewamy olej jojoba i olej kokosowy – aż mieszanka będzie miała płynną konsystencję – po czym zdejmujemy z ognia. W osobnej misce mieszamy glinkę z wodą, póki składniki nie przybiorą formy pasty. Łączymy składniki, następnie nakładamy na wilgotne włosy. Masujemy również skórę głowy. Po 15 minutach płuczemy i myjemy głowę szamponem.
Stworzona odżywka oczyszcza skórę głowy i jednocześnie wzmacnia włosy.

  1. C. Bardey, Secrets of the Spas, Koenemann, Kolonia 2000, str. 133.
  2. A. Grigore, Szczęśliwa skóra. Naturalny program domowej ekopielęgnacji, Łódź 2015, str. 178.
  3. M. Dias, Hair Cosmetics: An Overview, „International Journal of Trichology” [online]; ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4387693/, [dostęp:] 11.03.2019.
  4. S. Benge, The Tropical Spa. Asian Secrets of Health, Beauty and Relaxation, Periplus Editions, Singapur 2004, str. 128.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rozgrzewające kosmetyki na jesień i zimę

    W okresie zimowym, gdy doskwiera zimny wiatr i mróz, brakuje nam słońca, bardzo dobrym sposobem na ocieplenie naszego ciała i poprawę nastroju są kosmetyki rozgrzewające. Jak działają? Jakich składników powinniśmy poszukiwać w takich kosmetykach? Jakie rodzaje kosmetyków i zabiegów rozgrzewających możemy zastosować w domu aby rozgrzać się w chłodny, zimowy wieczór? Czy są one odpowiednie dla wszystkich?

  • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

    Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

  • Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

    Przyjmowanie preparatów z kolagenem zyskało popularność w dermatologii. Stosowanie doustnych i miejscowych produktów kolagenowych może wpłynąć na spowolnienie procesów starzenia oraz poprawę wyglądu skóry. Dostępne są produkty do suplementacji wewnętrznej, kosmetyki stosowane na skórę oraz zabiegi medycyny estetycznej w postaci wypełniaczy i stymulatorów kolagenowych.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Czym są emolienty do włosów? Jak ich używać, żeby włosy nie wyglądały jak tłuste strąki?

    Co wybrać – humektanty, proteiny, emolienty do włosów czy może produkty PEH? Osoby, które znają tajniki tzw. włosingu, poruszają się wśród produktów do pielęgnacji jak ryby w wodzie. Doskonale wiedzą, którego produktu potrzebują ich włosy na danym etapie. W tym artykule sprawdzimy, czym są emolienty, jak działają i kto powinien sięgać po nie częściej niż po inne składniki w szamponach, a może przede wszystkim w odżywkach, maskach czy kremach do włosów.

  • Odżywki proteinowe do włosów – kiedy i jak je stosować? Co zawierają?

    Odżywki proteinowe mają za zadanie odżywić włosy, zregenerować je, sprawić, że staną się elastyczne, miękkie i lśniące. Brak wystarczającej ilości protein w pielęgnacji może prowadzić do osłabienia włosów – stają się one wówczas łamliwe, matowe i pozbawione blasku. Warto jednak pamiętać, że nadmiar protein może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego i sprawić, że włosy będą sztywne i szorstkie.

  • Włosy niskoporowate – co to znaczy i jak o nie dbać?

    Dbanie o włosy w ostatnich latach przeszło istną rewolucję. Dawniej wszystko ograniczało się do mycia włosów i użycia „jakiejś odżywki”, najczęściej jednego z wiodących producentów kosmetyków. Teraz wygląda to zupełnie inaczej. Preparaty do pielęgnacji włosów są podzielone nie tylko na te do mycia i odżywiania. Stanowią ogromną grupę produktów, które możemy dobrać do potrzeb włosów, częstości wykorzystywania, ale przede wszystkim do ich typu – rodzaju porowatości. Czym są włosy niskoporowate i jak je odróżnić od średnio- i wysokoporów? Jak o nie dbać?

  • Co niszczy kolagen w organizmie i jak go uzupełnić?

    Powyżej 25. roku życia produkcja kolagenu zaczyna się stopniowo obniżać. Dodatkowo narażenie na pewne czynniki może przyspieszyć ten niekorzystny proces. Stosowanie używek, takich jak palenie papierosów, spożywanie alkoholu, a także niedobór snu, zbyt długie opalanie oraz brak aktywności fizycznej mogą nasilić proces niszczenia kolagenu w organizmie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij