NFZ zwiększył finansowanie badań płodności dla mężczyzn
Od stycznia 2024 roku Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci za każdy seminogram wykonany na podstawie skierowania wydanego przez lekarza specjalistę. Dowiedz się, kto może wykonać bezpłatne badanie nasienia.
- Badania nasienia w ramach NFZ
- Kto może skorzystać z bezpłatnego badania nasienia?
- Na czym polega badanie nasienia? Co ono obejmuje?
Badania nasienia w ramach NFZ
1 sierpnia 2023 roku badanie nasienia znalazło się w wykazie świadczeń gwarantowanych w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. Oznacza to, że w tej chwili jest ono refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (wcześniej seminogram można było wykonać wyłącznie odpłatnie).
Był to bardzo istotny krok, dzięki któremu większa liczba pacjentów mogła skorzystać z tego świadczenia. Szacuje się bowiem, że około 15% par na świecie boryka się z problemami niepłodności, co oznacza, że mają trudności w zajściu w ciążę pomimo regularnych stosunków płciowych bez zabezpieczeń przez okres co najmniej roku. NFZ podaje, że w Polsce problem ten dotyczy około 1-1,5 mln par, co stanowi aż 20% społeczeństwa w wieku rozrodczym.
Od 1 stycznia 2024 roku Narodowy Fundusz Zdrowia zwiększył finansowanie tego badania płodności dla mężczyzn – NFZ zapłaci za każdy seminogram wykonany na podstawie skierowania wydanego przez specjalistę. Kto dokładnie może zlecić wykonanie badania? Jest to lekarz pracujący w poradni:
- położniczo-ginekologicznej,
- urologicznej,
- endokrynologicznej,
- andrologicznej,
- leczenia niepłodności,
- planowania rodziny i rozrodczości.
Kto może skorzystać z bezpłatnego badania nasienia?
Aby nieodpłatnie wykonać badanie nasienia, mężczyzna musi mieć ukończone 18 lat, a ponadto musi bezskutecznie starać się ze swoją partnerką o ciążę. Jeśli kobieta ma poniżej 35 lat, okres starania się o ciążę wynosi 12 miesięcy, a jeżeli partnerka ma powyżej 35 lat, jest to pół roku. Pacjent może także otrzymać skierowanie na seminogram finansowany przez NFZ, jeżeli ma rozpoznanie „N46 Niepłodność męska” (według klasyfikacji ICD-10) lub gdy jego partnerka została zakwalifikowana do inseminacji domacicznej.
Przygotowując się do wykonania badania nasienia, mężczyzna powinien 3 do 5 dni przed badaniem:
- powstrzymać się od kontaktów seksualnych,
- nie pić alkoholu,
- ograniczyć lub najlepiej wyeliminować palenie papierosów,
- zrezygnować z intensywnego wysiłku fizycznego.
Na czym polega badanie nasienia? Co ono obejmuje?
Analiza nasienia, inaczej seminogram lub spermiogram, to badanie laboratoryjne mające na celu ocenę parametrów ejakulatu. Jest to ważne narzędzie diagnostyczne stosowane, gdy para ma kłopoty z zajściem w ciążę, a lekarz podejrzewa, że przyczyną mogą być nieprawidłowe parametry nasienia.
Analizowane są ogólne parametry nasienia, takie jak:
- objętość (według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) powinno być to ≥1,5 ml),
- całkowita liczba plemników w ejakulacie (prawidłowa wartość: ≥39 mln),
- żywotność plemników (≥58% plemników żywych),
- pH (≥7,2),
- lepkość ejakulatu,
- czas upłynnienia,
- wygląd nasienia,
- liczba plemników w 1 ml ejakulatu,
- a także ewentualna aglutynacja (zgrupowanie) plemników i stopień jej zaawansowania.