Pojemnik ze spermą
Ewelina Sochacka

NFZ zwiększył finansowanie badań płodności dla mężczyzn

Od stycznia 2024 roku Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci za każdy seminogram wykonany na podstawie skierowania wydanego przez lekarza specjalistę. Dowiedz się, kto może wykonać bezpłatne badanie nasienia.

  1. Badania nasienia w ramach NFZ
  2. Kto może skorzystać z bezpłatnego badania nasienia?
  3. Na czym polega badanie nasienia? Co ono obejmuje?

Badania nasienia w ramach NFZ

1 sierpnia 2023 roku badanie nasienia znalazło się w wykazie świadczeń gwarantowanych w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. Oznacza to, że w tej chwili jest ono refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (wcześniej seminogram można było wykonać wyłącznie odpłatnie).

Był to bardzo istotny krok, dzięki któremu większa liczba pacjentów mogła skorzystać z tego świadczenia. Szacuje się bowiem, że około 15% par na świecie boryka się z problemami niepłodności, co oznacza, że mają trudności w zajściu w ciążę pomimo regularnych stosunków płciowych bez zabezpieczeń przez okres co najmniej roku. NFZ podaje, że w Polsce problem ten dotyczy około 1-1,5 mln par, co stanowi aż 20% społeczeństwa w wieku rozrodczym.

Wśród najczęstszych przyczyn męskiej niepłodności znajdują się: problemy z jakością nasienia, choroby jąder, np. żylaki powrózka nasiennego, czy schorzenia przewlekłe, takie jak cukrzyca, otyłość, choroby tarczycy.

Od 1 stycznia 2024 roku Narodowy Fundusz Zdrowia zwiększył finansowanie tego badania płodności dla mężczyzn – NFZ zapłaci za każdy seminogram wykonany na podstawie skierowania wydanego przez specjalistę. Kto dokładnie może zlecić wykonanie badania? Jest to lekarz pracujący w poradni:

  • położniczo-ginekologicznej,
  • urologicznej,
  • endokrynologicznej,
  • andrologicznej,
  • leczenia niepłodności,
  • planowania rodziny i rozrodczości.

Kto może skorzystać z bezpłatnego badania nasienia?

Aby nieodpłatnie wykonać badanie nasienia, mężczyzna musi mieć ukończone 18 lat, a ponadto musi bezskutecznie starać się ze swoją partnerką o ciążę. Jeśli kobieta ma poniżej 35 lat, okres starania się o ciążę wynosi 12 miesięcy, a jeżeli partnerka ma powyżej 35 lat, jest to pół roku. Pacjent może także otrzymać skierowanie na seminogram finansowany przez NFZ, jeżeli ma rozpoznanie „N46 Niepłodność męska” (według klasyfikacji ICD-10) lub gdy jego partnerka została zakwalifikowana do inseminacji domacicznej.

Przygotowując się do wykonania badania nasienia, mężczyzna powinien 3 do 5 dni przed badaniem:

  • powstrzymać się od kontaktów seksualnych,
  • nie pić alkoholu,
  • ograniczyć lub najlepiej wyeliminować palenie papierosów,
  • zrezygnować z intensywnego wysiłku fizycznego.

Powiązane produkty

Na czym polega badanie nasienia? Co ono obejmuje?

Analiza nasienia, inaczej seminogram lub spermiogram, to badanie laboratoryjne mające na celu ocenę parametrów ejakulatu. Jest to ważne narzędzie diagnostyczne stosowane, gdy para ma kłopoty z zajściem w ciążę, a lekarz podejrzewa, że przyczyną mogą być nieprawidłowe parametry nasienia.

Dowiedz się więcej na temat seminogramu

Analizowane są ogólne parametry nasienia, takie jak:

  • objętość (według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) powinno być to ≥1,5 ml),
  • całkowita liczba plemników w ejakulacie (prawidłowa wartość: ≥39 mln),
  • żywotność plemników (≥58% plemników żywych),
  • pH (≥7,2),
  • lepkość ejakulatu,
  • czas upłynnienia,
  • wygląd nasienia,
  • liczba plemników w 1 ml ejakulatu,
  • a także ewentualna aglutynacja (zgrupowanie) plemników i stopień jej zaawansowania.
  1. Ważne badanie dla mężczyzn finansowane przez NFZ, [online] https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/wazne-badanie-dla-mezczyzn-finansowane-przez-nfz,8543.html [dostęp:] 24.01.2024.
  2. WHO laboratory manual for the examination and processing of human semen. Sixth Edition, [online] https://www.who.int/publications/i/item/9789240030787 [dostęp:] 24.01.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Męska depresja może zmniejszać szanse na ciążę

    Do szeregu czynników wpływających na szanse zajścia w ciążę przez kobietę dochodzi kolejny – psychiczna kondycja mężczyzny. Naukowcy z Eunice Kennedy Shriver National Institute of Child Health and Human Development odkryli związek między męską depresją a prawdopodobieństwem poczęcia dziecka.

  • Czy COVID-19 wpływa na męską płodność?

    Od kiedy świat zmaga się z pandemią COVID-19, pojawia się coraz więcej pytań dotyczących jej wpływu na zdrowie reprodukcyjne. Czy pandemia może wpływać na męską płodność? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

  • Badanie: alkohol polepsza męską płodność

    Dyskusja o zdrowotnych korzyściach i wadach picia alkoholu trwa w najlepsze i przynosi zmienne efekty. Naukowcy są zgodni, że największe znaczenie ma ilość spożywanego alkoholu – nadmiar niemal zawsze szkodzi, ale umiarkowane spożycie może poprawić ogólny stan zdrowia. Kolejnego dowodu na potwierdzenie tej tezy dostarczają naukowcy z Włoch, którzy zbadali związek między konsumpcją alkoholu i kondycją męskiego nasienia.

  • Palenie e-papierosów realnie pogarsza kondycję serca i płodność

    Początkowo papierosy elektroniczne były postrzegane jako zdrowsza alternatywa dla zwykłego tytoniu, jednak kolejne badania przynoszą wnioski, które poddają w wątpliwość to przekonanie. Naukowcy z Ohio State University dokonali przeglądu dotychczasowych badań nad szkodliwością tytoniu, z którego wynika, że elektroniczne papierosy stanowią realne zagrożenie dla serca. 

  • Ultradźwięki poprawią parametry nasienia

    Zdaniem australijskich naukowców ultradźwięki zwiększają ruchliwość plemników. Doniesienie może przyczynić się do poprawienia skuteczności zapłodnień in vitro.

  • Czy przewlekły stan zapalny przyczynia się do niepłodności?

    Diety przeciwzapalne lub przeciwzapalny styl życia są często zalecane osobom mającym problemy z niepłodnością. Nie są to jednak rekomendacje, których skuteczności można się doszukiwać, analizując wyniki badań naukowych. Niestety w znacznej liczbie przypadków nie udało się także znaleźć przyczyny niepłodności. Czy stan zapalny może być odpowiedzialny za niektóre z tych przypadków, jak sugerują ostatnie badania?

  • Jajeczko kobiety selekcjonuje plemniki, które mogą je zapłodnić

    Proces starań o dziecko bywa długi i żmudny, a wielu kobietom nie udaje się zajść w ciążę bez dodatkowej pomocy w ramach zabiegów inseminacji i in vitro. Nawet u par całkowicie zdrowych i świadomych faz cyklu, szanse na zapłodnienie nie są pewne – naukowcy z Uniwersytetów w Sztokholmie i Manchesterze odkryli kolejną przyczynę, która może stać za tą prawidłowością. Z ich badań wynika, że to, czy plemnik połączy się z komórką jajową nie zależy tylko od jakości spermy, ale też od biologicznych „preferencji” kobiecego jajeczka. 

  • Niepłodność idiopatyczna – czy jest szansa na ciążę?

    O niepłodności idiopatycznej mówi się wtedy, kiedy para, która stara się o dziecko, nie może go począć, mimo że wyniki wszystkich przeprowadzonych badań mieszczą się w normie. Można więc powiedzieć, że niepłodność idiopatyczna to niepłodność o nieokreślonej jak dotąd przyczynie – dotychczas nie udało się bowiem stwierdzić, czym została ona spowodowana.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.