mężczyzna w maseczce pokazuje certyfikat zaszczepienia na covid
Arkadiusz Dąbek

Czy COVID-19 wpływa na męską płodność?

Od kiedy świat zmaga się z pandemią COVID-19, pojawia się coraz więcej pytań dotyczących jej wpływu na zdrowie reprodukcyjne. Czy pandemia może wpływać na męską płodność? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Ekspertka wirusologii z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, w swojej wypowiedzi dla serwisu PAP zwróciła uwagę, że COVID-19 może mieć negatywny wpływ na męską płodność, gdyż liczebność plemników może spaść nawet o 53%. Jednakże jakość nasienia powraca do normy po okresie 3–4 miesięcy.

Badania naukowców potwierdzają wpływ COVID-19 na płodność u mężczyzn

Ekspertka z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie powołała się na tureckie badanie składające się z 200 mężczyzn w wieku od 20 do 50 lat, z których 100 przechorowało COVID-19, a 100 nie. Wyniki przeprowadzonego badania wskazują, że liczebność plemników u mężczyzn po COVID-19 była zmniejszona o 53%, co oznacza, że prokreacja jest u nich utrudniona. Prof. Szuster-Ciesielska dodała także, że nie stwierdzono istotnej różnicy w ruchliwości i żywotności plemników.

Ekspertka wskazała również na badania, które wykazały obecność cytokin zapalnych w nasieniu oraz na możliwość rozwoju zapalenia jąder o podłożu autoimmunologicznym. Dodała też, że wirus może wywoływać zaburzenia erekcji. Jednakże po trzech czy czterech miesiącach od przechorowania COVID-19 jakość nasienia wraca do normy i para może odzyskać szansę na poczęcie dziecka.

Podwyższona temperatura ciała wpływa na jakość nasienia

Prof. Szuster-Ciesielska zwróciła uwagę, że nie tylko COVID-19, ale także inne choroby wirusowe mające przebieg z podwyższoną temperaturą tymczasowo wpływają na jakość nasienia mężczyzn. Wskazała, że za każdym razem, gdy występuje gorączka, stężenie plemników spada o 9%, a ich ruchliwość o ok. 4,5%.

Przypomniała także, że szczepienie przeciw COVID-19 wywołuje stan zapalny w organizmie. Wyjaśniła, że organizm reaguje na nie tak, jak w przypadku innych szczepień – wytwarzając odpowiedź odpornościową poprzez podwyższenie temperatury ciała i wystąpienie objawów stanu zapalnego, co jest całkiem normalne i naturalne dla każdej szczepionki.

Powiązane produkty

Szczepionki na COVID-19 mogą na krótko zmniejszyć jakość nasienia

Wirusolog oznajmiła, że badania naukowców z całego świata wykazują, że szczepienie przeciwko COVID-19 może prowadzić do krótkotrwałego spadku jakości nasienia. Przytoczyła przykład badań izraelskich, które wykazały, że po szczepieniu stężenie plemników zmniejsza się o 15%, a ich ruchliwość o 22%. Zaznaczyła jednak, że te wyniki powrócą do normy w ciągu 60–150 dni od szczepienia.

  1. G. Bogaczyk, Poważne problemy z męską płodnością. Najnowsze badania dotyczące skutków COVID-19, Polska Agencja Prasowa [online] https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1521810%2Cpowazne-problemy-z-meska-plodnoscia-najnowsze-badania-dot-skutkow-covid-19 [dostęp:] 22.01.2023.
  2. G. Bogaczyk, Wirusolog: Szczepienie przeciw COVID-19 nie powoduje niepłodności u mężczyzn, Polska Agencja Prasowa [online] https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1406714%2Cwirusolog-szczepienie-przeciw-covid-19-nie-powoduje-bezplodnosci-u [dostęp:] 22.01.2023.
     

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij