Nowy lek na Alzheimera
Arkadiusz Dąbek

Aducanumab – kontrowersyjny lek na Alzheimera zatwierdzony. Czy słusznie?

Agencja Żywności i Leków zatwierdziła Adukanumab – przeciwciało monoklonalne, które ma być lekiem stosowanym w terapii choroby Alzheimera. Producenci deklarują, że pomaga on usuwać nagromadzone blaszki amyloidowe, czyli jedną z domniemanych przyczyn występowania choroby. Nie zaobserwowano jednak, aby oprócz usuwania złogów amyloidowych, leki pomagały pacjentom w złagodzeniu objawów funkcjonalnych i poznawczych.

Liczba osób, u których zdiagnozowano objawy choroby Alzheimera szybko rośnie. Zastosowanie ludzkich przeciwciał monoklonalnych, które usuwają złogi beta-amyloidu z mózgu, jest opisywane jako pierwsze leczenie modyfikujące przebieg choroby. Skuteczność stosowana terapii z wykorzystaniem przeciwciał monoklonalnych nie jest jednak pozbawiona kontrowersji. Kilka tygodni temu FDA (ang. Food and Drug Administration, Agencja Żywności i Leków) zatwierdziła Adukanumab pomimo braku ostatecznych dowodów na jego skuteczność, a także pomimo wielu obaw związanych z działaniami niepożądanymi.

Jak poważny jest problem związany z chorobą Alzheimera?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO, ang. World Health Organization) co najmniej 55 milionów ludzi na całym świecie cierpi obecnie na demencję. Demencja najczęściej dotyka osoby w wieku powyżej 65. roku życia, a ponieważ ludzie żyją dłużej niż kiedyś, WHO spodziewa się, że liczba ta osiągnie około 140 milionów do 2050 roku. 60–70% przypadków demencji dotyczy osób, u których rozwinęła się choroba Alzheimera. Charakterystyczne dla tego schorzenia jest gromadzenie się tzw. blaszek amyloidowych w mózgu, o których myślano, że zakłócają przekazywanie impulsów nerwowych i wywołują objawy tej choroby. Kwesta roli blaszek ameloidowych w tym procesie jest jednak wciąż bardzo dyskusyjna.

Leki, które usuwają te płytki, zostały okrzyknięte wielkim przełomem w poszukiwaniu skutecznych metod leczenia choroby Alzheimera, a kilka z nich jest w fazie rozwoju i przechodzi badania kliniczne.

Co wiadomo o lekach na Alzheimera?

Większość metod leczenia choroby Alzheimera łagodzi objawy i pomaga pacjentom funkcjonować sprawniej dłużej niż w przypadku braku wdrożenia terapii. Dwa nowe leki, które ostatnio wzbudziły duże zainteresowanie – Adukanumab i Lekanemab, to ludzkie przeciwciała monoklonalne (hMabs, ang. human Monoclonal antibodies). Są to (według ich producentów) pierwsze leki „modyfikujące przebieg choroby” Alzheimera.

Istnieje wiele hMabs, które są badane jako leki na chorobę Alzheimera. Działają poprzez usuwanie blaszek beta-amyloidowych, które gromadzą się w mózgu osób z chorobą Alzheimera. Stojąca za nimi teoria głosi, że ponieważ blaszki te zakłócają przekazywanie impulsów nerwowych, ich usuwanie powinno poprawić zdolności poznawcze osób z chorobą Alzheimera.

Nie zmienia to jednak faktu, że jak dotąd nie pojawiły się jednoznaczne dowody na to, że usuwanie blaszek beta-amyloidowych chroni pacjentów z Alzheimerem przed pogorszeniem umiejętności poznawczych czy funkcjonalnych. Dotychczas tylko kilka badań, pomimo wykazania zmniejszenia liczby blaszek, wykazało niewielką lub też żadną różnicę w połączeniu tej obserwacji ze zmniejszeniem objawów choroby Alzheimera. Dotyczyło to pacjentów, którzy otrzymywali przeciwciała monoklonalne w porównaniu do grupy kontrolnej, która otrzymywała placebo.

Polecane dla Ciebie

Aducanumab i lecanemab – przeciwciała monoklonalne na Alzheimera

Dotychczas przebadano kilka przeciwciał monoklonalnych, które często nie przechodziły testów i badań klinicznych. Wiele z nich jest wciąż poddawanych analizie w kilku ośrodkach naukowych na całym świecie. Aducanumab i Lecanemab to przeciwciała, które Agencja ds. Leków i Żywności dopuściła jednak do stosowania. Mają one swoje nazwy handlowe – kolejno Aduhelm (dopuszczony w styczniu 2023 roku) i Leqembi (dopuszczony  w 2021 roku).

Konrowersje wokół przeciwciała Aducanumab – czy rejestracja była zbyt pochopna?

Aducanumab został zatwierdzony pomimo sprzeciwu panelu niezależnych doradców FDA, którzy nie wierzyli, że lek przynosi korzyści kliniczne. Niektórzy kwestionowali, dlaczego FDA przyspieszyła zatwierdzenie Adukanumabu, zamiast czekać na wyniki dalszych badań. Sugerowano dość odważnie, że współpraca między firmą Biogen (gigant farmaceutyczny prowadzący badania) a FDA była zbyt duża.

Udowodniono, że zarówno Adukanumab, jak i Lekanemab usuwają blaszki beta-amyloidowe z mózgów osób z chorobą Alzheimera. Problem polega jednak na tym, czy preparaty te prowadzą do faktycznej poprawy stanu pacjentów. Do czasu zakończenia dalszych badań nie przedstawiono dowodów na poprawę funkcji poznawczych u osób ze wczesną chorobą Alzheimera (w tym z pacjentami, u których objawy są jeszcze niewielkie), a których poddawano terapii z którymkolwiek z tych leków.

 1. FDA approves Alzheimer’s drug lecanemab amid safety concerns, www.nature.com [online], https://www.nature.com/articles/d41586-023-00030-3 [dostęp:] 14.01.2023 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Zniekształcenia poznawcze – co to takiego? Geneza, rodzaje

  Zniekształcenia poznawcze to wyolbrzymione schematy myślowe, które fałszują rzeczywistość i sprawiają, że postrzegamy ją w sposób zdeformowany. Doświadcza ich każdy człowiek, jednak jeśli pojawiają się zbyt często lub utrzymują się przez długi czas, mogą prowadzić do występowania stanów lękowych czy zaburzeń nastroju.

 • Leczenie endometriozy zastrzykiem raz w miesiącu – co wiemy o tej metodzie?

  Endometrioza dotyka na całym świecie około 10% kobiet w wieku rozrodczym. Patogeneza tej choroby polega na tym, że tkanka podobna do endometrium lub wyściółki macicy rośnie poza macicą, powodując silny ból miesiączkowy i obfite krwawienie, a u niektórych bezpłodność. Dostępne terapie mogą pomóc złagodzić objawy, jednak obecnie nie ma lekarstwa na endometriozę. Nowe badania wykazały, że comiesięczne zastrzyki przeciwciał zmniejszają zmiany chorobowe, tkankę bliznowatą i zrosty narządów u małp z endometriozą.

 • Badania przesiewowe raka piersi – mammografia 3D lepsza niż skan 2D. Przegląd najnowszych doniesień

  W dużym badaniu obejmującym ponad milion kobiet naukowcy porównali skuteczność mammografii 2D i mammografii z tomosyntezą 3D w wykrywaniu raka piersi. Odkryli, że mammografia 3D była znacznie skuteczniejsza niż mammografia 2D. Czy standard profilaktyki raka piersi właśnie uległ zmianie?

 • Spożycie soli może mieć inny wpływ na mężczyzn i kobiety

  Nadciśnienie krwi dotyka około 1,28 miliarda dorosłych na całym świecie. Jeśli ciśnienie krwi nie jest prawidłowo kontrolowane, może zwiększać ryzyko chorób serca, mózgu i nerek. Jedną z powszechnych, ale mniej znanych przyczyn nadciśnienia tętniczego jest nadwrażliwość na sól, czyli sytuacja, w której organizm nie wydala jej nadmiaru. Ostatni przegląd badań nad tym tematem wykazał, że kobiety w każdym wieku są bardziej wrażliwe kardiologicznie na spożycie soli niż mężczyźni. Zjawisko to może mieć wpływ na kontrolę ciśnienia krwi.

 • 5 sposobów na puszące się włosy

  Puszące się włosy to zmora wielu kobiet. U części z nich odstające, trudne do ujarzmienia kosmyki są wynikiem specyficznej budowy włosa. W większości przypadków szorstkie, matowe, przesuszone włosy to jednak wynik niewłaściwej pielęgnacji i częstego stosowania prostownicy lub wykonywania zabiegów fryzjerskich, np. rozjaśniania. Podpowiadamy, jak wygładzić puszące się włosy – poznaj 5 skutecznych sposobów.

 • ,,Zawał ucha” – co to jest? Jak się objawia?

  Terminem „zawał ucha” określa się objawy towarzyszące niedokrwieniu w obrębie naczyń krwionośnych ucha wewnętrznego. Pojawiają się wówczas nagłe, zazwyczaj jednostronne, upośledzenie słuchu, uczucie pełności w uchu, szumy, zawroty głowy.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij