Kobieta trzyma w jednej dłoni tabletki a w drugiej grapfruta
Arkadiusz Dąbek

Czy jedzenie grejpfrutów może obniżyć skuteczność antykoncepcji hormonalnej?

Wszystko to co jemy i pijemy w ciągu dnia ma znaczenie dla naszego zdrowia, dlatego zanim nalejesz sobie szklankę soku grejpfrutowego lub pokroisz grejpfruta na śniadanie, zastanów się, jak ten cierpki owoc może wpłynąć na skuteczność przyjmowanych leków. Wiadomo, że zarówno grejpfruty, jak i ich sok wchodzą w interakcje z dziesiątkami leków, w tym pigułkami antykoncepcyjnymi.

Wykazano, że sok grejpfrutowy może zakłócić metabolizm niektórych leków, w tym niektórych rodzajów tabletek antykoncepcyjnych. 

Skuteczność metod antykoncepcji

Pigułki antykoncepcyjne zawierają stworzone syntetycznie przez człowieka formy żeńskich hormonów estrogenu i progesteronu. Zwykle wzrost poziomu estrogenu w środku cyklu miesiączkowego kobiety powoduje, że jej jajniki uwalniają dojrzałą komórkę jajową. Ten proces nazywa się owulacją. Taka komórka jajowa jest wówczas gotowa do zapłodnienia przez plemnik mężczyzny. Po zapłodnieniu jajo zagnieżdża się w ścianie macicy matki, gdzie przez kolejnych 9 miesięcy rozwija się płód.

Hormony w tabletkach antykoncepcyjnych zakłócają naturalny cykl miesiączkowy kobiety i uniemożliwiają uwolnienie komórki jajowej. Zagęszczają również śluz szyjkowy, utrudniając plemnikom przepłynięcie przez szyjkę macicy i dotarcie do komórki jajowej. Tabletki zmieniają również wyściółkę macicy, aby utrudnić zagnieżdżenie i wzrost zapłodnionej komórki jajowej.

Wskaźnik Pearla (parametr mówiący o skuteczności danej metody antykoncepcji – im niższy, tym wskazuje na wyższą skuteczność) w ich przypadku wynosi od 0,1 do 7,6. Jak to rozumieć? Na 100 kobiet stosujących antykoncepcję doustną przez rok czasu w ciążę zajdzie od 0,1 do 7,6 kobiet. Ten wskaźnik jest różny w zależności od rodzaju przyjmowanych tabletek antykoncepcyjnych (jednoskładnikowe 0,1 do 7,6; a dwuskładnikowe od 0,5 do 3)

Jak grejpfrut wpływa na skuteczność antykoncepcji?

Substancje chemiczne zawarte w grejpfrucie zakłócają działanie enzymu w jelitach zwanego CYP3A4 (obniża jego stężenie o 47%), który wpływa na rozkład i wchłanianie niektórych leków przez organizm.

Kiedy spożywa się grejpfruta lub pije sok grejpfrutowy, można wchłonąć za dużo lub za mało składników aktywnych danego preparatu. Oznacza to, że może pojawić więcej skutków ubocznych leku lub preparat ten może nie działać tak dobrze, jak powinien.

W przypadku antykoncepcji, grejpfrut i sok grejpfrutowy zmniejszają rozpad estrogenu w organizmie, co skutkuje zwiększeniem stężenia tego hormonu w krwioobiegu. Istnieją teorie, które wskazują na to, że o ile wzrost estrogenu nie powinien zmniejszać skuteczności pigułki, tak może potencjalnie zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, takich jak zakrzepy krwi i rak piersi. Dane te są jednak ciągle weryfikowane w ośrodkach naukowych na całym świecie.

Grejpfrut i jego sok mogą wchodzić w interakcje z ponad 80 różnymi lekami, w tym:

  • feksofenadyna –stosowana w leczeniu alergii,
  • buspiron i sertralina – stosowane w leczeniu depresji i lęku,
  • sildenafil –stosowany w leczeniu zaburzeń erekcji,
  • nifedypina, nimodypina i nisoldypina – stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi,
  • atorwastatyna, lowastatyna,  symwastatyna – stosowane w leczeniu dużego stężenia cholesteroluerytromycyna, prymachina i chinina – stosowane w leczeniu zakażeń,
  • amiodaron (Cordarone) – stosowany w leczeniu arytmii,
  • cyklosporyna i takrolimus – stosowane w celu zapobiegania odrzuceniu przeszczepionego narządu.

Sposób interakcji tych leków z grejpfrutem zależy od leku. Zależy to również od osoby przyjmującej lek, ponieważ także czynniki genetyczne mogą wpływać na to, jak bardzo grejpfrut wpłynie na metabolizm leków.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Leczenie endometriozy zastrzykiem raz w miesiącu – co wiemy o tej metodzie?

    Endometrioza dotyka na całym świecie około 10% kobiet w wieku rozrodczym. Patogeneza tej choroby polega na tym, że tkanka podobna do endometrium lub wyściółki macicy rośnie poza macicą, powodując silny ból miesiączkowy i obfite krwawienie, a u niektórych bezpłodność. Dostępne terapie mogą pomóc złagodzić objawy, jednak obecnie nie ma lekarstwa na endometriozę. Nowe badania wykazały, że comiesięczne zastrzyki przeciwciał zmniejszają zmiany chorobowe, tkankę bliznowatą i zrosty narządów u małp z endometriozą.

  • Badania przesiewowe raka piersi – mammografia 3D lepsza niż skan 2D. Przegląd najnowszych doniesień

    W dużym badaniu obejmującym ponad milion kobiet naukowcy porównali skuteczność mammografii 2D i mammografii z tomosyntezą 3D w wykrywaniu raka piersi. Odkryli, że mammografia 3D była znacznie skuteczniejsza niż mammografia 2D. Czy standard profilaktyki raka piersi właśnie uległ zmianie?

  • Spożycie soli może mieć inny wpływ na mężczyzn i kobiety

    Nadciśnienie krwi dotyka około 1,28 miliarda dorosłych na całym świecie. Jeśli ciśnienie krwi nie jest prawidłowo kontrolowane, może zwiększać ryzyko chorób serca, mózgu i nerek. Jedną z powszechnych, ale mniej znanych przyczyn nadciśnienia tętniczego jest nadwrażliwość na sól, czyli sytuacja, w której organizm nie wydala jej nadmiaru. Ostatni przegląd badań nad tym tematem wykazał, że kobiety w każdym wieku są bardziej wrażliwe kardiologicznie na spożycie soli niż mężczyźni. Zjawisko to może mieć wpływ na kontrolę ciśnienia krwi.

  • 5 sposobów na puszące się włosy

    Puszące się włosy to zmora wielu kobiet. U części z nich odstające, trudne do ujarzmienia kosmyki są wynikiem specyficznej budowy włosa. W większości przypadków szorstkie, matowe, przesuszone włosy to jednak wynik niewłaściwej pielęgnacji i częstego stosowania prostownicy lub wykonywania zabiegów fryzjerskich, np. rozjaśniania. Podpowiadamy, jak wygładzić puszące się włosy – poznaj 5 skutecznych sposobów.

  • „Zawał ucha” – co to jest? Jak się objawia?

    Terminem „zawał ucha” określa się objawy towarzyszące niedokrwieniu w obrębie naczyń krwionośnych ucha wewnętrznego. Pojawiają się wówczas nagłe, zazwyczaj jednostronne, dolegliwości – upośledzenie słuchu, uczucie pełności w uchu, szumy, zawroty głowy.

  • Jak radzić sobie z suchą skórą? Porady dermatologów

    Stosowanie tej samej rutyny pielęgnacyjnej przez cały rok może nie działać tak dobrze, gdy na przykład spada wilgotność. Bez przemyślanej zmiany w sposobie pielęgnacji skóry suche powietrze może sprawić, że np. drobne linie czy zmarszczki będą bardziej widoczne. Sucha, swędząca skóra może się łuszczyć, pękać, a nawet krwawić. Jak sobie z nią radzić i właściwie pielęgnować?

  • Co stan paznokci mówi o stanie zdrowia? Zwróć uwagę na te objawy

    Czy kiedykolwiek spojrzeliście na wyszczerbiony, połamany lub pokryty białymi kropkami paznokieć i zastanawialiście się, dlaczego tak wygląda? Cóż, okazuje się, że zdrowie paznokci jest ściśle związane z tym, jak dobrze organizm funkcjonuje w innych obszarach, na co wpływ ma przede wszystkim nasza dieta i styl życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij