Badanie: alkohol polepsza męską płodność
Katarzyna Szulik

Badanie: alkohol polepsza męską płodność

Dyskusja o zdrowotnych korzyściach i wadach picia alkoholu trwa w najlepsze i przynosi zmienne efekty. Naukowcy są zgodni, że największe znaczenie ma ilość spożywanego alkoholu – nadmiar niemal zawsze szkodzi, ale umiarkowane spożycie może poprawić ogólny stan zdrowia. Kolejnego dowodu na potwierdzenie tej tezy dostarczają naukowcy z Włoch, którzy zbadali związek między konsumpcją alkoholu i kondycją męskiego nasienia.

Z wyników badania opublikowanych na łamach czasopisma „Andrology” wynika, że mężczyźni, którzy konsumują od 4 do 7 jednostek alkoholu tygodniowo, produkują więcej nasienia o wyższej zawartości plemników w porównaniu do tych pijących nie więcej niż trzy jednostki na tydzień. W myśl badania, za jednostkę uważa się 12,5 grama czystego etanolu, co odpowiada 125 ml wina, 330 ml piwa lub 30 ml wysokoprocentowego alkoholu. Co może dziwić, korzyści z umiarkowanego spożycia alkoholu na tle jakości nasienia odnosili również mężczyźni mający z nią problem. 

Wspomniane wnioski sformułowane zostały na podstawie próbek nasienia pochodzących od 323 mężczyzn uczestniczących w terapii niepłodności prowadzonej przez jedną z klinik jej leczenia znajdującej się we Włoszech. Część z nich miała problemy z jakością spermy, u innych była ona w normie. Przy ocenie jakości nasienia uwzględniono także standardowe czynniki na nią wpływające, takie jak wiek, BMI, częstotliwość aktywności fizycznej, konsumpcję kofeiny, palenie papierosów oraz liczbę dni abstynencji przed pobraniem próbki nasienia. 

Nowe badanie kontra dawne wątpliwości

Wyniki badań włoskich naukowców stoją w sprzeczności z wcześniejszymi analizami, które sugerują, że spożycie alkoholu nawet w umiarkowanych ilościach, wynoszących 5 i więcej jednostek tygodniowo, pogarsza jakość nasienia, przy czym negatywne efekty upijania się są najbardziej widoczne u mężczyzn przyjmujących ponad 25 jednostek tygodniowo. W opinii włoskich naukowców różnice w wynikach może tłumaczyć fakt, że zaburza je na przykład uwzględnienie w badaniach abstynentów. Włączanie w nie osób z tej grupy budzi kontrowersje, ponieważ wiele analiz pokazało, że deklarowana abstynencja w wielu wypadkach nie znajduje poparcia w rzeczywistości, co przekłamuje rezultaty. 
W kwestii biochemicznych mechanizmów, które stoją za korelacją spożywania alkoholu z płodnością, można przyjąć dwa kierunki interpretacji. Pierwsza czerpie z faktu, że piwo i wino zawierają dobroczynne polifenole, które mają zdolność do ochrony komórek. Drugi odwołuje się do innych eksperymentalnych badań, które sugerują, że alkohol ma zasadniczo szkodliwy wpływ na męskie zdolności do reprodukcji, Dzieje się tak, ponieważ zaburza działanie osi podwzgórze-przysadka-jądra, przez co upośledza wydzielanie gonadotropiny tym samym zmniejszając poziom testosteronu. Na tej podstawie należy przyjąć, że teza postawiona przez włoskich badaczy wymaga dalszych badań i weryfikacji. 

Alkoholem w cukrzycę

Jakkolwiek w przypadku męskiej płodności opinie są podzielone, wiele badań pokazuje, że spożywanie umiarkowanych ilości alkoholu może wpływać pozytywnie na pewne aspekty naszego zdrowia. Mowa między innymi o jego profilaktycznym wpływie na występowanie chorób układu krążenia, jak również redukcji ryzyka cukrzycy. Wnioski w drugiej kwestii sformułowali naukowcy z Sydansk Universitet na podstawie informacji o zdrowiu dotyczących 70 tys. dorosłych mieszkańców Danii, zebranych na przestrzeni siedmiu lat. W analizie dotyczącej wpływu alkoholu na rozwój cukrzycy typu drugiego brali pod uwagę częstotliwość i rodzaj trunków spożywanych przez badanych. 

Jak się okazało, spożywanie alkoholu od 3 do 4 razy tygodniowo zmniejszało ryzyko zachorowania na cukrzycę u obu płci, średnio o 27 proc. u mężczyzn oraz 34 proc. Największy spadek prawdopodobieństwa zachorowania, o nawet 43 proc., stwierdzono u mężczyzn pijących średnio 14 drinków tygodniowo. Z kolei kobiety pijące 9 porcji alkoholu tygodniowo obniżają ryzyko zachorowania na cukrzycę o niemal 60 proc. Trunkiem o najmocniejszym działaniu profilaktycznym okazało się wino, które, co udowodniono, zawiera składniki regulujące glikemię. Najmniej skuteczne (choć wciąż obniżające ryzyko zachorowania) okazało się piwo, które w przypadku mężczyzn pijących co najmniej jedno tygodniowo zmniejszało prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę typu drugiego o około 20 proc. U kobiet nie stwierdzono żadnego wpływu picia piwa na wskaźnik zachorowań, jednak z myślą o profilaktyce powinny one zdecydowanie zrezygnować z picia drinków z ginem. Spożywany regularnie zwiększał prawdopodobieństwo zapadnięcia na cukrzycę o pond 80 procent. 

Polecane dla Ciebie

Wstrzemięźliwość w piciu to same plusy

Naukowcy komentujący wyniki badań są sceptyczni, podkreślając, że dotychczasowa wiedza na temat spożywania alkoholu jasno wskazuje na jego szkodliwy wpływ na zdrowie. Wyniki duńskich badań zniekształcać może również fakt, że obywatele tego kraju należą do najszczuplejszych w Europie, z odsetkiem osób otyłych nie przekraczającym 10 proc. co ma ogromne znaczenie w szacowaniu ryzyka zachorowania na cukrzycę.

Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia, alkohol jest jednym z głównych czynników powstawania nowotworów, przy czym najsilniejszy wpływ ma on mieć na rozwój raka piersi. Jak wynika z szacunków Międzynarodowej Agencji do Badań nad Rakiem (IARC), ponad 25 proc. wszystkich nowych przypadków zachorowań na raka piersi wiąże się z piciem alkoholu. Drugie miejsce w tej niechlubnej statystyce zajmuje nowotwór jelita grubego, w którego przypadku picie alkoholu wpływa na 23 proc. przypadków pojawienia się choroby. Wśród nowotworów powiązanych z alkoholem wymienia się także raka wątroby, gardła, krtani oraz przełyku, a w sumie mowa o nawet 700 tysiącach nowych zachorowań na tle alkoholowym w skali roku. 

Źródło: Wiley Online Library, The Independent

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Otarcia i podrażnienia po stosunku

    Dyskomfort w czasie stosunku jest zaburzeniem, którego nie powinno się bagatelizować, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu ból i niechęć do zbliżeń. Dyspareunia, czyli bolesność w czasie współżycia, częściej dotyka kobiet. Poza nią jednak w relacjach intymnych często dochodzi do mniejszych, aczkolwiek równie dokuczliwych problemów, takich jak otarcia czy podrażnienia.

  • Preejakulat – stosunek przerywany a ryzyko ciąży

    Preejakulat, czyli bezbarwna wydzielina, produkowany jest przez męski układ rozrodczy podczas wzbudzenia seksualnego. Spełnia on szereg ważnych funkcji ułatwiających akt seksualny i samo zapłodnienie. Jaka jest szansa na zajście w ciążę przez preejakulat?

  • Seks oralny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować?

    Seks oralny, a inaczej mówiąc miłość francuska, to bardzo popularna forma współżycia seksualnego. Według danych statystycznych cenią ją przede wszystkim mężczyźni (ponad połowa respondentów) oraz co czwarta kobieta. Należy jednak pamiętać, że seks oralny to nie tylko przyjemność, ale także szereg zagrożeń. W związku z tym należy się do niego odpowiednio przygotować.

  • Antykoncepcja po porodzie – jaka będzie najlepsza?

    Po porodzie kobiecy organizm stopniowo powraca do swojego stanu sprzed ciąży. Między innymi dochodzi do powrotu płodności, o czym świadczy pojawienie się pierwszej miesiączki po porodzie. Może to nastąpić po zaledwie kilku tygodniach od urodzenia dziecka albo nawet po roku. Co wpływa na płodność po ciąży? Kiedy można zacząć uprawiać seks po ciąży? Jaka metoda antykoncepcji po porodzie będzie najlepsza?

  • Seks analny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować

    Seks analny od kilku dekad wzbudza mnóstwo kontrowersji, a w wielu kręgach jest tematem tabu. Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, czy jest bezpieczny dla zdrowia. Czym tak naprawdę jest seks analny i jak się do niego przygotować?

  • Seks bez zabezpieczenia – czym można się zarazić?

    Seks to jedna z najprzyjemniejszych sytuacji, która może wydarzyć się między dwojgiem zakochanych ludzi. Chwila zapomnienia może jednak skończyć się mało romantycznie – jedną z wielu chorób, w tym rzeżączką, kiłą, a w skrajnych przypadkach nawet AIDS. Czym można zarazić się poprzez stosunek płciowy bez zabezpieczenia?

  • Punkt G – gdzie się znajduje?

    Enigmatyczny punkt G rozbudza wyobraźnię kochanków na całym świecie. Zdaniem wielu seksuologów jest to najwrażliwsza strefa erogenna w ludzkim ciele. Dla sceptyków jest jak mityczna Atlantyda, której istnienia nikt nigdy nie dowiódł. Czy istnieje naprawdę? Gdzie się znajduje i jak wygląda?

  • Sapioseksualizm – na czym polega?

    Sapioseksualizm to nazwa, z którą być może część z nas już kiedyś się spotkała. Termin ten w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Sapioseksualizm jest bowiem pewnym rodzajem preferencji seksualnej, w której kluczową rolę odgrywa iloraz inteligencji. Jakie są jego przyczyny?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij