Chiński naukowiec w maseczce i ze strzykawką
Ewelina Sochacka

Chińczycy stworzyli potencjalnie najgroźniejszy wariant koronawirusa

Dominującym od sierpnia 2023 roku wariantem koronawirusa jest najłagodniejsza dotychczas odmiana wirusa JN.1. I to jest informacja, która nie budzi większego niepokoju. Gorszą jest ta, że chińscy naukowcy opracowali wariant, który zabił 100% zakażonych nim eksperymentalnie myszy o genomie przypominającym genom człowieka.

  1. Chińczycy eksperymentują ze zmutowanym koronawirusem
  2. Co wiemy o najgroźniejszym koronawirusie?
  3. Środowisko naukowe potępia Chińczyków

Chińczycy eksperymentują ze zmutowanym koronawirusem

Świat mierzy się z koronawirusem od prawie 4 lat. Fale zakażeń są raz wyższe, a raz niższe. Wariant JN.1 jest uznawany za wyjątkowo łatwo rozprzestrzeniającą się odmianę koronawirusa, ale gdy atakuje, wywołuje łagodne objawy. Specjaliści zajmujący się zdrowiem publicznym nie do końca wiedzą, czy łagodny przebieg choroby wywołanej przez JN.1 to efekt niskiej zjadliwości samego wirusa czy też tego, że społeczeństwo stało się bardziej odporne na koronawirusa np. poprzez szczepienia lub przechorowanie infekcji.

Bardzo dziwi zatem fakt, że przy mimo wszystko spokojnej atmosferze wokół COVID-19 chińscy naukowcy eksperymentowali ze zmutowaną wersją koronawirusa, którą ocenili na najbardziej zakaźną – zjadliwą. W bardzo szybkim tempie zabiła wszystkie zakażone myszy poddane wcześniej humanizacji (procesy polegające na wprowadzaniu genów ludzkich do mysich komórek, aby uzyskać organizm zwierzęcy z pewnymi cechami lub właściwościami ludzkimi, np. mysz humanizowana w celu badania specyficznych ludzkich chorób). To pierwsze tak ryzykowne badanie, dlatego uzyskane wyniki nie dają jednoznacznej odpowiedzi, jak wyglądałby przebieg zakażenia w przypadku zaatakowania człowieka.

Co wiemy o najgroźniejszym koronawirusie?

Wirus GX_P2V to zmutowana wersja koronawirusa, która najbardziej zjadliwa była dla mózgów myszy humanizowanych.

Jak podają Chińczycy:

Wskazuje to na ryzyko przeniesienia GX_P2V na ludzi i tworzy unikalny model pozwalający na zrozumienie patogennych mechanizmów wirusów powiązanych z SARS-CoV-2.
GX_P2V jest zmutowaną wersją GX/2017 koronawirusa, która według wcześniejszych informacji została odkryta u malezyjskich łuskowców w 2017 r., czyli trzy lata przed pandemią COVID-19. Łuskowce to ssaki owadożerne, które są pokryte charakterystycznymi łuskami i żyją na ciepłych obszarach planety.

W niektórych badaniach oryginalny szczep koronawirusa również powodował stuprocentową śmiertelność, w związku z czym uzyskane wyniki mogą nie mieć bezpośredniego przełożenia na ludzi.

Myszy, które zostały zakażone GX_P2V, zmarły w maksymalnie osiem dni po podaniu wirusa (niektóre nie żyły już po trzech dniach). Infekcję stwierdzono nie tylko w mózgu, co uznano za główną przyczynę zgonu, ale także w płucach, tchawicy, nosie, kościach i oczach. Pod koniec życia mózgi myszy skurczyły się w wyniku wyjątkowo wysokiego poziomu wirusa w tym organie.

Powiązane produkty

Środowisko naukowe potępia Chińczyków

Epidemiolodzy z całego świata nie są w stanie zrozumieć postępowania naukowców z Chin, oceniając je jako „niepotrzebne”, „bezcelowe”, „bezsensowne z naukowego punktu widzenia”. Badacze nie wiedzą, dlaczego naukowcy z Chin podjęli się zakażenia rasy myszy przypadkowym wirusem. Podkreślają jednak, że tyle czynników po drodze mogło zawieść, że jest to bardzo niepokojące, tym bardziej że w doniesieniu naukowym nie rozwiano przyszłych wątpliwości dotyczących poziomu bezpieczeństwa biologicznego czy środków ostrożności stosowanych w eksperymencie.

  1. China Develops New Covid Strain With 100% Mortality In Humanised Mice: Here’s Everything To Know About It, [online] https://www.onlymyhealth.com/china-develops-new-covid-strain-with-hundred-percent-mortality-in-humanised-mice-1705581298 [dostęp:] 22.01.2024.

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij