Migrena może zwiększać ryzyko chorób zapalnych jelit
W nowym badaniu opublikowanym w „Scientific Reports” zbadano związek między migreną a rozwojem nieswoistego zapalenia jelit (IBD). Naukowcy z Korei Południowej wykazali, że u osób zmagających się z silnymi bólami głowy ryzyko wystąpienia chorób jelit jest wyższe.
- Migrena i nieswoiste zapalenie jelit – w jaki sposób są ze sobą powiązane?
- Wyniki badania
- Kolejne etapy badań nad migreną i IBD
Migrena i nieswoiste zapalenie jelit – w jaki sposób są ze sobą powiązane?
Migrena to jedna z najczęściej występujących chorób neurologicznych. Pomimo tego jej przyczyny w dalszym ciągu nie są w pełni poznane. Obecnie uważa się, że na jej wystąpienie mogą wpływać czynniki genetyczne, środowiskowe czy zmiany w funkcjonowaniu neuroprzekaźników takich jak serotonina. Ponadto napad migrenowego bólu głowy może zostać wywołany między innymi przez stres, pewne pokarmy, np. czekolada czy czerwone wino, intensywne zapachy, a także gwałtowne zmiany pogody.
Już we wcześniejszych badaniach wykazano, że migrena jest związana z wieloma przewlekłymi zespołami i chorobami przewodu pokarmowego oraz że występuje częściej u pacjentów z nieswoistym zapaleniem jelit (ang. inflammatory bowel disease, IBD) niż w populacji ogólnej. Jednak wpływ migreny na rozwój IBD nie został wyjaśniony.
Teraz naukowcy z Seoul National University College of Medicine w Korei Południowej postanowili po raz kolejny przyjrzeć się tej kwestii. W badaniu opublikowanym w czasopiśmie „Scientific Reports” ocenili związek między migreną a rozwojem IBD na podstawie danych uzyskanych z bazy danych koreańskiej krajowej służby ubezpieczeń zdrowotnych (National Health Insurance Service, NHIS). W badaniu wzięło udział 10 628 070 osób w wieku 20 lat i więcej, z czego mężczyźni stanowili 55%. Uczestników podzielono na dwie grupy ze względu na obecność lub brak występowania migreny. Badacze przeanalizowali częstość występowania IBD, a dokładniej choroby Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.
Wyniki badania
Podczas średnio 10 lat obserwacji naukowcy z Korei zauważyli, że na migrenę cierpiało 2,8% badanej populacji (częściej zmagały się z nią kobiety, osoby starsze, mieszkające na wsi i posiadające niskie dochody). Okazało się, że w porównaniu z grupą kontrolną pacjenci z migrenowymi bólami głowy wykazywali wyższe ryzyko rozwoju zapalnych chorób jelit – gwałtowny wzrost częstości zachorowań na IBD następował po 5 latach od rozpoczęcia obserwacji. Co ciekawe, na ryzyko to nie wpływały zachowania zdrowotne ani współistniejące choroby metaboliczne.
Jaka może być przyczyna tak silnego związku migreny z IBD? Hipotez jest kilka. Po pierwsze, cytokiny prozapalne, takie jak interleukina (IL)-1b, IL-6, IL-8, czy czynniki martwicy nowotworów są powiązane z bólem migrenowym, a ich poziom wzrasta podczas napadu, co odgrywa kluczową rolę w patogenezie zapalnych chorób jelit. Po drugie, wiadomo, że dysbioza jelit ma związek z patofizjologią zarówno migreny, jak i IBD. Ponadto stres czy niewłaściwa dieta również mogą powodować rozwój obydwu schorzeń.
Kolejne etapy badań nad migreną i IBD
Badanie naukowców z Korei miało pewne ograniczenia, w tym brak możliwości określenia związku pomiędzy ciężkością migreny a chorobami zapalnymi jelit. Badacze nie mogli także określić wpływu leczenia pacjentów z migreną na potencjalne ryzyko IBD ze względu na ograniczenia w gromadzeniu danych (nie uwzględnili np. tego, że NLPZ stosowane w łagodzeniu bólu wpływają na stan zapalny jelit). Ponadto w analizach nie wzięto pod uwagę ważnych zmiennych, takich jak wzorce odżywiania, opieka zdrowotna, stres, występowanie nieswoistego zapalenia jelit w rodzinie czy występowanie innych zaburzeń żołądkowo-jelitowych.
Biorąc jednak pod uwagę wyniki, mówiące o tym, że pacjenci cierpiący na migrenę są obarczeni większym ryzykiem wystąpienia nieswoistego zapalenia jelit, konieczne są dalsze prace badające wzajemne powiązania tych schorzeń.