Normalne życie z Nieswoistym Zapaleniem Jelita
Katarzyna Szulik

Normalne życie z Nieswoistym Zapaleniem Jelita

Na schorzenia z grupy NZL cierpi nawet 5 mln ludzi na całym świecie i około 100 tys. Polaków. Objawy to przede wszystkim bóle brzucha i częste biegunki, mogące się zdarzać nawet kilkadziesiąt razy dziennie. Obchodzony 19 maja dzień tej choroby ma pomóc zwiększyć poziom akceptacji dla osób, które jej doświadczają.

Do kategorii Nieswoistych Zapaleń Jelita zalicza się choroba Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Chorobom tym nie można zapobiec, możliwe jest jedynie łagodzenie ich skutków. Należą one do wstydliwych, ponieważ wymagają bardzo częstego przebywania w toalecie, w niektórych przypadkach nawet po kilkadziesiąt razy dziennie. Sytuacja ta jest szczególnie trudna w przypadku dzieci, stanowiących około 1/4 chorych, ponieważ nie mają one dostępu do skutecznej terapii biologicznej.

Jak leczyć NZJ?

Osoby zmagające się z NZJ cierpią na bóle brzucha i biegunki, czego konsekwencją jest zmęczenie i szybka utrata masy ciała. W przypadku dzieci może dojść do ograniczenia wzrostu. Przyczyny NZJ nie są znane, ale schorzenie to jest uważane za chorobę cywilizacyjną, związaną z przemianami we florze bakteryjnej w wyniku zmian warunków życia. NZJ jest nieuleczalne i wymaga przyjmowania leków przez całe życie, a w skrajnym stadium operacji wycięcia jelita, czego konsekwencją jest stomia.

Dla chorych, którzy nie reagują na leczenie standardowe, jedynym ratunkiem są terapie biologiczne, bezpłatne w większość państw UE. W Polsce refundowane są preparaty biologiczne z dwoma substancjami czynnymi – infliksimabem i adalimumbanem. Oba są dostępne dla dorosłych z chorobą Leśniowskieg-Crohna, natomiast dzieci mogą korzystać z tylko z pierwszego.

Mocne i jednoznaczne objawy daje wrzodziejące zapalenie jelita grubego, dlatego łatwiej je zdiagnozować – przy tym schorzeniu pojawiają się krwawe biegunki. Przy chorobie Leśniowskiego-Crohna są one rzadsze, ale występują bóle brzucha, gorączka czy anemia, często stanowiące jedyne objawy choroby.

Flaki-rozrabiaki, czy jak żyć z chorobą

Polska kampania społeczna „Flaki rozrabiaki” zainicjowana przez Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, ma przełamać społeczne tabu mówienia o NZJ i dostarczyć wiedzy o tym, jak wspierać chorych. Jej zadaniem jest także uświadomienie, że osoby cierpiące na te schorzenia to często ludzie młodzi, którzy potrzebują społecznej akceptacji dla swojego stanu, by móc normalnie funkcjonować. Twarzą kampanii została dziennikarka Agata Młynarska, która również choruje na Nieswoiste Zapalenie Jelita.

Kampania ma także skłonić chorych do zgłaszania się do lekarza. W jej ramach mają powstać wytyczne dla lekarzy POZ, by mogli szybciej zdiagnozować problem i skierować chorych do innych specjalistów.

Powiązane produkty

O czym pamiętać przy NZJ?

Leczenie może przynieść remisję, czyli wycofanie objawów, często na wiele lat. W tym procesie ważna jest nie tylko farmakologia, ale także właściwa dieta i wsparcie psychiczne, dlatego w proces terapii powinien być zaangażowany także psycholog i dietetyk. Osoby cierpiące na te schorzenia powinny unikać zwłaszcza węglowodanów rafinowanych, czyli przetworzonych, zawartych w fast foodach, płatkach śniadaniowych czy margarynie, ale też w pieczywie cukierniczym różnego typu. Ich dieta powinna być bogata w błonnik, który sam w sobie obniża ryzyko zapadnięcia na tę chorobę. Trzeba też unikać konserwantów, takich jak guma ksantanowa czy barwniki, a zwłaszcza maltodekstryna, która bezpośrednio zwiększa ryzyko zapadnięcia na NZJ. Osoby chore mają też wyższe niż przeciętne zapotrzebowanie na białko, zwłaszcza pod postacią chudych mięs i jaj. Z węglowodanów najlepszy jest ryż, drobne kasze, ziemniaki i bataty, a mięso powinno być gotowane lub duszone.

Kampania kładzie mocny nacisk na psychospołeczne aspekty chorób. Cierpiące na nie osoby powinny przede wszystkim podzielić się problemem z najbliższymi, by mogli lepiej zrozumieć ich sytuację i zachowanie, na przykład niechęć do spędzania czasu poza domem czy częste zwolnienia z pracy.

Obchodzony 19 maja Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelita w Polsce i na świecie zostanie uczczony podświetlaniem na fioletowo wielu budynków i obiektów, w tym Pałacu Kultury i Nauki, ratuszów w Rzeszowie i Białymstoku czy Wodospadu Niagara.

Źrodło: Gazata Prawna, www.flakirozrabiaki,org

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.