Co warto wiedzieć o JN.1 – najnowszym wariancie koronawirusa?
Gwałtowny wzrost liczby zakażeń spowodowanych przez nowy wariant koronawirusa SARS-CoV-2 o nazwie JN.1 zaniepokoił ekspertów na całym świecie. Choć cechuje go wysoka zakaźność, to jednak według przewidywań WHO nie powinien stworzyć zagrożenia dla zdrowia publicznego. Czy obecnie dostępna szczepionka przeciwko COVID-19 działa na wariant JN.1? Wyjaśniamy.
- Nowy wariant odmiany Pirola – jak groźny jest JN.1?
- Koronawirus JN.1 – objawy
- Czy możliwe jest uniknięcie zakażenia?
Nowy wariant odmiany Pirola – jak groźny jest JN.1?
Na początku listopada 2023 roku wariant JN.1 był przyczyną mniej niż 5% wszystkich przypadków COVID-19 w Stanach Zjednoczonych. Obecnie szacuje się, że odpowiada on za ponad 60% zachorowań w USA. Podobnie sytuacja wygląda w Europie, w tym w Polsce – w naszym kraju jest on drugim najczęściej wykrywanym wariantem (tuż po wciąż dominującej odmianie Eris). Ze względu na szybkie rozprzestrzenianie się i wysoką zakaźność Światowa Organizacja Zdrowia zaklasyfikowała JN.1 jako „wariant będący przedmiotem zainteresowania” (VOI – Variant of Interest).
JN.1 jest blisko spokrewniony z Omikronem BA.2.86 (jest on potomkiem wariantu Pirola, wcześniej był klasyfikowany przez WHO jako część linii macierzystej BA.2.86; w porównaniu z nią JN.1 ma dodatkową mutację L455S w białku kolca). W tej chwili nie ma dowodów na to, że JN.1 może stworzyć poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, jednak według przewidywań ekspertów wkrótce stanie się dominującą odmianą.
Koronawirus JN.1 – objawy
Objawy zakażenia JN.1 są zbliżone do tych pojawiających się w przypadku wcześniej dominujących wariantów i zazwyczaj przypominają przeziębienie lub grypę. Najczęstsze symptomy to:
- gorączka,
- katar,
- kaszel,
- bóle głowy,
- bóle mięśni,
- rzadziej biegunka.
Do nietypowych oznak choroby COVID-19 wywołanej przez JN.1 można zaliczyć:
- zapalenie spojówek,
- uczucie niepokoju, lęk,
- kłopoty ze snem.
Czy możliwe jest uniknięcie zakażenia?
WHO zaleca zachowanie tych samych środków ostrożności co przy poprzednich wariantach COVID-19, czyli przede wszystkim:
- noszenie maski ochronnej w zamkniętych pomieszczeniach,
- unikanie zatłoczonych miejsc,
- dbanie o higienę, szczególnie regularne mycie rąk,
- pozostanie w domu w przypadku wystąpienia objawów oraz wykonanie testu,
- wykonywanie szczepień przeciwko COVID-19 oraz przeciwko grypie (powinny o to zadbać zwłaszcza osoby starsze, z obniżoną odpornością oraz chorujące przewlekle).
Eksperci podkreślają, że obecnie dostępna szczepionka przeciwko COVID-19 zwiększa ilość przeciwciał we krwi i nadal skutecznie chroni przed ciężkim przebiegiem choroby i powikłaniami. W związku z tym rozprzestrzenianie się wariantu JN.1 raczej nie zwiększy obciążenia krajowych systemów zdrowia publicznego w porównaniu z innymi podwariantami Omicrona.