CZĄSTECZKA WIRUSA
Ewelina Sochacka

Nowy wariant koronawirusa w 2023 roku – Eris. Jak go rozpoznać?

9 sierpnia Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała komunikat związany z nowym wariantem COVID-19, który szybko i szeroko się rozprzestrzenia. Nazwano go Eris i oficjalnie oznaczono symbolem EG.5.1. Zdaniem WHO mutacja ta nie budzi jeszcze ogromnych obaw, a tempo jej rozprzestrzeniania jest stale monitorowane. Czy „stare” szczepionki przeciwko COVID-19 są skuteczne także względem Eris?

Co to jest Eris (mutacja EG.5.1)?

Mutacja Eris należy do grupy koronawirusów oznaczonych jako XBB. To odgałęzienia wariantu Omikron (XBB.1.9.2), który pojawił się pod koniec 2021 roku. Eris ma dwie dodatkowe mutacje kolczaste (Q52H, F456L) w porównaniu do swojej macierzystej linii.

Eksperci WHO ustalili, że EG.5.1 stanowił około 17,4% wszystkich przypadków zakażeń koronawirusowych w skali globalnej (statystyki do 23 lipca 2023 roku) w porównaniu z zaledwie 7,6% cztery tygodnie wcześniej. Według szacunków jednej z agencji rządu federalnego Stanów Zjednoczonych (CDC, ang. Centers for Disease Control and Prevention) liczba pacjentów zakażonych wariantem Eris w USA szybko rośnie, przez co ostatnio stał się najpowszechniejszym szczepem koronawirusa w tym kraju.

Eris – czy to groźna mutacja?

Według specjalistów Eris stanowi niewielkie zagrożenie dla zdrowia publicznego na świecie. Chociaż jest bardziej zakaźny, rozpowszechnia się szybciej w porównaniu z innymi szczepami i wydaje się, że sprawniej omija mechanizmy obronne organizmu, nie ma dowodów na to, że wywołuje cięższy przebieg choroby niż pozostałe warianty koronawirusów.

Eksperci WHO przyjmują, że istniejące szczepionki i metody leczenia powinny pozostać skuteczne także przeciwko temu wariantowi. Przekonanie to wynika z faktu, że Eris jest blisko spokrewniony ze wspomnianą rodziną XBB koronawirusów. Ponadto naukowcy pracujący nad nowymi preparatami szczepionkowymi będą z pewnością skupiać się także na tym, aby były one ukierunkowane również na typ EG.5.1 koronawirusa.

Dowiedz się więcej również na temat supermutacji Kraken

Eris wykryto dotychczas w 45 krajach Europy, Azji, Ameryki Południowej, a jego obecność pierwszy raz potwierdzono w marcu 2023 roku. Jak wspomniano, w Stanach Zjednoczonych, ale i w Wielkiej Brytanii jest obecnie dominującym wariantem wywołującym COVID-19. Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (ang. UK Health Security Agency) przekazała, że wraz z pojawieniem się mutacji EG.5.1. na Wyspach Brytyjskich liczba nowych zakażeń wzrosła aż o 200 tysięcy.

Co najważniejsze – wariant Eris jest określany jako „monitorowany”. Oznacza to, że na chwilę obecną nie ma powodów do paniki, a rozprzestrzenianie się wirusa jest pod kontrolą.

Powiązane produkty

Jakie objawy powoduje nowy wariant koronawirusa – Eris?

Objawy zakażenia mutacją EG.5.1. wydają się być takie same jak symptomy powodowane przez inne szczepy koronawirusa.

Charakterystyczne objawy zakażenia Eris to:

Osoby starsze, z osłabionym układem odpornościowym lub osoby, u których zdiagnozowano także inne schorzenia (np. cukrzyca), są bardziej narażone na cięższy przebieg i poważniejsze skutki infekcji COVID-19 – tak jak w przypadku pozostałych wariantów. Mogą to być choroby dolnych dróg oddechowych, ból w klatce piersiowej i duszność. Wirus nadal „żyje” i jest zagrożeniem dla zdrowia. Z tego powodu zawsze warto wykonać test na obecność koronawirusa, jeśli tylko pojawią się symptomy zakażenia.

Sprawdź, jakie domowe testy na COVID-19 znajdziesz na DOZ.pl

Co robić, żeby nie doszło do zakażenia Eris – nowym wariantem koronawirusa w 2023 roku?

Nowe szczepionki przypominające będą dostępne jesienią 2023 roku, a eksperci twierdzą, że są one szczególnie ważne dla osób z tzw. grupy ryzyka. Jeśli jesteś w tej grupie i będziesz w sytuacji, w której narażenie jest prawdopodobne, np. obecność w dużym zgromadzeniu czy wyjazdy do innych krajów, możesz rozważyć przyjęcie szczepionki przypominającej jednego ze starszych preparatów, które są już dostępne na rynku. Jeśli zauważysz u siebie objawy infekcji, wówczas domowy test na COVID z apteki może pomóc ustalić, czy powinno się np. rozpocząć przyjmowanie leku Paxlovid, czyli preparatu przeciwwirusowego, który jest stosowany w terapii osób dorosłych niewymagających podania tlenu, a u których zaistniało ryzyko progresji choroby do ciężkiej postaci COVID-19. Jego zażycie należy oczywiście skonsultować z lekarzem.

  1. Eris: New Covid variant on the rise in Britain, The National News [online] https://www.thenationalnews.com/health/2023/08/08/new-covid-variant-eris-on-the-rise-in-britain/ [dostęp:] 10.08.2023.

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij