Doustne tabletki Paxlovid skuteczne w leczeniu COVID-19
Justyna Piekara

Paxlovid – doustny lek na COVID-19 dopuszczony przez FDA i EMA do stosowania w trybie nadzwyczajnym

W obliczu rosnących wskaźników zakażeń i zgonów spowodowanych zakażeniem SARS-CoV-2, Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) i Europejska Agencja Leków (EMA) dopuściły do użytku doustny lek na COVID-19 stworzony przez Pfizer/BioNTech. Paxlovid może złagodzić objawy u osób, które zostały już zainfekowane wirusem. Lek nie powinien być traktowany jako środek zapobiegawczy ani substytut szczepionki czy dawek przypominających.

Paxlovid – obiecujący lek na COVID-19

Wyniki randomizowanego i podwójnie zaślepionego badania klinicznego „EPIC-HR” (Evaluation of Protease Inhibition for COVID-19 in High-Risk Patients) wykazały 88% skuteczność Paxlovidu w zapobieganiu hospitalizacji i śmierci pacjentów zakażonych SARS-CoV-2, narażonych na wysokie ryzyko progresji do ciężkiego COVID-19. Uczestniczyli w nim dorośli pacjenci, niezaszczepieni przeciw zakażeniu koronawirusem, u których laboratoryjnie potwierdzono chorobę COVID-19.

Na podstawie aktualnych wyników badań klinicznych Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) i Europejska Agencja Leków (EMA) zadecydowały o dopuszczeniu leku do stosowania w nagłych wypadkach. Lek okazał się bardzo skuteczny u osób, które rozpoczęły kurację w ciągu pięciu dni od wystąpienia objawów. Zgłoszono 10 zgonów w grupie placebo, natomiast żaden nie wystąpił wśród uczestników, którzy otrzymali Paxlovid. Ponadto Paxlovid powinien być skuteczny także w przypadku infekcji wywołanych wariantem Omikron.

Zdaniem Patrizii Cavazzoni, dyrektor FDA ds. badań nad lekami, wprowadzenie do użytku leku na COVID-19 w postaci doustnej pigułki to ważny krok w walce z pandemią, zwłaszcza, że wciąż mamy do czynienia z nowymi wariantami wirusa SARS-CoV-2.

Paxlovid – na czym polega kuracja? 

Doustny sposób leczenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 daje nadzieję na uniknięcie hospitalizacji wśród wielu zakażonych osób, co z pewnością złagodzi presję wywieraną na przeciążone systemy opieki zdrowotnej na całym świecie. Podobnie jak Molnupirawir firmy Merck & Co, Paxlovid występuje w postaci tabletek, co czyni go łatwą i tanią metodą leczenia wczesnych zakażeń COVID-19. W trakcie leczenia pacjent nie wymaga opieki szpitalnej, terapia może odbywać się w domu.

Lek działa poprzez zapobieganie namnażaniu się wirusa i może być stosowany w leczeniu łagodnego do umiarkowanego COVID-19 u dorosłych pacjentów, a w Stanach Zjednoczonych także u dzieci od 12. roku życia. Kuracja obejmuje podanie 10 tabletek nirmatrelwiru, inhibitora proteazy SARS-CoV-2, środka hamującego replikację wirusa (obecnie stosowany także w leczeniu HIV i zapalenia wątroby typu C) oraz 20 tabletek ritonawiru, substancji przedłużającej działanie głównego środka. Zaleca się stosowanie dwóch tabletek ritonawiru i jednej nirmatrelwiru dwa razy dziennie przez pięć dni.

Najczęstszymi działaniami niepożądanymi zgłaszanymi podczas leczenia Paxlovidem były: zaburzenia zmysłu smaku, biegunka, wysokie ciśnienie krwi i bóle mięśni.

Polecane dla Ciebie

Paxlovid – jakie są przeciwwskazania do terapii lekiem?

Paxlovid może wchodzić w interakcje z innymi lekami. Eksperci podkreślają, że należy zachować ostrożność podczas podawania medykamentu pacjentom z wcześniej występującymi chorobami wątroby, zaburzeniami czynności enzymów wątrobowych lub zapaleniem wątroby. Tabletki nie są też zalecane ciężarnym oraz kobietom, które nie stosują antykoncepcji, a tym samym mogą zajść w ciążę. Z badań laboratoryjnych na zwierzętach wynika, że duże dawki leku mogą zaburzać wzrost płodu. Ponadto młode matki powinny przerwać karmienie piersią po rozpoczęciu stosowania tabletek.

  1. Coronavirus (COVID-19) update: FDA authorizes first oral antiviral for treatment of COVID-19, „fda.gov” [online], https://www.fda.gov/news-events/press-announcements/coronavirus-covid-19-update-fda-authorizes-first-oral-antiviral-treatment-covid-19, [dostęp:] 23.12.2021. 
  2. Pfizer’s novel COVID-19 oral antiviral treatment candidate reduced risk of hospitalization or death by 89% in interim analysis of phase 2/3 EPIC-HR study, „pfizer.com” [online], https://www.pfizer.com/news/press-release/press-release-detail/pfizers-novel-covid-19-oral-antiviral-treatment-candidate, [dostęp:] 23.12.2021.
  3. EMA issues advice on use of Paxlovid (PF-07321332 and ritonavir) for the treatment of COVID-19: rolling review starts in parallel, „ema.europa.eu” [online], https://www.ema.europa.eu/en/news/ema-issues-advice-use-paxlovid-pf-07321332-ritonavir-treatment-covid-19-rolling-review-starts, [dostęp:] 23.12.2021.
  4. H. Balfour, Pfizer’s Paxlovid can be used for the treatment of COVID-19, says EMA, „europeanpharmaceuticalreview.com” [onlone], https://www.europeanpharmaceuticalreview.com/news/166761/pfizers-paxlovid-can-be-used-for-the-treatment-of-covid-19-says-ema/, [dostęp:] 23.12.2021.
  5. M. Erman, D. Beasley, Pfizer says COVID-19 pill near 90% protective against hospitalization, death, „reuters.com” [online], https://www.reuters.com/business/healthcare-pharmaceuticals/pfizer-says-covid-19-pill-near-90-effective-final-analysis-2021-12-14, [dostęp:] 23.12.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

    Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

  • Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

    Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

  • Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju długiego COVID-19

    Wyniki najnowszego badania jasno wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D, będące po hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, są bardziej narażone na długi COVID-19 w porównaniu do pacjentów bez niedoboru tej witaminy. Eksperyment został zaplanowany w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej nieznanych zmiennych, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy. Dzięki temu wyniki analiz są dużo bardziej wiarygodne niż poprzednie badania prowadzone w tym zakresie. Niekontrolowane zmienne w badaniach nad witaminą D i długotrwałym COVID-19 są trudne do wyjaśnienia.

  • Jakie są alternatywy dla picia kawy?

    Kawa jest dla wielu ludzi pierwszym napojem, po który sięgają zaraz po przebudzeniu. Zdarza się, że kofeina zawarta w kawie wywołuje nerwowość i nadmierne pobudzenie, kłopoty z trawieniem lub bóle głowy, a to tylko początek często wymienianych minusów związanych z piciem tego popularnego napoju. Dla tych osób, które chciałyby spróbować zamienić kawę na coś innego, przygotowaliśmy zestawienie zdrowszych alternatyw.

  • Co powinieneś wiedzieć o szczepieniu na HPV przed zaszczepieniem dziecka?

    Od 1.06.2023 na mocy Decyzji Ministra Zdrowia będzie można rejestrować dzieci w wieku 12 i 13 lat – zarówno dziewczynki, jak i chłopców – na bezpłatne, dobrowolne i zalecane szczepienie przeciwko ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV, ang. Human Papilloma Virus), czyli jedyną formę obrony przed zakażeniem tym groźnym patogenem.

  • Łysienie trakcyjne – przyczyny, leczenie, zapobieganie

    Łysienie trakcyjne to przerzedzanie się i nadmierne wypadanie włosów spowodowane ich przewlekłym przeciążeniem. Najczęściej jest ono skutkiem noszenia ciasnych fryzur lub nakryć głowy. Dowiedz się, jak przebiega leczenie choroby i w jaki sposób można jej zapobiegać.

  • Mikroelementy – czym są? Jaką odgrywają rolę w organizmie?

    Mikroelementy (mikroskładniki) są pierwiastkami śladowymi, niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Choć zapotrzebowanie na nie jest niewielkie (w porównaniu do zapotrzebowania na makroelementy), to są one niezbędne do właściwego rozwoju i podtrzymywania funkcji życiowych. Ich nadmiar może być dla organizmu toksyczny. Dowiedz się, jakie dokładnie funkcje pełnią.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij