Paxlovid – doustny lek na COVID-19 dopuszczony przez FDA i EMA do stosowania w trybie nadzwyczajnym
W obliczu rosnących wskaźników zakażeń i zgonów spowodowanych zakażeniem SARS-CoV-2, Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) i Europejska Agencja Leków (EMA) dopuściły do użytku doustny lek na COVID-19 stworzony przez Pfizer/BioNTech. Paxlovid może złagodzić objawy u osób, które zostały już zainfekowane wirusem. Lek nie powinien być traktowany jako środek zapobiegawczy ani substytut szczepionki czy dawek przypominających.
Paxlovid – obiecujący lek na COVID-19
Wyniki randomizowanego i podwójnie zaślepionego badania klinicznego „EPIC-HR” (Evaluation of Protease Inhibition for COVID-19 in High-Risk Patients) wykazały 88% skuteczność Paxlovidu w zapobieganiu hospitalizacji i śmierci pacjentów zakażonych SARS-CoV-2, narażonych na wysokie ryzyko progresji do ciężkiego COVID-19. Uczestniczyli w nim dorośli pacjenci, niezaszczepieni przeciw zakażeniu koronawirusem, u których laboratoryjnie potwierdzono chorobę COVID-19.
Zdaniem Patrizii Cavazzoni, dyrektor FDA ds. badań nad lekami, wprowadzenie do użytku leku na COVID-19 w postaci doustnej pigułki to ważny krok w walce z pandemią, zwłaszcza, że wciąż mamy do czynienia z nowymi wariantami wirusa SARS-CoV-2.
Paxlovid – na czym polega kuracja?
Doustny sposób leczenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 daje nadzieję na uniknięcie hospitalizacji wśród wielu zakażonych osób, co z pewnością złagodzi presję wywieraną na przeciążone systemy opieki zdrowotnej na całym świecie. Podobnie jak Molnupirawir firmy Merck & Co, Paxlovid występuje w postaci tabletek, co czyni go łatwą i tanią metodą leczenia wczesnych zakażeń COVID-19. W trakcie leczenia pacjent nie wymaga opieki szpitalnej, terapia może odbywać się w domu.
Najczęstszymi działaniami niepożądanymi zgłaszanymi podczas leczenia Paxlovidem były: zaburzenia zmysłu smaku, biegunka, wysokie ciśnienie krwi i bóle mięśni.
Paxlovid – jakie są przeciwwskazania do terapii lekiem?
Paxlovid może wchodzić w interakcje z innymi lekami. Eksperci podkreślają, że należy zachować ostrożność podczas podawania medykamentu pacjentom z wcześniej występującymi chorobami wątroby, zaburzeniami czynności enzymów wątrobowych lub zapaleniem wątroby. Tabletki nie są też zalecane ciężarnym oraz kobietom, które nie stosują antykoncepcji, a tym samym mogą zajść w ciążę. Z badań laboratoryjnych na zwierzętach wynika, że duże dawki leku mogą zaburzać wzrost płodu. Ponadto młode matki powinny przerwać karmienie piersią po rozpoczęciu stosowania tabletek.