Molnupiravir – przełomowy lek na COVID-19 dostępny w Polsce
Molnupiravir to lek, który powstrzymuje namnażanie się koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie, według producenta koncernu – Merck i Ridgeback Biotherapeutics. Tabletka ma znaczny potencjał kliniczny i obniża prawdopodobieństwo hospitalizacji oraz śmierci z powodu COVID-19, nawet o 50%. Już niebawem farmaceutyk będzie dostępny w naszym kraju.
Molnupiravir – jak działa? Dla kogo jest przeznaczony?
Pierwotnie molnupiravir został opracowany na Emory University do leczenia grypy. Następnie został przejęty przez firmę Ridgeback Biotherapeutics, która później nawiązała współpracę z Merck&Co. Dziś środek pretenduje do tytułu pierwszego, doustnego leku przeciw COVID-19.
Lek wchodzi w reakcję z enzymem koronawirusa – polimerazą RNA – który odpowiada za powielanie jego kodu genetycznego i reprodukcję. Molnupirawir zwiększa częstotliwość mutacji wirusowego RNA i upośledzą replikację SARS-CoV-2, w wyniku czego wirus nie może prawidłowo funkcjonować i namnażać się, co zmniejsza zakaźność, a także osłabia to rozwój choroby i pozwala szybciej uporać się z jej objawami.
Farmaceutyk może być podawany osobom powyżej 18. roku życia, u których test potwierdził zakażenie wirusem SARS-CoV-2 i znajdują się w grupie osób najwyższego ryzyka rozwinięcia ciężkiej postaci COVID-19. Leczenie Molnupirawirem trwa pięć dni i wymaga przyjmowania tabletki dwukrotnie w ciągu doby. Lek powinien być podawany chorym, którzy nie potrzebują terapii tlenowej.
Molnupiravir dostępny dla polskich pacjentów
Na początku listopada Molnupiravir, lokalnie znany jako Lagevrio, został dopuszczony do użytku w Wielkiej Brytanii. Chociaż lek nie został jeszcze oficjalnie dopuszczony do stosowania w Europie, państwa członkowskie Unii Europejskiej będą mogły samodzielnie zadecydować o zastosowaniu go w leczeniu COVID-19, poza procesem rejestracji. Jako jeden z pierwszych krajów na świecie, Polska zamówiła u producenta dostawę kilkudziesięciu tysięcy dawek Molnupiraviru.
Istotne jest, aby lek był podany niezwłocznie po zdiagnozowaniu zakażenia SARS-CoV-2 (nie później niż pięć dni po wystąpieniu pierwszych objawów).
Molnupiravir – wyniki badań klinicznych
„MOVE-OUT”, czyli randomizowane badanie kliniczne trzeciej fazy, mające sprawdzić skuteczność i bezpieczeństwo molnupiraviru, obejmowało 775 pacjentów z całego świata. Analiza okresowa i niedawno przeprowadzone analizy dodatkowe potwierdzają skuteczność Molnupirawiru w leczeniu łagodnego do umiarkowanego COVID-19 u dorosłych z wysokim ryzykiem progresji choroby.
Eksperci są zgodni, że szczepionki są najlepszą metodą na powstrzymanie koronawirusa, jednak niedawno powstałe leki na COVID-19, takie jak Molnupiravir, mogą odegrać istotną rolę w zarządzaniu pandemią i stać się alternatywą leczenia osób, które z różnych przyczyn zdrowotnych nie mogą się zaszczepić lub mają słabszą odpowiedź odpornościową na działanie preparatów immunizacyjnych. Doustny lek pomoże też ograniczyć efekty pandemii COVID-19 w biedniejszych krajach, ze słabo rozwiniętymi systemami opieki zdrowotnej.