Młody mężczyzna ma problemy ze snem
Ewelina Sochacka

Zaburzenia snu u 30- i 40-latków mogą powodować problemy z pamięcią w wieku dojrzałym

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego pokazuje, że osoby w wieku 30–40 lat, które zmagają się z zaburzeniami snu, a dokładniej z częstymi nocnymi wybudzeniami, czyli snem przerywanym, mogą w późniejszym życiu częściej mieć problemy z pamięcią.

  1. Jak słaby sen po 30. i 40. roku życia wpływa na funkcje poznawcze? Nowe badanie
  2. Przerywany sen zwiększa ryzyko zaburzeń pamięci w przyszłości
  3. Sen przerywany – przyczyny

Jak słaby sen po 30. i 40. roku życia wpływa na funkcje poznawcze? Nowe badanie

Badanie opublikowane w „Neurology”, czasopiśmie Amerykańskiej Akademii Neurologii, pokazuje związek między jakością snu, mierzoną u uczestników w wieku od 30 do 40 lat, a zdolnościami poznawczymi ocenianymi 11 lat później. Wykazało ono, że 30- i 40-latkowie, którzy doświadczają częstych wybudzeń nocnych i problemów z ponownym zaśnięciem, ponad dziesięć lat później wydają się być bardziej podatni na kłopoty z pamięcią.

W badaniu wzięło udział 526 osób, z czego 58% stanowiły kobiety. Czas i jakość snu oceniano obiektywnie za pomocą aktygrafii (jest to badanie diagnostyczne, w trakcie którego za pomocą specjalnego urządzenia umieszczonego na nadgarstku rejestruje się aktywność pacjenta, dzięki czemu możliwe jest precyzyjne opisanie rytmu dobowego, w tym określenie średniego czasu snu, liczby pobudek, czasu upływającego do zaśnięcia) oraz subiektywnie za pomocą kwestionariusza jakości snu Pittsburgh (PSQI) w latach 2003–2005. Następnie w latach 2015–2016 badacze ocenili funkcje poznawcze badanych za pomocą testu zastępowania symboli cyfr (DSST), testu Stroopa, testu RAVLT (testu 15 słów Reya), Montrealskiej Skali Oceny Funkcji Poznawczych MoCA oraz testów płynności liter i płynności kategorii.

Przerywany sen zwiększa ryzyko zaburzeń pamięci w przyszłości

Według naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco fragmentaryczny sen, którego doświadczają osoby mające około 30–40 lat, dwukrotnie zwiększa ryzyko słabych wyników testów poznawczych w wieku dojrzałym w porównaniu z osobami, które nie mają tego rodzaju zaburzeń snu. Jednocześnie naukowcy nie zauważyli związku pomiędzy obniżeniem całkowitej ilości snu a funkcjonowaniem mózgu badanych. Innymi słowy – jakość snu może mieć większe znaczenie niż jego ilość.

Uczeni podkreślają, że „potrzebne są dalsze badania, aby ocenić związek między zaburzeniami snu a funkcjami poznawczymi na różnych etapach życia oraz określić, czy istnieją okresy życia, kiedy sen jest najsilniej powiązany z procesami poznawczymi”. Badanie miało bowiem charakter obserwacyjny i nie pozwala na wyciągnięcie jednoznacznych wniosków dotyczących przyczyn takiego stanu.

Powiązane produkty

Sen przerywany – przyczyny

Przerywany sen, nazywany także snem fragmentarycznym, charakteryzuje się częstymi i powtarzającymi się przebudzeniami w ciągu nocy oraz trudnościami z ponownym zaśnięciem. W rezultacie nasz organizm nie doświadcza wszystkich faz snu – pomijanie fazy snu głębokiego sprawia, że mózg nie może odpocząć, a ciało nie ma szans na zregenerowanie tkanek. W efekcie budzimy się niewyspani, mamy problemy z koncentracją w ciągu dnia, obniża się nasza sprawność psychofizyczna, odporność oraz nasz nastrój.

Przyczyny snu przerywanego mogą być różne, wśród tych najczęściej występujących znajdują się stres oraz niewłaściwe warunki snu (np. hałas, niewygodne łóżko). Sen fragmentaryczny może jednak być spowodowany również chorobą (m.in. bezdechem sennym, nadciśnieniem tętniczym, chorobami stawów, nadczynnością tarczycy, depresją) lub przyjmowaniem określonych leków (zaburzenia snu mogą powodować np. niektóre leki stosowane w leczeniu depresji, nadciśnienia, zwłaszcza beta-blokery, preparaty stosowane przez osoby z ADHD, niektóre leki przeciwpsychotyczne czy niektóre leki stosowane w leczeniu astmy). Dlatego też osoby doświadczające zaburzeń snu pod postacią częstych wybudzeń powinny skonsultować się z lekarzem.

  1. Y. Leng i in., Association Between Sleep Quantity and Quality in Early Adulthood With Cognitive Function in Midlife, „Neurology” 2024, nr 102(2).
  2. E. Bailey, Disrupted sleep in your 30s-40s may impact memory later in life, [online] https://www.medicalnewstoday.com/articles/disrupted-sleep-in-your-30s-40s-may-impact-memory-later-in-life [dostęp:] 09.01.2024.
  3. J. Heitzman, Postępowanie w przypadku bezsenności i zaburzeń snu, „Problemy psychiatryczne w POZ” 2021, nr 3.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij