Preparat dla niemowląt w butelce przy dziecinnym łóżeczku
Ewelina Sochacka

Preparat mlekozastępczy dla niemowląt wycofany z aptek

Główny Inspektor Sanitarny wydał ostrzeżenie o dobrowolnym wycofaniu dwóch partii żywności specjalnego przeznaczenia medycznego – preparatów mlekozastępczych dla niemowląt Nutramigen 1 LGG Complete oraz Nutramigen 2 LGG Complete. Producent poinformował GIS o wykryciu bakterii Cronobacter sakazakii w produktach wytwarzanych na tej samej linii produkcyjnej, co wycofane partie.

Nutramigen wycofany z aptek

Główny Inspektorat Sanitarny został poinformowany przez producenta preparatu mlekozastępczego – firmę Reckitt/Mead Johnson Nutrition Trading Poland Sp. z o. o. – o dobrowolnym wycofaniu z obrotu handlowego dwóch serii produktów Nutramigen LGG Complete:

 • Nutramigen 1 LGG Complete, nr serii: 702066 ZL3F8X, data produkcji 08.06.2023,
 • Nutramigen 2 LGG Complete, nr serii: 702074 ZL3F9S, data produkcji 09.06.2023.

Powodem takiej decyzji było wykrycie bakterii Cronobacter sakazakii w innej serii mleka produkowanej dla krajów znajdujących się poza Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi na tej samej linii produkcyjnej, co wyżej wymienione partie. Producent informuje, że choć w wycofanych produktach nie wykryto bakterii, to w trosce o bezpieczeństwo i zachowanie jakości produkowanej żywności specjalnego przeznaczenia medycznego podjęto decyzję o ich usunięciu z polskiego rynku. Oświadcza też, że nie otrzymał zgłoszeń o żadnych zdarzeniach niepożądanych.

Mleko dla dzieci z alergią – sprawdź ofertę na DOZ.pl

Cronobacter sakazakii – co to za bakteria?

Cronobacter sakazakii to patogeny należące do rodziny Enterobacteriaceae (są to Gram-ujemne bakterie jelitowe o kształcie pałeczek, najczęściej zakażają osoby o osłabionej odporności, powodują głównie biegunkę i zakażenia układu moczowego). Cronobacter sakazakii mogą powodować zagrażające życiu niemowląt infekcje – ich źródłem jest mleko w proszku oraz preparaty mlekozastępcze do początkowego żywienia (przeznaczone do podawania do 6. miesiąca życia dziecka).

Zanieczyszczone mogą być surowce wykorzystywane do produkcji preparatów, ale do zanieczyszczenia może też dojść na etapie produkcji. Obowiązek kontroli preparatów na obecność C. sakazakii wynika z Rozporządzenia Komisji (WE) 2073/2005 z dnia 15 listopada 2005 r. z późniejszymi zmianami, zgodnie z którym bakterie te nie mogą być obecne w 10 g żadnego z wyżej wymienionych produktów.

Infekcje u niemowląt są rzadkie, ale ich przebieg może być bardzo ciężki. Omawiana bakteria może być przyczyną posocznicy, martwiczego zapalenia jelit, ropnego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Powiązane produkty

Nutramigen – wskazania do stosowania

Nutramigen to preparat mlekozastępczy, kompletny pod względem odżywczym, zawierający hydrolizat kazeiny o wysokim stopniu hydrolizy do stosowania u niemowląt z łagodną lub umiarkowaną alergią na białko mleka krowiego. Jest to żywność specjalnego przeznaczenia medycznego i powinna być stosowana pod kontrolą lekarza.

Nutramigen 1 LGG Complete, Nutramigen 2 LGG Complete, Nutramigen 3 LGG Complete, a także Nutramigen PURAMINO i Nutramigen PURAMINO Junior podlegają refundacji.

 1. Ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności: Dobrowolne wycofanie z obrotu handlowego dwóch partii żywności specjalnego przeznaczenia medycznego, [online] https://www.gov.pl/web/gis/ostrzezenie-publiczne-dotyczace-zywnosci-dobrowolne-wycofanie-z-obrotu-handlowego-dwoch-partii-zywnosci-specjalnego-przeznaczenia-medycznego [dostęp:] 08.01.2024.
 2. Dobrowolne wycofanie 2 partii Nutramigen LGG Complete na rynku polskim, [online] https://www.nutramigen.pl [dostęp:] 08.01.2024.
 3. M. Sosnowski i in., Cronobacter sakazakii – charakterystyka i znaczenie w mikrobiologii żywności, „Med. Weter.” 2014, nr 70 (11), s. 669-672.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Nowy szczep koronawirusa – co wiemy o FLiRT?

  SARS-CoV-2, wirus wywołujący COVID-19, w dalszym ciągu mutuje, a jego najnowszy szczep o nazwie FLiRT rozprzestrzenia się właśnie w Stanach Zjednoczonych (według specjalistów podwariant KP.2 odpowiada obecnie za 25% wszystkich zakażeń w USA) i dociera do Europy. Jakie daje objawy?

 • Odkryto genetyczną przyczynę otyłości. Znaczenie ma grupa krwi

  Międzynarodowy zespół badaczy odkrył genetyczną przyczynę otyłości. Ludzie, którzy nie mają wariantu genetycznego SMIM1, zużywają mniej energii w spoczynku, więc mają predyspozycję do większej masy ciała. Gen SMIM1 jest natomiast związany z pewną grupą krwi.

 • Sprawdź, czy możesz wejść do lekarza bez kolejki. Pełna lista

  Nie każdy wie, ale istnieje lista osób, które mogą wejść do lekarza poza kolejką. Lista ta nie jest krótka i wciąż się zmienia. Ustala ją Narodowy Fundusz Zdrowia. Dotyczy ona nie tylko wizyt u specjalisty, ale także usług farmaceutycznych. Kto może skorzystać z przywileju i nie musi czekać w kolejce?  

 • Nowe zasady realizacji recept od 20 lipca 2024

  Od 20 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady realizacji recept, dzięki którym będzie można wydać pacjentowi lek nawet wtedy, kiedy lekarz błędnie zapisze schemat dawkowania preparatu. Jak dokładnie brzmi przepis i z jakimi zmianami muszą zapoznać się pracownicy aptek i pacjenci?

 • Istnieje 6 podtypów depresji. Nie każda osoba powinna być leczona tak samo

  Opublikowano wyniki badania, które mogą być przełomem w leczeniu depresji. Z analiz przeprowadzonych przez naukowców ze Stanford Medicine wynika, że istnieje sześć podtypów depresji, a każdy z nich wymaga określonego podejścia farmakologicznego i terapeutycznego. To odkrycie prawdopodobnie pomoże w leczeniu tzw. depresji lekoopornej.

 • Otyłość jedną z przyczyn nieskuteczności antykoncepcji awaryjnej

  Antykoncepcja awaryjna, popularnie nazywana tabletkami „dzień po”, skutecznie zapobiega ciąży po stosunku płciowym bez zabezpieczenia. Czasami, nawet mimo prawidłowego zastosowania, zawodzi. Stąd identyfikacja czynników wpływających na efektywność antykoncepcji awaryjnej stała się przedmiotem wielu badań. Dziś dzięki nim wiadomo, że otyłość jest jednym z nich.

 • Refundowana recepta farmaceutyczna na szczepionki. Resort Zdrowia przybliża szczegóły

  Ministerstwo Zdrowia pracuje nad wprowadzeniem refundowanej recepty farmaceutycznej na szczepionki. Dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji przewiduje, że nowe regulacje wejdą w życie jesienią 2024 roku. Oznacza to, że receptę z refundacją na szczepionki będzie mógł wystawić farmaceuta w aptece. 

 • Probiotyk hamuje wchłanianie alkoholu o 70%. Czy to sposób na kaca i zdrowszą wątrobę?

  Spożywanie alkoholu, nawet jeśli pojawia się w celach towarzyskich, może prowadzić do problemów zdrowotnych. Naukowcy ze Szwecji opracowali probiotyczny suplement diety, który ma zmniejszać wchłanianie alkoholu z przewodu pokarmowego i ograniczyć potencjalne konsekwencje zdrowotne spożycia. Warto dodać, że w rzeczywistości nie ma takiej ilości spożywanego alkoholu, który można by uznać za całkowicie wolny od ryzyka.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij