Preparat dla niemowląt w butelce przy dziecinnym łóżeczku
Ewelina Sochacka

Preparat mlekozastępczy dla niemowląt wycofany z aptek

Główny Inspektor Sanitarny wydał ostrzeżenie o dobrowolnym wycofaniu dwóch partii żywności specjalnego przeznaczenia medycznego – preparatów mlekozastępczych dla niemowląt Nutramigen 1 LGG Complete oraz Nutramigen 2 LGG Complete. Producent poinformował GIS o wykryciu bakterii Cronobacter sakazakii w produktach wytwarzanych na tej samej linii produkcyjnej, co wycofane partie.

Nutramigen wycofany z aptek

Główny Inspektorat Sanitarny został poinformowany przez producenta preparatu mlekozastępczego – firmę Reckitt/Mead Johnson Nutrition Trading Poland Sp. z o. o. – o dobrowolnym wycofaniu z obrotu handlowego dwóch serii produktów Nutramigen LGG Complete:

  • Nutramigen 1 LGG Complete, nr serii: 702066 ZL3F8X, data produkcji 08.06.2023,
  • Nutramigen 2 LGG Complete, nr serii: 702074 ZL3F9S, data produkcji 09.06.2023.

Powodem takiej decyzji było wykrycie bakterii Cronobacter sakazakii w innej serii mleka produkowanej dla krajów znajdujących się poza Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi na tej samej linii produkcyjnej, co wyżej wymienione partie. Producent informuje, że choć w wycofanych produktach nie wykryto bakterii, to w trosce o bezpieczeństwo i zachowanie jakości produkowanej żywności specjalnego przeznaczenia medycznego podjęto decyzję o ich usunięciu z polskiego rynku. Oświadcza też, że nie otrzymał zgłoszeń o żadnych zdarzeniach niepożądanych.

Mleko dla dzieci z alergią – sprawdź ofertę na DOZ.pl

Cronobacter sakazakii – co to za bakteria?

Cronobacter sakazakii to patogeny należące do rodziny Enterobacteriaceae (są to Gram-ujemne bakterie jelitowe o kształcie pałeczek, najczęściej zakażają osoby o osłabionej odporności, powodują głównie biegunkę i zakażenia układu moczowego). Cronobacter sakazakii mogą powodować zagrażające życiu niemowląt infekcje – ich źródłem jest mleko w proszku oraz preparaty mlekozastępcze do początkowego żywienia (przeznaczone do podawania do 6. miesiąca życia dziecka).

Zanieczyszczone mogą być surowce wykorzystywane do produkcji preparatów, ale do zanieczyszczenia może też dojść na etapie produkcji. Obowiązek kontroli preparatów na obecność C. sakazakii wynika z Rozporządzenia Komisji (WE) 2073/2005 z dnia 15 listopada 2005 r. z późniejszymi zmianami, zgodnie z którym bakterie te nie mogą być obecne w 10 g żadnego z wyżej wymienionych produktów.

Infekcje u niemowląt są rzadkie, ale ich przebieg może być bardzo ciężki. Omawiana bakteria może być przyczyną posocznicy, martwiczego zapalenia jelit, ropnego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Powiązane produkty

Nutramigen – wskazania do stosowania

Nutramigen to preparat mlekozastępczy, kompletny pod względem odżywczym, zawierający hydrolizat kazeiny o wysokim stopniu hydrolizy do stosowania u niemowląt z łagodną lub umiarkowaną alergią na białko mleka krowiego. Jest to żywność specjalnego przeznaczenia medycznego i powinna być stosowana pod kontrolą lekarza.

Nutramigen 1 LGG Complete, Nutramigen 2 LGG Complete, Nutramigen 3 LGG Complete, a także Nutramigen PURAMINO i Nutramigen PURAMINO Junior podlegają refundacji.

  1. Ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności: Dobrowolne wycofanie z obrotu handlowego dwóch partii żywności specjalnego przeznaczenia medycznego, [online] https://www.gov.pl/web/gis/ostrzezenie-publiczne-dotyczace-zywnosci-dobrowolne-wycofanie-z-obrotu-handlowego-dwoch-partii-zywnosci-specjalnego-przeznaczenia-medycznego [dostęp:] 08.01.2024.
  2. Dobrowolne wycofanie 2 partii Nutramigen LGG Complete na rynku polskim, [online] https://www.nutramigen.pl [dostęp:] 08.01.2024.
  3. M. Sosnowski i in., Cronobacter sakazakii – charakterystyka i znaczenie w mikrobiologii żywności, „Med. Weter.” 2014, nr 70 (11), s. 669-672.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij