Kobieta podczas mensutacji trzyma sie na głowę, cierpiąc z powodu migreny
Arkadiusz Dąbek

Ataki migreny podczas menstruacji – skad się biorą?

Nowe badanie wykazało, że ataki migreny doświadczane przez kobiety podczas menstruacji mogą być wynikiem wzrostu peptydu CGRP, który został powiązany z migreną. Badanie nie wykazało wzrostu CGRP u osób stosujących środki antykoncepcyjne lub po menopauzie, chociaż mogą one nadal doświadczać epizodów migreny.

Eksperci od dziesięcioleci wiedzą, że spadek poziomu hormonu estrogenu jest związany z wystąpieniem epizodów migreny związanych z miesiączką. Wyniki badania pilotażowego opublikowano w magazynie Neurology.

Menstruacja równa się migrena?

Mechanika stojąca za połączeniem menstruacja-migrena pozostaje niejasna. Nowe badanie wykazało, że wraz ze zmianami poziomu hormonów w trakcie cyklu miesiączkowego, poziom peptydu związanego z migreną również rośnie i spada. Podczas spadku poziomu estrogenu, który występuje na początku miesiączki, następuje wzrost poziomu peptydu związanego z genem kalcytoniny lub CGRP (ang. Calcitonin Gene-Related Peptide) peptyd pochodny genu kalcytoniny. Chociaż przyczyna, dla której zmniejszenie poziomu estrogenu może wywołać uwalnianie CGRP pozostaje nieznana, badanie pilotażowe może dostarczyć ważnej wskazówki dotyczącej przyczyny migreny menstruacyjnej. Może to również wyjaśniać, dlaczego napady migreny menstruacyjnej występują podczas menstruacji i dlaczego ich częstotliwość zmniejsza się po menopauzie.

CGRP i etapy menstruacyjne

Badanie nad CGRP i menstruacją było przekrojowym badaniem grupowym, które przeprowadzono w Centrum Bólu Głowy na Wydziale Neurologii Charité Universitätsmedizin w Berlinie (Niemcy). Grupa badana składała się ze 180 kobiet, które miały co najmniej trzy epizodyczne ataki migreny w miesiącu poprzedzającym badanie.

Badacze podzielili uczestników równo na trzy grupy:

  • kobiet z regularnymi cyklami menstruacyjnymi,
  • kobiet stosujące środki antykoncepcyjne,
  • kobiet, które przeszły etap menopauzy.

Kobiety w tym samym wieku, które nie miały migreny, stanowiły grupę kontrolną w całym eksperymencie. Aby ocenić poziom CGRP, naukowcy przeanalizowali próbki krwi i łez pobrane od uczestników badania. Wzięto pod uwagę uczestniczki z regularnymi cyklami miesiączkowymi podczas menstruacji i owulacji, kiedy poziom hormonów jest odpowiednio najniższy i najwyższy. W przypadku kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną pobrano próbki mniej więcej w 4. dniu przerwy i ponownie w dniach 7–14 przyjmowania hormonów. W przypadku pacjentek po menopauzie, próbki pobrano tylko raz, w losowym dniu.

Polecane dla Ciebie

Jakie były wyniki badania?

Kobiety z migreną i regularnymi cyklami miesiączkowymi miały znacznie więcej CGRP – 5,95 pikogramów na mililitr (pg/ml) – we krwi podczas menstruacji niż kobiety, które nie miały migreny – 4,61 pg/ml.

Podczas owulacji, kiedy poziom hormonów jest najwyższy, poziom CGRP spada, co jest zgodne z ustaniem napadów migreny, które zwykle występują po menstruacji. Te same wzorce dotyczyły próbek łez, eksperymentalnej formy pomiaru CGRP. Kobiety z migreną, które miały regularne cykle miesiączkowe, miały CGRP w ilości 1,20 ng/ml, podczas gdy kobiety bez migreny miały 0,4 ng/ml. Uczestniczki, które przyjmowały środki antykoncepcyjne i kobiety po menopauzie nie wykazywały takiego samego wzrostu poziomu CGRP, niezależnie od tego, czy doświadczyły migreny. Sugeruje to, że ataki migreny doświadczane przez kobiety w tych grupach prawdopodobnie nie są wywoływane przez CGRP.

Migrena i antykoncepcja

Chociaż wydaje się, że stosowanie antykoncepcji może wpływać na występowanie napadów migreny, naukowcy opisują tę zależność jako skomplikowaną. Różne rodzaje antykoncepcji zachowują się inaczej w stosunku do migreny. Istnieją pewne dowody na to, że dezogestrel może w niektórych przypadkach złagodzić migrenę. Desogestrel jest aktywnym składnikiem pigułki antykoncepcyjnej zawierającej wyłącznie progestagen, znanej również jako minipigułka.

Ponadto w przypadku kobiet stosujących doustne środki antykoncepcyjne około jedna trzecia pacjentek z migreną odczuwa poprawę, jedna trzecia pogorszenie, a jedna trzecia brak zmian. Dane te nie dają żadnego pola do dyskusji na temat ewentualnych przyczyn tego zjawiska.  Doustne środki antykoncepcyjne przyjmowane w cyklu 21 do 7 – 3 tygodnie antykoncepcji, a następnie tydzień bez  najczęściej – powodują pogorszenie migreny. Z kolei doustne środki antykoncepcyjne o długim cyklu wydają się być związane z poprawą migreny. Należy również zauważyć, że zarówno preparaty zawierające estrogeny, jak i migrena z aurą wiążą się z nieznacznie zwiększonym ryzykiem udaru, przy czym ryzyko to zależy istotnie od dawki estrogenu. W związku z tym strategie antykoncepcyjne bez estrogenów powinny być stosowane przede wszystkim u pacjentek z migreną z aurą.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

    Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

  • Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

    Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

  • Karmienie piersią – weganizm nie zmniejsza ilości niektórych składników odżywczych

    Naukowcy twierdzą, że mleko matki będącej na diecie wegańskiej zawiera wystarczającą ilość witaminy B2 i karnityny. Badania przeciwstawiają się wcześniejszym wynikom eksperymentów, które wykazały, że mleko mam weganek nie zawiera niektórych niezbędnych składników odżywczych. Eksperci uważają jednak, że matki na diecie wegańskiej nadal muszą się upewniać, że spożywają odpowiednią ilość kalorii, składników odżywczych oraz witamin i minerałów, które są niezbędne dla zdrowia niemowlęcia i ich samych.

  • Czy nanokryształy celulozy ochronią nas przed komarami?

    Komary są nosicielami wielu groźnych dla człowieka chorób, dlatego też naukowcy nie ustają w poszukiwaniu sposobów na ograniczenie ich rozprzestrzeniania się. Dostępne na rynku repelenty, choć odstraszają owady, nie mają stuprocentowej skuteczności. Być może już niedługo będziemy mogli korzystać z niezawodnych preparatów na komary zawierających nanokryształy celulozy. Dowiedz się, jak one działają.

  • Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju długiego COVID-19

    Wyniki najnowszego badania jasno wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D, będące po hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, są bardziej narażone na długi COVID-19 w porównaniu do pacjentów bez niedoboru tej witaminy. Eksperyment został zaplanowany w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej nieznanych zmiennych, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy. Dzięki temu wyniki analiz są dużo bardziej wiarygodne niż poprzednie badania prowadzone w tym zakresie. Niekontrolowane zmienne w badaniach nad witaminą D i długotrwałym COVID-19 są trudne do wyjaśnienia.

  • Jakie są alternatywy dla picia kawy?

    Kawa jest dla wielu ludzi pierwszym napojem, po który sięgają zaraz po przebudzeniu. Zdarza się, że kofeina zawarta w kawie wywołuje nerwowość i nadmierne pobudzenie, kłopoty z trawieniem lub bóle głowy, a to tylko początek często wymienianych minusów związanych z piciem tego popularnego napoju. Dla tych osób, które chciałyby spróbować zamienić kawę na coś innego, przygotowaliśmy zestawienie zdrowszych alternatyw.

  • Makroelementy – jaką rolę odgrywają w organizmie człowieka?

    Makroelementy to termin odnoszący się do składników odżywczych, których organizm potrzebuje w większych ilościach, aby funkcjonować prawidłowo. Należą do nich na przykład węglowodany, białka i tłuszcze. Są kluczowymi składnikami diety i pełnią istotne role. Inne ważne dla człowieka makroelementy to: magnez, potas czy wapń.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij