nowy szczep koronawirusa - XEC
Ewelina Sochacka

XEC – nowy wariant COVID-19 a szczepionka. Czy jest już w Polsce?

Nowy wariant COVID-19 – XEC – jest coraz bardziej popularny i bardzo szybko się rozprzestrzenia. Objawy wywoływane przez tę mutację są podobne do tych występujących przy poprzednich podwariantach. W Polsce nie zdiagnozowano przypadków zachorowań na tę mutację COVID-19, niemniej pojawiły się one już w Niemczech, Ukrainie czy Norwegii. Eksperci szacują, że podwariant pojawi się w Polsce jeszcze tej zimy.

  1. XEC – nowy wariant COVID-19. Co o nim wiadomo?
  2. Jakie objawy wywołuje koronawirus w wariancie XEC? Czy jest bardzo niebezpieczny?

XEC – nowy wariant COVID-19. Co o nim wiadomo?

XEC to podwariant wirusa SARS CoV-2, który jest kolejną odmianą Omikrona, czyli od dawna dominującego wariantu na całym świecie. XEC powstał z dwóch poprzednich odmian – KP.3.3 i KS.1.1. Z kolei te odmiany wyewoluowały z wcześniejszego wariantu – JN.1 – na który właśnie opracowano szczepionkę, dostępną w sezonie 2024/2025. Zasadne wydaje się być pytanie: czy szczepionka na COVID-19 wariant JN.1, która będzie dostępna od października, będzie także skuteczna wobec zakażenia nowym wariantem XEC? Otóż wstępne badania wykazują, że dostępne od połowy października szczepionki zapewniają wystarczającą ochronę również przed wariantem XEC.

Szczepionki na COVID-19 w sezonie 2024/2025  – dowiedz się więcej na DOZ.pl

Wirusolodzy ostrzegają, że XEC rozprzestrzenia się dość szybko, niemniej liczba przypadków zakażenia nie jest tak poważna, jak w szczytowych latach pandemii. Wysoka zakaźność podwariantu wynika z jego struktury. XEC jest zbudowany ze szczególnych białek kolczastych, które umożliwiają mu wnikanie do komórek i łatwiejsze namnażanie się.

Pierwszy raz zdiagnozowano go w Indiach w czerwcu tego roku. Niemal równolegle XEC pojawił się także w Europie – w Niemczech, Danii czy Wielkiej Brytanii. Dotychczas do listy państw, w których potwierdzono obecność XEC, dołączyło kolejne 27 krajów, w tym także m.in. Luksemburg, Portugalia, Ukraina, USA, Chiny czy Francja. W Polsce dotychczas nie potwierdzono wykrycia tego wariantu.

XEC to „rekombinowana” wersja SARS-CoV-2 – wirusa, który wywołał pierwotną pandemię COVID-19. Rekombinanty powstają, gdy osoba zostaje zarażona dwoma różnymi szczepami koronawirusa w tym samym czasie. Materiał genetyczny z dwóch różnych szczepów rekombinuje lub „wymienia się” ze sobą, tworząc trzeci, nowy szczep.

Jakie objawy wywołuje koronawirus w wariancie XEC? Czy jest bardzo niebezpieczny?

Objawy COVID-19 wywoływane przez podwariant XEC są podobne do tych powodowanych przez pozostałe podtypy koronawirusa. Pojawiają się między 2 a 14 dniem od momentu zakażenia.

XEC – objawy:

  • gorączka,
  • ból gardła,
  • kaszel,
  • utrata węchu,
  • bóle mięśni,
  • uczucie zmęczenia,
  • brak apetytu,
  • biegunka,
  • mdłości.

Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, czyli można się zarazić poprzez przebywanie w obecności osoby zakażonej, która mówi, kaszle, kicha.

DOMOWE TESTY NA COVID-19

PREPARATY NA GORĄCZKĘ

SYROPY NA KASZEL

Podobnie jak w przypadku innych wirusów układu oddechowego COVID-19 i jego warianty będą prawdopodobnie rozprzestrzeniać się intensywniej jesienią i zimą na półkuli północnej, ponieważ ludzie spędzają wtedy więcej czasu w pomieszczeniach, w mniejszej odległości od siebie i przy gorszej wentylacji.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • COVID-19 a zaburzenia snu

    Pacjenci, którzy przechorowali COVID-19, odczuwają szereg rozległych powikłań. Wśród zgłaszanych lekarzom dolegliwości znajdują się zaburzenia snu. Według różnych źródeł u 10 proc. do nawet 90 proc. osób, które przebyły zakażenie wirusem SARS-CoV-2, objawy utrzymują się po wyleczeniu infekcji.  

  • Wypadanie włosów po COVID-19

    Wypadanie włosów po przebyciu COVID-19 jest jednym z bardziej charakterystycznych objawów, który może pojawić się nawet 4 miesiące po ustaniu objawów zakażenia. Przez wzgląd na to oddalenie w czasie pacjenci nie łączą wypadania włosów z infekcją wywołaną SARS CoV-2, dopatrując się innych zaburzeń w pracy organizmu, jak np. niedoborów żelaza, cynku czy niedoczynności tarczycy. Co zrobić, aby zahamować proces wypadania włosów i jak pobudzić wzrost nowych baby hair?

  • Ciąża a szczepionka przeciwko COVID-19

    Czy kobiety w ciąży mogą się zaszczepić przeciwko COVID-19? Co powinna wiedzieć przyszła mama zanim podejmie decyzję o takim szczepieniu? Czy karmienie piersią jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do szczepienia?

  • AstraZeneca wycofuje szczepionkę na COVID-19

    Brytyjsko-szwedzki koncern medyczny AstraZeneca ogłosił wycofanie z globalnego rynku produkowanej przez siebie szczepionki. Jako pierwszy o sprawie poinformował brytyjski dziennik „The Telegraph”. Teraz przedstawiciele farmaceutycznego giganta podali powody tej zaskakującej decyzji.

  • „Odtruwanie" po szczepieniu na COVID-19

    Pandemia COVID-19 jest okresem, podczas którego i po którym społeczeństwo powinno nauczyć się właściwiej weryfikacji informacji i spekulacji medialno-internetowych. Od początku tego trudnego okresu czekano no złoty środek, który pomoże uniknąć zakażenia koronawirusem. Kiedy udało się opracować szczepionkę przeciwko SARS CoV-2 rozpoczęła się jednak globalna batalia między zwolennikami i przeciwnikami szczepień. O ile dyskusja na ten temat trwa dalej, tak co chwilę pojawiają się także nowe wątki, które są związane z „usunięciem" szczepionki z organizmu.

  • COVID-19 – objawy, przebieg, leczenie i profilaktyka

    Trwająca od 2020 roku światowa pandemia COVID-19 spowodowała wysyp ogromnej ilości informacji dotyczących tej choroby wirusowej, a także licznych teorii spiskowych i plotek, które narosły wokół tego tematu. W tym natłoku – często niesprawdzonych – informacji warto skupić się na rzetelnych, naukowych źródłach i usystematyzować dotychczasowy stan wiedzy na temat COVID-19.

  • Czy COVID-19 wpływa na męską płodność?

    Od kiedy świat zmaga się z pandemią COVID-19, pojawia się coraz więcej pytań dotyczących jej wpływu na zdrowie reprodukcyjne. Czy pandemia może wpływać na męską płodność? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

  • Majaczenie po COVID-19 a mechanizmy mózgu

    Stan dezorientacji psychicznej, jakim jest delirium, może być powodowany przebiegiem COVID-19. Najnowsze wyniki badań wskazują, że winowajcą tego stanu rzeczy jest tzw. burza cytokin. Czy słusznie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl