Młoda kobieta szczepi się na COVID
Kamil Durajczyk

AstraZeneca wycofuje szczepionkę na COVID-19

Brytyjsko-szwedzki koncern medyczny AstraZeneca ogłosił wycofanie z globalnego rynku produkowanej przez siebie szczepionki. Jako pierwszy o sprawie poinformował brytyjski dziennik „The Telegraph”. Teraz przedstawiciele farmaceutycznego giganta podali powody tej zaskakującej decyzji.

  1. Dlaczego AstraZeneca wycofuje swoją szczepionkę?
  2. Szczepionka AstraZeneca przeciw chorobie COVID-19
  3. Inne szczepionki na polskim rynku

Dlaczego AstraZeneca wycofuje swoją szczepionkę?

Koncern tłumaczy swoją decyzję „nadwyżką dostępnych aktualnie wersji” szczepionek przeciw COVID-19. Przedstawiciele firmy stwierdzili, że kolejne mutacje koronawirusa wywołały konieczność opracowania nowszych technologii, co w naturalny sposób osłabiło popyt na preparat tej firmy. Decyzja ma mieć zatem charakter czysto komercyjny.

Jednocześnie AstraZeneca podkreśla, że:

według niezależnych szacunków przy użyciu szczepionki od tego producenta tylko w pierwszym roku jej użytkowania udało się ocalić ponad 6 i pół miliona istnień ludzkich.

Szczepionka AstraZeneca przeciw chorobie COVID-19

W 2020 roku preparat koncernu był jednym z pierwszych, które zostały wprowadzone do obrotu. Był to skutek wytężonych prac zespołów naukowców (m.in. z Uniwersytetu Oksfordzkiego) podjętych podczas pierwszej i drugiej fali pandemii COVID-19. Od tego czasu udało się sprzedać ponad 3 miliardy dawek specyfiku, znanego od 2021 roku jako Vaxzevria.

W marcu tego roku firma wycofała swój produkt z obrotu na terenie Unii Europejskiej, a 7 maja Europejska Agencja Leków poinformowała, że szczepionka firmy AstraZeneca nie jest już dostępna do użycia.

W ubiegłym roku głośno było o deklaracji firmy, która przyznała, że jej preparat – w rzadkich przypadkach – może powodować groźne skutki uboczne. Wskazywano między innymi na przypadki występowania zakrzepicy z małopłytkowością u pacjentów. Jednocześnie podkreślano, że ten rzadki zespół wystąpił u 2-3 osób na 100 tysięcy zaszczepionych.

Koncern został również w minionym roku pozwany o doprowadzenie do kilkudziesięciu zgonów lub poważnych problemów zdrowotnych u pacjentów, którzy przyjęli jego preparat. W tej sprawie z tytułu pozwu zbiorowego toczy się postępowanie przed brytyjskim wymiarem sprawiedliwości.

Powiązane produkty

Inne szczepionki na polskim rynku

Obecnie w Polsce dostępne są następujące szczepionki przeciwko COVID-19:

  •  Comirnaty (BioNTech/Pfizer),
  •  Spikevax (Moderna),
  •  Jcovden (COVID-19 Vaccine Janssen) (Janssen),
  •  Nuvaxovid (Novavax).

Od grudnia 2023 roku w Polsce można się zaszczepić szczepionką obejmującą najnowsze warianty choroby koronawirusowej, a więc m.in. Omikron XBB.1.5 (Kraken), BA.2.86 (Pirola) czy EG.5.1 (Eris). Udostępniła ją amerykańska firma Novavax – DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Choć od 5 maja 2023 roku, zgodnie z decyzją WHO, COVID-19 nie jest już chorobą wywołującą „stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym”, to eksperci apelują o kontynuowanie programu nabywania zbiorowej odporności, bo choroba nie zniknęła i nadal dla wielu osób stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo. Do tej pory w Polsce z powodu COVID-19 zmarło 120 tysięcy osób.

  1. R. Mendick, P. Sawer, AstraZeneca withdrawing Covid vaccine worldwide, [online] https://www.telegraph.co.uk/news/2024/05/07/astrazeneca-withdrawing-covid-vaccine/ [dostęp:] 08.05.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij