Nowa szczepionka na COVID-19 dostępna od 6 grudnia
Codziennie rośnie liczba pacjentów zakażonych koronawirusem. Obecnie najbardziej niebezpiecznym wariantem jest Omikron XBB.1.5, czyli tzw. Kraken. Od 6 grudnia nowa szczepionka na COVID-19 jest już dostępna w przychodniach i aptekach, o czym poinformowało Ministerstwo Zdrowia.
Kilka tygodni temu działający przy Europejskiej Agencji Leków (EMA, ang. European Medicines Agency) Komitet do spraw Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP, ang. Committee for Human Medicinal Products) wydał decyzję dotyczącą rejestracji kolejnej szczepionki adaptowanej na COVID-19. Udowodniono, że preparat wykazuje skuteczność na poziomie około 90% m.in. w stosunku do wariantu Omikron XBB.1.5., czyli tzw. Krakena. Producentem Nuvaxovidu jest firma Novavax.
Kiedy będzie dostępna nowa szczepionka na COVID-19?
Przyjmuje się, że Kraken jest bardziej zjadliwym subwariantem koronawirusa niż poprzednie odmiany wirusa. Według przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia nowa szczepionka jest już dostępna dla pacjentów w POZ-ach i aptecznych punktach szczepień. Mogą z niej skorzystać wszyscy, którzy ukończyli 12. rok życia.
Szczepionki przeciwko COVID-19 są opracowywane tak, aby lepiej „pasowały” do krążących wariantów wirusa SARS-CoV-2. Nowy preparat dostosowano w taki sposób, aby był skuteczny przeciwko Omikronowi XBB.1.5. zgodnie z zaleceniami grupy specjalistów z CHMP i innych jednostek regulacyjnych, w tym także Światowej Organizacji Zdrowia. Preparaty firmy Novavax zostały ocenione jako bezpieczne i skuteczne nie tylko wobec groźnego obecnie Krakena, ale także wobec innych wariantów: BA.2.86 (Pirola), EG.5.1 (Eris), FL.1.5.1 (Fornax) oraz XBB.1.16 (Arcturus).
Nowa szczepionka na COVID-19 – działania niepożądane
W badaniach klinicznych najczęstsze działania niepożądane zgłaszane w przypadku prototypowej szczepionki Novavax przeciw COVID-19 to:
- ból głowy,
- nudności lub wymioty,
- ból mięśni,
- ból stawów,
- tkliwość w miejscu wstrzyknięcia,
- ból w miejscu wstrzyknięcia,
- zmęczenie,
- apatia.
Wspomniane powyżej działania były jednak najczęściej łagodne i krótkotrwałe.
Przed wykonaniem szczepienia należy poinformować osobę wykonującą iniekcję o wszelkich alergiach, kłopotach kardiologicznych, w tym przede wszystkim przebytych zapaleniach mięśnia sercowego lub osierdzia, o gorączce, kłopotach z krzepliwością krwi, problemach związanych z zaburzeniami odporności, ciąży, karmieniu piersią czy o omdleniach związanych z podawaniem szczepionki. Osoby, u których kiedykolwiek wystąpiła ciężka reakcja alergiczna po podaniu szczepienia, nie powinny otrzymywać preparatu Novavax przeciwko COVID-19. Jeśli będzie to pierwsze szczepienie, powinno zostać wykonane dwukrotnie, w odstępie 3 tygodni. Osobom wcześniej zaszczepionym zaleca się podanie kolejnej dawki w odstępie co najmniej 6 miesięcy.
Jak groźny jest teraz koronawirus?
Pracownicy Ministerstwa Zdrowia podkreślają, że chorych na COVID-19 przybywa (ostatnie dane podają ponad 4 tysiące zakażeń w Polsce oraz śmierć dwóch osób wyłącznie w wyniku zakażenia koronawirusem, bez chorób współistniejących), niemniej obecne oficjalne statystyki nie są do końca „wiarygodne". Według realnych szacunków rzeczywista liczba chorych jest kilka lub kilkanaście razy wyższa. Nie badamy się już tak często, jak miało to miejsce podczas wcześniejszych lat pandemii, przez co dane te są po prostu zaniżone. Lekarze mówią jednak o trwającym właśnie szczycie zachorowań. W Polsce dostępnych będzie około miliona dawek nowej szczepionki. Obecnie w Polsce w ciągu jednej doby wykrywa się około tysiąca zakażeń koronawirusem. Od samego początku pandemii zmarło prawie 120 tysięcy osób, a samego wirusa wykryto u ponad 6,5 miliona osób.