nowa szczepionka na covid-19
Ewelina Sochacka

Jak zaszczepić się na COVID-19? Kto może przyjąć kolejną dawkę?

Od 6 grudnia 2023 roku w punktach szczepień dostępne są nowe szczepionki przeciwko COVID-19 – Nuvaxovid XBB. Skierowania już znajdują się na Internetowych Kontach Pacjentów. Kto i gdzie może się zaszczepić?

 1. Kolejna dawka przypominająca szczepionki przeciwko COVID-19 – już dostępna?
 2. Jak zapisać się na szczepienie?
 3. Kto powinien się zaszczepić?

Kolejna dawka przypominająca szczepionki przeciwko COVID-19 – już dostępna?

6. grudnia 2023 roku Ministerstwo Zdrowia uruchomiło możliwość zaszczepienia się kolejną dawką szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. Wszyscy pacjenci, którzy ukończyli 12. rok życia znajdą już na swoich Internetowych Kontach Pacjenta odpowiednie skierowanie (tym razem MZ nie wysyła wiadomości SMS o jego wygenerowaniu). Co ważne, w przypadku braku e-skierowania osoba uprawniona w punkcie szczepień może wystawić taki dokument, oceniając wiek oraz czas, jaki minął od przyjęcia ostatniej dawki. Dostępny preparat to zaktualizowana pod dominujący obecnie podwariant XBB.1.5 (tzw. Kraken) szczepionka firmy Novavax (Nuvaxovid XBB). Do naszego kraju dotarło około 210 tys. szczepionek.

Dwa dni po uruchomieniu możliwości zapisywania się szczepienie pacjenci zgłaszają problemy z dostępnością terminów, co jest konsekwencją problemów punktów szczepień z dostępnością Nuvaxovid XBB. Dowiedz się więcej i przeczytaj, gdzie przyjmiesz szczepionkę najszybciej, a gdzie niestety będziesz musiał dłużej poczekać?

Szczepionkę można przyjąć jako kolejną dawkę w rozpoczętym cyklu szczepień, przy czym od ostatniego szczepienia powinno upłynąć co najmniej 6 miesięcy. Zaszczepić mogą się także osoby, dla których będzie to pierwsze szczepienie przeciwko COVID-19 (tacy pacjenci otrzymają dwie kolejne dawki w odstępie 3 tygodni).

Kto może sie zaszczepić na COVID-19?
Nowa szczepionka na COVID-19 – dla kogo?

Jak zapisać się na szczepienie?

Masz kilka możliwości rejestracji na szczepienie:

 • za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta,
 • w placówce POZ lub w aptece ogólnodostępnej, które podpisały w tym zakresie umowę z NFZ,
 • przez e-Rejestrację na stronie pacjent.gov.pl,
 • dzwoniąc na infolinię, pod numer 989 (działającą w godz. 7.00–20.00 do 15. grudnia 2023 roku).

Lista placówek wykonujących szczepienia od 1 grudnia 2023 roku znajduje się na stronie pacjent.gov.pl, czyli serwisie Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia. Szczepionka Nuvaxovid XBB jest nieobowiązkowa i bezpłatna. Co istotne, bez żadnych opłat mogą zaszczepić się także obywatele Ukrainy mieszkający w Polsce.

Powiązane produkty

Kto powinien się zaszczepić?

Nową szczepionką firmy Novavax mogą zaszczepić się wszyscy dorośli oraz dzieci i młodzież 12+. Żadna grupa wiekowa czy zawodowa nie jest uprzywilejowana, jeśli chodzi o otrzymanie preparatu. Eksperci zwracają jednak uwagę, że niektórzy pacjenci szczególnie powinni zadbać o wykonanie szczepienia ze względu na duże ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 i wystąpienia powikłań pocovidowych.

Są to przede wszystkim:

 • seniorzy (osoby 60+),
 • chorzy zmagający się ze schorzeniami przewlekłymi,
 • osoby mające obniżoną odporność (np. po przeszczepach narządów, w trakcie leczenia przeciwnowotworowego czy zakażone wirusem HIV),
 • pracownicy ochrony zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentami.
 1. Komunikat nr 34 Ministra Zdrowia w sprawie realizacji szczepień przeciw COVID-19 w sezonie 2023/2024, https://www.gov.pl/web/zdrowie/komunikat-ministra-zdrowia-w-sprawie-realizacji-szczepien-przeciw-covid-19-w-sezonie-20232024,  [dostęp:] 06.12.2023.
 2. Jak zarejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19?, https://www.gov.pl/web/zdrowie/jak-zarejestrowac-sie-na-szczepienie-przeciw-covid-19, [dostęp:] 06.12.2023.
 3. A. Gumułka, Nowe informacje ws. szczepionek przeciw COVID-19. Nie czekaj na SMS, https://cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/nowe-informacje-ws-szczepionek-przeciw-covid-19-nie-czekaj-na-sms, [dostęp:] 06.12.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Tabletka „dzień po” – znamy decyzję Sejmu

  Sejm uchwalił nowelizację Prawa farmaceutycznego. Projekt ustawy zakłada dostępność bez recepty antykoncepcji awaryjnej na bazie octanu uliprystalu (EllaOne) dla osób powyżej 15. roku życia.

 • Saunowanie może pomóc w leczeniu depresji?

  Leczenie depresji w wielu przypadkach jest długotrwałe i wymaga ogromnego wysiłku. Czasami terapię antydepresyjną można wesprzeć technikami niefarmakologicznymi. Naukowcy właśnie udowodnili, że saunowanie lub gorące kąpiele mogą być w tym pomocne. Dlaczego ogrzanie ciała będzie powodowało obniżenie temperatury organizmu i co to ma wspólnego z depresją?

 • Sztuczna inteligencja rozpoznała różnice w mózgach kobiety i mężczyzny

  Czy mózg ma płeć? To pytanie od lat dzieli specjalistów z dziedziny neuronauki na skrajne obozy. Jedni twierdzą, że mózgi kobiet i mężczyzn znacząco różnią się budową, podczas gdy oponenci próbują dowieść, że organy te są niemal identyczne. Najnowsze badanie naukowców z Uniwersytetu Stanforda może położyć kres tym sporom.

 • Długość palca serdecznego świadczy o stanie zdrowia

  Im większy stosunek długości palca serdecznego do wskazującego, tym lepsze wykorzystanie tlenu w organizmie – donoszą naukowcy z Uniwersytetu w Swansea. Taki układ palców jest wynikiem działania testosteronu w okresie płodowym. To kolejne badanie dowodzące, że proporcje między palcem serdecznym a wskazującym mogą świadczyć o stanie zdrowia i kondycji organizmu.

 • Witamina z grupy B może przyczyniać się do chorób serca

  Witamina B3 (niacyna, witamina PP) zwiększa ryzyko chorób układu krążenia. Jeden z jej metabolitów – 4PY – prowadzi do zapalenia naczyń, a wtórnie do miażdżycy. Naukowcy z Cleveland Clinic jako pierwsi opisali ten szlak metaboliczny. Po raz kolejny podważono stosowanie niacyny w profilaktyce chorób układu krążenia.

 • Wirus opryszczki dwukrotnie zwiększa ryzyko demencji

  Przebyte zakażenie wirusem opryszczki pospolitej podwaja ryzyko demencji u dorosłych – wynika z obszernego badania naukowców z Uniwersytetu w Uppsali. To potwierdzenie wcześniejszych badań wskazujących wirus opryszczki jako potencjalny czynnik ryzyka chorób otępiennych.

 • Ogromne ryzyko rozwoju demencji u pacjentów po udarze

  Każdego roku około 15 milionów ludzi na całym świecie doznaje udaru mózgu. Naukowcy z Uniwersytetu McMaster w Kanadzie przeprowadzili badania, na których podstawie udowodnili, że udar zwiększa ryzyko demencji o 80%, nawet po uwzględnieniu innych czynników ryzyka demencji. W którym momencie po udarze ryzyko demencji jest największe?

 • Popcornowe płuca – co to za choroba?

  Pod tajemniczo brzmiąco nazwą „płuca popcornowe” kryje się rzadka, ale poważna choroba układu oddechowego – zarostowe zapalenie oskrzelików. Jej przyczyną jest najczęściej wdychanie toksycznych oparów, po raz pierwszy zdiagnozowano ją u pracowników fabryki popcornu w Missouri w Stanach Zjednoczonych. Jak przebiega i jakie daje objawy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij