Dziewczyna w stresie i niepokoju depresyjnym zamknęła uszy. Informacyjny chaos cyfrowy
Justyna Piekara

„Odtruwanie" po szczepieniu na COVID-19

Pandemia COVID-19 jest okresem, podczas którego i po którym społeczeństwo powinno nauczyć się właściwiej weryfikacji informacji i spekulacji medialno-internetowych. Od początku tego trudnego okresu czekano no złoty środek, który pomoże uniknąć zakażenia koronawirusem. Kiedy udało się opracować szczepionkę przeciwko SARS CoV-2 rozpoczęła się jednak globalna batalia między zwolennikami i przeciwnikami szczepień. O ile dyskusja na ten temat trwa dalej, tak co chwilę pojawiają się także nowe wątki, które są związane z „usunięciem" szczepionki z organizmu.

Koncepcja detoksykacji szczepionkowej to mit, jednak w ostatnim czasie wiele osób poszukuje informacji na temat tego, jak „odtruć się” ze szczepionki przeciwko COVID-19. Jaka jest geneza tego osobliwego pomysłu? W jaki sposób ludzie próbują „cofnąć” działanie szczepionki?

Jak powstał pomysł na „odtruwanie” ze szczepionki przeciwko COVID-19?

Trend „odtruwania” organizmu po przyjęciu szczepienia przeciw COVID-19 stała się szczególnie popularny w Stanach Zjednoczonych. Niektóre osoby sceptycznie nastawione do szczepionek, uległy presji społecznej, nakazom agencji rządowych lub pracodawców, decydując się przyjąć preparat immunizacyjny tylko po to, ażeby uniknąć konsekwencji prawno-finansowych, jak. mandat czy zwolnienie z pracy. Te same osoby, po pewnym czasie, zapragnęły jednak „cofnąć” działanie szczepionki i tak powstało zjawisko „odtruwania po przyjęciu szczepionki".

Argumentem, który ma przemawiać za podjęciem próby „oczyszczenia" ze szczepionki, jest wprowadzające w błąd twierdzenie, że szczepionki przeciwko COVID-19 zawierają tlenek grafenu, czyli rodzaj materiału stosowanego w bateriach i elektronice. W rzeczywistości nie jest on obecny w żadnym zatwierdzonym przez FDA preparacie immunizacyjnym.

Pomysł stosowania środków „detoksykacyjnych” po szczepieniu nie jest nowy. Wcześniej w środowisku sceptycznie nastawionym do szczepionek powstawały już podobne pomysły. Wiele z tych kontrowersyjnych strategii w ocenie lekarzy mogło być niebezpieczne dla zdrowia. Propozycje były bardzo różnorodne, obejmując zarówno sposoby polegające na samodzielnym zastosowaniu ich w domu, jak i na zakupie kosztownych środków zaradczych czerpiących z branży wellness.

Pseudonaukowe terapie „detoksykujące”

Zwolennicy teorii antyszczepionkowych i przedstawiciele medycyny alternatywnej często twierdzą, że wiele populacyjnych problemów zdrowotnych jest wynikiem szczepień. Z tego powodu propagowane są różne sposoby na wydalenie szczepionki z organizmu. Najczęściej za pośrednictwem mediów społecznościowych promuje się różne pseudonaukowe terapie, takie jak np. kąpiele boraksowe. Boraks jest szeroko stosowany jako domowy środek czyszczący. Nadmierna ekspozycja może powodować nudności, wymioty i biegunkę, podrażnienie skóry, oczu i dróg oddechowych. Poleca się również diety detoksykacyjne, które w rzeczywistości nie działają tak, jak obiecują ich twórcy. Kolejny pomysł to stawianie baniek w miejscu wstrzyknięcia preparatu immunizacyjnego albo przyjmowanie profilaktycznych dawek iwermektyny i hydroksychlorochiny.

Należy z pełną stanowczością podkreślić, że żadna z wyżej wymienionych metod, nie „wyciągnie” adenowirusów ani zawartego w lipidach mRNA, których zadaniem jest pobudzenie układu odpornościowego i wykształcenie ochrony przeciw zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2.

Po otrzymaniu szczepionki nie ma sposobu, aby „cofnąć” efekt jej działania. Szczepionki przeciw COVID-19 zostały zaprojektowane w taki sposób, aby mogły być metabolizowane, naturalnie ulegały degradacji i opuszczały organizm wkrótce po tym, jak wykonają przeznaczone im zadanie, więc wykonywanie zabiegów „detoksykujących” po przyjęciu szczepionki nie jest konieczne i medycznie uzasadnione.

Powiązane produkty

Infodemia w pandemii COVID-19 – czym jest?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) już w 2020 roku ogłosiła, że panuje tzw. infodemia, czyli nadmiar informacji podczas trwania pandemii. Wiele z nich jest nieprawdziwych, niezweryfikowanych lub wprowadzających w błąd, co powoduje dezorientację i skłonność do podejmowania ryzykownych zachowań, które mogą szkodzić zdrowiu. Promowanie pomysłu, że szczepionki przeciw COVID-19 mogą być niebezpieczne, wiązać się z szeregiem skutków ubocznych oraz wymagać detoksykacji, wiąże się z ryzykiem, że wiele osób nie będzie chciało się zaszczepić. Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, że „fałszywe wiadomości rozprzestrzeniają się szybciej i łatwiej, niż wirus i są równie niebezpieczne". Media społecznościowe dodatkowo przyczyniły się do rozprzestrzenianie dezinformacji i znacznie rozszerzyły zasięg fałszywych wiadomości dotyczących COVID-19.

W dobie Internetu, kiedy prace badawcze są łatwo dostępne, każdy może zaczerpnąć wiedzy na temat COVID-19, dlatego eksperci apelują, aby starać się korzystać z rzetelnych źródeł informacji, opartych na dowodach naukowych, pozostać krytycznym w stosunku do prezentowanych nam treści, nie wybierać tylko danych, które pasują do własnych przekonań. Badania potwierdziły, że ludzie mają tendencję do akceptowania informacji, z którymi się identyfikują, niezależnie czy są one prawdziwe, czy nie, ponieważ dają im pewne poczucie bezpieczeństwa.

  1. H. Flynn, Can you 'detox' from the COVID-19 vaccine?, “medicalnewstoday.com” [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/can-you-detox-from-the-covid-19-vaccine, [dostęp:] 13.12.2021.
  2. G. Oladipo, „Detox" routines won’t undo Covid vaccine, experts tell anti-vaxxers, “theguardian.com” [online], https://www.theguardian.com/us-news/2021/nov/14/covid-vaccine-mandate-detox-borax-bath [dostęp:] 13.12.2021.
  3. B. Collins, Covid vaccine holdouts are caving to mandates — then scrambling to 'undo' their shots,  „nbcnews.com” [online], https://www.nbcnews.com/tech/tech-news/covid-vaccine-mandates-push-holdouts-get-shot-detox-rcna4859, [dostęp:] 13.12.2021.
  4. N. Kassam, Desinformation and coronavirus, „lowyinstitute.org” [online], https://www.lowyinstitute.org/the-interpreter/disinformation-and-coronavirus, [dostęp:] 13.12.2021.
  5. F. Tagliabue i in.,The “Pandemic” of Disinformation in COVID-19, „SN Comprehensive Clinical Medicine  2020", [online] doi: 10.1007/s42399-020-00439-1, [dostęp:] 13.12.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij