Dziewczyna w stresie i niepokoju depresyjnym zamknęła uszy. Informacyjny chaos cyfrowy
Justyna Piekara

„Odtruwanie" po szczepieniu na COVID-19

Pandemia COVID-19 jest okresem, podczas którego i po którym społeczeństwo powinno nauczyć się właściwiej weryfikacji informacji i spekulacji medialno-internetowych. Od początku tego trudnego okresu czekano no złoty środek, który pomoże uniknąć zakażenia koronawirusem. Kiedy udało się opracować szczepionkę przeciwko SARS CoV-2 rozpoczęła się jednak globalna batalia między zwolennikami i przeciwnikami szczepień. O ile dyskusja na ten temat trwa dalej, tak co chwilę pojawiają się także nowe wątki, które są związane z „usunięciem" szczepionki z organizmu.

Koncepcja detoksykacji szczepionkowej to mit, jednak w ostatnim czasie wiele osób poszukuje informacji na temat tego, jak „odtruć się” ze szczepionki przeciwko COVID-19. Jaka jest geneza tego osobliwego pomysłu? W jaki sposób ludzie próbują „cofnąć” działanie szczepionki?

Jak powstał pomysł na „odtruwanie” ze szczepionki przeciwko COVID-19?

Trend „odtruwania” organizmu po przyjęciu szczepienia przeciw COVID-19 stała się szczególnie popularny w Stanach Zjednoczonych. Niektóre osoby sceptycznie nastawione do szczepionek, uległy presji społecznej, nakazom agencji rządowych lub pracodawców, decydując się przyjąć preparat immunizacyjny tylko po to, ażeby uniknąć konsekwencji prawno-finansowych, jak. mandat czy zwolnienie z pracy. Te same osoby, po pewnym czasie, zapragnęły jednak „cofnąć” działanie szczepionki i tak powstało zjawisko „odtruwania po przyjęciu szczepionki".

Argumentem, który ma przemawiać za podjęciem próby „oczyszczenia" ze szczepionki, jest wprowadzające w błąd twierdzenie, że szczepionki przeciwko COVID-19 zawierają tlenek grafenu, czyli rodzaj materiału stosowanego w bateriach i elektronice. W rzeczywistości nie jest on obecny w żadnym zatwierdzonym przez FDA preparacie immunizacyjnym.

Pomysł stosowania środków „detoksykacyjnych” po szczepieniu nie jest nowy. Wcześniej w środowisku sceptycznie nastawionym do szczepionek powstawały już podobne pomysły. Wiele z tych kontrowersyjnych strategii w ocenie lekarzy mogło być niebezpieczne dla zdrowia. Propozycje były bardzo różnorodne, obejmując zarówno sposoby polegające na samodzielnym zastosowaniu ich w domu, jak i na zakupie kosztownych środków zaradczych czerpiących z branży wellness.

Pseudonaukowe terapie „detoksykujące”

Zwolennicy teorii antyszczepionkowych i przedstawiciele medycyny alternatywnej często twierdzą, że wiele populacyjnych problemów zdrowotnych jest wynikiem szczepień. Z tego powodu propagowane są różne sposoby na wydalenie szczepionki z organizmu. Najczęściej za pośrednictwem mediów społecznościowych promuje się różne pseudonaukowe terapie, takie jak np. kąpiele boraksowe. Boraks jest szeroko stosowany jako domowy środek czyszczący. Nadmierna ekspozycja może powodować nudności, wymioty i biegunkę, podrażnienie skóry, oczu i dróg oddechowych. Poleca się również diety detoksykacyjne, które w rzeczywistości nie działają tak, jak obiecują ich twórcy. Kolejny pomysł to stawianie baniek w miejscu wstrzyknięcia preparatu immunizacyjnego albo przyjmowanie profilaktycznych dawek iwermektyny i hydroksychlorochiny.

Należy z pełną stanowczością podkreślić, że żadna z wyżej wymienionych metod, nie „wyciągnie” adenowirusów ani zawartego w lipidach mRNA, których zadaniem jest pobudzenie układu odpornościowego i wykształcenie ochrony przeciw zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2.

Po otrzymaniu szczepionki nie ma sposobu, aby „cofnąć” efekt jej działania. Szczepionki przeciw COVID-19 zostały zaprojektowane w taki sposób, aby mogły być metabolizowane, naturalnie ulegały degradacji i opuszczały organizm wkrótce po tym, jak wykonają przeznaczone im zadanie, więc wykonywanie zabiegów „detoksykujących” po przyjęciu szczepionki nie jest konieczne i medycznie uzasadnione.

Polecane dla Ciebie

Infodemia w pandemii COVID-19 – czym jest?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) już w 2020 roku ogłosiła, że panuje tzw. infodemia, czyli nadmiar informacji podczas trwania pandemii. Wiele z nich jest nieprawdziwych, niezweryfikowanych lub wprowadzających w błąd, co powoduje dezorientację i skłonność do podejmowania ryzykownych zachowań, które mogą szkodzić zdrowiu. Promowanie pomysłu, że szczepionki przeciw COVID-19 mogą być niebezpieczne, wiązać się z szeregiem skutków ubocznych oraz wymagać detoksykacji, wiąże się z ryzykiem, że wiele osób nie będzie chciało się zaszczepić. Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, że „fałszywe wiadomości rozprzestrzeniają się szybciej i łatwiej, niż wirus i są równie niebezpieczne". Media społecznościowe dodatkowo przyczyniły się do rozprzestrzenianie dezinformacji i znacznie rozszerzyły zasięg fałszywych wiadomości dotyczących COVID-19.

W dobie Internetu, kiedy prace badawcze są łatwo dostępne, każdy może zaczerpnąć wiedzy na temat COVID-19, dlatego eksperci apelują, aby starać się korzystać z rzetelnych źródeł informacji, opartych na dowodach naukowych, pozostać krytycznym w stosunku do prezentowanych nam treści, nie wybierać tylko danych, które pasują do własnych przekonań. Badania potwierdziły, że ludzie mają tendencję do akceptowania informacji, z którymi się identyfikują, niezależnie czy są one prawdziwe, czy nie, ponieważ dają im pewne poczucie bezpieczeństwa.

  1. H. Flynn, Can you 'detox' from the COVID-19 vaccine?, “medicalnewstoday.com” [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/can-you-detox-from-the-covid-19-vaccine, [dostęp:] 13.12.2021.
  2. G. Oladipo, „Detox" routines won’t undo Covid vaccine, experts tell anti-vaxxers, “theguardian.com” [online], https://www.theguardian.com/us-news/2021/nov/14/covid-vaccine-mandate-detox-borax-bath [dostęp:] 13.12.2021.
  3. B. Collins, Covid vaccine holdouts are caving to mandates — then scrambling to 'undo' their shots,  „nbcnews.com” [online], https://www.nbcnews.com/tech/tech-news/covid-vaccine-mandates-push-holdouts-get-shot-detox-rcna4859, [dostęp:] 13.12.2021.
  4. N. Kassam, Desinformation and coronavirus, „lowyinstitute.org” [online], https://www.lowyinstitute.org/the-interpreter/disinformation-and-coronavirus, [dostęp:] 13.12.2021.
  5. F. Tagliabue i in.,The “Pandemic” of Disinformation in COVID-19, „SN Comprehensive Clinical Medicine  2020", [online] doi: 10.1007/s42399-020-00439-1, [dostęp:] 13.12.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

    Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

  • Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

    Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

  • Karmienie piersią – weganizm nie zmniejsza ilości niektórych składników odżywczych

    Naukowcy twierdzą, że mleko matki będącej na diecie wegańskiej zawiera wystarczającą ilość witaminy B2 i karnityny. Badania przeciwstawiają się wcześniejszym wynikom eksperymentów, które wykazały, że mleko mam weganek nie zawiera niektórych niezbędnych składników odżywczych. Eksperci uważają jednak, że matki na diecie wegańskiej nadal muszą się upewniać, że spożywają odpowiednią ilość kalorii, składników odżywczych oraz witamin i minerałów, które są niezbędne dla zdrowia niemowlęcia i ich samych.

  • Czy nanokryształy celulozy ochronią nas przed komarami?

    Komary są nosicielami wielu groźnych dla człowieka chorób, dlatego też naukowcy nie ustają w poszukiwaniu sposobów na ograniczenie ich rozprzestrzeniania się. Dostępne na rynku repelenty, choć odstraszają owady, nie mają stuprocentowej skuteczności. Być może już niedługo będziemy mogli korzystać z niezawodnych preparatów na komary zawierających nanokryształy celulozy. Dowiedz się, jak one działają.

  • Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju długiego COVID-19

    Wyniki najnowszego badania jasno wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D, będące po hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, są bardziej narażone na długi COVID-19 w porównaniu do pacjentów bez niedoboru tej witaminy. Eksperyment został zaplanowany w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej nieznanych zmiennych, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy. Dzięki temu wyniki analiz są dużo bardziej wiarygodne niż poprzednie badania prowadzone w tym zakresie. Niekontrolowane zmienne w badaniach nad witaminą D i długotrwałym COVID-19 są trudne do wyjaśnienia.

  • Jakie są alternatywy dla picia kawy?

    Kawa jest dla wielu ludzi pierwszym napojem, po który sięgają zaraz po przebudzeniu. Zdarza się, że kofeina zawarta w kawie wywołuje nerwowość i nadmierne pobudzenie, kłopoty z trawieniem lub bóle głowy, a to tylko początek często wymienianych minusów związanych z piciem tego popularnego napoju. Dla tych osób, które chciałyby spróbować zamienić kawę na coś innego, przygotowaliśmy zestawienie zdrowszych alternatyw.

  • Makroelementy – jaką rolę odgrywają w organizmie człowieka?

    Makroelementy to termin odnoszący się do składników odżywczych, których organizm potrzebuje w większych ilościach, aby funkcjonować prawidłowo. Należą do nich na przykład węglowodany, białka i tłuszcze. Są kluczowymi składnikami diety i pełnią istotne role. Inne ważne dla człowieka makroelementy to: magnez, potas czy wapń.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij